Pasagjerët

12
Pasagjerët

Varg

2,920
Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

460
Knots

Tavan

47,000
Feet

Djegia e karburantit

247
GPH

Fakte kyçe

  • La Cessna Citation Sovereign është një avion i mesëm i prodhuar nga Cessna midis 2004 dhe 2013.
  • La Cessna Citation Sovereign mundësohet nga dy motorë Pratt & Whitney Canada PW306C, duke rezultuar në një djegie të karburantit në orë prej 247 Gallons në orë.
  • I aftë për të udhëtuar deri në 460 knots, Cessna Citation Sovereign mund të fluturojë pa ndërprerje deri në 2920 milje detare.
  • Avioni mund të transportojë deri në 12 pasagjerë.
  • La Cessna Citation Sovereign ka një çmim të rregullt për orë të charter prej 4500 $, me një çmim të ri liste prej 18 milion $ në kohën e prodhimit.

Pasqyrë & Histori

La Cessna Citation Sovereign ishte projektuar për të siguruar performancë të përgjithshme të shkëlqyeshme duke lejuar rehati të jashtëzakonshme për udhëtarët. Fillimisht u prezantua si një avion me performancë të lartë për të mbyllur hendekun midis Excel/XLS dhe Citation X, por pretendimi i tij për famë është se mund të ngrihet dhe të ulet në distanca të shkurtra falë një krahu të moderuar me raport të lartë të aspektit.

Deri në gusht 2018, 58% e Citation Sovereign avionët u blenë në pronësi të mëparshme nga pronarët e tyre aktualë, 42% të tjerë të rinj. 3.7% janë në shitje me gjysmën e tyre (54%) sipas një marrëveshjeje ekskluzive të ndërmjetësit. Kur shitet, koha mesatare në treg është 344 ditë.

La Cessna Citation Sovereign u zbulua për herë të parë në 1998 në Konventën Vjetore të NBAA në Las Vegas, Nevada dhe fluturimi i parë u zhvillua në shkurt 2002. Certifikimi FAA u dha në qershor 2004 dhe dërgesat e klientëve filluan më vonë po atë vit. Prodhimi i Citation Sovereign përfundoi në vitin 2013 si Sovereign+ filloi dërgesat. Gjithsej 350 Citation Sovereign avionët e biznesit u ndërtuan, 1 është në pension, 1 është në prodhues.

Cessna Citation Sovereign Performance

La Citation Sovereign përdor dy motorë turbofan Pratt dhe Whitney PW306C. Çdo motor vlerësohet për 5,600 paund shtytje gjatë ngritjes. E Citation Sovereign i duhen vetëm 3,640 metra pistë për t'u ngritur dhe i duhen vetëm 2,203 metra pistë për t'u ulur në një ditë standarde.

Ky avion biznesi është i aftë të fluturojë me shpejtësinë e tij të lundrimit me shpejtësi të lartë prej 445 knots në një lartësi prej 39,000 këmbësh. Nëse dëshironi të përfitoni sa më shumë nga Citation SovereignPër vetitë ekonomike, avioni mund të ruajë shpejtësinë e tij të udhëtimit me rreze të gjatë prej 375 knots në një lartësi prej 45,000 këmbësh. Me një rreze prej mbi 3,000 milje detare, Citation Sovereign është i aftë për operacione bregdet në breg për të përmbushur nevojat e biznesit tuaj.

Cessna Citation Sovereign I brendshëm

La Citation Sovereign zakonisht konfigurohet për të mbajtur tetë deri në dymbëdhjetë pasagjerë, duke ofruar vende të rehatshme me rrotullim 180 gradë. Kabina e këtij avioni biznesi privat mat 25.3 metra të gjatë, arrin 5.7 metra në lartësi dhe shtrihet 5.5 metra e gjerë. E Citation Sovereign përmban një hapësirë ​​mbresëlënëse 135 metra kub të bagazheve të aftë për të akomoduar rreth 1,000 paund bagazhe. Magazinimi shtesë përfshihet në kabinën në formën e një dollapi.

Gjashtëmbëdhjetë dritare rrethojnë kabinën e pasagjerëve, duke kontribuar në një atmosferë të lehtë për një fluturim relaksues. Cessna projektuar Citation Sovereign me komoditetin e pasagjerëve në mendje, duke lejuar që kabina të ftohet nga APU para fillimit të motorit. Ky avion biznesi privat përdor një mekanizëm të ndryshueshëm të ingranazheve, i cili ndryshon vazhdimisht këndin e përplasjeve për të arritur këndin e tyre më të mirë për fluturim, duke zvogëluar në mënyrë efektive ndryshimin e katranit. Një i pajisur plotësisht Sovereign mund të shfaqë një qendër freskuese, tualet privat dhe dollap në qendër për sendet e dorës.

Kabinë

La Citation Sovereign vjen standarde me avionikë dixhitale shumë të përparuar. Shumë nga funksionet e fillimit janë automatike. Në rast të një stalla, pilotët kanë dëshmuar se Citation Sovereign mund të shërohet pa ndërhyrjen e pilotit për shkak të nivelit të sofistikimit të teknologjisë së kontrollit të stallave të integruar në sistemet avionike dhe të fluturimit. Kur zgjidhni një komplet avionik për Citation Sovereign, Cessna Korporata zgjodhi Garmin 5000 për sofistikimin dhe performancën e saj.

Katër kontrollues dixhital të ekranit me prekje dhe ekrane të trefishta me shumë shtresa janë përdorur në paketë. Ndërgjegjësimi për situatën rritet më tej përmes Teknologjisë së Garmin's Synthetic Vision (SVT), e cila përshkruan një paraqitje tre-dimensionale të terrenit, trafikut, pengesave dhe mjedisit të pistës, duke shfaqur këto imazhe në ekranet kryesore të fluturimit. Të përfshira në këtë paketë avionike shumë të avancuar janë Dual Flight Director, Dual FMS të integruara që mbështesin RNP, LPV, TOLD dhe të dhënat e performancës, Sistemi Autopilot pasiv i dështimit të dy kanaleve me integrim të plotë në FMS dhe autotrottles, dokumente elektronike të tilla si manuale dhe lista kontrolli.

Grafikët lidhen drejtpërdrejt me FMS dhe shfaqen në ekranet me shumë funksione, aftësi të përparuara audio, radar moti në gjendje të ngurtë me shtypjen e rrëmujës në terren dhe aftësitë e zbulimit të trazirave, funksionalitetin aktiv të mbikëqyrjes së trafikut përmes përdorimit të teknologjive TCAS II dhe ACAS II , dhe Garmin ADS-B synojnë korrelacionin dhe përcjelljen. Me këtë suitë avionike, Citation Sovereign është në përputhje me kërkesat FANS 1/A, CPDLC dhe ADS-B.

Cessna Citation Sovereign Kostoja e Kartës

Ky avion është një nga avionët më luksozë të disponueshëm për fluturime çarter nga dhe për në Nju Jork, me një gamë të gjerë disponueshmërie në disa tregje kryesore të aviacionit. Kostoja e marrjes me qira të këtij avioni fillon me rreth 4,500 dollarë në orë. Tarifat e marrjes me qira të orëve nuk përfshijnë të gjitha taksat, karburantin dhe tarifat e tjera. Kostot e kartës do të ndryshojnë në bazë të vitit të prodhimit/modelit, orarit, itinerarit, totalit të udhëtarëve dhe bagazheve dhe faktorë të tjerë.

Çmimi i blerjes

Kostoja e blerjes për këtë avion zakonisht varion nga 9 milion dollarë. Çmimi i një avioni varet nga viti i prodhimit; gjithashtu mund të shkojë mbi gamën e dhënë nëse prodhimi është i ri. Do t'i kushtojë blerësit rreth 1.5 milion dollarë në vit, e cila përfshin karburantin, anëtarët e ekuipazhit dhe mirëmbajtjen, etj. Çmimi i një avioni të zotëruar mund të jetë brenda 6 milion dollarëve. Ka shumë shitës në dispozicion në faqe të ndryshme.

Në thellësi

Performance

rehati

peshat

Varg: 2,920 nm Numri i udhëtarëve: 12 Kapaciteti i bagazhit: 135 Këmbë Kub
Shpejtësia e lundrimit: 460 knots Presioni i kabinës: 9.3 PSI Pesha maksimale e ngritjes: 30,300 paund
tavan: 47,000 këmbë Lartësia e kabinës: 7,200 këmbë Pesha maksimale e uljes: 27,100 paund
Distanca e ngritjes: 3,750 këmbë Fillimi i prodhimit: 2004
Distanca e Uljes: 2,320 këmbë Fundi i prodhimit: 2013

përmasat

Fuqija

Gjatësia e jashtme: Këmbët 63.5 Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Kanada
Lartësia e jashtme: Këmbët 20.3 Modeli i motorit: PW306C
hapje e krahëve: Këmbët 63.3 Djegia e karburantit: 247 gallon në orë
Gjatësia e brendshme: Këmbët 25.3
Gjerësia e brendshme: Këmbët 5.5
Lartësia e brendshme: Këmbët 5.7
Raporti i brendshëm / i jashtëm: 40%

Harta e Diapazonit