Dassault Falcon 2000LXS

2014 - I pranishëm

Pasagjerët

10 Simbol i paqës

Varg

4,000 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

470 Knots

Tavan

47,000 Feet

Djegia e karburantit

269 GPH

Fakte kyçe

  • La Dassault Falcon 2000LXS ka tetëmbëdhjetë dritare të mëdha të cilat përmbytin kabinën me dritë natyrore dhe ajri freskohet vazhdimisht, duke ju ndihmuar të arrini të gjallëruar.
  • Me SatCom dhe internet me shpejtësi të lartë, kalimi nga zyra në avion është sa më i ndërlikuar që të jetë e mundur.
  • La Falcon 2000LXS ofron fleksibilitet të jashtëzakonshëm të misionit, duke ju lejuar të hidheni midis qyteteve, përtej kontinenteve dhe hapësirave të oqeaneve.
  • I fortë, ultra me kosto efektive dhe super i aftë, Falcon 2000LXS është një nga më të popullarizuarat Falconndonjëherë.
  • Pajisur me Dassaultështë intuitiv FalconKabinë HD + Sistemi i menaxhimit të kabinës, i cili vendos audio dhe video me definicion të lartë në kërkesë në majë të gishtave të pasagjerëve.
  • Pajisur me FalconSyri i cili kombinon një sistem të shikimit të kombinuar (CVS) me kohë të plotë, shumë spektrale, me def të lartë, marton një Sistem të Vizionit të Përmirësuar (EVS) dhe Sistemin e Vizionit Sintetik (SVS) në një pamje harmonike të ngritjes lart.

Pasqyrë & Histori

La Dassault Falcon 2000LXS është zëvendësimi i Falcon 2000LX Një nga ndryshimet kritike midis dy avionëve është aftësia e përmirësuar e performancës në fushë të shkurtër e 2000LXS. Një rënie në distancën e nevojshme për një aeroplan për të zbritur dhe ngritur rezulton në rritjen e aksesit në aeroport. Si pasojë, udhëtarët do të jenë në gjendje të nisen dhe të mbërrijnë më afër destinacionit të tyre përfundimtar. Si rezultat, koha e përgjithshme e udhëtimit do të zvogëlohet.

La Falcon Diapazoni i avionëve 2000 ka një histori të gjatë dhe mbresëlënëse. Filluar fillimisht në 1994, Dassault kanë lëshuar 7 variante totale civile të avionit. Që nga fillimi i tij mbi 550 Falcon Aeroplanët e serive 2000 janë aktualisht në shërbim.

2000LXS përmban gamën transkontinentale, performancën yjore të fushës së shkurtër dhe një kabinë luksoze.

 

Dassault Falcon Performanca 2000LXS

2000LXS mundësohet nga dy motorë Pratt & Whitney Canada PW308C të montuar në pjesën e pasme. Këta motorë përfshijnë teknologji të përparuar për rritje të qëndrueshmërisë, shkarkime më të ulëta dhe kosto më të ulët të funksionimit. Sipas Dassault motorët në 2000LXS djegin deri në 20% më pak karburant sesa konkurrentët.


2000LXS është i njohur për performancën e tij të shkurtër në terren për madhësinë e tij. Distanca minimale e ngritjes vjen në 5,878 metra. Ndërkohë distanca minimale e uljes është vetëm 2,260 metra.

Pas ngritjes avioni është i aftë të lundrojë në 470 knots në një lartësi maksimale prej 47,000 këmbësh. Me një diapazon maksimal prej 4,000 Miles Nautical (4,603 Mile / 7,408 KM), Falcon mund të kalojë qetë kontinentet.

 

Dassault Falcon Brendshme 2000LXS

Brenda Falcon Pasagjerët 2000LXS trajtohen me paqe dhe qetësi. Sipas Dassault; pasagjerët që fluturojnë me 2000LXS "udhëtojnë me zell, me mirësi dhe produktivitet".

Brendësia e 2000LXS është e gjerë, me stil dhe e qetë. 2000LXS ka një brendësi të madhe për segmentin e tij dhe përshkruhet si bujar dhe luksoz në çdo mënyrë. Pavarësisht se sa gjatë është fluturimi, udhëtarët do të jenë të rehatshëm.

Dassault kanë pajisur avionët me teknologji të përparuar të lidhjes dhe një sistem intuitiv të menaxhimit të kabinës. Sistemi i menaxhimit të kabinës është i pajtueshëm me shumicën e telefonave inteligjentë, duke ju lejuar të kontrolloni kabinën nga kudo.

La Falcon 2000LXS është 7 metra dhe 8 inç i gjerë brenda. Kjo e bën kabinën më të gjerë dhe më tërheqëse se shumica e konkurrentëve të saj. 2000LXS mund të strehojë deri në 10 pasagjerë deri në tetë orë. Duke shfaqur një dysheme plotësisht të sheshtë, hapësira e kokës vjen në 6 këmbë 2 inç. Prandaj, shumica e udhëtarëve do të jenë në gjendje të lëvizin rehat rreth kabinës dhe të ngrihen në këmbë.

Dassault kanë qenë në gjendje të vendosin tetëmbëdhjetë dritare të mëdha që mbyllin dritën e brendshme. Dritaret vendosen strategjikisht pranë sediljeve në mënyrë që t'u ofrojnë çdo pasagjeri një pamje. Qarkullimi i shpeshtë i ajrit dhe ajri i pastër ju siguron që të qëndroni të freskët. Si rezultat, lag vonesa duhet të ulet në minimum në fluturimet e gjata.

 

Kabinë

upfront Dassault kanë implementuar kabinën e tyre të klasit botëror EASy. Ju lutem vini re, kjo është Dassaultgjenerata e mëparshme e teknologjisë së kuvertës së fluturimit. Sidoqoftë, kabina EASy ka ende shumë nga tiparet kryesore. Pasi janë përshkruar si një "sistem i zgjuar, i integruar, i mbushur me tipare avionike", pilotët janë në gjendje të fluturojnë në mënyrë efikase dhe të sigurt.


Në sajë të DassaultNjohuritë e dizajnit dhe ndërtimit të avionëve luftarakë, 2000LXS është ndërtuar për të fluturuar si avion luftarak - përveç më të lëmuarit.

2000LXS është gjithashtu e pajisur me Dassault'S FalconSistemi i Vizionit të Kombinuar të Syve. FalconEye siguron ekipet e fluturimit me vetëdije të përmirësuar të situatës në të gjitha kushtet e motit në çdo kohë të ditës. FalconEye është një sistem i avancuar Head Up Display (HUD) që rrit kufirin e sigurisë, veçanërisht në fushat ajrore sfiduese.

 

Dassault Falcon Kostoja e Kartës 2000LXS

Kostoja e parashikuar e statutit për a Dassault Falcon 2000LXS është 5,500 dollarë për orë fluturimi. Natyrisht që ky çmim do të ndryshojë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë. Përndryshe, nëse fluturoni më pak se 3,515 milje detare, atëherë merrni parasysh Dassault Falcon 2000S.

 

Kostoja e blerjes

Lista çmim për një Dassault Falcon 2000LXS është 34 milion dollarë. Prodhimi filloi në 2013. Sidoqoftë, vini re se nuk përmban të gjithë teknologjinë e fundit që Dassault ka për të ofruar.

Shembuj që janë pesë apo gjashtë vjeç ka të ngjarë të kushtojnë në intervalin 20 milion dollarë. Megjithatë, një origjinal Falcon 2000S, pak para fillimit të shekullit, mund të ketë pak më shumë se 3 milion dollarë.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 4,000 nm

Shpejtësia e lundrimit: 470 knots

Tavani: 47,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 5,878 këmbë

Distanca e Uljes: 2,260 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 20.23 metra

Lartësia e jashtme: 7.06 metra

Hapësira e krahëve: 21.38 metra

Gjatësia e Brendshme: 7.98 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.34 metra

Lartësia e Brendshme: 1.88 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 39%

rehati

Numri i udhëtarëve: 10

Nivelet e zhurmës së kabinës: 52 dB

Lartësia e kabinës: 8,000 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 5,500 dollarë

Çmimi i blerjes: 34 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Pratt & Whitney Canada

Modeli i motorit: PW308C

Djegia e karburantit: 269 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 131 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,600 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 42,800 bs

Harta e Diapazonit

Dassault Falcon Harta e vargut 2000LXS me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni i 4000 miljeve detare