paralajmërim: call_user_func_array () pret që parametri 1 të jetë një përgjigje e vlefshme, funksioni 'woocommerce_breadcrumb' nuk u gjet ose emri i funksionit i pavlefshëm në /home/benedict/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php në linjë 307

Cirrus Vision Jet SF50

2016 - I pranishëm

Pasagjerët

5 Simbol i paqës

Varg

1,275 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

311 Knots

Tavan

31,000 Feet

Djegia e karburantit

50 GPH

Fakte kyçe

  • Cirrus Vision Jet përmban një motor të vetëm jet që prodhon 1,900 lbf shtytje, duke rezultuar në një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 311 knots.
  • Avioni është i aftë të fluturojë deri në një lartësi prej 31,000 metrash ndërsa ruan një lartësi kabine prej 8,000 metrash.
  • Si standard, të gjithë avionët Cirrus Vision janë të pajisur me sistemin unik Cirrus Airframe Parachute System.
  • Me një brendshme plotësisht modulare, SF50 mund të konfigurohet sipas specifikave tuaja të sakta, me një kapacitet maksimal për të mbajtur pesë të rritur dhe dy fëmijë.
  • Përpara Vision Jet është i pajisur me Perspective Touch + nga Garmin për efikasitet dhe siguri maksimale.

Pasqyrë & Histori

Cirrus Vision Jet SF50 është një Avion shumë i lehtë (VLJ) i cili mundësohet nga vetëm një motor. Projektuar dhe prodhuar nga Cirrus Aircraft me qendër në Duluth, Minesota, SHBA, prodhimi filloi në gjysmën e dytë të vitit 2016 dhe Cirrus ka prodhuar mbi 170 aeroplanë. Cirrus është i njohur zakonisht për aeroplanët e vegjël, turboprop që prodhon, të tilla si SR20 dhe SR22., Ky është i vetmi avion me motor reaktiv që prodhon kompania. Vision Jet bie në sy për shkak të madhësisë së tij kompakte dhe se është avioni i parë civil i çertifikuar me një motor të vetëm. Vision Jet mori një pritje të ngrohtë kur u njoftua dhe para se të fillonte prodhimi Cirrus kishte marrë mbi 600 porosi për avionin.

 

Performanca e avionit Cirrus Vision

SF50 është mundësuar nga një motor i vetëm Williams FJ33-4A-19 turbofan i cili prodhon 1,900 lbs të shtytjes (1,900 lbs total) dhe është montuar mbi trupin e pasmë. Unike brenda arenës së avionëve të biznesit, Vision Jet ka një bisht V dhe trupi i avionit është bërë tërësisht nga materiale të përbëra, i cili është i pari për çdo avion prodhimi. Motori me një motor është i mirë për të furnizuar avionin me një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 311 knots dhe një lartësi maksimale të certifikuar prej 31,000 këmbësh.

Kur fluturon deri në 31,000 metra, Vision Jet ka një lartësi maksimale të kabinës prej 8,000 metra, i ngjashëm me presionin që do të gjesh në një avion tipik dhe i barabartë me konkurrencën në segmentin VLJ. Madhësia kompakte, lehtësia dhe fuqia që vijnë nga motori i japin SF50 një distancë ngritjeje prej vetëm 2,036 metrash dhe një distancë uljeje prej 1,628 këmbësh. Përfitimet e këtyre distancave të shkurtra janë se rrit numrin e aeroporteve që Vision Jet mund të zbresë, duke ju lejuar të arrini më afër destinacionit tuaj të synuar përfundimtar. Falë lehtësisë dhe efikasitetit të avionit, Vision Jet ka një distancë maksimale prej 1,275 milje detare, të cilat do t'ju sjellin pa probleme në Evropë ose Los Anxhelos deri në Kansas City.

Unik për Cirrus Aircraft dhe unik brenda kategorisë VLJ, Cirrus Vision Jet SF50 përmban Sistemet Parashute të Cirrus Airframe (CAPS). Sistemi me parashutë krijon një nivel të pashembullt sigurie për banorët e avionit. Sistemi ofron një masë shtesë të sigurisë për banorët, me Cirrus që thotë se është e ngjashme në teori me rolin e rripave të sigurimit në automjete. Kjo veçori ofrohet si standard dhe nuk ofrohet nga ndonjë prodhues tjetër i përgjithshëm i aviacionit. Sistemi funksionon kur doreza e kuqe CAPS tërhiqet gjatë fluturimit e cila vendos një raketë me karburant të ngurtë nga çelja që ruan parashutën. Në sekonda, shtegu do të shpaloset plotësisht dhe do të kontrollojë shpejtësinë e zbritjes. Pajisjet e specializuara të uljes, kafazi i rrotullës dhe sediljet e Teknologjisë Thithëse të Energjisë (CEAT) do të ndihmojnë në zvogëlimin e goditjes në ulje.

 

Brendësia e Cirrus Vision Jet

Brendësia e Vision Jet është projektuar në një mënyrë modulare, duke ju lejuar të konfiguroni pjesën e brendshme për t'iu përshtatur nevojave tuaja. Me një kapacitet maksimal prej pesë të rriturve dhe dy fëmijëve, Vision Jet është efikas me përdorimin e hapësirës. Nëse ka më pak pasagjerë që udhëtojnë, pjesa e brendshme mund të konfigurohet të ketë vetëm dy vende në pjesën e pasme për të maksimizuar hapësirën e këmbëve dhe kapacitetin e bagazhit. Shikoni më poshtë për llojet e konfigurimeve që mund të aplikohen në avion.

Kabina përmban Cirrus Perspective Touch + nga kuverta e fluturimit Garmin, duke ofruar një sërë veçorish shumë të përparuara, të lehta për tu përdorur dhe të sigurisë. Për më tepër, teknologjitë automatike të presionit dhe kontrollet e dyfishta të klimës sigurojnë që banorët të gëzojnë komoditetin maksimal në çdo lartësi dhe temperaturë. Kabina gjithashtu përmban dritare të mëdha, të vendosura në mënyrë strategjike për t'u dhënë pasagjerëve pamje panoramike për të shijuar dhe për ta bërë kabinën sa më të lehtë. Duke shfaqur porta të integruar të rrymës USB, priza elektrike 110V, mbajtëse kupash dhe xhepa depo, ju do të jeni të qetë gjatë gjithë fluturimit tuaj. Falë përdorimit efikas të materialeve dhe përdorimit të vetëm një motori të vetëm, Vision Jet ka një nivel të respektueshëm të zhurmës së kabinës prej 88 dB, megjithatë, kjo është veçanërisht më e lartë se një HondaJet or Phenom 100 EV.

 

Kabinë

Ulur përpara SF50 jo vetëm që ofron një pamje të mrekullueshme, por edhe një kabinë intuitiv, efikas dhe të sigurt. Perspective Touch + nga Garmin ndihmon për të përmirësuar përvojën revolucionare në kuvertën e fluturimit që u prezantua në avionin e parë Vision. Tani me pajisje më të shpejta dhe bateri inteligjente për të siguruar aftësi të përmirësuara të fillimit të ftohtë, do të shijoni një fillim më të shpejtë, rezolucion më të mirë të ekranit, planifikim më të shpejtë dhe lëvizje më të shpejtë. Me opsionet e disponueshme të tilla si automjeti, EVS perspektivë dhe radari i përmirësuar i motit në kohë reale, ju mund të rregulloni kabinën e pilotit për t'iu përshtatur nevojave tuaja. Perspective Touch + sjell rezolucion më të lartë dhe shpejtësi më të shpejtë përpunimi në ekranet e gjera të fluturimit me ekran të gjerë 14 inç. Duke shfaqur teknologjinë me ekran të ndarë, ekranet ofrojnë hapësirë ​​për tre xhama vertikalë të veçantë dhe shiritin e Sistemit të Tregimit të Motorit (EIS) që do të shfaqen njëkohësisht. Ekrani i dedikuar me shumë funksione i lejon pilotit të monitorojë me lehtësi sistemin e integruar të aeroplanëve Sinoptikën: Motorin & Karburantin, Energjinë Elektrike, Mjedisin, Mbrojtjen e Akullit, ingranazhin e uljes dhe statusin / informacionin e përgjithshëm.

Autopiloti dixhital ndihmon për të krijuar saktësi supreme. Duke u bazuar në teknologjinë e ndihmës inteligjente, Sistemi i Automatizuar i Kontrollit të Fluturimit (AFCS) plotësisht dixhital, me dy kanale ofron udhëzime të sakta anësore dhe vertikale të navigimit për secilën fazë të fluturimit. Për më tepër, fleksibiliteti i shtuar i Perspective Touch + ju lejon të shikoni Sinoptikë të ndryshëm të sistemit - listat e kontrollit, radari i motit, harta lëvizëse, trafiku dhe të tjera - të gjitha menjëherë. Dhe Teknologjia Vizive Sintetike (SVT) ofron një perspektivë "realiteti virtual" të veçorive nëntokësore dhe ujore, si dhe pengesave dhe trafikut tjetër, duke ju dhënë një përshkrim vizual realist të mjedisit tuaj.

 

Kostoja e Cerrus Vision Jet Charter

Vision Jet është një zgjedhje e shkëlqyeshme e avionëve nëse fluturoni në një distancë të shkurtër, veçanërisht nëse fluturoni midis aeroporteve më të vegjël. Nëse po kërkoni të merrni me qira një Cirrus Vision Jet, atëherë kostoja e kartës së një Cirrus Vision Jet vlerësohet të kushtojë 1,900 $ për orë fluturimi. Kjo e bën Vision Jet më të volitshmen në avionët reaktivë të prodhimit që mund të merrni me qira për një fluturim. Sigurisht, nuk është dukshëm më pak i kushtueshëm se avionët e tjerë të kategorisë, të tilla si Phenom 100EV dhe HondaJet, përkundër atyre avionëve që kanë dy herë më shumë motorë. Kjo tregon se sa të larta janë kostot fikse të një fluturimi charter. Sigurohuni që Shikoni këtu për të gjetur një ndërmjetës privat të avionëve që mund të organizojë një fluturim në një Vision Jet për ju.

 

Kostoja e blerjes

SF50 është avioni i ri jetësor më i përballueshëm që mund të blini sot, duke kushtuar vetëm 2.85 milion dollarë përpara opsioneve. Kjo është e tillë phenomjapin çmimin që Cirrus madje ofron një llogaritës të dobishëm të financave në to Faqja e internetit këtu, duke ju lejuar të futni depozitën tuaj dhe të llogarisni pagesat mujore. Një Vision Jet në pronësi të para do të kushtojë nga 2 milion dollarë e lart për një model 2017 ose 2018.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 1,275 nm

Shpejtësia e lundrimit: 311 knots

Tavani: 31,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 2,036 këmbë

Distanca e Uljes: 1,628 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 9.42 metra

Lartësia e jashtme: 3.32 metra

Hapësira e krahëve: 11.78 metra

Gjatësia e Brendshme: 3.28 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.5 metra

Lartësia e Brendshme: 1.2 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 35%

rehati

Numri i udhëtarëve: 5

Nivelet e zhurmës së kabinës: 88 dB

Lartësia e kabinës: 8,000 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 1,900 dollarë

Çmimi i blerjes: 2.85 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Williams International

Modeli i motorit: FJ33-4A-19

Djegia e karburantit: 50 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 25 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 300 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 6,000 bs

Harta e Diapazonit

Harta e Cerrus Vision Jet Range