Embraer Legacy 600

2002 - 2015

Pasagjerët

13 Simbol i paqës

Varg

3,429 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

400 Knots

Tavan

41,000 Feet

Djegia e karburantit

312 GPH

Fakte kyçe

  • La Embraer Legacy 600 është një avion i madh i prodhuar nga Embraer midis 2002 dhe 2015.
  • La Embraer Legacy 600 është mundësuar nga dy motorë Rolls Royce AE 3007A1E, duke rezultuar në një djegie të karburantit në orë prej 312 Gallons në orë.
  • I aftë për të udhëtuar deri në 400 knots, Embraer Legacy 600 mund të fluturojë pa ndërprerje deri në 3429 milje detare.
  • Avioni mund të transportojë deri në 13 pasagjerë.
  • La Embraer Legacy 600 ka një çmim të vlerësuar për orë charter prej 6500 $, me një çmim të ri liste prej 26 milion $ në kohën e prodhimit.

Pasqyrë & Histori

La Embraer Legacy 600 është një derivat jet biznes i Embraer Familja ERJ 145 e avionëve komercialë rajonalë. E Legacy 600 konsiderohet si një aeroplan i kategorisë "Super Midsize" që ofron një kabinë me tre zona, një tualet të madh të pasmë me dy dritare dhe një bagazh bagazhi 240 kub ft.

Deri në Dhjetor 2019, 71% e Legacy 600 avionë u blenë në pronësi të mëparshme nga pronari i tyre aktual, 29% të tjerë të rinj. 8.6% janë në shitje me shumicën e atyre (93%) nën një marrëveshje ekskluzive të ndërmjetësit. Kur shitet koha mesatare në treg është 370 ditë.

La Legacy 600 u prezantua për herë të parë në vitin 2000 në Farnborough Airshow. Certifikimi JAA erdhi në gusht 2002 dhe certifikimi FAA pasoi së shpejti. Modeli fillimisht u shpall si "Legacy 2000 "dhe emri i modelit"Legacy 600 ”nuk u miratua deri në vitin 2005. Prodhimi përfundoi në 2015 me një total prej 175 Legacy 600 avionë të ndërtuar. Njëri ka dalë në pension.

 

Embraer Legacy Performanca e 600

Motorët e fuqishëm, teknologjia inovative moderne dhe prodhimi i shkëlqyer do të thotë se performanca e lartë vjen lehtë për Legacy 600. Me dy motorë Rolls-Royce AW3007A1E, të cilët secili sigurojnë 8,100 paund shtytje, ky avion ka një fuqi të lë pa frymë në dispozicion.

Në përputhje me rrethanat, ai ka një shpejtësi maksimale lundrimi prej 460 ktas dhe mund të fluturojë një maksimum prej 3,250 milje detare. Kjo i jep Legacy 600 aftësinë për të kaluar Atlantikun me lehtësi. 


Tavani i tij i certifikuar i fluturimit është 41,000 këmbë. Pajisja e uljes së lidhjes së pasme lejon qëndrueshmëri superiore në ulje. Të qenit i disponueshëm në njërën prej a Legacy Konfigurimi ekzekutiv ose a Legacy Konfigurimi i anijes së korporatës, Legacy 600 mund të personalizohen sipas nevojave tuaja dhe të përshtaten me kërkesat e kapacitetit tuaj të udhëtarëve.

E fuqishme, por e qetë dhe efikase, është e vështirë të zbulosh ndonjë të metë në këtë bukuri të klasës ekzekutive. E Legacy 600 është një opsion i shkëlqyeshëm për udhëtarët që kërkojnë një hapësirë ​​të bollshme, rehati dhe performancë në zgjidhjet e udhëtimeve të mëdha të biznesit me rreze të mesme.

 

Embraer Legacy 600 Brendshme

La Legacy Kabina e 600 dallohet mbi pjesën tjetër. Isshtë përshtatur plotësisht me botën e biznesit në mendje. Jetshtë avioni i parë dhe i vetëm i krahasueshëm me tre zona kabine të veçanta për të rritur produktivitetin në rrugë, të thuash. Drejtuesit mund të qëndrojnë të lidhur me internet me shpejtësi të lartë, Wi-Fi, një sistem telefoni me tre linja dhe priza të energjisë, të gjitha në bord. Madhësia e kabinës së saj tejkalon të gjithë avionët në klasën e saj, me madhësi 1,413 kub.

Tavanet e larta gjashtë metra lejojnë shumë hapësirë ​​për t'u ngritur dhe manovruar rreth kabinës. Gjatësia e kabinës është 42.4 metra këmbë, ndërsa gjerësia është 6.9 metra maksimale. 600 normalisht është konfiguruar për 13 pasagjerë në katër aranzhime standarde të ulëseve.

Për rehati dhe kënaqësi optimale, komoditetet e kabinës përfshijnë dy monitorë me ekran të sheshtë 17 inç, DVD player me kontrolle individuale dhe ulëse që rrinë plotësisht. Njëzet e dy dritare të mëdha dhe ndriçimi i plotë LED e bëjnë kabinën të ndihet jashtëzakonisht e bollshme.

Një tualet i gjerë, privat është i pasmë, ndërsa një i dytë është opsional (i pozicionuar përpara). Galeria është në një klasë të saj, duke përfshirë një dërrasë prerëse, tre priza elektrike, furrë me mikrovalë ose konvekcion dhe një listë të gjatë të pajisjeve opsionale: frigorifer, ftohës verë, më i madh ose i dytë, ose kombinim furrë/mikrovalë.

Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, 600 i tejkalon përsëri konkurrentët e tij në hapësirën e bagazheve, duke ruajtur 240 metra kub hapësirë ​​të arritshme për fluturim.

 

Kabinë

Avioni përmban një kabinë të madhe me një kuvertë fluturimi të bollshme. Kuverta e fluturimit është e pajisur me një suitë avionike Honeywell Primus Elite. Shtë e pajisur me ekrane LCD me një pajisje kontrolli kursori (CCD), standarde të reja të operacioneve të hapësirës ajrore, tabela dhe aftësi hartash.


Ai gjithashtu përmban një sistem të integruar të instrumenteve të gatishmërisë, çantën elektronike të fluturimit dhe kompjuterin qendror të mirëmbajtjes, navigimin vertikal të shoqëruar (VNAV), ngarkuesin e të dhënave 1000 me karta SD dhe porte USB, RNP 0.3 dhe aftësitë e motit XM.

Avionika gjithashtu përfshin një sistem referimi të dyfishtë inercial, FMS/GPS të dyfishtë, SmartLanding dhe SmartRunway, WAAS/LPV, CPDLC FANS 1/A dhe regjistrues të lidhjeve të të dhënave. Sistemet elektrike në kuvertën e fluturimit përfshijnë katër gjeneratorë kryesorë DC, një gjenerator të njësisë ndihmëse të fuqisë 12kVA dhe dy kontrollues logjikë.

Avioni përmban frenat e karbonit, sistemin e zbulimit dhe parandalimit të akullit dhe monitorimin e temperaturës në ekranin e kabinës.

 

Embraer Legacy 600 Kosto e Kartës

Ky avion është një nga avionët luksozë të disponueshëm për fluturime çarter nga dhe për në Nju Jork, me një gamë të gjerë disponueshmërie në disa tregje kryesore të aviacionit. Kostoja e marrjes me qira të këtij avioni fillon me rreth 6,100 dollarë në orë. Tarifat e kartës për orë nuk përfshijnë të gjitha taksat, karburantin dhe tarifat e tjera. Kostot e kartës do të ndryshojnë në bazë të vitit të prodhimit/modelit, orarit, itinerarit, totalit të udhëtarëve dhe bagazheve dhe faktorë të tjerë.

Kostoja e blerjes

Kostoja e blerjes për këtë avion zakonisht varion nga 13 milion dollarë. Çmimi i një avioni varet nga viti i prodhimit; gjithashtu mund të shkojë mbi gamën e dhënë nëse prodhimi është i ri. Do t'i kushtojë blerësit rreth 1.5 milion dollarë në vit, e cila përfshin karburantin, anëtarët e ekuipazhit dhe mirëmbajtjen, etj. Çmimi i një avioni të zotëruar mund të jetë brenda 7-10 milion dollarë. Ka shumë shitës në dispozicion në faqe të ndryshme.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 3,429 nm

Shpejtësia e lundrimit: 400 knots

Tavani: 41,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 5,749 këmbë

Distanca e Uljes: 2,310 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 26.37 metra

Lartësia e jashtme: 6.77 metra

Hapësira e krahëve: 21.03 metra

Gjatësia e Brendshme: 15.18 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.1 metra

Lartësia e Brendshme: 1.83 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 58%

rehati

Numri i udhëtarëve: 13

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: këmbët

Çmimi i vlerësuar për orë: 6,500 dollarë

Çmimi i blerjes: 26 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Rolls Royce

Modeli i motorit: AE 3007A1E

Djegia e karburantit: 312 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 286 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 49,604 bs

Harta e Diapazonit

Embraer Legacy Harta e Gjerësisë 600