Kalo te përmbajtja kryesore

Cessna Citation Longitude

2019 - E pranishme

Fakte kyçe

 • Kabina e gjerë e Cessna Citation Longitude dhe ulëset me klube të dyfishta lejojnë të paktën 11 përqind më shumë hapësirë ​​për këmbët se sa gara.
 • Projektuar dhe ndërtuar brenda shtëpisë, sediljet plotësisht të sheshta janë krijuar për një lëvizje të qetë ndërsa punoni ose relaksoheni gjatë fluturimit.
 • Galeria e lagur përpara rrit shërbimin e kabinës me shumë hapësirë ​​për përgatitjen e ushqimit.
 • Ndarja e madhe e bagazhit në Cessna Longitude është i arritshëm gjatë gjithë fluturimit pa asnjë kufizim.
 • Mbërrini i rifreskuar falë një lartësie të ulët të kabinës që nuk i kalon 5,950 metra.
 • Pilotët kanë kontroll të plotë me ekranin prekës të sistemeve të navigimit dhe komunikimit.

Pasqyrë & Histori

La Cessna Citation Longitude është avioni kryesor i Cessna Citation familja. Shpallur në 2012, Longitude bëri fluturimin e tij të parë në 2016 dhe mori certifikimin në 2018.

Dorëzimet e Longitude filloi në fillim të vitit 2019.

La Longitude është pasardhësi i të anuluarit Cessna Citation Avion Columbus. Projekti Columbus u anulua në mesin e vitit 2009.

Avioni do të ishte më i madhi Citation aeroplan biznesi i prodhuar nga kompania. Megjithatë, duke pasur parasysh klimën ekonomike të asaj kohe, Cessna arriti në përfundimin se avioni Columbus nuk do të kishte sukses në mjedis.

La Longitude është avioni më i madh që Cessna aktualisht prodhojnë. Longitude përshtatet në kategorinë e avionëve super të mesëm. Seksioni kryq i trupit të avionit është i njëjtë me atë Citation Latitude. Megjithatë, Longitude përmban një bisht në formë T, duke u diferencuar nga fundi i pasmë i Latitude.

La Longitude është një nga pak avionët e përzgjedhur për t'u operuar NetJets. i pjesshëm Kompania e pronësisë njoftoi blerjen e deri në 175 avionëve, me një çmim prej 26 milionë dollarë secili. Për më tepër, Byroja e Aviacionit Civil të Japonisë dhe Drejtoria e Përgjithshme e Autoritetit Shtetëror të Aeroporteve të Turqisë janë të dy operatorë qeveritarë të Longitude.

Sipas Cessna, Citation Longitude është projektuar duke pasur parasysh "biznesin tuaj dhe kthimin nga investimi". Me gamën e tij transatlantike, inxhinierinë e avancuar dhe përvojën e madhe të kabinës, Cessna thotë se ka "kostot totale të pronësisë më të ulëta se çdo avion super i mesëm".

La Cessna Citation Longitude konkurron krahas Gulfstream G280Challenger 350Dassault Falcon 2000Sdhe Embraer Legacy 600.

Cessna Citation Longitude Performance

La Cessna Citation Longitude mundësohet nga dy motorë Honeywell HTF7700L të montuar prapa. Çdo motor prodhon 7,665 lb të shtytjes. Prandaj, kjo rezulton në një shtytje totale maksimale të kombinuar prej 15,330 lbs.

Si rezultat, Cessna Citation Longitude është në gjendje të ngrihet në vetëm 4,810 këmbë.

Kur vjen koha për të zbritur, Longitude është në gjendje të përfundojë një ulje të plotë në vetëm 3,170 këmbë. Duke pasur parasysh madhësinë dhe aftësitë e avionit, këto shifra të performancës në tokë janë shumë mbresëlënëse.

Për më tepër, Longitude është në gjendje të lundrojë me një shpejtësi maksimale prej 483 knots dhe lundrim në 0 45,000 këmbë.

Në kushte optimale dhe vetëm me 4 pasagjerë në bord, Longitude është në gjendje të lundrojë pa ndalesë deri në 3,500 milje detare (4,027 milje / 6,482 km). Sigurisht, në varësi të kushteve të motit, drejtimit të ATC dhe numrit të pasagjerëve në bord, kjo shifër do të jetë paksa e ndryshme.

Cessna vlerëson se me 10 pasagjerë dhe 2 pilotë në bord, Citation Longitude do të jetë në gjendje të fluturojë pa ndalesë për 3,216 milje detare (3,597 milje / 5,789 km).

Prandaj, këto shifra të diapazonit vendosin Longitude në pozicionin e rehatshëm për të kaluar lehtësisht Atlantikun.

Në të dyja situatat (zero deri në maksimum pasagjerë në bord), Citation Longitude duhet të jetë në gjendje të fluturojë pa ndalesë nga Nju Jorku në Londër. Kjo është, natyrisht, duke supozuar kushtet optimale të motit dhe rrugës.

Cessna Citation Longitude I brendshëm

Të qenë Cessnaavionët kryesorë, prodhuesit e avionëve kanë bërë shumë përpjekje për të rritur rehatinë. Kabina është e madhe dhe e gjerë. Kabina është e lehtë për t'u shëtitur falë një dysheme të sheshtë dhe një lartësie prej gjashtë metrash. Cessna thotë se avioni përmban "hapësirën më të mirë në klasë për këmbët".

Puna e gjerë për zhvillimin dhe zbatimin e teknikave të izolimit të zërit krijon "kabinën më të qetë në botë me madhësi super të mesme".

Niveli i zhurmës së kabinës është vetëm 67 decibel. Përveç kabinës së qetë Cessna ka krijuar një avion me një lartësi maksimale të kabinës prej vetëm 5,950 këmbësh. Kombinimi i këtyre faktorëve ofron një mjedis relaksues.

Prandaj, paqja dhe qetësia janë perfekte për të kryer biznes, për të pushuar dhe për të biseduar me pasagjerët tuaj.

Për sa i përket ajrit, Longitude përmban një sistem të pjesshëm të qarkullimit. Ky sistem ripërdor një përqindje të ajrit nga kabina, ndërsa mbështetet gjithashtu në ajër të pastër për të mbushur kabinën. Cessna siguron që këto sisteme të përdorin filtra HEPA (High-Efficiency Particle Arrestance).

Këta filtra përbëhen nga një grup fibrash që filtrojnë patogjenët, pluhurin dhe ndotjet e tjera ndërsa ajri kalon me forcë.

Në mënyrë tipike, një shkëmbim me vëllim të plotë kërkon rreth katër minuta për të përfunduar. Falë ajrit të jashtëm që kompresohet dhe nxehet nga motorët, mund të jeni të sigurt që mikrobet, bakteret dhe viruset janë vrarë.

Si rezultat i qenies Cessnaështë avioni më i ri, ai ka të gjithë teknologjinë më të fundit të brendshme. Për shembull, Cessna ka implementuar një sistem të menaxhimit të kabinës plotësisht pa tel që ju vë në kontroll kabinën nga çdo vend.

Sistemi i menaxhimit të kabinës lejon pasagjerët të kontrollojnë ndriçimin, temperaturën dhe komunikimet nga pajisjet e tyre.

Në konfigurimin e tij standard, Longitude përmban një konfigurim të dyfishtë të shtrojë klubit. Sipas Cessna, kjo siguron 20% më shumë hapësirë ​​për këmbët sesa konkurrenca. Të gjitha vendet mund të shndërrohen në shtretër plotësisht të sheshtë për fluturime më të gjata.

Në pjesën e përparme të kabinës, do të gjeni një galeri të madhe të lagësht. Uji i nxehtë dhe i ftohtë, shumë depo të ftohta, kabinete të mëdha furnizimi, një prodhues ekspres dhe një furrë me mikrovalë, sigurojnë gjithashtu që të hani mirë.

Kjo siguron shumë hapësirë ​​për të përgatitur ushqimin për fluturimin.

Pavarësisht se në cilën orë të ditës jeni duke fluturuar, do të keni mundësi të hani një vakt elegant për ju. Gjithashtu përpara do të gjeni shkallët ajrore me operim elektrik.

Sipas Cessna, kjo thjeshton procesin e hipjes, ngarkimit dhe shkarkimit.

Normalisht është e pamundur të aksesosh bagazhin gjatë një fluturimi. Megjithatë, të Longitude ka një ndarje të madhe bagazhesh në këmbë.

Kjo ndarje është e aksesueshme gjatë gjithë fluturimit pa kufizime. Deri në 1,000 lbs (453 kg) mund të ruhen në ndarje.

Si rezultat i këtyre veçorive kryesore, Longitude do t'ju ndihmojë të arrini në destinacionin tuaj duke u ndjerë më i relaksuar dhe i freskët.

Me shumë hapësirë ​​për këmbët dhe një kabinë të qetë, mund të jeni të sigurt se do të punoni, relaksoheni dhe darkoni lehtësisht gjatë fluturimeve tuaja transatlantike.

15 të mëdha dritaret janë pozicionuar në mënyrë optimale për të lejuar që kabina të lahet në dritë natyrale, duke ju ofruar gjithashtu pamje mahnitëse të botës më poshtë.

Kabinë

Përpara pilotët trajtohen në një kuvertë fluturimi Garmin G5000. Këto u ofrojnë pilotëve kontrolle të plota me ekran me prekje të sistemeve të navigimit dhe komunikimit.

Cessna ka ndërtuar kabinën për të funksionuar me efikasitet maksimal. Të Longitude përmban plotësisht automatik të mbytjeve dhe softuerin LINXUS. LINXUS është sistemi më i përparuar diagnostikues i bordit në industri. Karakteristikat opsionale përfshijnë një ekran me kokë lart dhe aftësi të zgjeruara të vizionit.

Falë përdorimit efikas të hapësirës nga projektuesi, kabina përfshin akses të lehtë dhe dizajn ergonomik që fokusohet plotësisht në komoditetin dhe efikasitetin e ekuipazhit.

Përfitimi kryesor në reduktimin e ngarkesës së punës pilot përmes sistemeve të avancuara dhe rritjes së niveleve të rehatisë është një ekuipazh më i qetë dhe më efikas. Rrjedhimisht, ekuipazhi do të jetë më i mprehtë dhe do të jetë në gjendje të fokusohet më shumë në fluturimin e avionit. E gjithë kjo rezulton në një funksionim më të sigurt të fluturimit dhe një përvojë më të këndshme për ekuipazhin.

Karakteristikat standarde të Cessna Longitude kabina përfshin:

 • Autrotrotë të integruara plotësisht
 • Tre ekrane të mëdha xhami 14 inç
 • Katër kontrollues me ekran me prekje
 • Garmin Synthetic Vision Technology (SVT™)
 • Mirëmbajtje diagnostifikimi
 • Sinoptik për sistemet kyçe
 • Diagnostifikimi kryesor në industri me raportim gjatë fluturimit
 • ACARS - VHF

Karakteristikat opsionale të Cessna Longitude kabina përfshin:

 • Navigator hibrid
 • Ekran me kokë lart
 • Kamera e përmirësuar e shikimit
 • LASEREF
 • LINK 2000+
 • Iridium ACARS dhe FANS-1/A
 • ICAO tip IA FDR

Cessna Citation Longitude Kostoja e Kartës

Kostoja e parashikuar për charter a Cessna Citation Longitude është afërsisht 4,500 dollarë për orë fluturimi.

Natyrisht, çmimet do të ndryshojnë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë. Të Longitude është një zgjedhje e shkëlqyeshme kur kërkoni të hidheni në Atlantik të qetë.

Për sa i përket disponueshmërisë së avionëve, gjithnjë e më shumë Longitudes kanë filluar të hyjnë në tregun charter. Prandaj, aftësia për të marrë kohë në një Longitude po rritet çdo vit për shkak të popullaritetit të tyre dhe kërkesës së lartë.

Çmimi i blerjes

Nëse jeni duke kërkuar të blini një Cessna Citation Longitude atëherë mund të prisni të paguani, të paktën, pak më pak se 30 milionë dollarë.

Sigurisht, ky çmim është rritur gjatë dy viteve të fundit që nga fillimi i dorëzimit të avionit.

Siç u përmend më parë, NetJets ishte në gjendje t'i blinte ato Longitude avion me vetëm 26 milionë dollarë secili.

Megjithatë, ata po blinin me shumicë (175 njësi) dhe janë një operator në shkallë të gjerë që është më i aftë të negociojë çmimet.

Nëse jeni duke kërkuar për një shembull të zotëruar më parë, atëherë do t'ju duhet të jeni të gatshëm të prisni një kohë që një avion të dalë në treg.

Për shkak të popullaritetit dhe shifrave relativisht të ulëta të prodhimit, gjetja e një shembulli të zotëruar më parë është e ndërlikuar.

Për më tepër, kur ato dalin në shitje, çmimi është ende në rangun e lartë prej 20 milionë dollarësh. Prandaj, kjo rezulton në një shifër zhvlerësimi shumë mbresëlënëse, duke pasur parasysh se çmimet nuk kanë rënë vërtet mbi avionët e rinj.

 

 

Performance

rehati

peshat

Varg: 3,500 nm Numri i udhëtarëve: 12 Kapaciteti i bagazhit: 112 Këmbë Kub
Shpejtësia e lundrimit: 476 knots Presioni i kabinës: 9.66 PSI Pesha maksimale e ngritjes: lbs 39,500
tavan: Këmbët 45,000 Lartësia e kabinës: Këmbët 5,950 Pesha maksimale e uljes: lbs 33,500
Distanca e ngritjes: Këmbët 4,900 Fillimi i prodhimit: 2019
Distanca e Uljes: Këmbët 3,400 Fundi i prodhimit: Paraqesin

 

përmasat

Fuqija

Gjatësia e jashtme: Këmbët 73.2 Prodhuesi i motorit: Honeywell
Lartësia e jashtme: Këmbët 19.4 Modeli i motorit: HTF7700L
hapje e krahëve: Këmbët 68.9 Djegia e karburantit: 270 gallon në orë
Gjatësia e brendshme: Këmbët 25.2
Gjerësia e brendshme: Këmbët 6.4
Lartësia e brendshme: Këmbët 6
Raporti i brendshëm / i jashtëm: 34%