Kalo te përmbajtja kryesore

Gulfstream G650

2012 - E pranishme

Fakte kyçe

  • 100 për qind ajër i pastër plotësohet në të gjithë kabinën më të qetë në aviacionin e biznesit.
  • La Gulfstream G650 ka hapësirë ​​për të fjetur deri në 10 pasagjerë.
  • Karriget dhe divanët e punuar me dorë ofrojnë maksimumin e komoditetit të pasagjerëve.
  • Kabina e Gulfstream G650 është krijuar për të lejuar pasagjerët të ndërveprojnë në mënyrë intuitive me mjedisin e tyre.
  • La Gulfstream-Dizenjuar CabinView lejon pasagjerët të ndjekin përparimin e fluturimit, tregon pikat me interes dhe ofron njoftime për pasagjerët.
  • Enhanced Vision System (EVS) II, një aparat fotografik infra të kuqe i vendosur në hundë lejon pilotët të shohin më shumë sesa syri i njeriut mund të shikojë.

Pasqyrë & Histori

La Gulfstream G650 mund të gjurmojë është histori që nga viti 2005 kur projekti u lançua brenda vendit. Në atë kohë, avioni u ngrit për të qenë avioni më i madh që Gulfstream kishte ndërtuar ndonjëherë.

Gulfstream zbuloi avionin për publikun në vitin 2008 me atë më të madhin, më të shpejtë dhe më të madhin i shtrenjtë aeroplanë që kompania kishte prodhuar ndonjëherë. Këto kurora janë pretenduar që atëherë nga G700.

Avioni vjen në dy variante - standardi G650 dhe ai G650ER. G650ER bazohet në të njëjtën platformë si G650, por me një kapacitet të rritur karburanti.

G650 është i aftë të mbajë deri në 19 pasagjerë në fluturime deri në 7,000 milje detare (8,055 milje / 12,964 KM). Prandaj, G650 është i aftë të fluturojë pandërprerë nga Londra në çdo aeroport në botë, me përjashtim të Australisë, Zelandës së Re dhe pjesës jugore të Amerikës së Jugut. G650 mund të menaxhojë Los Angeles në Syndey pa ndërprerje, së bashku me Nju Jorkun në Tokio.

Kthehu në 2013 Gulfstream fluturoi me G650 nëpër botë, duke thyer rekordin e shpejtësisë dhe duke përfunduar udhëtimin në vetëm 41 orë e 7 minuta. Ky është fluturimi më i shpejtë i drejtuar nga perëndimi për të rrethuar globin në një avion jo-supersonik.

Në total, G650 dhe G650ER kanë fituar mbi 110 rekorde shpejtësie. Afërsisht gjysma e këtyre rekordeve mbahen vetëm nga G650.

Gulfstream Performanca G650

La Gulfstream G650 është një aeroplan me performancë të lartë kur shikon vetëm numrat.

Me një kapacitet maksimal pasagjerësh prej 19, G650 mund të fluturojë larg dhe shpejt me lehtësi.

 

Gulfstream Gama e G650

La Gulfstream G650 ka një rreze maksimale prej 7,000 milje detare (8,055 milje / 12,964 KM).

Kjo është 500 milje detare më pak se ajo e G650ER.

Sidoqoftë, diapazoni maksimal i G650 është më se i mjaftueshëm për të fluturuar pa ndalesë nga Evropa në Amerikën e Veriut, Evropa në Afrikë ose Evropa në pjesën më të madhe të Azisë.

Sigurisht, si me çdo shifër maksimale të rrezes së një avioni, është e rëndësishme të mbani mend se ky numër është skenari më i mirë.

Gama maksimale e një avioni do të ndikohet nga variabla të tillë si moti, pesha dhe kërkesat e rrugës.

 

Shpejtësia e lundrimit

Kur bëhet fjalë për shpejtësinë, G650 është një nga avionët privatë më të shpejtë në treg.

G650 ka një shpejtësi maksimale lundrimi prej 516 knots. Megjithatë, kur përpiqet të shtrydh gamën maksimale, G650 ka një shpejtësi lundrimi me rreze të gjatë prej 488 knots.

 

Djegia e karburantit G650

Duke pasur parasysh madhësinë dhe aftësitë e Gulfstream G650 djegia e karburantit për orë do të jetë natyrisht relativisht e lartë.

G650 ka një djegie të karburantit për orë prej 475 gallonësh në orë.

Kjo e bën atë një nga avionët privatë më të etur në ajër.

 

Lartësia maksimale G650

G650 ka një lartësi maksimale lundrimi prej 51,000 këmbësh.

Si rezultat, kjo e vendos G650 në krye të përbashkët të listës për lartësitë më të larta të lundrimit me avion privat.

 

Performanca e Tokës dhe Peshat

Mundësuar nga dy motorë Rolls-Royce BR725 të montuar prapa me 16,900 paund shtytje secili, G650 mund të ngrihet në vetëm 5,858 këmbë.

G650 ka një distancë minimale uljeje prej 3,182 këmbësh.

G650 ka një peshë maksimale të ngritjes (MTOW) prej 99,600 lbs, me aftësinë për t’u ulur me një peshë maksimale prej 83,500 lbs. Nga këto pesha maksimale, G650 mund të mbajë deri në 44,200 paund karburant.

Dimensionet e G650

G650 është një avion i madh - një nga avionët më të mëdhenj privatë të krijuar ndonjëherë.

La Gulfstream G650 vjen me një gjatësi të jashtme prej 99.7 këmbë (30.36 metra) dhe një lartësi prej 25.7 këmbë (7.83 metra).

G650 është pothuajse aq i gjerë sa është i gjatë, me një hapje krahësh prej 99.6 këmbë (30.35 metra).

Duke hyrë brenda, pasagjerët priten nga një gjatësi e brendshme prej 53.6 këmbësh (16.34 metra).

Gjerësia e kabinës përfshin 8.2 këmbë (2.5 metra) dhe një lartësi e brendshme prej 6.3 këmbë (1.92 metra).

Gulfstream Brendshme G650

Sigurisht, G650 ka një brendshme fantastike siç pritet me një Gulfstream.

G650 krenohet me një brendshme të gjerë - e përshkruar si "një largim i rafinuar mbi re". Kabina mund të ketë deri në katër zona banimi, mjaftueshëm për të punuar, darkuar, argëtuar dhe relaksuar.

Me një nga kabinat më të qeta në aviacionin e biznesit, G650 është vendi i përsosur për t'u çlodhur. G650 ka një nivel të zhurmës së kabinës prej vetëm 47 decibel. Një lartësi e kabinës prej 4,100 metrash është më e ulta në aviacionin e biznesit.

Këta dy faktorë kombinohen për të garantuar që G650 është jashtëzakonisht i rehatshëm. Për më tepër, zhurma e ulët e kabinës, lartësia e ulët e kabinës dhe 100% ajër i pastër sigurojnë që ju do të mbërrini në destinacionin tuaj me një vonesë minimale të avionit.

Me 16 të markës tregtare Gulfstream i madh, ovale dritaret siguroni kabinën me një bollëk të dritës natyrale.

Sigurimi i komoditetit dhe produktivitetit, GulfstreamVendet e bëra me dorë ju lejojnë të vendoseni dhe të shijoni udhëtimin. Çdo vend është i pozicionuar pranë një dritareje.

Kur rrethon globin, siç pritej, G650 është në gjendje të sigurojë shtresa të sheshta plotësisht për pasagjerët. Të gjitha vendet e vetme dhe divani kthehen në shtretër, duke ju siguruar një gjumë të mirë.

Fluturimi në G650 ju jep të drejtën e pajisjeve më të larta të kabinës. Prisni lidhje WiFi, një TV me ekran të rrafshët 42 inç, vëzhgues video, pajisje të gjera galerie.

 

Gulfstream G650 Planet e dyshemesë dhe faqosja e brendshme

Siç do të prisnit me një kabinë kaq të madhe, ka një shumëllojshmëri opsionesh për paraqitjen e brendshme.

Vendimi kryesor do të jetë nëse galeria është në pjesën e përparme apo të pasme të avionit.

Për më tepër, G650 mund të ketë në mënyrë opsionale hapësirë ​​për një zonë të dedikuar pushimi të ekuipazhit. Kjo është ideale për fluturime të gjata ku kërkohet një ekuipazh i shumëfishtë fluturimi.

G650 mund të ketë deri në 4 zona të veçanta të jetesës.

Shumica e konfigurimeve dhe paraqitjeve të brendshme të G650 do të kenë 4 ndenjëse për klube në pjesën e përparme të avionit, e ndjekur nga një zonë ngrënieje dhe më pas një divan në pjesën e pasme të kabinës.

La tualet në bord G650 është pikërisht në pjesën e pasme të kabinës.

 

G650 Banjo dhe dush

Duke folur për banjën në bordin e G650, ai është një nga avionët e paktë privatë në treg që mund të përfshijë opsionalisht një dush në bord.

Ajo që është edhe më mbresëlënëse është se dushi është në gjendje të sigurojë deri në një orë të plotë ujë të nxehtë.

Për më tepër, edhe me dushin në tualetin e pasmë, ka ende akses për bagazhet gjatë fluturimit.

Kabinë

Të gjithë G650 vijnë të pajisur Gulfstreamkuvertën e fluturimit të PlaneView™ II. Kjo teknologji zvogëlon ngarkesën e punës pilot dhe rrit siguri.

Përveç kësaj, Gulfstream po zhvillojnë vazhdimisht kabinat dhe teknologjinë e tyre. Përmirësimet më të fundit të sigurisë dhe performancës përfshijnë çertifikimin e qasjes së pjerrët dhe Sistemin e Vizionit të Rritur të Fluturimit (EFVS). Kjo lejon që pilotët e autorizuar të ulen pa vizion natyror në kushte të dukshme të ulët.

Përmirësimet e ardhshme përfshijnë sistemin e tyre të vlerësuar me çmime të Performancës së Parashikimit të Uljes, i cili është krijuar për të ndihmuar pilotët të shmangin tejkalimet e pistës.

Gulfstream Kostoja e Kartës G650

La Gulfstream G650 kushton dhe vlerësohet 10,500 dollarë për orë fluturimi.

Çmimi do të ndryshojë në varësi të disponueshmërisë, kostove të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë. Ju lutemi mos ngurroni të na kontaktoni nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi një kompani charter të rekomanduar me akses në një G650.

Çmimi i blerjes

La Gulfstream G650 kushton 65 milion dollarë kur blerë i ri. Blerja a Gulfstream G650 do t'ju lejojë të bashkoheni në klubin ekskluziv të pronarëve të G650, një klub që ka më pak se 500 anëtarë.

Megjithatë, ndërsa një çmim prej 65 milionë dollarësh mund të jetë pak i paarritshëm, një shembull i para-pronës vjen me një kosto shumë më të arsyeshme. Blerja e një shembulli të zotëruar paraprakisht do t'ju ofrojë të njëjtën akses në klubin nën 500.

Në pronësi paraprake G650 kushton në rangun prej 35 milionë dollarë për një shembull të vitit 2014 me orë të arsyeshme dhe shembullore mirëmbajtje historia.

Gulfstream G650 Kostot e Pronësisë

Kur bëhet fjalë për zotërimin dhe funksionimin e Gulfstream G650 ka një kosto fikse vjetore të vlerësuar prej 773,810 dollarë dhe një kosto të vlerësuar për orë prej 3,981 dollarë.

Prandaj, nëse fluturon 200 orë në vit, Gulfstream G650 ka një kosto operative të vlerësuar vjetore prej 1,600,010 dollarë.

 

Kostoja vjetore Fluturon 200 orë në vit
Paga e ekuipazhit $346,603
Trajnimi i ekuipazhit $112,907
hangar $106,893
Sigurim $57,407
drejtuesit $85,000
Ndryshme Fixed $65,000
Kostot totale fikse $773,810
   
Kostoja e karburantit $387,000
Mirëmbajtje $106,000
Riparimi i motorit $193,200
Ekuipazhi / Ulja / Trajtimi $110,000
Ndryshore e Ndryshme $30,000
Kostot totale të ndryshueshme $826,200
   
Kostoja totale vjetore $1,600,010
Kostot totale vjetore të vlerësuara për operimin e Gulfstream G650 kur fluturon 200 orë në vit. Ju lutemi vini re se të gjitha çmimet janë vetëm vlerësime dhe në USD.

Llogaritësi i buxhetit vjetor G650

Përdorni llogaritësin më poshtë për të llogaritur buxhetin vjetor të vlerësuar për të operuar Gulfstream G650.

Thjesht shkruani numrin e orëve në vit dhe merrni klikimin "Merrni Buxhetin Vjetor". Më poshtë do të shihni buxhetin vjetor të vlerësuar për zotërimin dhe operimin e G650.

Vlera përfundimtare merr parasysh kostot fikse dhe ato variabile. Ju lutemi vini re se vlera përfundimtare është vetëm një vlerësim. Për më tepër, vini re se të gjitha vlerat janë në USD.

Orët Vjetore të Fluturuara:


orëGulfstream Buxheti Vjetor G650:

$0 në vit


Historia e aksidenteve G650

La Gulfstream G650 ka një rekord sigurie shembullore me vetëm një aksident të regjistruar.

Aksidenti i vetëm fatal i G650 ndodhi më 2 prill 2011 gjatë testimit.

La avion (N652GD, numri serik 6002), u përplas gjatë ngritjes gjatë një ngritjeje të planifikuar me një motor jofunksional (OEI). Të dy pilotët dhe dy inxhinierët e testimit të fluturimit u plagosën për vdekje.

Prandaj, gjatë gjithë jetës së Gulfstream G650 – mbi 10 vjet shërbim – nuk ka pasur kurrë një aksident avioni me klientë të vetëm.

Gulfstream Specifikime të Thelluara të G650

Performance

rehati

peshat

Varg: 7,000 nm Numri i udhëtarëve: 19 Kapaciteti i bagazhit: 195 Këmbë Kub
Shpejtësia e lundrimit: 516 knots Presioni i kabinës: 10.7 PSI Pesha maksimale e ngritjes: lbs 99,600
tavan: Këmbët 51,000 Lartësia e kabinës: Këmbët 4,100 Pesha maksimale e uljes: lbs 83,500
Distanca e ngritjes: Këmbët 5,858 Fillimi i prodhimit: 2012
Distanca e Uljes: Këmbët 3,182 Fundi i prodhimit: Paraqesin

 

përmasat

Fuqija

 
Gjatësia e jashtme: Këmbët 99.7 Prodhuesi i motorit: Rolls-Royce
Lartësia e jashtme: Këmbët 25.7 Modeli i motorit: BR725
hapje e krahëve: Këmbët 99.6 Djegia e karburantit: 475 gallon në orë
Gjatësia e brendshme: Këmbët 53.6
Gjerësia e brendshme: Këmbët 8.2
Lartësia e brendshme: Këmbët 6.3
Raporti i brendshëm / i jashtëm: 54%