Kalo te përmbajtja kryesore

Marrja me qira e një avioni privat, qoftë për një ngjarje të madhe sportive, një festë, një takim pune ose ndonjë arsye tjetër, është një aventurë emocionuese. Megjithatë, nëse kjo është hera e parë që e bëni këtë, mund të jeni të pasigurt për disa aspekte të procesit; Këtu janë tetë këshilla për të marrë me qira avionin tuaj të parë privat.

Çarter jet privat duke pritur në asfalt

Çfarë dëshironi nga përvoja?

Së pari, ju duhet të vendosni se çfarë dëshironi nga përvoja. Avionë të ndryshëm u ofrojnë pasagjerëve përfitime të ndryshme, si p.sh dhomë gjumi, një frigorifer plotësisht i pajisur, ose të dyja. Ajo që dëshironi nga fluturimi dhe sa larg po shkoni do të ndryshojë çmimin e fluturimit. Prandaj, dikush që përdor një avion për një hop të shpejtë në shumë shtete nuk do të ketë nevojë për të njëjtat gjëra si dikush që fluturon jashtë shtetit.

Buxhet

Më pas, duhet të përpunoni buxhetin tuaj dhe koston e fluturimit. A statuti i avionëve privatë nuk është gjithmonë jashtëzakonisht i shtrenjtë, dhe ka disa mënyra për të marrë të njëjtën përvojë pa prishur bankën.

Fluturoni me miqtë

Nëse dëshironi të ulni kostot, por jo të zvogëloni përvojën, një nga gjërat më të mira dhe më të zakonshme për të bërë është të fluturoni me miqtë. Nëse mund të mbushni çdo, ose pothuajse çdo vend, mund ta bëni një fluturim me avion privat më buxhetor në krahasim me atë komercial.

Këmbët e zbrazëta

Një mënyrë tjetër për të fituar para është të fluturoni një këmbë e zbrazët. Me fjalë të thjeshta, një këmbë bosh është kur një avion ka mbërritur në një destinacion, por nuk ka pasagjerë për të marrë mbrapsht. Avionët privatë zakonisht kthehen në një bazë në shtëpi në një moment të udhëtimit. Për shkak të kësaj, këto fluturime me këmbë bosh zakonisht janë më të përballueshme dhe nëse keni mjaft miq ose familje për t'u bashkuar, mund të shijoni një fluturim luksoz privat me një fraksion të kostos.

Çarter jet privat në asfalt

Destinations

Kur bëhet fjalë për destinacionet, do të keni një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh. Avionët privatë nuk kanë nevojë për të njëjtat pista dhe terminale si aeroplanët komercialë, që do të thotë se ju mund të ulen në një aeroport në Los Angeles ose në një aeroport në Los Angeles. destinacion i largët si një brez i vogël uljeje në Wyoming.

Komoditete dhe shërbime

Avionët privatë vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme; disa do të kenë deri në një duzinë ndenjëse të rehatshme, ndërsa të tjerët mund të kenë kuzhina të pajisura plotësisht, një dhomë gjumi dhe shtretër, dhoma takimi dhe madje edhe një tualet i pajisur me dush.

Edhe një herë, të gjitha këto do të kenë një kosto, por ju mund ta çoni fluturimin tuaj në nivelin tjetër duke zgjedhur diçka madhështore dhe luksoze. Nëse planifikoni të fluturoni në një destinacion të largët, avionët privatë për distanca të gjata zakonisht kanë mundësi të shumta shtrati, një banjë të bukur dhe ndoshta një zonë argëtimi.

Kur të mbërrijë

Një nga përfitimet e fluturimit privat është se ju nuk keni nevojë të ndiqni të njëjtat "rregulla të hipjes" si pasagjerët komercialë. Shumica e avionëve privatë funksionojnë jashtë terminaleve të veçantë, me disa që u ofrojnë pasagjerëve sallone për t'u çlodhur para fluturimit.

Kontrolli i pasaportave është gjithashtu shumë më i qetë, pasi vetëm disa pasaporta dhe pasagjerë mund të kontrollojnë çdo fluturim. Prandaj, koha juaj e mbërritjes është relativisht fleksibël. Nuk ka nevojë të mbërrini dy ose tre orë para fluturimit tuaj, dhe në varësi të aeroportit, ju mund të hipni menjëherë në avion dhe të hipni menjëherë.

Kodi i veshjes

Një keqkuptim në lidhje me fluturimin privat është se shumë fillestarë supozojnë se ka një kod veshjeje.

Edhe një herë, avionët privatë ofrojnë liri, me atë që vishni pothuajse gjithmonë varet nga ju. E vetmja herë që mund të ketë një kod veshjeje është nëse po fluturoni për biznes ose me klientë dhe dëshironi të dukeni formal; Përveç kësaj, ju mund të vishni pizhame nëse dëshironi.

Valixhe

Ndërsa avionët privatë ofrojnë shumë më tepër opsionet e bagazheve se sa fluturimet komerciale, ka ende disa kufizime, të vendosura zakonisht nga lloji i avionit me të cilin jeni. Meqenëse avionët privatë janë të vegjël dhe relativisht të lehtë, pesha e bagazhit është një konsideratë mjaft e rëndësishme.

Zakonisht do të keni hapësirë ​​të mjaftueshme për gjithçka që mund t'ju nevojitet për udhëtimin tuaj, përveç nëse ka gjysmë duzine pasagjerë, nuk mund të sillni nga gjashtë çanta secili, për shembull. Ju gjithashtu mund të kontaktoni lehtësisht operatorin tuaj të fluturimit dhe të diskutoni kufizimet e bagazheve përpara fluturimit tuaj. 

Avion privat në qiell që fluturon sipër

Ulje e caktuar

Është interesante se nuk ka rregulla të vështira dhe të shpejta për ndenjësen e caktuar, por ka rregulla të mirësjelljes së ndenjës që mund të ndiqni. Shumë ekspertë të avionëve privatë pajtohen që personi që ka organizuar fluturimin, ka paguar ose të dyja duhet t'i jepet zgjedhja e parë për një vend, një shtrat, etj.

Pavarësisht nëse gjeni një mënyrë buxhetore për të punësuar një kartë avion privat, si për shembull ndarjen me miqtë, ose nuk kurseni asnjë shpenzim, kjo do të jetë një përvojë e paharrueshme. Këto këshilla do t'ju ndihmojnë të rezervoni me lehtësi fluturimin tuaj të parë privat dhe të siguroni që të keni një nga përvojat më të mira të jetës suaj. Pasi të keni fluturuar privatisht, edhe klasi i parë nuk do të duket aq joshëse.

Ky postim është shkruar në bashkëpunim.

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.