Pasagjerët

6
Pasagjerët

Varg

1,550
Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

404
Knots

Tavan

41,000
Feet

Djegia e karburantit

120
GPH

Fakte kyçe

  • La Cessna Citation M2 ka një kapacitet maksimal prej gjashtë pasagjerëve: 4 vende në kabinën kryesore, 1 në kabinën e ajrit dhe 1 vend për tualet me rrip.
  • La Cessna M2 është çertifikuar për funksionimin e një piloti të vetëm.
  • Sistemi opsional i menaxhimit të kabinës, harta lëvizëse dhe sistemi i argëtimit gjatë fluturimit ju mbajnë të lidhur dhe nën kontroll.
  • La Cessna M2 brendshme ka tetë dritare të mëdha ndihmojnë për të theksuar hapësirën e kabinës.
  • M2 është i pajisur me një sistem automatik plotësisht digjital, me dy kanale, i pajisur me shumë karakteristika për siguri të shtuar, tepricë dhe besueshmëri.
  • Ekranet me prekje miqësore për përdoruesit, të mundësuar nga avionika Garmin® G3000 make, bëjnë kontrollin intuitiv, ndërsa Teknologjia Vizioni Sintetik (SVT) siguron një pamje të qartë dhe koncize të mjedisit tuaj fluturues.

Pasqyrë & Histori

La Cessna Citation M2 është avioni më i vogël në Cessnapërbërja e avionëve në prodhim. M2 është pjesë e Cessna CitationSeri avionësh jet. Lëshuar në vitin 1989, Modeli 525 u nis për herë të parë në 1991. Një vit më vonë u mor certifikimi FAA. Dorëzimet filluan dy vjet më vonë. Thelbësore CitationModeli jet u azhurnua më tej në variantet CJ1 dhe M2. CJ1 ndoqi një rrugë tjetër drejt M2. CJ1 u zhvillua në CJ2, pastaj CJ2 +.

M2 u lansua në shtator 2011. Cessna e bazoi M2 në variantin CJ1 të asaj kohe jashtë prodhimit CitationFamilja jet. Cessna azhurnoi M2 për të shfaqur një paraqitje të re të kabinës dhe motorë më efikasë. Prototipi i parë fluturoi në 2012 me prodhimin duke filluar vetëm një vit. Që nga viti 2013 mbi 250 avionë M2 kanë hyrë në shërbim.

M2 tregtohet nga Cessna si avion i nivelit të hyrjes për klientët. Klientët që ndjekin më shumë shpejtësi, më shumë hapësirë ​​dhe më shumë komoditet. M2 mburret me performancë serioze të avionit. Falë madhësisë së tij, M2 mund të drejtohet nga një pilot i vetëm, duke e bërë atë të përsosur për klientët që kërkojnë kosto të reduktuara ose për të pilotuar vetë avionin. Si pasojë, M2 është një kandidat i shkëlqyeshëm për të qenë një avion pronar / operator. Megjithatë, vini re se operacioni me një pilot është standardi në Vlj kategori. Shumë avionë më të mëdhenj mund të operohen nga vetëm një pilot - siç është ai Pilatus PC-24   Embraer Phenom 300E.

Cessna Citation Performanca M2

M2 mundësohet nga dy Williams Intl të montuara në avion të pasëm. Motorët FJ44-1Ap-21. Secili motor prodhon 1,965 lbs të shtytjes. Si pasojë, M2 mund të ngrihet me vetëm 3,210 metra pistë. Distanca e uljes është një minimum prej 2,590 metrash.

Gama e Citation M2 është 1,550 milje detare (1,784 milje / 2,870 km) kur optimizohet për intervalin maksimal. Shpejtësia maksimale e lundrimit vjen në 404 knots. Për më tepër, M2 mund të fluturojë në një lartësi maksimale prej 41,000 metrash.

Pesha themelore e funksionimit të M2 është 6,990 lbs (3,171 KG). Pesha maksimale e ngritjes (MTOW) për aeroplanin vjen me 10,700 lbs (4,853 KG).

Cessna Citation M2 Brendshme

Brendësia e M2 është klasike Cessna. Krahasuar me modelet e mëdha, të tilla si CJ3 + dhe CJ4, do të faleshit kur mendonit se janë të njëjtët avionë. Sigurisht, ka dallime. Sidoqoftë, duke gjykuar vetëm në dizajnin e brendshëm, stilin dhe materialet, avioni është i lidhur qartë. Kjo nuk është gjë e keqe! Brendësia e Cessna avioni është komod dhe funksional.

Duke filluar nga pjesa e përparme e avionit, Cessna Citation M2 përmban një qendër freskuese të dritës menjëherë pas kabinës. Ndërsa nuk do të jeni në gjendje të krijoni ndonjë vakt me yje Michelin këtu, do të jeni në gjendje të shijoni disa meze të lehta gjatë fluturimit tuaj. Pranë qendrës së freskimit të dritës, konfigurimi standard përmban një sedilje anash. Në vend të kësaj vendi, klientët në vend të kësaj mund të zgjedhin hapësirë ​​për ruajtje shtesë. Si rezultat, katër sirtarë të mëdhenj mund të implementohen për të rritur kapacitetin e bagazhit.

Cessna Citation Paraqitja e Brendshme M2

Cessna Citation Paraqitja e Brendshme M2

Duke lëvizur drejt shpinës së avionit do të gjeni katër vende në një konfigurim klubi. Këto vende janë fokusi i kabinës. Vendet janë duke ndjekur plotësisht vendet e lëkundura. Në mes të vendeve do të gjeni tavolina ekzekutive që rrinë larg mjeshtërisë. Cessna ka arritur të integrojë mjeshtërisht tetë dritare të mëdha. Këto dritare i lejojnë çdo pasagjeri një pamje të shkëlqyeshme dhe sjellin një sasi të madhe të dritës natyrore.

Në pjesën e pasme të avionit, udhëtarët do të gjejnë një tualet të rripave. Kjo vjen si standard.

Siç pritet nga një aeroplan modern biznesi, sistemi i menaxhimit të kabinës mund të kontrollohet nga pajisja juaj personale. Si rezultat, ju mund të argëtoheni gjatë fluturimit duke transmetuar audio dhe video. Një hartë në lëvizje mund të shihet gjithashtu për t'ju mbajtur të azhurnuar për progresin tuaj të udhëtimit. Për më tepër, udhëtarët mund të kontrollojnë temperaturën dhe ndriçimin e kabinës.

Kabinë

upfront Cessna ka integruar kompletin e avionikës Garmin G3000 në kabinën e avionit. G3000 siguron shfaqje ekrani me prekje miqësore, me secilin që siguron kontroll intuitiv të avionit. Edhe ne Cessnaavioni më i vogël, ata kanë të integruar Synthetic Vision Technology (SVT). SVT ofron një pamje të qartë dhe koncize të mjedisit fluturues të avionit.

Kabina është projektuar me një pilot të vetëm në mendje. Prandaj, Cessna e ka bërë kuvertën e fluturimit sa më ergonomike që është e mundur, duke bërë të mundur çdo kontroll në një shikim. Kjo siguron që pilotët të jenë sa më efikasë me një ngarkesë minimale pune. Si pasojë, kjo lejon Cessna për të arritur qëllimin për ta bërë avionin sa më të sigurt.

Cessna Citation Kostoja e Kartës M2

Kostoja e parashikuar për charter a Cessna Citation M2 është 2,350 dollarë për orë fluturimi. Natyrisht, çmimet do të ndryshojnë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë.

Vlen të përmendet se ndërsa M2 mund të pilotohet nga vetëm një person, operatorët e mirënjohur të kartës do të kenë gjithmonë dy pilotë në kabinën e pilotit. Kjo është për të siguruar sigurinë maksimale. Ju lutemi vini re gjithashtu se ndërsa avioni mund të transportojë deri në gjashtë pasagjerë, shumë kompani charter nuk do ta lejojnë këtë. Në mënyrë që të futeshin gjashtë pasagjerë në aeroplan, njëri do të rripte në tualet dhe tjetri në anën përballë sediljes. Prandaj, nëse po kërkoni ta charteroni këtë avion, numri maksimal i njerëzve që mund të prisni të përshtaten është katër.

Çmimi i blerjes

Lista çmim për një të re Cessna Citation M2 është 4.7 milion dollarë. Nëse shikoni në tregun para-pronësor, çmimet po lëvizin rreth 3 milion dollarë për një shembull pesë apo gjashtë vjeçar.

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me këtë aeroplan, charter, blerje dhe më shumë, atëherë ju lutem mos ngurroni të na kontaktoni.

Në thellësi

Performance

rehati

peshat

Varg: 1,550 nm Numri i udhëtarëve: 7 Kapaciteti i bagazhit: 46 Këmbë Kub
Shpejtësia e lundrimit: 404 knots Presioni i kabinës: 8.6 PSI Pesha maksimale e ngritjes: 10,700 paund
tavan: 41,000 këmbë Lartësia e kabinës: 8,000 këmbë Pesha maksimale e uljes: 9,900 paund
Distanca e ngritjes: 3,210 këmbë Fillimi i prodhimit: 2013
Distanca e Uljes: 2,590 këmbë Fundi i prodhimit: Paraqesin

përmasat

Fuqija

Gjatësia e jashtme: Këmbët 42.6 Prodhuesi i motorit: Williams International
Lartësia e jashtme: Këmbët 13.9 Modeli i motorit: FJ44-1AP-21
hapje e krahëve: Këmbët 47.2 Djegia e karburantit: 120 gallon në orë
Gjatësia e brendshme: Këmbët 11
Gjerësia e brendshme: Këmbët 4.8
Lartësia e brendshme: Këmbët 4.8
Raporti i brendshëm / i jashtëm: 26%

Harta e Diapazonit