Embraer Legacy 500

2011 - 2020

Pasagjerët

12 Simbol i paqës

Varg

3,125 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

466 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

243 GPH

Fakte kyçe

  • Lartësia maksimale e kabinës prej 5,800 metrash dhe ambienti ultra i qetë janë ideale për të punuar, biseduar ose relaksuar.
  • La Embraer Legacy 500 ka një galeri të pajisur plotësisht, argëtim të nivelit më të lartë gjatë fluturimit dhe ulëse elegante që shndërrohet në anije plotësisht të sheshta.
  • La Legacy Brendësia e 500-së ka një dysheme plotësisht të sheshtë duke lejuar një kabinë qëndrimi 6-këmbë.
  • La Embraer Legacy 500 argëtime të brendshme gjatë fluturimit përmban 100% dixhital, HD të plotë, dy ekrane LCD 19 ", tingull rrethues, kontrolle pa tel iPad / iPhone, SUITA E MENAXHIMIT TAB KABINS PVR ZGJEDHJEN E OVACIONIT HONEYWELL, sistem video të plotë HD, audio rrethuese opsionale për një kënaqësi të fundit.
  • La Legacy 500 ka një kuvertë futuriste fluturimi që përfshin avionikë të plotë fluturimi për tela dhe avionët më të fundit për lehtësinë e pilotit dhe komoditetin e udhëtarëve.

Pasqyrë & Histori

La Embraer Legacy 500 është një avion biznesi i përmasave të mesme i ndërtuar nga prodhuesi brazilian nga viti 2011 deri në vitin 2020. The Legacy 500 është zëvendësuar nga Praetor 600. Ky ishte avioni i parë brenda kategorisë së përmasave të mesme që përmbante një kabinë në dysheme të sheshtë dhe teknologji fluturimi nga tela. Legacy 500 është avioni motër për në Legacy 450. 500 është pak më i gjatë me hapësirë ​​për deri në 12 pasagjerë.

La Legacy 500 dolën për herë të parë në qiell në fund të 2012 dhe u certifikuan dy vjet më vonë. Praetor 600 është varianti i fundit i Legacy 500 dhe mburret me një gamë të shtuar dhe oferta teknologjike.

La Legacy 500 nuk është vetëm në konkurrencë të drejtpërdrejtë me avionë të tjerë të mesëm si p.sh. Cessna Citation Sovereign+, por edhe me avionë super të mesëm siç është G280 Challenger 350.

Në kohën e Praetor Hyrja e viteve 600 në botë, pak më pak se 70 Legacy 500 avionë ishin dorëzuar. Shumica e avionëve janë në duart e firmave private dhe individëve. Përafërsisht 70% e të gjithë Legacy 500 avionë janë të vendosur në Amerikën e Veriut, me gjatësinë mesatare të misionit që është më pak se 2 orë.

 

Embraer Legacy Performanca e 500

La Legacy 500 është mundësuar nga dy motorë Honeywell HTF7500E me secilin që prodhon 7,036 lbf shtytje. Kjo e bën avionin të aftë të ngrihet në vetëm 4,084 këmbë. Avioni është i aftë të ulet me një distancë minimale prej 2,122 metrash.


La Embraer Legacy 500 ka një shpejtësi lundrimi prej 466 knots dhe mund të ngjitet në një lartësi maksimale prej 45,000 metrash. Në konfigurimin e tij optimal avioni mund të fluturojë deri në 3,125 milje detare (3,596 milje / 5,787 KM) pa pasur nevojë të karburantit.

 

Embraer Legacy 500 Brendshme

Embraer kanë zbukuruar brendësinë e Legacy 500 sipas standardeve më të larta. Pavarësisht se është zhvilluar një dekadë më parë, dizajni i brendshëm mbetet në modë.

Duke pasur elemente të dallueshëm të integruar me një evolucion të qëndrueshëm të produktit, Legacy 500 spikat nga konkurrenca. Embraer përshkruajnë Legacy 500 si "luks përtej krahasimit".

La Legacy 500 demonstron në mënyrë të përsosur EmbraerVëmendja për detaje dhe mjeshtëri eksperti. Kabina është e gjerë 6 metra e gjatë me një dysheme plotësisht të sheshtë. Kjo e bën kabinën shumë më të lehtë për të lëvizur. Dizajni i ngjashëm me orenditë e sediljeve plotësisht të mbështetura u siguron pasagjerëve një komoditet të lartë. Të gjitha vendet janë vendosur në mënyrë optimale pranë dritareve në mënyrë që të përballojnë çdo pasagjer pamje spektakolare të botës më poshtë.

Në pjesën e përparme të kabinës ju, siç është e zakonshme, do të gjeni galerin. Legacy Galeria e lagur e vitit 500 shërben si një hyrje elegante, mikpritëse e avionit. Në kohën e konceptimit, galeria ishte më e madhja në segmentin e mesëm. Prandaj duke e bërë këtë aeroplanin e përsosur për ngrënie kryesore.

Shumë hapësirë ​​dhe funksionalitet mund t'i atribuohen tabelave të vendosura të cilat hapen në skajin anësor. Kjo, së bashku me galerin funksionale, e bëjnë Legacy 500 kabina vendi i përsosur për të punuar, darkuar dhe relaksuar.

La Legacy 500 ka një lartësi kabine shumë të respektuar prej 5,800 metrash kur fluturon në lartësinë maksimale të lundrimit. Embraer gjithashtu kanë punuar magjinë e tyre me izolimin e zërit në mënyrë që të krijojnë një kabinë të qetë. Përfitimet e kësaj përfshijnë biseda më të lehta, ambient të qetë për të punuar dhe një ndjenjë më të pushuar gjatë mbërritjes.

 

Kabinë

Kur Legacy 500 u krijua teknologjia në kabinë ishte gjenerata e ardhshme. Ndërsa teknologjia në bord mund të mos jetë në të njëjtin nivel të avionit të fundit, ajo është akoma aktuale.


Embraer pretendojnë se “ Legacy 500 u premton pilotëve të saj martesën më të sofistikuar të teknologjisë dhe ergonomisë ”. Kabina është e errët dhe e qetë, me aftësinë për të parashikuar çdo nevojë. Lodhja e pilotëve dhe ngarkesa e punës mbahen në një minimum absolut.

Embraer kanë pajisur me Legacy me një Sistem Vizioni Sintetik për të lejuar pilotët të shohin atë që sytë e tyre nuk munden. Vizioni i Përmirësuar dhe Shfaqja e Head Up (HUD) ofrojnë edhe më shumë vetëdije për situatën.

 

Embraer Legacy 500 Kosto e Kartës

Çmimi i vlerësuar për orë për të hartuar një Embraer Legacy 500 është 4,550 dollarë për orë fluturimi. Natyrisht, çmimet do të ndryshojnë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë.

 

Kostoja e blerjes

Lista çmim i nje Embraer Legacy 500 fillon nga 18.4 milion dollarë. Çmimet e vlerësuara në pronësi paraprake variojnë nga 12.5 milion dollarë për një avion 5 vjeçar. Avioni dy vjeçar komandon një çmim të vlerësuar prej 16 milion dollarë.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 3,125 nm

Shpejtësia e lundrimit: 466 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 4,084 këmbë

Distanca e Uljes: 2,122 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 20.74 metra

Lartësia e jashtme: 6.44 metra

Hapësira e krahëve: 20.25 metra

Gjatësia e Brendshme: 8.32 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.08 metra

Lartësia e Brendshme: 1.83 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 40%

rehati

Numri i udhëtarëve: 12

Nivelet e zhurmës së kabinës: 69 dB

Lartësia e kabinës: 5,800 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 4,550 dollarë

Çmimi i blerjes: 18.4 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Honeywell

Modeli i motorit: HTF7500E

Djegia e karburantit: 243 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 155 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,298 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 37,919 bs

Harta e Diapazonit

Embraer legacy Harta e vargut 500 me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni i 3125 miljeve detare