5 avionët privatë më të shtrenjtë

Embraer Legacy 450 kabinë

Avionët privatë më të shtrenjtë përfaqësojnë mënyrat më të fundit për të fluturuar me luks dhe stil. Ndryshimi në peizazhin e aviacionit ka bërë që shumë më tepër njerëz të mendojnë të fluturojnë me avion privat.

Sidoqoftë, ndërsa shumë njerëz e shohin çartimin e një avioni mënyrën më të mirë për të fluturuar, zotërimi i avionit tuaj ka shumë përfitime.

Liria për të hartuar brendësinë tuaj. Punësimi i një ekuipazhi që i besoni. Duke ditur që avioni juaj do të jetë gjithnjë i disponueshëm.

Embraer Legacy 450 Cockpit - avionët privatë më të shtrenjtë

Këto janë vetëm disa nga përfitimet e pronësisë. Sidoqoftë, siç pritet kur harxhoni miliona dollarë, ka shumë faktorë që duhet të merren parasysh. Faktorë të tillë si diapazoni, shpejtësia, komoditeti dhe madhësia janë të gjithë të rëndësishëm. Edhe pse faktori më i rëndësishëm është nëse keni aftësinë për të financuar avionin.

Ndërsa çmimi i avionit është një pengesë për hyrjen për shumë njerëz, po sikur paratë të mos ishin objekt? Po sikur të mund të blini avionin më të shtrenjtë në botë?

Fatmirësisht ne kemi përpiluar një listë të pesë avionëve privatë më të shtrenjtë që janë aktualisht në shitje. Ju lutemi vini re, kjo listë nuk përfshin avionë të konvertuar si avionët e biznesit Boeing ose avionët e korporatave Airbus. Kjo listë do të marrë parasysh vetëm avionët privatë të ndërtuar për qëllime. Ju lutem vini re, çmimet e deklaruara janë çmimi i listës para opsioneve.


5) Bombardier Global 6000 - 62 milion dollarë

Bombardier Global 6000 Largimi i jashtëm në perëndim të diellit me male prapa
Shikoni më shumë imazhe këtu.

La Bombardier Global 6000 vjen në vendin e pestë në listën e avionëve privatë më të shtrenjtë.

Dorëzimi i parë u bë në 2012 dhe prodhuesi kanadez i ka ndërtuar që prej asaj kohe.

La Global 6000 është një aeroplan mjaft i aftë me një distancë prej 6,000 Miles Nautical dhe një lartësi maksimale të lundrimit prej 51,000 këmbë.

Motorët Rolls-Royce janë në gjendje të fuqizojnë Global 6000 në një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 513 Knots.

Me hapësirë ​​për deri në 17 pasagjerë, aeroplani prej 62 milion dollarësh përmban dysheme druri në galeri, linja elegante dhe vende të skalitura në trupin e njeriut.

Një lartësi e ulët e kabinës, kabinë e qetë dhe Qendra e përparuar e Menaxhimit të Kabinës sigurojnë që të mbërrini në destinacionin tuaj të pushuar mirë.

Siç do të prisnit nga një aeroplan që mund të lidhë me lehtësi kontinentet, një dhomë depo mund të gjendet në pjesën e pasme të avionit. Kjo zonë shton një ndjenjë qetësie me dritare të mëdha që sigurojnë dritë të bollshme natyrore.


4) Gulfstream G650 - 65 milion dollarë

Gulfstream G650 Jashtme
Shikoni më shumë imazhe këtu.

Më pas, i katërti në listën e avionëve privatë më të shtrenjtë është ai Gulfstream G650 që vijnë me 65 milion dollarë.

Për këtë çmim ju merrni një aeroplan që mund të fluturojë pa ndërprerje deri në 7,000 Miles Nautical në një lartësi maksimale prej 51,000 këmbë. Shpejtësia maksimale e lundrimit vjen në 516 knots. Kjo e bën G650 një nga avionët civilë më të shpejtë në qiell.

Për më tepër, me hapësirë ​​për deri në 19 pasagjerë, një lartësi maksimale e kabinës prej 4,100 metrash do të sigurojë që udhëtarët të jenë të relaksuar. Kabina gjithashtu mund të akomodojë deri në 10 pasagjerë në një konfigurim të fjetur.

La Gulfstream-Dizenjuar CabinView Cabin Management System lejon pasagjerët të ndjekin përparimin e fluturimit, të shfaqin pikat e interesit dhe të sigurojnë fluturime të pasagjerëve.


3) Gulfstream G650ER - 70 milion dollarë

Gulfstream G650ER E jashtme
Shikoni më shumë imazhe këtu.

Arritja në podium në listën e avionëve privatë më të shtrenjtë është G650Vëllai i madh, G650ER.

G650ER është tamam si G650 përveç pak më i madh në mënyrë që të akomodojë karburantin shtesë për ta bërë atë të fluturojë më tej.

G650ER është në gjendje të fluturojë pa ndërprerje deri në 7,500 milje detare.

Ngjashëm me G650, G650ER mund të fluturojë në një lartësi maksimale prej 51,000 këmbësh dhe me një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 516 knots.

Kabina ka hapësirë ​​për deri në 19 pasagjerë. Në konfigurimin e saj të gjumit, kabina mund të strehojë deri në 10 pasagjerë.


2) Bombardier Global 7500 - 73 milion dollarë

Bombardier Global 7500 E jashtme
Shikoni më shumë imazhe këtu.

Nënkampion në listën e avionëve privatë më të shtrenjtë është Bombardier Global 7500. Global 7500 humbet vendin e parë me vetëm 2 milion dollarë - kushton 73 milion dollarë çmimi i listës përpara opsioneve.

Për këtë çmim, ju merrni një avion që mund të fluturojë pa ndalesë deri në 7,700 milje detare. Kjo performancë mbresëlënëse lejoi që 7500 të vendoste rekordin për misionin më të gjatë të fluturuar ndonjëherë nga një avion biznesi i ndërtuar për qëllime. Misioni ishte nga Sydney në Detroit, Michigan. Koha totale e fluturimit erdhi në 17 orë.

Prandaj, nëse do të kaloni 17 orë në një vend, më mirë të jeni komod.

Katër zona të veçanta të jetesës do të thotë se ka hapësirë ​​për një suitë master me një shtrat me madhësi të plotë, një zonë të dedikuar pushimi të ekuipazhit dhe kuzhinë. Dritaret shumë të mëdha në të gjithë kabinën sjellin një bollëk të dritës natyrale. Sipas Bombardier, ka kaq shumë dritare sa Global 7500 siguron më shumë dritë natyrore në kabinën se çdo avion tjetër privat.

Avioni mburret me sistemin e parë të ritmit cirkadian të ndriçimit të bazuar në ritmin e biznesit të aviacionit në mënyrë që të luftojë vonesën e avionit. Nëse e kombinoni këtë me kabinën e qetë dhe lartësinë maksimale të kabinës prej 5,680 metrash, ju merrni një avion që ju garanton mbërritjen në destinacionin tuaj me një vonesë minimale jet.

Siç do të prisnit, menjëherë jashtë suitës master do të gjeni banjën en suite. Këtu do të gjeni një dush stand-up për t'ju ndihmuar të relaksoheni gjatë fluturimit.


1) Gulfstream G700 - 75 milion dollarë

Gulfstream G700 Jashtëm nga lart poshtë në autostradë
Shikoni më shumë imazhe këtu.

Pretendimi i vendit të parë në listën e avionëve privatë më të shtrenjtë është Gulfstream G700, duke ardhur me një çmim liste prej 75 milion dollarë përpara opsioneve.

Motorët Rolls-Royce janë në gjendje të furnizojnë G700 me një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 516 knots dhe në një lartësi maksimale prej 51,000 metrash. Diapazoni maksimal i avionit është 7,500 milje detare kur optimizohet për lundrimin.

Sipas Gulfstream, G700 përmban kabinën më të gjatë, më të gjerë dhe më të gjatë në industrinë e avionëve privatë. Kabina është aq e madhe sa mund të vendosësh deri në pesë hapësira banimi brenda kabinës.

G700 mund të transportojë deri në 19 pasagjerë, ashtu si G650 dhe G650ER. Sidoqoftë, kur vjen koha për të fjetur, G700 është në gjendje të akomodojë deri në 13 pasagjerë në një konfigurim të fjetur. Sigurisht, konfigurimi i gjumit do të thotë që secili pasagjer ka një shtrat plotësisht të sheshtë.

Pjesa e pasme e avionit mund të pajiset si një dhomë private. Natyrisht, atëherë mund të konfiguroni avionin që të ketë një privat privat në pjesën e pasme të avionit - pikërisht jashtë dhomës së dhomës. Këtu mund të zgjidhni të bëni një dush qëndrimi.

Siç pritet nga një prej avionëve më të rinj privatë në treg, e gjithë kabina mund të kontrollohet nga telefoni juaj. Ju mund të ndryshoni elementët e kabinës si temperatura dhe ndriçimi.

GulfstreamNënshkrimi i dritareve ovale janë vendosur në të gjithë kabinën. Kombinoni këtë me lartësinë e ulët të kabinës prej 4,850 metrash dhe sistemin 100% të ajrit të pastër, dhe do të merrni një nga vendet më të rehatshme në qiell. Ndërsa ishte edhe një nga më të shtrenjtët në qiell.