Embraer Phenom 100E

2014 - 2017

Pasagjerët

6 Simbol i paqës

Varg

1,178 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

389 Knots

Tavan

41,000 Feet

Djegia e karburantit

90 GPH

Fakte kyçe

  • La Embraer Phenom 100E është një avion VLJ i prodhuar nga Embraer midis 2014 dhe 2017.
  • La Embraer Phenom 100E është mundësuar nga dy motorë Pratt & Whitney Canada PW617F-E, duke rezultuar në një djegie të karburantit për orë prej 90 Gallons në orë.
  • I aftë për të udhëtuar deri në 389 knots, Embraer Phenom 100E mund të fluturojë pandërprerë deri në 1178 milje detare.
  • Avioni mund të transportojë deri në 6 pasagjerë.
  • La Embraer Phenom 100E ka një çmim të vlerësuar për orë charter prej 2600 $, me një çmim të ri liste prej 4.5 milion $ në kohën e prodhimit.

Pasqyrë & Histori

Embraer njoftoi një version të azhurnuar të Phenom 100 avionë të lehtë të nivelit fillestar vitin e kaluar dhe klientët kanë filluar të marrin dërgesën e 100E të re. Avioni prezanton spoilerë shumëfunksionalë dhe opsione të azhurnuara të brendshme. Çmimi bazë është 4.161 milion dollarë, por opsione të tilla si ulëset premium, një derë e fortë tualeti dhe një vend shtesë pasagjerësh/kibitzer që përballet anash përballë derës së hyrjes së kabinës mund të kapë shpejt çmimin mbi 4.4 milion dollarë, duke e vënë atë në përputhje me Cessnaështë M2 i ri me disa opsione.

100 ka gëzuar sukses të jashtëzakonshëm që nga marrja e certifikimit në fund të vitit 2008, me më shumë se 300 të dorëzuar deri në qershor. I shpejtë dhe i gjerë për klasën e tij - 390 knots shpejtësia maksimale dhe tani vend për deri në tetë pasagjerë - avioni rezonon me kompani më të vogla, operatorë charter dhe pronarë individualë.

 

Embraer Phenom Performanca 100E

La Phenom 100E udhëheq rrugën për performancën. Fluturon pak më pak se 1,200 nm dhe ngrihet nga pistat e shkurtra deri në 3,125 ft (953 m). Alsoshtë gjithashtu një nga avionët më të shpejtë në kategorinë e tij, por ende ka kosto të ngjashme operimi me një turboprop. Mundësuar nga motorët Pratt & Whitney, duke dhënë 3390lbs shtytje. Ka një shpejtësi prej 389 knots.

 

 

Embraer Phenom 100E Brendshme

Ky avion modern i nivelit të hyrjes ka kabinën dhe dritaret më të mëdha në klasën e tij. Designedshtë projektuar në mënyrë inteligjente për të akomoduar të qetë 4 pasagjerë në një formacion klubi. Brazil-projektuar dhe bërë, Phenom 100E është ideale për arratisjet e fundjavës ose fluturime të shkurtra ekzekutive. Model 100E krenohet me një ndarje mbresëlënëse të bagazheve prej 2.4 m³ (53 ft³).

Një kabinë e gjatë dhe e gjerë u ofron udhëtarëve hapësirë ​​bujare të kokës dhe këmbëve, ndërsa një bar plotësisht i pajisur siguron pijet freskuese të nevojshme. Tavolina të mëdha do t'i bëjnë takimet e biznesit gjatë rrugës të rehatshme dhe produktive. Pajisje të tjera përfshijnë një tualet me kimik të mbyllur plotësisht.

Nga brendësia e tij e lëmuar dhe hapësira shtesë për pallto dhe laptopë deri tek kostot e ulëta të funksionimit, të kombinuara me motorët Pratt & Whitney me performancë të lartë, Phenom 100E krijon një avion serioz.

 

Kabinë

Ky kabinë kabine për Embraer Phenom 100E është e pajisur me SVT Garmin Prodigy G1000 Flight Deck Display së bashku me TAWS Class.

 

 

Embraer Phenom Kostoja e Kartës 100E

Kostoja e marrjes me qira të këtij avioni fillon me rreth 2,600 dollarë në orë. Tarifat e kartës për orë nuk përfshijnë të gjitha taksat, karburantin dhe tarifat e tjera. Kostot e kartës do të ndryshojnë në bazë të vitit të prodhimit/modelit, orarit, itinerarit, totalit të udhëtarëve dhe bagazheve dhe faktorë të tjerë.

Kostoja e blerjes

Kostoja e blerjes për këtë avion zakonisht varion nga 4-5 milion dollarë. Çmimi i një avioni varet nga viti i prodhimit; gjithashtu mund të shkojë mbi gamën e dhënë nëse prodhimi është i ri. Do t'i kushtojë blerësve rreth 500 mijë dollarë në vit, përfshirë karburantin, anëtarët e ekuipazhit dhe mirëmbajtjen, etj. Çmimi i një shembulli të zotëruar mund të jetë brenda 1.5-3 milion dollarëve. Ka shumë shitës në dispozicion në faqe të ndryshme.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 1,178 nm

Shpejtësia e lundrimit: 389 knots

Tavani: 41,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,400 këmbë

Distanca e Uljes: 3,150 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 12.83 metra

Lartësia e jashtme: 4.27 metra

Hapësira e krahëve: 12.19 metra

Gjatësia e Brendshme: 3.35 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.52 metra

Lartësia e Brendshme: 1.22 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 26 %%

rehati

Numri i udhëtarëve: 6

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: këmbët

Çmimi i vlerësuar për orë: 2,600 dollarë

Çmimi i blerjes: 4.5 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: PW617F-E

Djegia e karburantit: 90 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 70 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 10,582 bs

Harta e Diapazonit

embraer phenom Harta e diapazonit 100e