Cessna Citation CJ3 +

2014 - I pranishëm

Pasagjerët

9 Simbol i paqës

Varg

2,040 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

416 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

150 GPH

Fakte kyçe

  • La Cessna Citation CJ3 + ka vende të rregullueshme për klubet të cilat vijnë standarde me një tryezë ekzekutive.
  • Kabina e qetë e Cessna CJ3 Plus krijon një mjedis të qetë, produktiv, me dritë natyrore të furnizuar nga 14 dritare të mëdha.
  • Qëndroni të lidhur me një kabinë të integruar dhe server opsional të mediave pa tel, telefonin iridium të kabinës dhe aftësitë e internetit me shpejtësi të lartë.
  • Motorët Williams International ofrojnë mirëmbajtje të besueshme, efikase dhe kosto më të ulët operative.
  • Dizajni i lidhjes zvarritëse të ingranazhit të uljes siguron rehati të thyer dhe bën ulje të butë dhe taksi të qetë.
  • Avionika me ekran me prekje Garmin ™ G3000 provide siguron funksionim intuitiv për një pilot të vetëm.

Pasqyrë & Histori

Siç është e zakonshme mes Cessnaformacionin, Cessna Citation CJ3 + është zhvillimi më i fundit i një familje të gjatë avionësh. CJ3 + mund të gjurmojë rrënjët e tij në origjinal Cessna CitationAvion i cili u lançua në tetor 1989. Modeli origjinal 525 u hodh për herë të parë në qiell në 1991. Dorëzimet filluan dy vjet më vonë. Që nga fillimi i viteve 1990 Cessna vazhdimisht ka evoluar CitationAvion

Së pari, Cessna azhurnuar CitationAvion në variantet CJ1 / M2. M2 variant është VLJ aktuale që Cessna prodhon

 

Cessna Citation Performanca CJ3 +

Mundësuar nga dy Williams Intl të montuar në pjesën e pasme. Motorët FJ44-3A, të aftë për të prodhuar 2,820 bs shtytje secili. Si pasojë, CJ3 + është i aftë të lundrojë me 416 knots në një lartësi maksimale prej 45,000 metrash. Kur vendoset për një diapazon optimal, CJ3 + mund të fluturojë pa karburant deri në 2,040 milje detare (2,347 milje / 3,778 km)


Për më tepër, Cessna Citation CJ3 + mund të ngrihet në vetëm 3,180 këmbë dhe të ulet me një distancë minimale të pistës prej 2,720 këmbë. Cessna kanë ndërtuar CJ3 + me një peshë maksimale të ngritjes (MTOW) prej 13,870 metrash.

 

Cessna Citation CJ3 + Brendshme

Brenda Cessna ka shfrytëzuar maksimalisht pjesën e brendshme të avionit të dritës. Brendësia mat 15 metra 8 inç (4.78 metra) në gjatësi, 4 metra 10 inç (1.47 metra) të gjera dhe një lartësi prej 4 këmbë 9 inç (1.45 metra). Brenda kësaj hapësire Cessna kanë qenë në gjendje të marrin nëntë vende dhe një kapacitet bagazhi prej 1,000 lbs (453.5 KG).

Katërmbëdhjetë dritare sigurojnë një sasi të arsyeshme të dritës natyrore brenda kabinës. Kur fluturoni natën, brendësia ndriçohet nga ndriçimi LED me energji të ulët dhe me efikasitet të energjisë. Kabina është e qetë për klasin e avionëve të lehtë dhe lartësia e kabinës shkon në një maksimum prej 8,000 metrash. Sidoqoftë, ndërsa një lartësi kabine prej 8,000 metrash nuk është mbresëlënëse krahasuar me shumë avionë më të mëdhenj, për një avion të lehtë që fluturon në misione të shkurtra, kjo lartësi e kabinës është e pranueshme. Për më tepër, CJ3 + përmban një tualet të ndezur me rripa si standard.

CJ3 + mbetet i lidhur me botën më poshtë me teknologjinë e kabinës pa tel të krijuar posaçërisht për Citation rreshtoj. WiFi opsional gjatë fluturimit, hartat lëvizëse, informacioni i fluturimit dhe audio kabina janë të gjitha të integruara me pajisjen tuaj personale. Kjo lejon "produktivitet dhe argëtim të pandërprerë". Një telefon satelitor opsional është gjithashtu i disponueshëm.

Përpara avionit ka një qendër freskuese për t'ju mbajtur të ushqyer mirë gjatë misionit. Kjo mund të zëvendësohet nga një sedilje anash për të maksimizuar kapacitetin e pasagjerëve. Katër vendet e përparme janë rregulluar në një konfigurim klubi me qasje në një tryezë ekzekutive.

Kombinoni të gjithë faktorët dhe merrni, si Cessna thotë, "një mjedis i qetë, produktiv". Cessna gjithashtu themi se Citation CJ3 + "ofron kabinën përfundimtare për udhëtime me avionë të lehtë".

 

Kabinë

CJ3 + është i pajisur me paketën e avionikës Garmin G3000. Kjo i lejon ekuipazhit të kalojë më pak kohë në menaxhimin e kuvertës së fluturimit dhe më shumë kohë duke shijuar fluturimin. Kabina përmban më shumë hapësirë ​​për ekuipazhin në kabinën ergonomike. Ekuipazhet do të qëndrojnë komode - pavarësisht sa kohë do të vazhdojë misioni - duke rritur efikasitetin dhe produktivitetin e ekuipazhit.


Të gjitha informacionet janë të organizuara në mënyrë intuitive dhe vetëm një trokitje larg. Sistemi i kontrollit të fluturimit Garmin GFC 700 plotësisht me dixhital me dy kanale sjell më shumë sesa thjesht autopilot. Por gjithashtu siguron tepricë dhe besueshmëri ndërsa optimizon performancën në zarfin e shpejtësisë së ajrit.

 

Cessna Citation CJ3 + Kostoja e Kartës

Çmimi i parashikuar për orë të charter-it për një Cessna Citation CJ3 + vjen me 2,750 dollarë. Natyrisht, çmimet do të ndryshojnë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë.

 

Kostoja e blerjes

Lista çmim për CJ3 + është pak më shumë se 8 milion dollarë. Shembujt në pronësi paraprake zakonisht kushtojnë midis 5.5 milion dhe 7 milion dollarë. Zakonisht afërsisht 3% e avionëve të shërbimit janë për shitje në tregun para-pronësor.

 

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me këtë aeroplan, charter, blerje dhe më shumë, atëherë ju lutem mos ngurroni të na kontaktoni.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 2,040 nm

Shpejtësia e lundrimit: 416 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,180 këmbë

Distanca e Uljes: 2,720 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 15.59 metra

Lartësia e jashtme: 4.62 metra

Hapësira e krahëve: 16.26 metra

Gjatësia e Brendshme: 4.78 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.47 metra

Lartësia e Brendshme: 1.45 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 31%

rehati

Numri i udhëtarëve: 9

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: 8,000 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 2,750 dollarë

Çmimi i blerjes: 8 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Williams International

Modeli i motorit: FJ44-3A

Djegia e karburantit: 150 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 65 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,000 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 13,870 bs

Harta e Diapazonit

Cessna citation Harta e diapazonit CJ3 plus me Londrën si qytetin origjinë - diapazoni i 2040 miljeve detare