Cessna Citation CJ4

2010 - I pranishëm

Pasagjerët

10 Simbol i paqës

Varg

2,165 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

451 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

173 GPH

Fakte kyçe

 • La Cessna Citation Kabina CJ4 siguron ulëse për 10, plus një qendër freskuese, tavolina të anulueshme dhe depo të bollshme.
 • Sistemi i menaxhimit të kabinës Rockwell Collins ™ Venue offers ofron video dhe audio dixhitale me definicion të lartë për argëtim ose biznes.
 • Menaxhimi standard i kabinës përfshin zona të ndara të kontrollit të temperaturës për kabinën dhe kabinën.
 • Dera e gjerë e kabinës lejon hapësirë ​​për hyrje dhe dalje të lehtë Cessna CJ4
 • Sistemi i karburantit me një pikë të vetme Cessna Citation CJ4 zvogëlon kohën tuaj në tokë.
 • Avionika Pro Line 21-e aftë për NextGen ofron një operacion ergonomik, miqësor për pilotët.

Pasqyrë & Histori

La Cessna Citation CJ4 (Modeli 525C) është një version i zgjatur dhe i zgjeruar i popullaritetit Cessna Citation CJ3 dhe mund të gjurmojë rrugët e tij në origjinal CitationAvion Fillimisht u njoftua në tetor 2006 në konferencën NBAA, me fluturimin e parë që u zhvillua në maj 2008, dhe avioni i parë i prodhimit që fluturoi një vit më vonë. FAA e certifikuar në Mars 2010, dorëzimi i parë ndodhi një muaj më vonë. Që nga dërgesa e parë në 2010, më shumë se 300 Cessna CJ4-të u janë dorëzuar klientëve.

CJ4 qëndron midis CJ3 + më të vogël dhe kapacitetit më të madh XLS +. CJ3 + mund të fluturojë gati sa vëllai i tij më i madh, por ka kapacitet për më pak pasagjerë me tanke të plota dhe është më i ngadaltë në lundrim. CJ4 ulet së bashku me PC-24 Phenom 300E si disa nga avionët më të mëdhenj reaktivë përreth që janë çertifikuar për funksionimin me një pilot. Me Cessna CitationSeria e avionëve Jet / M2 / CJ (Modeli 525) që gjurmon rrugët e saj që nga 1989, CJ4 është kulmi i gjithçkaje që Cessna ka mësuar gjatë tre dekadave të fundit në drejtim të komoditetit, teknologjisë dhe besueshmërisë. Me rritjen e shpejtësisë, diapazonit dhe madhësisë së kabinës ndaj paraardhësit të tij, CJ4 është i popullarizuar midis departamenteve të fluturimeve të korporatave dhe operatorëve të pronarëve.

 

Cessna Citation Performanca CJ4

La Cessna Citation CJ4 është mundësuar nga dy motorë të montuar në pjesën e pasme Williams International FJ44-4A, me secilin që prodhon 3,621 bs shtytje (7,242 l total). Kjo i jep CJ4 një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 451 knots në një lartësi maksimale të lundrimit prej 45,000 metrash. Në konfigurimin dhe peshat e tij më ekonomike, CJ4 ka një diapazon maksimal prej 2,165 milje detare (2,491 milje / 4,010 km).


Me një distancë ngritjeje prej 3,410 metrash dhe një distancë uljeje prej vetëm 2,940 metrash, CJ4 është në gjendje të fluturojë nga aeroporte të vogla në aeroporte më të vogla. Përfitimet kryesore të fluturimit midis aeroporteve më të vegjël janë se ato janë më afër destinacionit tuaj përfundimtar dhe elementi admin i fluturimit do të jetë shumë më i shpejtë se aeroportet më të mëdha. Këta faktorë do të jenë thelbësorë në uljen e kohës së përgjithshme të udhëtimit. Cessna Citation CJ4 ka një peshë maksimale të ngritjes (MTOW) prej 17,110 bs, një shifër në përputhje me konkurrencën e saj.

 

Cessna Citation CJ4 Brendshme

La Cessna Citation CJ4 ka një kapacitet maksimal prej 10 pasagjerësh, me kusht që të zgjidhet divani opsional. Mbani në mend se nëse jeni duke regjistruar një CJ4 nuk ka gjasa që operatori të lejojë që 10 pasagjerë të fluturojnë në avion. Kjo është për shkak se një pasagjer do të kërkohet të jetë ulur përpara në kabinën e avionit dhe operatorët më me reputacion gjithmonë do të insistojnë në fluturimin e dy pilotëve. Dy opsionet e paraqitjes së kabinës rezultojnë në strehimin e kabinës ose 8 vende pasagjerësh ose 9 vende pasagjerësh në konfigurimin e shtratit opsional. Të dy konfigurimet përbëhen nga një rresht i vetëm vendesh të vendosura përpara, të vendosura prapa një zonë të ulur me dy klube. Dallimi midis konfigurimeve është vendi përballë derës kryesore. Me shtratin opsional, kjo sedilje e vetme shndërrohet në një kolltuk me dy vende (shih më poshtë për paraqitjen).

Në pjesën e pasme të avionit ka një tualet me rripa. Kabina ka përmasa 1.47 metra të gjerë, 1.45 metra të gjatë (tavani në fund të korridorit të ndërprerë), me një gjatësi totale të brendshme prej 5.28 metra. Këto dimensione janë pak më të vogla se konkurrentët kryesorë të CJ4s Embraer Phenom 300E Pilatus PC-24 (i cili përmban një dysheme plotësisht të sheshtë). Gjatësia shtesë e CJ4 mbi CJ3 më e vogël është më e dukshme në kuvertën e fluturimit dhe zonën e qendrës së freskimit. Qendra e pijeve freskuese përmban një sirtar akulli të ndarë, enë kafeje, bombol me vrimë nxjerrëse, enë plehrash, ujë në shishe, depozitë dhe ruajtje rostiçeri.

Të gjitha vendet brenda kthyeshëm të kabinës dhe gjurmojnë përpara / mbrapa dhe brenda / jashtë, me dy sediljet përpara që qëndrojnë përpara, gjithashtu gjurmimin e dyshemesë. Në mes të ulëseve me klub të dyfishtë ndodhen dy tavolina dyfish, së bashku me tavolina të dyfishta të hollë për zonën e pasme të uljes. Në mënyrë që të rritet hapësira brenda zonës së sediljeve të klubit, vendet më të pasme mund të zhvendosen më mbrapa.

CJ4 përmban sistemin e administrimit / argëtimit të kabinës Collins Venue me një qendër mediatike Blu ray dhe radio SiriusXM me një kanal të vetëm. CJ4 gjithashtu përmban një monitor në pjesën ballore të përparme, dy vëzhgues me skaj anësor dhe kontrollet e sistemit mjedisor. Të gjitha dritat në kabinën janë LED dhe secila vend ka kontrolle të menaxhimit të kabinës dhe sistemit të argëtimit. Sistemi ajër në tokë i Gogo ose satobani Cobham Inmarsat SwiftBroadband janë opsionet e mundshme për lidhjen ajrore.

 

Kabinë

Kuverta e fluturimit përmban avionikën Rockwell Collins Pro Line 21 dhe Sistemin e Zbulimit të Rrezikut MultiScan. Avionika e integruar plotësisht Pro Line 21 është çuar në nivele të reja të mirëdashësisë për përdoruesit dhe të kuptuarit intuitiv. Paketa përmban katër ekrane me ngjyra të mëdha 8 x 10-inç AMLCD të bashkuara me Njësitë e Shfaqjes së Kontrollit të dyfishtë (CDU) përpara në kuadrantin e mbytjes. Dhe ndërsa ngarkesa e punës pilot është zvogëluar, kabina është shumë e favorshme për punën që kërkohet.


Aftësia standarde CJ4 përfshin gjurmimin e përmirësuar të motit përmes sistemit Rockwell Collins RTA-4112 MultiScan ™ Weather Radar. Pilotët mund të përdorin këtë sistem të radarëve në gjendje të ngurtë për të zbuluar sistemet e motit dhe për të lundruar rreth tyre për të minimizuar turbulencën. Zbulimi i motit me distancë të shkurtër, të mesme dhe me distancë të gjatë përfshihet me skanime të shumëfishta radarësh në kënde të paracaktuara të animit. Në çdo lartësi apo diapazon, sistemi shfaq një pamje të optimizuar të motit për pilotin.

Karakteristikat standarde në CJ4 përfshijnë:

 • Shfaqje të Dyfishta Primare të Fluturimit
 • Shfaqje shumëfunksionale të dyfishta
 • Sistem i Vetëm për Menaxhimin e Fluturimit me Navigacion GPS
 • Sistemi i integruar i sinjalizimit të ekuipazhit
 • Listat e integruara elektronike të kontrollit
 • Sistemet e Referencës së Titullit të Dyfishtë
 • Moti Grafik i Transmetimit XM
 • Radar Moti MultiScan
 • Sistemi i paralajmërimit për afërsinë në tokë të zgjeruar të Mark VIII
 • TCAS II

 

Karakteristikat opsionale përfshijnë:

 • Sistemi i Menaxhimit të Dyfishtë të Fluturimit
 • Radio me frekuencë të lartë me SELCAL
 • Regjistruesi i të dhënave të Fluturimit
 • Lidhja e të dhënave ACARS

 

 

Cessna Citation Kostoja e Kartës CJ4

Kostoja e parashikuar për orë për charter a Cessna CJ4 është 2,800 dollarë për orë fluturimi, duke e bërë CJ4 pak më të lirë për të hartuar në orë sesa Phenom 300E ($ 3,150) dhe Pilatus PC-24 (4,150 dollarë) Nëse jeni duke kërkuar të charter, sigurohuni që të gjeni kompania e duhur charter për ju këtu.

 

Kostoja e blerjes

Çmimet për një të re Cessna Citation CJ4 fillon nga 9.7 milion dollarë përpara opsioneve. Nëse po kërkoni të blini një CJ4 në pronësi të mëparshme, mund të prisni të paguani 5 milion dollarë - 6 milion dollarë për një shembull të mirë që është disa vjeçar. Për fat të mirë, falë popullaritetit të avionit, ka shumë shembuj në treg.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 2,165 nm

Shpejtësia e lundrimit: 451 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,410 këmbë

Distanca e Uljes: 2,940 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 16.26 metra

Lartësia e jashtme: 4.69 metra

Hapësira e krahëve: 15.49 metra

Gjatësia e Brendshme: 5.28 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.47 metra

Lartësia e Brendshme: 1.45 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 32%

rehati

Numri i udhëtarëve: 10

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: 7,800 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 2,800 dollarë

Çmimi i blerjes: 9.7 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Williams International

Modeli i motorit: FJ44-4A

Djegia e karburantit: 173 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 77 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,040 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 17,110 bs

Harta e Diapazonit

Cessna citation hartë me Londër si qyteti i origjinës - diapazoni prej 2165 milje detare