Dassault Falcon 2000S

2013 - I pranishëm

Pasagjerët

10 Simbol i paqës

Varg

3,515 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

453 Knots

Tavan

47,000 Feet

Djegia e karburantit

283 GPH

Fakte kyçe

  • La Dassault Falcon 2000S mbështet mirëqenien tuaj me dritë të bollshme natyrore dhe ajër që freskohet vazhdimisht, kështu që mbërrini në destinacionin tuaj duke u ndier i pushuar dhe i gjallëruar.
  • Me SatCom dhe internet me shpejtësi të lartë, kalimi nga zyra në avion është sa më i ndërlikuar që të jetë e mundur.
  • çdo Falcon Opsioni i brendshëm 2000S bën përdorimin inteligjent të hapësirës në dispozicion.
  • FalconS janë tipikisht më të lehtë dhe më të vegjël se avionët e tjerë në klasën e tyre dhe janë krijuar dhe ndërtuar për të fluturuar në mënyrë më efikase në të gjitha lartësitë.
  • Për shkak të aftësive të shkëlqyera në fushë të shkurtër, Dassault Falcon 2000S mund të ngritet dhe të ulet në aeroporte më të vogla, më të përshtatshme.
  • EASy II ndërthur ndjenjën intuitive të një avioni luftarak me avionikën më të përparuar dhe rezervat kompjuterike.

Pasqyrë & Histori

La Dassault Falcon 2000S është niveli fillestar në prodhim Dassault Falcon avion biznesi. Falcon 2000S është një variant i popullarizuar Falcon Rreshtimi i vitit 2000 i cili mund të gjurmojë rrugët e tij deri në mesin e viteve 1990. Gama e 2000 avionëve të biznesit është një zhvillim pak më i vogël i Falcon 900 aeroplanë me tri avionë, me linjën 2000 me dy motorë të montuar në pjesën e pasme me diapazon transkontinental. Origjinale Falcon 2000 bëri fluturimin e tij të parë në Mars 1993, u certifikua në 1994 dhe hyri në prodhim në 1995. Që nga 1995 Dassault Falcon kanë rafinuar dhe përmirësuar vazhdimisht serinë e avionëve 2000, me variante të tilla si 2000EX në 2003, 2000DX në 2007, 2000LX në 2009 dhe 2000S e cila u lëshua në 2009.

La Falcon 2000S ulet së bashku me prodhimin aktual Falcon 2000LXS. Falcon 2000LXS është një zëvendësim i distancës së gjatë 2000LX i cili u lëshua në vitin 2014 dhe përmban tiparet e pistës së shkurtër të 2000S. Duke filluar nga pak më pak se 30 milion dollarë dhe ka pasur mbi 600 dërgesa nga të gjitha Falcon 2000 variante. Falcon Diapazoni i avionëve 2000 është një zgjedhje popullore për grupe të vogla dhe individë që po fluturojnë nëpër kontinente, pasi ajo kombinon një përzierje të diapazonit ndërkontinental, performancës së shkëlqyeshme, rehatisë dhe vlerës për para. Kjo seri avionësh janë gjithashtu shumë të popullarizuara midis operatorëve ushtarakë dhe qeveritarë, të tilla si Forca Ajrore Bullgare, Garda Bregdetare e Japonisë dhe Policia Mbretërore Tailandeze, për të përmendur disa.

La Falcon 2000S lidh qendrat e biznesit si Parisi dhe Dubai, Moska dhe Pekini, Shannon dhe New York. Rrugë përtej diapazonit të pandërprerë të avionëve të mesëm - dhe me një kosto më të ulët për miljen detare sesa shumica e avionëve në klasën e tij. Falcon 2000S mund të ulet me 95% të peshës maksimale të ngritjes. Që do të thotë që ju mund të mbushni rezervuarët në bazën e shtëpisë, ku çmimet e karburantit shpesh janë më pak të kushtueshme. Pastaj bëni një kërcim të shkurtër të shumëfishtë dhe keni akoma mjaft diapazon pa ndalesa pa karburant, duke ju kursyer kohë dhe para.

 

 

Dassault Falcon Performanca 2000S

La Dassault Falcon 2000S përmban dy motorë Pratt & Whitney Canada PW308C të montuar në pjesën e pasme të trupit të avionit, me secilin që prodhon 7,000 l shtytje (14,000 lb total). Këta motorë janë në gjendje të furnizojnë me energji elektrike Falcon 2000S në një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 453 knots në një lartësi maksimale të lundrimit prej 47,000 këmbësh. Kur është vendosur për një dalje në det efikas, 2000S është i aftë të fluturojë për 3,350 milje detare (3,855 milje / 6,204 km) pa ndërprerje. Falcon 2000S mburret me performancë të shkëlqyeshme në fushë të shkurtër për një avion të madhësisë së tij, me një distancë ngritjeje prej 5,436 metrash dhe një distancë të kërkuar uljeje prej vetëm 2,315 metrash.


Performanca e fushës ajrore të Falcon 2000S është i jashtëzakonshëm, falë pjesës më të madhe, të krahut të tij të optimizuar, plotësisht të ngushtë dhe përfitimet mund të ndihen nga ngritja në tokë. Duke ju siguruar hyrjen në aeroporte sfiduese me pistat e shkurtra dhe afrimet e pjerrëta si London City. Në fakt, 2000S mund të lundrojë me lehtësi në një qasje të pjerrët 6 °, dy herë më e pjerrët se konkurrenca. Ju jep gjithashtu më shumë distancë nga fushat e shkurtra në lartësi të larta në ditët e nxehta. Dhe ju lejon të uleni më ngadalë, të sigurt dhe me besim. Falcon 2000S ka një peshë maksimale të ngritjes (MTOW) prej 41,000 lbs, përmban një kapacitet maksimal karburanti prej 14,600 lbs dhe ka një peshë maksimale uljeje prej 39,300 lbs.

 

Dassault Falcon Brendësia 2000S

La Dassault Falcon 2000S ka një gjatësi të brendshme prej 7.98 metra, gjerësi të brendshme prej 2.34 metra dhe një lartësi kabine prej 1.88 metra. Kjo hapësirë ​​do të thotë që lëvizja rreth kabinës gjatë fluturimit është jashtëzakonisht e lehtë. Falcon kabina prej kohësh kanë qenë ndër më të qetët në qiell. Dhe tani ata janë edhe më të qetë falë montimeve të motorit që zbehin zërin dhe izolimit të përparuar akustik.

La Falcon 2000S ka një vëllim kabine në dalje në det prej vetëm 52 dB. Falcon 2000S gjithashtu mbështet mirëqenien tuaj me dritë të bollshme natyrore dhe ajër që freskohet vazhdimisht, kështu që mbërrini në destinacionin tuaj duke u ndier i pushuar dhe i gjallëruar. Hapësira e kabinës është optimizuar për efikasitet dhe produktivitet, me një ambient të brendshëm që përdor elementë vizualë të dizajnit për të shtrirë kabinën dhe për të krijuar rrjedhje më të mirë. Larja dhe zbritja e dritave të ambientit, si dhe më shumë kontrast midis materialeve theksojnë më tej hapësirën e kabinës me madhësi të plotë, e cila siguron mjaft hapësirë ​​për krahët dhe këmbët për pasagjerët.

2000S është i disponueshëm në katër konfigurimet më të njohura të kabinës dhe zgjedhja juaj e tre harmonive të ngjyrave të zgjedhura paraprakisht, duke ju lejuar të shpenzoni më pak kohë dhe para për detajet e imëta. Përzgjedhja është më shumë se e pashme. E zgjuar dhe me stil, çdo brendshme bën përdorimin inteligjent të hapësirës në dispozicion. Dhe Dassaulttregojnë dizajnerët e talentuar Falcontekstilet e pasura, lëkura të zhdërvjellëta dhe përfundimet shkëlqyese për avantazhin e tyre më të mirë. Brendësia është në dispozicion në tre harmoni ngjyrash dhe dizajni elegant. "Sedona" përmban ngjyra bezhë prej dheu për një ambient të ngjashëm me shkretëtirën. "Havana" përmban një gamë kafe, ndërsa "Alpine" ofron kontraste midis ngjyrave të freskëta të një kulmi alpin dhe ngjyrave të errëta të tokës dhe shkëmbit.

Me SatCom dhe internet me shpejtësi të lartë, kalimi nga zyra në aeroplanë sa më i ndërlikuar të jetë e mundur. Dhe 2000S është e pajisur me Dassault'S FalconSistemi i menaxhimit dhe argëtimit të kabinës HD +. Ky sistem plotësisht dixhital, i integruar plotësisht siguron Blu-Ray dhe mbështet plotësisht pajisjet tuaja mediatike portative. Elegante dhe intuitive, kontrollet e saj u japin udhëtarëve komandën e funksioneve të kabinës nga kudo në kabinën duke përdorur pajisjet e tyre Apple.

 

Kabinë

DassaultKuverta e parë e fluturimit EASy ngriti përgjithmonë standardet e industrisë për fluturimin intuitiv dhe vetëdijen e situatës. Tani Falcon 2000S mburret me gjeneratën e ardhshme të kësaj qendre mahnitëse komanduese. EASy II ndërthur ndjenjën intuitive të një avioni luftarak me avionikën më të përparuar dhe rezervat kompjuterike. Më tej zvogëlon ngarkesën e punës pilot në mënyra të panumërta, duke automatizuar ose shkurtuar detyrat që përsëriten, stresojnë dhe tërheqin vëmendjen.

 

Dassault Falcon Kostoja e Kartës 2000S

La Dassault Falcon 2000S vlerësohet të kushtojë 5,250 dollarë për orë fluturimi. Nëse dëshironi të krijoni një a Falcon 2000S atëherë sigurohuni që të gjeni ndërmjetësin e duhur privat charter për nevojat tuaja duke përdorur falas mjet krahasimi.

 

Kostoja e blerjes

La Falcon 2000S çmimi i listës fillon nga pak më pak se 30 milion dollarë. Me shumë opsione dhe konfigurime të kabinës për të zgjedhur, mund të prisni që ky numër të zvarritet me disa përqind. Nëse jeni duke kërkuar për një model të mëparshëm (të përdorur), mund të prisni të paguani në rajonin 20 milion dollarë. Nëse jeni duke kërkuar origjinalin Falcon 2000 ju mund të zgjidhni një 20 vjeçar për rreth $ 3 milion deri në $ 4 milion.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 3,515 nm

Shpejtësia e lundrimit: 453 knots

Tavani: 47,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 5,436 këmbë

Distanca e Uljes: 2,315 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 20.23 metra

Lartësia e jashtme: 7.06 metra

Hapësira e krahëve: 21.38 metra

Gjatësia e Brendshme: 7.98 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.34 metra

Lartësia e Brendshme: 1.88 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 39%

rehati

Numri i udhëtarëve: 10

Nivelet e zhurmës së kabinës: 52 dB

Lartësia e kabinës: 7,000 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 5,250 dollarë

Çmimi i blerjes: 30 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: PW308C

Djegia e karburantit: 283 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 134 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,600 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 41,000 bs

Harta e Diapazonit

Dassault Falcon Harta 2000S me Londrën si qytetin origjinë - diapazoni prej 3350 milje detare