Cessna Citation Sovereign+

2013 - 2021

Pasagjerët

12 Simbol i paqës

Varg

3,200 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

460 Knots

Tavan

47,000 Feet

Djegia e karburantit

247 GPH

Fakte kyçe

  • Kabina e gjerë, e gjithanshme e Cessna Citation Sovereign+ përmban dritare të funksionuara në mënyrë elektrike dhe një konfigurim të ulëseve me dy klube.
  • Sistemi i menaxhimit të kabinës pa tel kontrollon lehtësitë duke përfshirë ndriçimin, temperaturën, hijet e dritareve dhe argëtimin.
  • Ulëset me dy klube të Cessna Sovereign Plus përmban vende lëkure të mëdha dhe të rehatshme me gjurmim përpara dhe mbrapa, baza rrotulluese dhe pozicione të mbështetur për një komoditet maksimal.
  • Motorët Pratt & Whitney Canada japin mirëmbajtje me kosto të ulët, besueshmëri të lartë dhe efikasitet të karburantit për kosto të ulët operative.
  • Avionika më e fundit e Garmin ™ G5000 offer ofron ndërgjegjësim të pakrahasueshëm të situatës dhe kontroll intuitiv të ekranit me prekje.

Pasqyrë & Histori

La Cessna Citation Sovereign+ është varianti i fundit i Cessna Citation Sovereign. Origjinale Sovereign u njoftua në 1998, duke bërë fluturimin e saj të parë në fillim të vitit 2002. Certifikimi FAA u dha në qershor 2004 dhe dërgesat filluan në shtator të të njëjtit vit. Në tetor 2012 Cessna njoftoi të përmirësuarin Sovereign+ dhe dërgesat filluan në Dhjetor 2013. Përmirësimet kryesore përfshinin një kuvertë fluturimi të përmirësuar, motorë dhe fletë krahësh.

La Sovereign është i bazuar në Citation Excel (XLS /XLS +). Cessna zgjati avionin dhe u bashkua me të me një krah të ri, më të madh dhe motorë më të fuqishëm. Këto ndryshime siguruan Sovereign me një peshë maksimale të ngritjes (MTOW) dhe rritur gamën.

Sipas Cessna, Sovereign+ "Siguron performancë të pakonkurueshme në terren të shkurtër ... dhe kapacitet të jashtëzakonshëm të bagazhit". Megjithatë, më e rëndësishmja, Cessna Citation Sovereign ishte avioni me të cilin Princ Harry dhe Meghan Markle fluturuan në gusht të vitit 2019, duke shkaktuar polemikë të gjerë.

 

Cessna Citation Sovereign+ Performanca

La Sovereign+ është mundësuar nga dy motorë Pratt & Whitney Canada PW306D. Secili motor është i aftë të prodhojë 5,907 bs shtytje. Kjo mundëson që avioni të ngrihet me vetëm 3,530 metra pistë. Distanca minimale e uljes është 2,600 metra.


Diapazoni maksimal i Sovereign+ është 3,200 milje detare (3,682 milje / 5,296 km). Shpejtësia e lundrimit vjen në 460 knots dhe Sovereign+ mund të fluturojë në një lartësi maksimale prej 47,000 metrash.

Pesha themelore e funksionimit të avionit është 18,231 lbs (8,269 kg), me avionin që ka një ngarkesë të dobishme prej 12,794 lbs (5,803 kg). Pesha maksimale e ngritjes (MTOW) e avionit është 30,775 lbs (13,959 kg).

 

Cessna Citation Sovereign+ Brendshme

La Sovereign+ veçoritë Cessnafilozofia dhe stili klasik i dizajnit. Deri në 12 pasagjerë mund të fluturojnë në avion. Sidoqoftë, kjo do të bënte një kabinë shumë komode. Vendet janë rregulluar në një konfigurim të dyfishtë klubi. Këto sedilje janë të gjitha plotësisht, mund të rrotullohen dhe gjurmohen. Mes vendeve, udhëtarët do të gjejnë tavolina ekzekutive që mund të vendosen mjeshtërisht larg.

Kabina përmban 14 dritare të mëdha të cilat lejojnë çdo vend të ketë një pamje dhe të mbushë kabinën me dritë natyrore. Në pjesën e përparme klientët mund të zgjedhin të përshtaten me vendet opsionale të shtratit.

Në pjesën e përparme të kabinës, udhëtarët do të gjejnë galerin. Galeria siguron dollapë të bollshëm furnizimi, depo të ftohtë dhe një banak të ndriçuar mirë për përgatitjen e ushqimit.

Në pjesën e pasme të avionit, udhëtarët do të gjejnë tualet i cili, si standard, vjen me një lavaman me ujë të kontrolluar nga temperatura. Prapa pas tualeteve do të gjeni hapësirën e bagazhit me kapacitet të lartë. Këtu ka hapësirë ​​për deri në 1,000 kg ngarkesë. Për më tepër, hapësira e bagazhit nxehet. E përsosur për të mbajtur bagazhet tuaja të nxehta ose ndoshta një orkide.

Natyrisht, avioni përmban Cessnasistemi më i fundit i menaxhimit të kabinës. Kjo mund të kontrollohet nga pajisja juaj personale. Prandaj, udhëtarët janë në gjendje të përdorin mediat dixhitale, të shikojnë hartën në lëvizje dhe të kontrollojnë kabinën nga komoditeti i telefonit të tyre.

 

Kabinë

Kabina "ofron qendrën përfundimtare të komandës për pilotët". Cessna ka veshur Sovereign+ me paketën e avionikës Garmin G5000. Kjo e bën kabinën të ndritshme, moderne dhe tërësisht prej xhami. Prandaj, pilotët do të përfitojnë nga vetëdija e patejkalueshme e situatës.


Karakteristikat përfshijnë Garmin Synthetic Vision Technology (SVT), imazhe të hollësishme të lëvizshme të hartës, grafikët elektronikë, TCAS II, TAWS dhe kontrollet në ekran me prekje.

Të gjitha tiparet janë plotësisht të integruara në kabinë. Për më tepër, teknologjia e përparuar e automjetit "liron duart e pilotëve të zënë".

 

Cessna Citation Sovereign+ Kostoja e Kartës

Kostoja e parashikuar e statutit për a Cessna Citation Sovereign+ është 4,400 dollarë për orë fluturimi. Natyrisht, çmimet do të ndryshojnë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë.

 

Kostoja e blerjes

Lista çmim për një të re Cessna Citation Sovereign+ është 19 milion dollarë. Shembujt në pronësi të mëparshme vlerësohet se kushtojnë rreth 10 milion dollarë për një shembull pesë vjeçar.

 

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me këtë aeroplan, charter, blerje dhe më shumë, atëherë ju lutem mos ngurroni të na kontaktoni.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 3,200 nm

Shpejtësia e lundrimit: 460 knots

Tavani: 47,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,530 këmbë

Distanca e Uljes: 2,600 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 19.35 metra

Lartësia e jashtme: 6.2 metra

Hapësira e krahëve: 22.05 metra

Gjatësia e Brendshme: 7.7 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.68 metra

Lartësia e Brendshme: 1.73 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 40%

rehati

Numri i udhëtarëve: 12

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: 7,230 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 4,400 dollarë

Çmimi i blerjes: 19 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: PW306D

Djegia e karburantit: 247 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 135 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,435 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 30,775 bs

Harta e Diapazonit

Cessna citation sovereign hartë plus varg me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni i 3200 miljeve detare