Gulfstream G280

2012 - I pranishëm

Pasagjerët

10 Simbol i paqës

Varg

3,600 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

482 Knots

Tavan

45,000 Feet

Djegia e karburantit

284 GPH

Fakte kyçe

  • La Gulfstream G280 mund të flejë deri në pesë pasagjerë.
  • Qarkullimi 100 për qind i ajrit të freskët dhe një kabinë nën presion në një lartësi më të ulët, më lehtë të frymëmarrjes, do të thotë që pasagjerët arrijnë më pak të lodhur.
  • Me 19 dritare, drita natyrore përshkon kabinën G280 dhe i lejon çdo pasagjeri një mundësi për të parë botën nga lart.
  • Dera ka një hapësirë ​​prej 6 metrash / 1.8 metra dhe hapa të thellë shkallësh për të siguruar një qasje të lehtë.
  • La Gulfstream Sistemi i menaxhimit të kabinës përfshin një iPod touch për të siguruar kontrollin e majës së gishtit për të menaxhuar temperaturën, ndriçimin, vëzhguesit dhe argëtimin.
  • Mbi Gulfstream G280, thyerja automatike dhe autrotroteli ofrohen si tipare standarde.

Pasqyrë & Histori

La Gulfstream G280 është avioni më i vogël që aktualisht është në prodhim nën Gulfstream emrin, dhe është ndërtuar nga Israel Aerospace Industries (IAI) për Gulfstream. Zhvillimi i G280 filloi në 2005 kur Gulfstream dhe IAI filloi të projektojë një pasardhës të Gulfstream Avionë G200. Avioni i ri mori fluturimin e tij të parë në dhjetor 2009 dhe u certifikua në gjysmën e dytë të 2012.

Me një distancë maksimale prej 3,600 milje detare, deri në dy zona të jetesës dhe një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 0.85 Mach, G280 mbështet të gjitha klasikët Gulfstream marka tregtare, të tilla si një lartësi e ulët e kabinës, kabinë e qetë, 100% ajër i pastër dhe nënshkrimi dritare të mëdha ovale. G280 po konkurron me Dassault Falcon Vitet 2000, Cessna Citation Longitude, Challenger 350 dhe Embraer Legacy 500. Të gjithë mbajnë një shpejtësi të ngjashme të lundrimit, diapazonin dhe lartësinë maksimale të kabinës. Gama e G280s e lejon atë të fluturojë pa ndërprerje nga Londra në New York ose Singapori në Dubai - shumë e ngjashme me atë Embraer Legacy 650E

Krijuar për të rimagjinuar performancën super të mesme, G280 shkëlqen në shtigjet e vështira. Çertifikuar për operacione me afrim të pjerrët, bën punë të shkathët të pistave të shkurtra, aeroporteve me lartësi të lartë dhe kushteve të shikimit të ulët. Dizajni i saj revolucionar i krahut dhe teknologjia e motorit rezultojnë në efikasitetin kryesor të karburantit - uljen e kostove të funksionimit dhe mbështetjen e qëndrueshmërisë mjedisore.

 

Gulfstream Performanca G280

Mundësuar nga dy motorë të montuar në aftësi Honeywell HTF7250G, me secilin që prodhon 7,624 b shtytje (15,248 b total). Këto motorë janë në gjendje të fuqizojnë G280 në një lartësi maksimale të lundrimit prej 45,000 këmbësh, me një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 482 knots për deri në 3,600 milje detare (4,150 milje). Në shkurt të vitit 2020 Gulfstream G280 vendosi një rekord të shpejtë të qytetit në qytet - duke fluturuar nga Burlington, Vermont për në London City Airport, MB, në vetëm 6 orë dhe 10 minuta.


Ky rekord i shpejtësisë demonstron jo vetëm aftësitë e pjerrëta të afrimit të G280, por edhe performancën mbresëlënëse në terren të shkurtër të avionit. G280 është në gjendje të ngrihet në vetëm 4,750 këmbë dhe të ulet në 2,720 këmbë, të gjitha me një peshë maksimale të ngritjes (MTOW) prej 39,600 l.

 

Gulfstream Brendshme G280

Pavarësisht se ishte avioni më i vogël në Gulfstream formacioni ende i merr të gjitha lehtësitë dhe cilësinë që do të prisnit nga cilido Gulfstream. Me një kabinë me përmasa 9.83 metra të gjatë, 2.11 metra të gjerë dhe 1.85 metra të gjatë, ka mjaft hapësirë ​​për të lëvizur rehat gjatë fluturimit. Me opsionin për të konfiguruar kabinën për të vendosur deri në 10 pasagjerë dhe hapësirë ​​për deri në pesë pasagjerë për të fjetur. Ekzistojnë dy shtrirje kabinesh që ofrojnë kapacitetin maksimal të 10 ulëseve, njëra që përmban një rregullim të uljes përpara me dy klube dhe katër vende përballë një divani me tre vende (vini re se vetëm dy vendet e skajshme të divanit mund të përdoren për ngritje dhe ulje). Konfigurimi tjetër zëvendëson divanin me dy vende individuale në konfigurimin me një klub. Vendet e klubit mund të konfigurohen në shtretër, së bashku me divanin.

Në pjesën e pasme të kabinës ka tualet i mbyllur plotësisht, që përmban një tualet me vakum, lavaman dhe dollap për të varur rrobat. Vazhdoni të shkoni më mbrapa dhe do të gjeni dhomën e bagazhit e cila është e aftë të ruajë bagazh 120 metra kub, me një peshë maksimale prej 1,980 l. Lartësia maksimale e kabinës në G280 është 7,000 metra - e ngjashme me shumë linja ajrore - dhe niveli i zhurmës së kabinës qëndron rreth 70 dB. Sa më e ulët të jetë lartësia e kabinës dhe sa më të ulëta nivelet e zhurmës, aq më pak lag vonesë do të ndjeni kur të arrini në destinacionin tuaj përfundimtar.

Gulfstream Renditja e brendshme e G280 Gulfstream Renditja e brendshme e G280 Gulfstream Renditja e brendshme e G280 Renditja e kabinës G280
Kur ecni në bordin e G280 së pari do të vini re galerin që ndodhet përballë derës kryesore. Me karakteristika standarde përfshirë ruajtjen e ftohtë, një krijues kafeje, sirtar akulli, lavaman të nxehtë / të ftohtë, countertop sipërfaqe të ngurtë, ndarje të ndezur të ekranit dhe një enë të madhe për mbeturina. Për më tepër, galeria përmban Gulfstream sistemi i menaxhimit të kabinës (CMS), duke lejuar pasagjerët të kontrollojnë të gjithë mjedisin e kabinës nga ky panel master. Ekziston gjithashtu një aplikacion në dispozicion që lejon udhëtarët të konfigurojnë mjedisin e kabinës, të tilla si ndriçimi dhe temperatura e kabinës, nga komoditeti i sediljes së tyre.

 

Kabinë

Siç do të prisnit nga ju Gulfstream, kabina e G280 është teknologjikisht e përparuar dhe përmban të gjitha avionikët më të fundit. G280 përmban kuvertën e fluturimit PlaneView280. Kjo teknologji udhëheqëse në industri është krijuar për të rritur ndërgjegjësimin e situatës, për të zvogëluar ngarkesën e punës dhe për të rritur efikasitetin e pilotit. Duke shfaqur tre ekrane 15 inç, avionikët G280s janë shumë të ngjashëm me ato më të mëdhenjtë Gulfstreampo fluturon përreth.

Gulfstream Kostoja e Kartës G280

Nëse po mendoni të merrni me qira një G280, kostoja e vlerësuar për orë fluturimi është 5,650 dollarë. Ky çmim është pak më i lartë se konkurrenca. Me GulfstreamGjithmonë po tregohet e popullarizuar - dhe G280 nuk bën përjashtim - ka shumë në duart e operatorëve, që do të thotë se duhet të jetë relativisht e lehtë të vendosësh duart në një.

Nëse po kërkoni të gjeni një kompani charter, Kliko këtu për të krahasuar të gjithë ndërmjetësit privatë charter që mund t'ju ndihmojnë të organizoni fluturimin tuaj në një Gulfstream G280.

 

Kostoja e blerjes

Nëse po kërkoni të blini një markë të re G280, prisni të paguani të paktën 25 milion dollarë para se të filloni të shtoni opsione. Vjen me një të tretën e çmimit të anijes Gulfstream, sigurisht që është një avion i shkëlqyeshëm për çmimin. Nëse jeni duke kërkuar një G280 të pronësisë paraprake, mund të prisni të paguani midis 14 milion dhe 20 milion dollarë për një avion 2015 - 2019 me orë mesatare.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 3,600 nm

Shpejtësia e lundrimit: 482 knots

Tavani: 45,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 4,750 këmbë

Distanca e Uljes: 2,720 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 20.37 metra

Lartësia e jashtme: 6.5 metra

Hapësira e krahëve: 19.2 metra

Gjatësia e Brendshme: 9.83 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.11 metra

Lartësia e Brendshme: 1.85 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 48%

rehati

Numri i udhëtarëve: 10

Nivelet e zhurmës së kabinës: 70 dB

Lartësia e kabinës: 7,000 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 5,650 dollarë

Çmimi i blerjes: 25 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Honeywell

Modeli i motorit: HTF7250G

Djegia e karburantit: 284 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 120 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,980 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 39,600 bs

Harta e Diapazonit

Gulfstream Harta e diapazonit G280 me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni prej 3600 milje detare