Beechcraft King Air 360

2021 - I pranishëm

Pasagjerët

9 Simbol i paqës

Varg

1,806 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

312 Knots

Tavan

35,000 Feet

Djegia e karburantit

90 GPH

Fakte kyçe

  • Avionët njoftuan në gusht 2020 duke u mbështetur në suksesin e King Air 350 / 350ER.
  • King Air 360 mund të fluturojë deri në 1,806 milje detare pa pasur nevojë për karburant dhe gjithashtu mund të lundrojë deri në 35,000 këmbë.
  • Një lartësi e ulët e kabinës dhe teknologjia e përparuar e izolimit të zërit rrisin nivelet e komoditetit brenda kabinës.
  • Kabina e King Air është azhurnuar në mënyrë që të zvogëlojë ngarkesën e punës pilot dhe të rrisë efikasitetin.
  • Çmimi i listës për një King Air 360 të ri arrin në 7.9 milion dollarë.

Pasqyrë & Histori

King Air 360 u njoftua në gusht të vitit 2020. Textron - pronarë të Beechcraft - njoftoi se avioni ishte tashmë në linjat e montimit. Dorëzimet filluan të rriten disa muaj më vonë.

King Air 360 u prezantua si zhvillimet më të reja të King Air 350 / 350ER. Në shumë mënyra, King Air 360 ka specifikime identike me modelin 350. Megjithatë, modeli 360 ofron përmirësime të dizajnit të brendshëm, së bashku me një kabinë të modernizuar për të zvogëluar ngarkesën e punës pilot.

Beechcraft gjithashtu zhvilloi një sistem më të lartë të presionit të kabinës në mënyrë që të rezultojë në një lartësi të përgjithshme të përgjithshme të kabinës. Një lartësi më e ulët e kabinës rezulton në rritjen e komoditetit për pasagjerët. Kabineti i riformuar, ndriçimi i vrimave të gropave, dizenjimet e azhurnuara të sediljeve dhe rregulluesit e ajrit dhe dritës me profil të ulët gjithashtu rrisin komoditetin e pasagjerëve.

 

Performanca King Air 360

King Air 360 është mundësuar nga dy motorë Pratt dhe Whitney Canada PT6A-6OA. Secili motor është i aftë të prodhojë 1,050 shp (Kuaj fuqi). Helikat prodhohen nga Hartzell. Ato paraqesin 4 teh alumini, duke shfaqur shpejtësi konstante dhe pendë automatike.


360 mund të ngrihet nga një pistë që është vetëm 3,300 metra dhe të ulet në 2,692 metra. Për më tepër, avioni është i aftë të lundrojë për një distancë maksimale prej 1,806 milje detare (2,078 milje / 3,345 km) pa pasur nevojë të karburantit. Kur jeni në lundrim, avioni mund të fluturojë me një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 312 knots në një lartësi maksimale prej 35,000 metrash.

 

Brendshme King Air 360

Beechcraft pretendon se King Air është shumë më i aftë se rivalët e tij të vetëm të motorit. Avioni përmban atë që Beechcraft e quan "teknologji e papërshkueshme nga zëri". Përfitimi është se bisedat janë shumë më të lehta falë izolimit bujar të zërit dhe teknologjisë inteligjente të anulimit të zhurmës. Kjo do të thotë që udhëtarët mund të zhvillojnë një bisedë pa pasur nevojë të ngrenë zërin.

Për më tepër, kabina e King Air përmban ulëse ekzekutive, tavolina të palosshme, karikim USB dhe priza energjie. Këto karakteristika e bëjnë kabinën një kombinim të dhomës së bordit ideal dhe dhomës së familjes. Kjo, e kombinuar me lartësinë e ulët të kabinës prej vetëm 5,960 metrash kur në një lartësi prej 27,000 metrash, e bën kabinën një vend shumë relaksues.

Kabina është e një madhësie të mirë, duke u ofruar udhëtarëve hapësirë ​​të bollshme për kokën dhe shpatullat. Sediljet janë rregulluar në një konfigurim të dyfishtë klubi dhe janë bërë prej lëkure me cilësi të lartë. Natyrisht, udhëtarët do të gjejnë gjithashtu një qendër freskuese të ndërtuar, mbajtëse çeliku të ndriçuar dhe një tualet privat në pjesën e pasme të avionit. Pajisni opsionalisht avionin me WiFi për t'ju mbajtur gjithnjë të lidhur.

 

Kabinë

Kabina King Air 360 është e bukur në thjeshtësinë e saj. Avioni është i pajisur me avionikë Pro Line Fusion. Kjo kuvertë fluturimi me ekran me prekje thjeshton mënyrën sesi pilotët aviojnë, lundrojnë dhe komunikojnë.


Karakteristika të tilla si IS&S ThrustSense Autrotrottle ndihmojnë në zvogëlimin e ngarkesës së punës pilot falë të qenit në gjendje të siguroni kontroll të saktë për prodhimin e energjisë së optimizuar. Presioni dixhital automatikisht cakton presionin e kabinës si në ngjitje ashtu edhe në mënyrë të denjë, duke rritur komoditetin e pasagjerëve dhe duke ulur më tej ngarkesën e punës së pilotit. Për më tepër, ndërfaqja Collins Aerospace Pro Line Fusion thjeshton konfigurimin e ekraneve të fluturimit. Informacioni i fluturimit mund të organizohet shpejt me prekje në majë të gishtave dhe shpullë.

 

Kostoja e kartës King Air 360

Kostoja e parashikuar për orë për të regjistruar një King Air 360 është 3,000 dollarë. Sidoqoftë, për shkak të risisë së avionit është e vështirë të gjesh një të disponueshëm për charter për momentin. Ju lutem vini re gjithashtu se çmimet e kartës do të ndryshojnë në varësi të faktorëve të tillë si disponueshmëria, çmimet e karburantit, tarifat tokësore dhe më shumë.

 

Çmimi i blerjes

Nëse jeni duke kërkuar për blerje një King Air 360, çmimi i listës për një të ri vjen me 7.9 milion dollarë. Fatkeqësisht nuk ka shembuj të pronësisë paraprake në treg për shkak të reja të avionit.

Të dhënat e çmimeve dhe performancës së King Air janë një krahasim interesant me Pilatus PC-12 NGX.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 1,806 nm

Shpejtësia e lundrimit: 312 knots

Tavani: 35,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,300 këmbë

Distanca e Uljes: 2,692 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 14.2 metra

Lartësia e jashtme: 4.4 metra

Hapësira e krahëve: 17.65 metra

Gjatësia e Brendshme: 5.94 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.37 metra

Lartësia e Brendshme: 1.45 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 42%

rehati

Numri i udhëtarëve: 9

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: 5,960 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 3,000 dollarë

Çmimi i blerjes: 7.9 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: PT6A-6OA

Djegia e karburantit: 90 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 71 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,150 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 15,000 bs

Harta e Diapazonit

Beechcraft King Air 360 Range Map me Londrën si qytetin Origjina