Embraer Phenom 300

2009 - 2018

Pasagjerët

10 Simbol i paqës

Varg

1,971 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

453 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

158 GPH

Fakte kyçe

  • La Embraer Phenom 300 është një avion i dritës i prodhuar nga Embraer midis 2009 dhe 2018.
  • La Embraer Phenom 300 mundësohet nga dy motorë Pratt & Whitney Canada PW535E1, duke rezultuar në një djegie të karburantit në orë prej 158 Gallons në orë.
  • I aftë për të udhëtuar deri në 453 knots, Embraer Phenom 300 mund të fluturojë pa ndërprerje deri në 1971 milje detare.
  • Avioni mund të transportojë deri në 10 pasagjerë.
  • La Embraer Phenom 300 ka një çmim të vlerësuar për orë charter prej 3500 $, me një çmim të ri liste prej 8.99 milion $ në kohën e prodhimit.

Pasqyrë & Histori

Embraer filloi dizajnimin e Phenom 300, një avion i lehtë, pasi gjeti se klientët e mundshëm të Phenom 100 do të donin gjithashtu një aeroplan më të madh. Dizajnerët morën seksionin bazë të gypit 100 dhe shtuan një gjatësi shtesë prej 14 inç, një krah krejt të ri, dhe motorë turbofan të fuqishëm dhe të qetë Pratt & Whitney Canada.

Që nga maji 2016, 15% e Embraer Phenom 300 avionë u blenë në pronësi të mëparshme nga pronarët e tyre aktualë, 85% të tjerë të rinj. 5.6% janë aktualisht në shitje me shumicën e atyre (72%) nën një marrëveshje ekskluzive të ndërmjetësit. Kur shitet, numri mesatar i ditëve në treg është 255.

La Embraer Phenom 300 fluturuan për herë të parë në 2008 dhe morën Certifikimin e Tipit FAA në Dhjetor 2009 si Embraer EMB-505. Gjithsej 342 Phenom Janë prodhuar 300 avionë me 324 prej tyre në punë. Dy Phenom 300 avionë biznesi janë tërhequr.

 

Embraer Phenom Performanca e 300

La Embraer Phenom 300 është gjithashtu një avion mjaft i fuqishëm për kategorinë e tij. Me binjakët binjake Pratt & Whitney Canada PW535E, modeli nuk ka mungesë të fuqisë shtytëse. Me 3,200 paund shtytje të gjeneruar nga secili motor i moderuar nga sistemet e Full Authority Digital Electric Control (FADEC), avioni trajton fuqinë e tij në mënyrë efikase.


Këta motorë turbofan lejojnë Phenom 300 për të fluturuar deri në 1,951 milje detare dhe ngritje në 3,140 metra hapësirë ​​të pistës në nivelin e detit. E kombinuar me shpejtësinë maksimale të lundrimit prej 453 knots, modeli ka karakteristika shumë mbresëlënëse të performancës.

 

Embraer Phenom 300 Brendshme

Edhe pse mund të mos jetë aq i madh sa shumica e avionëve të tjerë, Phenom 300 ka dimensione të respektueshme të kabinës për një avion të lehtë. Me një gjatësi kabine prej 17'2 ″, gjerësi kabinës prej 5'1 dhe një lartësi kabine prej 4'11 ", ka shumë hapësirë ​​për vende ulëse luksoze dhe pajisje të tjera.

Ajo përmban një tualet privat, sisteme të kontrollit të klimës, ndriçim LED të kabinës dhe krenohet me një bollëk hapësire bagazhi në 76 metra kub. Të apasionuarit pas BMW do të ndihen si në shtëpinë e tyre kur të hyjnë në të Phenom Brendësia me stil 300, pasi vetë kabina është projektuar nga BMW Designworks USA.

I thjeshtë por elegant, modeli përmban një kabinë "Oval Lite" e cila është projektuar për të ofruar një atmosferë të bollshme me një dhomë të bollshme për kokën dhe shpatullat.

Brenda kabinës, njëmbëdhjetë dritare sigurojnë që ka shumë ndriçim natyror gjatë fluturimeve të ditës. Përshtatjet e brendshme janë gjithashtu të mundshme me një opsion divan me dy vende, si dhe akomodimin e ulëseve në klub. Në tërësi, udhëtarët që kërkojnë një brendshme moderne, luksoze dhe të rehatshme me çmime të lehta të avionëve, me siguri do të jenë të kënaqur me Phenom 300.

 

Kabinë

Po aq mbresëlënëse është edhe Phenom Kuvertë fluturimi Prodigy e xhamit të 300-të, e cila bazohet në kompletin avionik të Garmin G1000. Ky sistem navigimi më i avancuar i siguron pilotit ekrane të rëndësishme lundrimi, monitorim të sistemit dhe aftësi autopiloti.


Këto sisteme punojnë së bashku për t'i siguruar pilotit sa më shumë informacion të jetë e mundur, duke rritur ndërgjegjësimin dhe dukshmërinë e situatës në kushte më pak ideale të fluturimit.

 

Embraer Phenom 300 Kosto e Kartës

Kostoja e marrjes me qira të këtij avioni fillon me rreth 3,500 dollarë në orë. Tarifat e kartës për orë nuk përfshijnë të gjitha taksat, karburantin dhe tarifat e tjera. Kostot e kartës do të ndryshojnë në bazë të vitit të prodhimit/modelit, orarit, itinerarit, totalit të udhëtarëve dhe bagazheve dhe faktorë të tjerë.

Kostoja e blerjes

Kostoja e blerjes për këtë avion zakonisht varion nga 9 milion dollarë. Çmimi i një avioni varet nga viti i prodhimit; gjithashtu mund të shkojë mbi gamën e dhënë nëse prodhimi është i ri. Do t'i kushtojë blerësve rreth 800 mijë dollarë në vit, përfshirë karburantin, anëtarët e ekuipazhit dhe mirëmbajtjen, etj. Çmimi i një shembulli të zotëruar mund të jetë brenda 5-6 milionë dollarëve. Ka shumë shitës në dispozicion në faqe të ndryshme.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 1,971 nm

Shpejtësia e lundrimit: 453 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,138 këmbë

Distanca e Uljes: 2,621 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 15.9 metra

Lartësia e jashtme: 4.88 metra

Hapësira e krahëve: 16.15 metra

Gjatësia e Brendshme: 5.23 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.52 metra

Lartësia e Brendshme: 4.88 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 33 %%

rehati

Numri i udhëtarëve: 10

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: këmbët

Çmimi i vlerësuar për orë: 3,500 dollarë

Çmimi i blerjes: 8.99 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: PW535E1

Djegia e karburantit: 158 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 85 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 17,968 bs

Harta e Diapazonit

embraer phenom Harta 300 e diapazonit