Cessna Citation V

1989 - 1994

Pasagjerët

9 Simbol i paqës

Varg

1,727 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

425 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

182 GPH

Fakte kyçe

  • La Cessna Citation V është një avion Medium i prodhuar nga Cessna midis 1989 dhe 1994.
  • La Cessna Citation V mundësohet nga dy motorë Pratt & Whitney Canada JT15D-5A, duke rezultuar në një djegie të karburantit në orë prej 182 Gallons në orë.
  • I aftë për të udhëtuar deri në 425 knots, Cessna Citation V mund të fluturojë pa ndalur deri në 1727 milje detare.
  • Avioni mund të transportojë deri në 9 pasagjerë.
  • La Cessna Citation V ka një çmim të rregullt për orë të charter prej 2750 $, me një çmim të ri liste prej 5.4 milion $ në kohën e prodhimit.

Pasqyrë & Histori

Një nga avionët më të mëdhenj dhe më të gjerë të dritës, the Cessna Citation V është gjithashtu i pajisur me një gamë mbresëlënëse prej 1760 nm, e shoqëruar me kërkesat e tij të shkurtra për pistë. Në gjendje për të shërbyer gjashtë pasagjerë, 17 këmbë të gjatë Cessna Citation Kabina V siguron një tualet të plotë privat.

La Cessna Citation V është një avion biznesi i ndërtuar nga Cessna. E shtrirë nga Citation II, një prototip Model 560 fluturoi në Gusht 1987, ai u certifikua më 9 Dhjetor 1988, dhe u dorëzua nga Prill 1987, 774 u dorëzuan deri në 2011.

 

Cessna Citation V Performanca

La Citation V vjen standarde me dy motorë Pratt dhe Whitney JT15D-5A. Çdo motor vlerësohet me 2,900 paund shtytje secili. Me këta motorë të fuqishëm, Citation V -së i duhen vetëm 3,160 metra pistë për t'u ngritur dhe 2,230 këmbë pistë për t'u ulur në një ditë standarde.


Për një fluturim të shpejtë, Citation V është i aftë të ruajë shpejtësinë e tij të lundrimit me shpejtësi të lartë prej 425 knots në një lartësi prej 35,000 këmbësh. Nëse dëshironi të përfitoni sa më shumë nga rrezja e këtij avioni, Citation V mund të fluturojë me shpejtësinë e tij të lundrimit me rreze të gjatë prej 350 knots në tavanin e tij maksimal të shërbimit të certifikuar prej 45,000 këmbësh. Me një gamë mbresëlënëse prej 1,760 milje detare, Citation V është më se i aftë për të përmbushur nevojat e biznesit tuaj.

 

Cessna Citation V Brendshme

Ndërsa ky avion biznesi privat mund të strehojë deri në dhjetë pasagjerë, Citation V në përgjithësi është konfiguruar për vendin e shtatë. Kabina e Citation V masat 17.7 metra të gjata, 4.9 metra të gjera dhe 4.8 metra në lartësi. Për të përfituar nga kabina më e gjatë, vendet e pasagjerëve vijnë standarde me mbështetje të mesit dhe janë të afta të ulen deri në 60 gradë. E Citation V përdor teknika të reja të izolimit të zërit dhe xhamat e trefishtë janë aplikuar në dritare për një kabinë më të qetë.

Me një diferencial presioni maksimal prej 9.0 psi, Citation V është i aftë të mbajë presionin e nivelit të detit në një lartësi prej 23,586 këmbë dhe është i aftë të mbajë një presion prej 8,000 këmbësh në lartësinë e kabinës në lartësinë e tij maksimale të certifikuar prej 45,000 këmbësh.

La Citation V përdor çizmet tërheqëse dhe motorin e ngrohtë rrjedh gjak në vend të Citation Sistemi kryesor anti-akull i TKS II S TKS.

 

Kabinë

Me një pamje 340 gradë nga kuverta e fluturimit, vetëdija e situatës së pilotit përforcohet fuqishëm. Cessna zgjodhi një paketë avionike Honeywell për këtë avion prestigjioz. Instrumentet në këtë paketë përfshijnë EFIS standard Honeywell me dy tuba në anën e majtë, a Global-Sistemi i menaxhimit Wulfsberg GNS-X NAV, sensori Loran-C, një drejtor fluturimi i integruar Honeywell SPZ-500 dhe sistemi autopilot, i cili përdor dy tregues pesë inç EFIS (EADI dhe EHSI) të vendosur në panelin e pilotit, ADI mekanike me energji elektrike. dhe njësitë HIS në anën e djathtë, një sistem standard i kontrollit të fluturimit, një kompjuter të dhënash ajri, një sistem busull të dyfishtë C-14, dhe një sistem komunikimi dhe navigimi të dyfishtë Collins Proline II të montuar në distancë. Avionika opsionale përfshin një ekran me shumë funksione për panelin qendror dhe një azhurnim opsional të EFIS për anën e kopjuesit.

 

 

Cessna Citation V Kostoja e Kartës

Kostoja e marrjes me qira të këtij avioni fillon me rreth 2,950 dollarë në orë. Tarifat e kartës për orë nuk përfshijnë të gjitha taksat, karburantin dhe tarifat e tjera. Kostot e kartës do të ndryshojnë në bazë të vitit të prodhimit/modelit, orarit, itinerarit, totalit të udhëtarëve dhe bagazheve dhe faktorë të tjerë.

Kostoja e blerjes

Kostoja e blerjes për këtë avion zakonisht varion nga 5-6 milion dollarë. Çmimi i një avioni varet nga viti i prodhimit; gjithashtu mund të shkojë mbi gamën e dhënë nëse prodhimi është i ri. Do t'i kushtojë blerësve rreth 900 mijë dollarë në vit, e cila përfshin karburantin, anëtarët e ekuipazhit dhe mirëmbajtjen, etj. Çmimi i një shembulli të zotëruar mund të jetë brenda 1.5-3 milion dollarë. Ka shumë shitës në dispozicion në faqe të ndryshme.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 1,727 nm

Shpejtësia e lundrimit: 425 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,160 këmbë

Distanca e Uljes: 2,230 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 14.86 metra

Lartësia e jashtme: 4.57 metra

Hapësira e krahëve: 15.88 metra

Gjatësia e Brendshme: 5.27 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.49 metra

Lartësia e Brendshme: 1.46 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 35 %%

rehati

Numri i udhëtarëve: 9

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: këmbët

Çmimi i vlerësuar për orë: 2,750 dollarë

Çmimi i blerjes: 5.4 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: JT15D-5A

Djegia e karburantit: 182 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 67 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 15,900 bs

Harta e Diapazonit

cessna citation v harta e vargut