Embraer Praetor 500

2019 - I pranishëm

Pasagjerët

9 Simbol i paqës

Varg

3,340 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

466 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

249 GPH

Fakte kyçe

  • Mjeshtëria superiore dhe vëmendja e hollësishme e detajeve janë të dukshme në kabinën e rrafshët me dysheme të sheshtë me një gjatësi prej gjashtë metrash të konceptuar - nga dizajni plotësisht i mbështetur i sediljeve me aftësi të plota deri te vendosja e tyre optimale pranë dritareve të bollshme.
  • Lidhja Wi-Fi që është e fortë dhe e besueshme, ashtu si shtëpia ose zyra. Ekskluzive për kategorinë, Embraer pajis të Praetor 500 me lidhjen më të mirë: Ka-band dhe Gogo AVANCE L5.
  • Projektuar me kujdes për të përmbushur të gjitha nevojat tuaja në fluturime të gjata, Praetor Galeria luksoze me dysheme guri, tepër funksionale, e 500 do t'ju bëjë përshtypje me opsione, nga një pije freskuese te një vakt ushqyes.
  • Ndarja e bagazhit bujar dhe me një hapësirë ​​praktike të magazinimit të brendshëm, ju mund të sillni gjithçka që ju nevojitet çdo fluturim në bordin e Embraer Praetor 500.
  • Revolucionar, i teknologjisë së lartë, kuverta e fluturimit Rockwell Collins Pro Line Fusion® martohet me teknologjinë më të përparuar me ergonomi dhe siguron një ndërfaqe instiktive midis pilotit dhe avionit për një fluturim më të sigurt dhe më të lehtë.

Pasqyrë & Histori

La Embraer Praetor 500 është i bazuar në Legacy Platforma 450/500. Praetor 500 u njoftua së bashku me Praetor 600 në tetor 2018. Të dy avionët vazhduan të certifikohen në 2019, me dërgesat duke filluar nga fundi i vitit. Embraer pretendon se Praetor 500 është avioni i biznesit më përçarës dhe i përparuar teknologjikisht në madhësi të mesme, në sajë të gamës së tij të jashtëzakonshme dhe shpejtësisë së pabesueshme.

La Praetor 500 thuhet se është më i shpejti në klasën e tij, duke rezultuar në një mënyrë të zgjuar për të kursyer kohë dhe për të arritur më shumë destinacione në më shumë komoditet krahasuar me konkurrencën. Për më tepër, avioni ka aftësinë për të fluturuar nëpër kontinentet, të tilla si nga San Francisco në Gander, Singapori në Pekin, Dubai në Bangkok, ose Miami në Seattle. Për më tepër, avioni është i aftë të fluturojë nga bregu perëndimor i SHBA në Evropë me vetëm një ndalesë. Diapazoni më i mirë në klasë dhe lartësia e kabinës do t'ju lejojë të fluturoni më tej, të kurseni kohë dhe të ndjeheni të freskët gjatë mbërritjes.

 

Embraer Praetor Performanca e 500

La Embraer Praetor 500 është mundësuar nga dy motorë të pasmë të montuar në trupin e avionit Honeywell HTF7500E, me secilin që prodhon 6,540 lbs të shtytjes (13,080 lbs gjithsej). Kjo rezulton në Praetor 500 duke qenë i aftë të lundrojë me një shpejtësi maksimale prej 466 knots për një distancë maksimale prej 3,340 milje detare (3,844 milje / 6,186 km) në një lartësi maksimale prej 45,000 këmbësh.


La Praetor 500 ka një distancë ngritjeje prej vetëm 4,222 metrash dhe një distancë uljeje prej 2,086 metrash. Kjo rezulton në Praetor 500 janë të aftë të fluturojnë midis aeroporteve më të vegjël sesa konkurrenca me specifikime të ngjashme. Praetor 500 ka një peshë maksimale të ngritjes (MTOW) prej 37,567 lbs dhe një ngarkesë maksimale prej 2,921 lbs.

 

Embraer Praetor 500 Brendshme

Brendësia e Praetor 500 është mjaft i veçantë, pretendohet të jetë krijuar me synimin për të përcjellë ndjenjat e të qenit në një plazh në Brazil. Kabina e Praetor 500 masa 7.32 metra në gjatësi, 2.08 metra në gjerësi dhe 1.83 metra në lartësi. Këto dimensione, të kombinuara me një dysheme plotësisht të sheshtë, japin Praetor 500 një ndjesi të gjerë dhe e bëjnë kabinën të rehatshme për të lëvizur gjatë fluturimit. Praetor 500 ka një kapacitet maksimal prej 9 udhëtarësh; megjithatë, shumica e konfigurimeve do të shohin një kapacitet maksimal prej 7 udhëtarësh.

Kabina kryesore përmban 4 vende në një konfigurim klubi, me dy ulëse përpara vetëm pak prapa. Pavarësisht nëse jeni duke punuar ose darkuar, tavolinat e vendosjes së kabinës (të bëra me fibra karboni) ofrojnë shumë hapësirë ​​për aktivitete, duke u hapur me parvazin anësor - duke theksuar vëmendjen e shkëlqyeshme për detajet dhe mjeshtërinë e shkëlqyeshme në të gjithë kabinën. Sediljet janë të gjitha mbështetur dhe të kthyeshme, perfekte nëse dëshironi të punoni vetëm ose të diskutoni me bashkëudhëtarët tuaj. Sigurisht, vendet mund të shndërrohen në shtretër plotësisht të sheshtë nëse fluturoni gjatë natës ose bëni një sy gjumë.

Sediljet paraqesin një model thurje që thuhet se modelohet sipas shtigjeve prej guri nga plazhi Ipanema në Rio de Janeiro, me qilima prej mëndafshi dhe leshi të dizajnuara për të përfaqësuar valëzimet në oqean gjatë një dite krejtësisht të qetë. Për më tepër, niveli i zhurmës së kabinës Praetor 500 është vetëm 53 dB gjatë lundrimit dhe lartësia maksimale e kabinës është 5,800 metra. Këta faktorë e bëjnë kabinën ideale për biseda normale, punë ose relaksim dhe do të rezultojnë në ju që të ndiheni më të freskët kur mbërrini në destinacionin tuaj përfundimtar.

Galeria shumë funksionale do t'ju bëjë përshtypje me opsione, nga një pije freskuese te një vakt ushqyes. E pajisur plotësisht me një mikrovalë, furrë konvencionale, frigorifer, krijues kafeje dhe kristal të bukur, porcelani dhe sende argjendi, galeria e bukur dhe funksionale e bën përvojën tuaj të fluturimit të rehatshme dhe të kënaqshme. Ju kurrë nuk do të jeni jashtë kontaktit me botën e jashtme kur fluturoni në Praetor 500 falë sistemit të ndërlidhjes më të fundit - Gogo AVANCE L5 dhe teknologjisë së bandës Ka, duke e bërë lidhjen Wi-Fi po aq të fortë dhe të besueshëm sa shtëpia ose zyra. Për më tepër, Honeywell Ovation Select Cabin Management Suite i avionit ofron transmetim të plotë video 1080P HD dhe audio gjithëpërfshirëse në të gjithë kabinën. Unike për të Embraer avionë biznesi, paneli i sipërm i teknologjisë me ekran prekës vendos informacionin mbi statusin e fluturimit, ndriçimin e ambientit dhe qasjen në kontrollet e kabinës direkt në majë të gishtave tuaj.

 

Kabinë

Përballë kuvertës së fluturimit futuristik dhe të gjerë Rockwell Collins Pro Line Fusion martohet me teknologjinë më të përparuar me ergonomi të pakonkurueshme. Kabina e errët dhe e qetë zvogëlon lodhjen e pilotit dhe minimizon ngarkesën e punës. Praetor 500 gjithashtu përmban një Sistem Vizioni Sintetik për të parë atë që sytë e njeriut nuk mund të dallojnë për ngritje, ulje dhe operacione më të sigurta gjatë operacioneve. Vizioni dhe Enhanced Head-Up Display (HUD) zgjeron vetëdijen e situatës për një përvojë më të sigurt fluturimi.


La Praetor 500 fluturimi nga tela i plotë i XNUMX me kontrollet anësore të shkopit zvogëlon ngarkesën e punës së pilotit dhe siguron një përvojë më të sigurt dhe të butë fluturimi me aftësinë e tij aktive të zvogëlimit të turbulencës ndërsa mundëson hyrjen në më shumë aeroporte dhe mirëmbajtje më të lehtë sesa kontrollet manuale të fluturimit.

 

Embraer Praetor 500 Kosto e Kartës

Nëse po kërkoni të krijoni një Embraer Praetor 500 ju mund të prisni të paguani rreth 4,500 dollarë për orë fluturimi. Sigurisht, për shkak të Praetor 500 duke qenë një avion i ri, ka pak në duart e operatorëve. Nëse jeni duke kërkuar të hartoni një Praetor 500 atëherë sigurohuni që të gjeni ndërmjetësin më të mirë për ju duke krahasuar ndërmjetësit privat charter këtu.

 

Kostoja e blerjes

La Embraer Praetor 500 fillon me një çmim modest prej pak më pak se 17 milion dollarë, me opsione që e shtyjnë çmimin total në vetëm 20 milion dollarë. Për gati të njëjtin çmim mund të blini një Legacy 450 dhe e kanë azhurnuar në Praetor 500 konfigurim për 500,000 dollarë. Çmimet në pronësi paraprake për Praetor 500 janë shumë të qëndrueshme pasi ka kaq pak aeroplanë që janë prodhuar.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 3,340 nm

Shpejtësia e lundrimit: 466 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 4,222 këmbë

Distanca e Uljes: 2,086 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 19.68 metra

Lartësia e jashtme: 6.43 metra

Hapësira e krahëve: 21.5 metra

Gjatësia e Brendshme: 7.32 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.08 metra

Lartësia e Brendshme: 1.83 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 37%

rehati

Numri i udhëtarëve: 9

Nivelet e zhurmës së kabinës: 53 dB

Lartësia e kabinës: 5,800 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 4,500 dollarë

Çmimi i blerjes: 17 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Honeywell

Modeli i motorit: HTF7500E

Djegia e karburantit: 249 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 150 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 37,567 bs

Harta e Diapazonit

Embraer praetor Harta e vargut 500 me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni i 3340 miljeve detare