Tjetra 400XTi

2014 - I pranishëm

Pasagjerët

8 Simbol i paqës

Varg

2,003 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

447 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

145 GPH

Fakte kyçe

 • Nextant 400XTI është një Beechjet 400A / XP i modifikuar dhe modernizuar që rezulton në një blerje dhe kosto më të ulët operative.
 • Procesi i riprodhimit rezulton që 88% e avionit të jetë e re, që do të thotë se teknikisht konsiderohet si një avion i ri.
 • Brendësia Nextant 400XTi përmban një dizajn unik në klasë të dyshemesë së sheshtë.
 • Kabina e projektuar ergonomikisht 400XTi optimizon hapësirën dhe efikasitetin ndërsa nivelet me zhurmë të ulët minimizojnë lodhjen.
 • 400XTi përmban kompletin e avionikës Collins Aerospace Pro Line 21 i cili është teknologji e gjeneratës së ardhshme për avionët e sotëm dhe është instaluar në mbi 4,600 avionë biznesi.

Pasqyrë & Histori

Nextant 400XT / XTi është një avion që është rikonstruktuar nga korniza ajrore origjinale e avionëve Hawker / Beechjet 400A. Ajo ofron përfitimet e një avioni të ri, modern, por me kosto më të ulët operative. Kjo rezulton në një avion të ri 88% me rritje të shpejtësisë, rrezes dhe efikasitetit. Modeli Nextant 400XT u prezantua në 2011, me Nextant 400XTi të azhurnuar që ofron më shumë hapësirë, izolim më të mirë të zhurmës dhe aerodinamikë - duke përfshirë krahët e krahëve të ndezur me ndriçim të veçantë LED.

 

Performanca e ardhshme 400XTi

Nextant 400XTi është i pajisur me motorë turbofan të kontrollit digjital të autoritetit të plotë Williams FJ3,050-44AP me fuqi të plotë 3 kile Williams FJ21-400AP me fuqi të plotë dhe një paketë të re të gjeneratës së fundit Rockwell Collins Pro Line 40 generation të avionikës. Ai gjithashtu ka përmirësime të shumta aerodinamike dhe kornizave ajrore, duke përfshirë një lëvizje të efektshme motorike, me ngritje konike, së bashku me një rreze motorike dhe sistemin e montimit të projektuar rishtazi, që është dukshëm më i fortë kur krahasohet me instalimin origjinal. Krahasuar me Beechcraft 32A / XP, azhurnimi rrit diapazonin me 29 përqind, përmirëson efikasitetin e karburantit me 400 përqind, zvogëlon kohën për tu ngjitur me një të tretën dhe ul kostot e funksionimit me XNUMX përqind. Pajtueshmëria e zhurmës tejkalon kërkesat e Fazës IV. Për shkak të procesit të plotë të riprodhimit XNUMXXT lëshohet në një targë të re FAA Data dhe Numri i Prodhimit Nextant dhe konsiderohet të jetë një lloj i ri në Bluebook të Avionëve.


400XTi është në gjendje të lundrojë me një shpejtësi maksimale prej 447 knots, në një lartësi maksimale prej 45,000 metrash. Kur vendoset për një lundrim më efikas, ai ka një diapazon maksimal prej pak më shumë se 2,000 milje detare (2,003 milje detare për të qenë të saktë). Avioni ka një lartësi maksimale të kabinës prej 8,000 metrash, e ngjashme me atë që mund të gjesh me shumicën e avionëve dhe avionëve të tjerë në klasën e kategorisë së dritës, me përjashtim të Embraer Phenom 300E e cila ka një lartësi maksimale të kabinës prej vetëm 6,600 metrash.

Diapazoni i jashtëzakonshëm 400XTi është kryesisht për shkak të motorit revolucionar FJ44-3AP i cili është dukshëm më i lehtë dhe më efikas i karburantit sesa paraardhësit e tij (deri në 32 përqind). Autoriteti i plotë i kontrollit dixhital të motorit (FADEC) eliminon nevojën për një kthesë kthyese - duke ulur më tej peshën dhe kostot operative duke përmirësuar besueshmërinë operacionale. Shtimi i Autrotrotles kursen karburant dhe zvogëlon shumë ngarkesën e punës së pilotit, veçanërisht në fazat kritike të fluturimit. Si dhe diapazonin e rritur dhe djegien e karburantit të reduktuar, FJ44-3AP kryen edhe në punëtori me kosto mirëmbajtje 27 për qind më të ulëta sesa për motorët që zëvendëson. Koha midis riparimeve shtrihet në 5,000 orë. Motori është gjithashtu dukshëm më i qetë, duke lejuar që 400XTi të çertifikohet në rregulloren e pajtueshmërisë së zhurmës të Kategorisë IV.

 

Brendshme 400XTi Brendshme

Duke ulur 6 ose 7 pasagjerë, Nextant 400XT / XTi ka një brendshme shumë moderne. Konfigurimi i ulëseve ofron një divan divan me tre vende, katër vende klubi dhe një vend shtesë tualeti. Brendësia është projektuar në mënyrë elegante me kontrolle individuale të pasagjerëve për ndriçimin dhe temperaturën e kabinës. 400XTi përmban një dizajn unik në klasë të dyshemesë së sheshtë. Brendësia e re e kabinës së përbërë shton një shtesë prej 3 inç në nivelin e shpatullave dhe një hapësirë ​​shtesë për kokën prej 2.5 inç.

Nëse bleni nga të reja, ka shumë konfigurime të paraqitjeve të brendshme për të zgjedhur (shih më poshtë). Të gjitha opsionet e brendshme kanë hapësirë ​​për një galenë me shërbim të plotë, hapësirë ​​për kontejnerë të dyfishtë për gota të nxehta, kontejnerë të dyfishtë akulli, një enë për mbeturina dhe hapësirë ​​për të ruajtur pijet.

 

Kabinë

Paketa e avionikës Collins Aerospace Pro Line 21 është teknologjia e gjeneratës së ardhshme për avionët e sotëm. I instaluar në mbi 4,600 aeroplanë biznesi, Pro Line 21 është një sistem i provuar me kombinimin perfekt të veçorive dhe vlerës. Në zemër të Pro Line 21 janë katër ekrane me format të madh, të konfigurueshëm me ndriçim të pasmë LED.


Opsionet standarde përfshijnë:

 • 4 Shfaqje LCD (2 MFD, 2 PFD) Të gjithë numrat e përbashkët të pjesëve
 • AHRS 3000S e dyfishtë
 • GPS 4000S
 • Dalja ADS-B, Versioni 2 (DO-260B)
 • Waas / LPV
 • TAWS-A
 • Tabelat elektronike të IFIS me harta të përmirësuara
 • CDU-6200 i dyfishtë (me akordim radio të integruar)

 

Shtesa opsionale të përfshira:

 • Vizioni sintetik (Çmimi stimulues i disponueshëm)
 • Moti XM (Universal gjithashtu i disponueshëm)
 • IFIS i dytë
 • GPS i dytë
 • Radari i motit me zbulimin e turbulencës
 • Përmirësimi i Glare Shield dhe Standby Instrumenti
 • Të gjithë, Paneli paralajmërues / Master i Kujdesit Master
 • Matës dixhitalë të gatishmërisë

 

 

Karta e ardhshme 400XTi dhe Kostoja e Blerjes

Nextant 400XTi tregon një kosto më të ulët për milje detare me 4.34 $, krahasuar me 4.92 $ për Citation CJ4. Ky është një ndryshim prej 11.8% në favor të Nextant 400XTi. Kostoja totale e ndryshueshme për Nextant 400XTi llogaritet me 1,580 dollarë në orë në krahasim me Citation CJ4 me 1,814 $ / orë, diferencë prej 234 $ (ose 12.9%) në favor të Nextant 400XTi. Tregu aktual i përdorur për avionët Nextant 400XTi tregon një total prej katër avionësh 'Për Shitje', pa asnjë që përcakton një çmim të kërkuar.

Për Citation CJ4, gjithsej gjashtë aeroplanë janë renditur për shitje, dy prej të cilave shfaqin çmime që variojnë nga 5.950 milion dollarë deri në 5.995 milion dollarë. Lexoni më shumë detaje rreth kostove me këtë AVBlerësi artikull që krahason 400XTi me një Cessna Citation CJ4. Nëse po kërkoni të blini një 400XTi atëherë Kliko këtu për të parë të gjithë avionët në dispozicion për shitje në Controller. Ata me orë të ulëta, 4 - 5 vjeç, shembuj të pastër mund të kenë rreth 2.5 milion dollarë, japin ose marrin disa qindra mijë dollarë. Kjo është një marrëveshje e pabesueshme krahasuar me konkurrentët kryesorë.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 2,003 nm

Shpejtësia e lundrimit: 447 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,821 këmbë

Distanca e Uljes: 2,898 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 14.76 metra

Lartësia e jashtme: 4.24 metra

Hapësira e krahëve: 13.26 metra

Gjatësia e Brendshme: 4.72 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.5 metra

Lartësia e Brendshme: 1.45 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 32%

rehati

Numri i udhëtarëve: 8

Nivelet e zhurmës së kabinës: 76 dB

Lartësia e kabinës: 8,000 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 3,000 dollarë

Çmimi i blerjes: 5.2 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Williams International

Modeli i motorit: FJ44-3AP

Djegia e karburantit: 145 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 53 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 860 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 16,300 bs

Harta e Diapazonit

Harta e ardhshme me rreze 400xti me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni i miljeve detare të vitit 2003