Gulfstream G600

2019 - I pranishëm

Pasagjerët

19 Simbol i paqës

Varg

6,600 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

516 Knots

Tavan

51,000 Feet

Djegia e karburantit

458 GPH

Fakte kyçe

  • La Gulfstream G600 mund të strehojë deri në 19 pasagjerë dhe të konfigurohet në tre zona banimi dhe një zonë pushimi të ekuipazhit.
  • 14 Gulfstream dritaret ovale nënshkruajnë kabinën me dritë natyrore.
  • 100 për qind ajër i pastër dhe një lartësi e ulët e kabinës ndihmojnë udhëtarët të qëndrojnë vigjilentë dhe të përqendruar.
  • Një rrjet pa tel, komunikimi satelitor, telefoni Iridium dhe një faks / printer janë pajisje standarde.
  • Shfaqja inovative Head-Up (HUD) projekton të dhënat e fluturimit në një ekran transparent në fushën e vizionit të pilotit.
  • Kur shikimi zvogëlohet ose errësohet, Sistemi i Vizionit të Përmirësuar (EVS) përdor teknologjinë e imazhit infra të kuqe për të shfaqur atë që syri i njeriut nuk mund të shohë.

Pasqyrë & Histori

La Gulfstream G600 është avioni motër për më i vogli G500 avionët. Të dy avionët u zbuluan në vitin 2014. Çifti i avionëve janë aq të njohur sa në tremujorin e dytë të vitit 2017 80% të të gjithë Gulfstream porositë ishin për G500 dhe G600.

Megjithatë, G500 ka qenë gjithmonë disa hapa përpara në ciklin e prodhimit dhe zhvillimit sesa G600. Ndërsa G500 fluturoi për herë të parë në mes të 2015, G600 nuk kaloi në ajër deri në fund të 2016. Për më tepër, ndërsa i pari G500 u zhvillua në shtator 2018, G600 i parë arriti duart e klientëve vetëm në gusht 2019. Në dhjetor 2020 avioni i parë i certifikuar nga EASA iu dorëzua një operatori austriak.

G600 mat 5 metra më gjatë se G500 dhe është gjithashtu i aftë të fluturojë 1,300 milje detare më tej.

G600 është i aftë të fluturojë me shpejtësi gati supersonike. Kjo i ka mundësuar G600 të fitojë mbi 20 rekorde të shpejtësisë, të tilla si fluturimi nga Savannah në Gjenevë në një rekord duke thyer 7 orë dhe 21 minuta. Kjo u bë e mundur nga lundrimi në Mach 0.90. Për referencë, Mach 1 është shpejtësia e zërit. Kjo e vendos G600 si një nga avionët më të shpejtë të biznesit në treg.

Diapazoni i G600 e bën atë të aftë të fluturojë pa ndërprerje nga New York në Dubai, London në Pekin dhe Los Angeles në Shanghai.

Një shënim i rëndësishëm - shpejtësitë e mëdha të lundrimit jo vetëm sigurojnë që të mbërrini në destinacionin tuaj më shpejt, por gjithashtu zvogëlon orët e fluturimit të avionit. Një numër më i ulët i orëve të fluturimit, nga ana tjetër, do të rezultojë në periudha më të gjata midis vizitave të planifikuara të mirëmbajtjes, vlerës më të lartë të mundshme të avionit dhe ekuipazheve më të freskëta.

 

Gulfstream Performanca G600

G600 është mundësuar nga dy motorë Pratt & Whitney PW815GA të montuar në pjesën e pasme. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 15,680 bs shtytje. Kjo fuqi është në gjendje të shtyjë avionin në qiell me vetëm 5,700 metra distancë të pistës. Për më tepër, G600 ka një distancë minimale uljeje prej 3,100 metrash.


Përveç performancës së shkëlqyeshme në tokë, Gulfstream ka bërë që G600 të performojë edhe në qiell. G600 është në gjendje të lundrojë në 516 knots në një lartësi maksimale prej 51,000 metrash. Kur optimizohet për lundrim, G600 ka një diapazon maksimal prej 6,600 milje detare (7,595 milje / 12,223 km).

 

Gulfstream Brendshme G600

Brendësia G600 është krijuar për pasagjerët për t'u çlodhur, punuar dhe darkuar. G600 është projektuar nga Gulfstream të "jetë [kabina] më e qetë në aviacionin e biznesit". Kjo nuk është për t'u habitur si e tërë Gulfstream familja e avionëve ka kabina jashtëzakonisht të qeta. Për më tepër, veçoritë G600 Gulfstreamështë sistemi klasik i ajrit të pastër 100%. Kombinoni këtë me lartësinë e ulët të kabinës do të sigurojë që të arrini të freskuar në destinacionin tuaj.

Për më tepër, Gulfstream ka qenë në gjendje të futet në katërmbëdhjetë nënshkrime Gulfstream dritare ovale. Këto dritare janë "më të mëdhatë në aviacionin e biznesit" dhe mbyten brendësinë në dritën natyrore. Madhësia dhe vendosja e dritareve gjithashtu u ofrojnë të gjithë pasagjerëve një pamje fantastike të botës më poshtë.

Pasagjerët në bord do të ulen në vendet e vlerësuara me çmime. Këto vende ndërthurin stilin, funksionalitetin dhe komoditetin, të gjitha në një. Gulfstream ka qenë në gjendje të shfrytëzojë reagimet e klientëve dhe të zgjedh proporcionet e sediljes për një përshtatje ideale. Përmes përdorimit të përpunimit të saktë, të kompjuterizuar, Gulfstream ka qenë në gjendje të eleminojë pikat e presionit për rehati maksimale.

G600 mund të konfigurohet me deri në katër zona banimi. Brenda katër zonave të jetesës, ka hapësirë ​​për deri në 19 pasagjerë dhe hapësirë ​​për deri në 10 pasagjerë për të fjetur.

G600 është emëruar në mënyrë kaq luksoze sa madje është vlerësuar me çmimin Çmimi Ndërkombëtar i Yacht & Aviation Design Award.

 

Kabinë

Përpara, Gulfstream ka marrë qasjen e tyre pa kompromis të markës tregtare ndaj teknologjisë dhe sigurisë. G600 është i pajisur me Gulfstream's kuvertë fluturimi inovative Symmetry. Karakteristikat e përfshira janë anët e kontrollit aktiv, dhjetë shfaqje me ekran me prekje dhe inteligjenca e Fazës së Fluturimit. Këto karakteristika të gjitha ndihmojnë në zvogëlimin e ngarkesës së punës pilot, rritjen e efikasitetit operacional dhe rritjen e sigurisë.


G600 është gjithashtu i pajisur me sistemin e tyre të zgjeruar të shikimit të fluturimit (EFVS). Ky sistem lejon pilotët e autorizuar të ulen pa vizion natyror në kushte të dukshme të ulët. Përdorimi i këtij sistemi, pra, rrit aksesin në aeroporte dhe zvogëlon lëvizjet e paqarta.

 

Gulfstream Kostoja e Kartës G600

Chartering një G600 do të marrë pak kohë dhe durim në mënyrë që të gjeni një avion në dispozicion në pozicionin e duhur për misionin tuaj. Sidoqoftë, avioni është i popullarizuar dhe dërgesat po bëhen vazhdimisht.

Nëse kërkoni të caktoni çmimin e vlerësuar për orë fluturimi për një Gulfstream G600 është 10,000 dollarë. Natyrisht, ky çmim do të ndryshojë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë.

 

Kostoja e blerjes

Çmimi i listës së një të re Gulfstream G600 është 54.5 milion dollarë. Avioni është jashtëzakonisht popullor dhe aq i ri sa që gjetja e një avioni në pronësi të mëparshme nuk ka gjasa të jetë një opsion për disa kohë.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 6,600 nm

Shpejtësia e lundrimit: 516 knots

Tavani: 51,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 5,700 këmbë

Distanca e Uljes: 3,100 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 29.29 metra

Lartësia e jashtme: 7.7 metra

Hapësira e krahëve: 28.7 metra

Gjatësia e Brendshme: 15.62 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.31 metra

Lartësia e Brendshme: 1.88 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 53%

rehati

Numri i udhëtarëve: 19

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: 4,850 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 10,000 dollarë

Çmimi i blerjes: 54.5 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: PW815GA

Djegia e karburantit: 458 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 175 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 94,600 bs

Harta e Diapazonit

Gulfstream G600 Range Map me Londrën si qytetin origjinë - varg prej 6200 milje detare