Cessna Citation CJ3

2004 - 2015

Pasagjerët

9 Simbol i paqës

Varg

1,748 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

417 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

170 GPH

Fakte kyçe

  • La Cessna Citation CJ3 është një avion i lehtë i prodhuar nga Cessna midis 2004 dhe 2015.
  • La Cessna Citation CJ3 mundësohet nga dy motorë Williams FJ44-3A, duke rezultuar në një djegie të karburantit në orë prej 170 Gallons në orë.
  • I aftë për të udhëtuar deri në 417 knots, Cessna Citation CJ3 mund të fluturojë pandërprerë deri në 1748 milje detare.
  • Avioni mund të transportojë deri në 9 pasagjerë.
  • La Cessna Citation CJ3 ka një çmim të vlerësuar për orë charter prej 2750 $, me një çmim të ri liste prej 7.2 milion $ në kohën e prodhimit.

Pasqyrë & Histori

La Cessna Citation CJ3 (Modeli 525B) është një version i azhurnuar dhe i zgjeruar i paraardhësit të tij Citation CJ2 Ai krenohet me një kabinë dhe krahë të shtrirë së bashku me rritjen e efikasitetit të karburantit.

Që nga korriku 2015, gjysma e avionëve CJ3 u blenë në pronësi të mëparshme nga pronarët e tyre aktualë, dhe gjysma u blenë të reja. 5.3% janë aktualisht në shitje me 72% të atyre nën një marrëveshje ekskluzive të ndërmjetësit. Numri mesatar i ditëve në treg para shitjes është 270.

Nisur në 2002 dhe certifikuar në 2004, Cessna Citation CJ3 është gjenerata e gjashtë në një linjë të gjatë Citation Avionët, të cilët janë projektuar me përpikëri për të qenë avionët më ekonomikë me performancë të lartë të disponueshëm në industrinë moderne të avionëve të biznesit. Fluturimi i parë i Citation CJ3 u zhvillua në 17 Prill 2003. Dërgesat filluan në Dhjetor 2004.

 

Cessna Citation Performanca CJ3

Krahasuar me gjeneratën e pestë Citation Jet, CJ2, CJ3 ka përmirësime të dukshme të dukshme në disa aspekte të avionit. Para së gjithash, CJ3 është më i madh, më i shpejtë dhe krejtësisht superior ndaj CJ2, duke përfshirë një kabinë më të gjatë, krahë më të gjerë, shpejtësi më të larta të lundrimit dhe natyrisht, efikasitet më të madh të karburantit. Me dy turbofanë Williams/Rolls-Royce FJ44-3A, Cessna ka zgjedhur edhe një herë motorët optimalë për të mbështetur ekonominë dhe efikasitetin maksimal të karburantit.


Si rezultat, CJ3 ka kosto të ulët funksionimi, të cilat natyrisht, janë të paçmueshme për pothuajse këdo që është i interesuar në avion. Ngjashëm me versionin e përmirësuar të CJ2 (CJ2+), CJ3 përdor krahë natyralë të teknologjisë më moderne të rrjedhës laminare, të cilat lehtësojnë performancën superiore, të gjitha ndërkohë që janë ende ekonomike për sa i përket kostove të prodhimit, dhe si shtesë, kostot e funksionimit . Duke kombinuar përkushtimin e tij të rreptë dhe të palëkundur për të maksimizuar ekonominë me pistën e tij mbresëlënëse të shkurtër dhe aftësitë e larta të ngarkesës, CJ3 është aq i larmishëm dhe i gjithanshëm sa është efikas. Shpejtësia maksimale e lundrimit është 773km/h në një lartësi prej 10,058m (417kt në 33,000ft).

Me dy pilotë, karburant të plotë dhe katër pasagjerë me bagazhe, CJ3 ka një gamë të rregullave të fluturimit të instrumenteve prej 2,926 km (1,580 nm) dhe një gamë të rregullave vizuale të fluturimit prej 3,519 km (1,900 nm). Tavani i shërbimit është 13,716m (45,000ft) dhe pesha maksimale bruto e ngritjes është 6,291kg (13,870lb). Në peshën maksimale bruto të ngritjes, koha për t'u ngjitur në 13,716m (45,000ft) është 27 minuta. E Citation CJ3 përdor 149 litra në orë (GPH).

 

Cessna Citation CJ3 Brendshme

Edhe pse shumica e udhëtarëve të interesuar për CJ3 janë kryesisht të interesuar për karakteristikat e tij mbresëlënëse të performancës së bashku me vlerën e tij jashtëzakonisht ekonomike, kabina e brendshme e këtij avioni biznesi të lehtë është çuditërisht simpatik dhe i rehatshëm. Mund të fluturojë në distancën e tij maksimale prej 1,875 milje me një konfigurim tipik të ulëseve me katër pasagjerë, por gjithashtu mund të strehojë një maksimum prej tetë pasagjerësh në një sistem ulësesh me densitet më të lartë.

Katërmbëdhjetë dritare anësore sigurojnë ndriçim të mjaftueshëm natyror gjatë fluturimeve të ditës dhe vendosja e menduar e LED -ve shërben për të krijuar një atmosferë më të madhe në të gjithë kabinën. Karakteristika të tjera standarde, por të rëndësishme përfshijnë tryezat e punës të palosshme dhe prizat e energjisë, të cilat janë të arritshme në të gjithë brendësinë. Si gjithmonë, kur bëhet fjalë për ofrimin e zgjidhjeve të thjeshta, por tërheqëse të avionëve të biznesit me performancë të lartë, askush nuk mund Cessna'S Citation Seri jet.

Ekonomia e CJ3 krahasohet vetëm me besueshmërinë e saj, duke e bërë CJ3 zgjedhjen optimale për çdo udhëtar privat me vlerë. Kabina CJ3 është 0.61m (23in) më e gjatë se ajo e CJ1 dhe CJ2, duke siguruar hapësirë ​​shtesë për këmbët për udhëtarët. Konstruksioni i krahut nuk përfshin një bartës me grykë në kabinë e cila kërkon kalimin në një plan urbanistik konvencional të avionëve. Kabina mund të personalizohet sipas specifikimeve të operatorit. Kabina është me ajër të kondicionuar, të ngrohur dhe nën presion në një diferencial nominal presioni prej 8.9psi (61kP).

Ka tre mbajtëse bagazhesh në hundë, konin e bishtit dhe në kabinë, duke siguruar një vëllim total të bagazheve prej 1.99m³. Hapësira e bagazheve në kabinë është e arritshme gjatë fluturimit.

 

Kabinë

Kabina strehon dy anëtarë të ekuipazhit, por është projektuar për operim me një pilot.

Sistemi avionik Rockwell Collins ProLine 21 tregon pozicionin e avionit në afrimin dhe në diagramet e aeroportit. Ekrani avionik gjithashtu tregon procedurat e nisjes dhe mbërritjes. Listat elektronike opsionale përfshijnë mbivendosje të zgjeruara të hartave që tregojnë harta gjeopolitike me kufijtë e shtetit, lumenjtë, liqenet e mëdhenj, kufijtë e hapësirës ajrore dhe rrugët ajrore federale të larta dhe të ulëta. Listat elektronike shfaqen në ekranin shumëfunksional qendror të kuvertës së fluturimit 8in × 10in.


Sistemi i menaxhimit të fluturimit Collins FMS-3000 është plotësisht i integruar me një sistem grafik elektronik të miratuar nga FAA, i cili siguron të dhëna për performancën e ngritjes dhe uljes. Të dhënat e kufirit të shpejtësisë V llogariten automatikisht për numrin e udhëtarëve të futur dhe shfaqen në ekranin kryesor të fluturimit.

Dy ekranet kryesore të fluturimit janë ekranet e kristalit të lëngshëm me ngjyrë matricë aktive 8 inx10 inç. Kompleti avionik përfshin gjithashtu njësi të dyfishta të akordimit të radios VHF-4000, radio komunikimi dixhital dhe navigacion, panele dixhitale të kontrollit audio, një sistem alarmi Goodrich Skywatch HP TCAS 1 Trafiku dhe shmangie nga përplasjet (TCAS), një sistem evitimi të terrenit Goodrich Landmark TAWS 8000, dhe një tregues i situatës horizontale të Smiths (EHSI).

 

Cessna Citation Kostoja e Kartës CJ3

Ky avion është një nga avionët më ekonomikë në dispozicion për fluturime çarter nga dhe për në Nju Jork, me një gamë të gjerë disponueshmërie në disa tregje kryesore të aviacionit. Kostoja e marrjes me qira të një CJ3 fillon me rreth 3,050 dollarë në orë. Tarifat e marrjes me qira të orëve nuk përfshijnë të gjitha taksat, karburantin dhe tarifat e tjera. Kostot e kartës do të ndryshojnë në bazë të vitit të prodhimit/modelit, orarit, itinerarit, totalit të udhëtarëve dhe bagazheve dhe faktorë të tjerë.

Kostoja e blerjes

Kostoja e blerjes për CJ3 zakonisht varion nga 8 milion dollarë. Çmimi i një avioni varet nga viti i prodhimit; gjithashtu mund të shkojë mbi gamën e dhënë nëse prodhimi është i ri. Do t'i kushtojë blerësit rreth 900 dollarë në vit, e cila përfshin karburant, anëtarët e ekuipazhit dhe mirëmbajtjen, etj. Ju mund të gjeni një të përdorur për rreth 6 milion dollarë.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 1,748 nm

Shpejtësia e lundrimit: 417 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 3,180 këmbë

Distanca e Uljes: 2,770 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 15.3 metra

Lartësia e jashtme: 4.6 metra

Hapësira e krahëve: 16.25 metra

Gjatësia e Brendshme: 4.79 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.46 metra

Lartësia e Brendshme: 1.46 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 31%

rehati

Numri i udhëtarëve: 9

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: 8,000 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 2,750 dollarë

Çmimi i blerjes: 7.2 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Williams

Modeli i motorit: FJ44-3A

Djegia e karburantit: 170 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 65 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 13,870 bs

Harta e Diapazonit

cessna citation cj3 Harta e Diapazonit