Cessna Citation X+

2014 - 2017

Pasagjerët

9 Simbol i paqës

Varg

3,229 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

527 Knots

Tavan

51,000 Feet

Djegia e karburantit

336 GPH

Fakte kyçe

  • La Cessna Citation X + është një avion i madh i prodhuar nga Cessna midis 2014 dhe 2017.
  • La Cessna Citation X + është mundësuar nga dy motorë Rolls Royce AE 3007C2, duke rezultuar në një djegie të karburantit për orë prej 336 Gallons në orë.
  • I aftë për të udhëtuar deri në 527 knots, Cessna Citation X + mund të fluturojë pa ndërprerje deri në 3229 milje detare.
  • Avioni mund të transportojë deri në 9 pasagjerë.
  • La Cessna Citation X + ka një çmim të vlerësuar për orë charter prej 6250 $, me një çmim të ri liste prej 23 milion $ në kohën e prodhimit.

Pasqyrë & Histori

La Cessna Citation X+ është një avion biznesi me rreze të gjatë veprimtarie mesatare që krenohet me një shpejtësi maksimale prej 0.935 Mach duke e bërë atë më të shpejtë se sa Gulfstream G650 dhe aktualisht avioni civil më i shpejtë në botë. Mund të lundrojë deri në 51,000 ft.

La Citation Projekti i zhvillimit X+ u shpall në konventën e Shoqatës Kombëtare të Aviacionit të Biznesit (NBAA) 2010. Fluturimi i parë i prototipit të parë u përfundua me sukses në janar 2012. Certifikimi i tipit të Administratës Federale të Aviacionit të SHBA (FAA) u dha në qershor 2014. Dërgesat filluan në të njëjtin muaj të atij viti.

 

Cessna Citation Performanca X+

La Citation X+ vjen i pajisur me dy motorë turbofan Rolls-Royce AE3007C2 të kontrolluar nga FADEC me dy kanale. Çdo motor vlerësohet me 7,034 paund shtytje për ngritje statike në nivelin e detit. Me këta motorë të fuqishëm, ky avion biznesi privat kërkon vetëm 5,250 metra pistë për tu ngritur dhe 3,330 metra pistë për të zbritur në një ditë standarde. E Citation X+ përmban një shkallë mbresëlënëse ngjitjeje, të aftë të ngjitet 4,117 këmbë në minutë dhe të arrijë 47,000 këmbë në vetëm 24 minuta.


La Cessna Citation X+ gjithashtu përmban një gamë mbresëlënëse transkontinentale prej 3,460 milje detare, duke lejuar shumë mundësi destinacioni për sipërmarrjen tuaj të biznesit. Për më tepër, Citation X+ është avioni më i shpejtë i biznesit privat në treg, i aftë të mbajë 528 knots në një konfigurim lundrimi.

 

Cessna Citation X+ Brendshme

Kabina e Citation X+ ka një gjatësi prej 7.67m, një gjerësi të vazhdueshme prej 1.68m dhe një lartësi prej 1.73m. E ndarë nga kuverta e fluturimit me dyer rrëshqitëse të kabinës, kabina shtrihet deri në pjesën kryesore të presionit të mesëm. Për më tepër, kabina e zgjeruar ofron hapësirë ​​shtesë për këmbët e pasagjerëve në zonën e uljes së klubit përpara. Kabina është e pajisur me 13 dritare në formë ovale me ngjyrë elektrike. Çdo pasagjeri pajiset me një maskë oksigjeni zbritëse, dalje individuale të ajrit dhe dritë LED të detyrave.

Kabina gjithashtu ofron hapësira për ruajtje dhe dollapë për të akomoduar çanta, bagazhe dore dhe çanta laptopi. Vendet e pasagjerëve janë të pajisura me një rrip sigurimi dhe një rrip të parzmoreve të shpatullave. Në tualetin e pasmë, ka një tualet, një lavaman të kotë dhe ndarje për ruajtje.

Skema e ndriçimit të kabinës përbëhet nga ndriçimi i përgjithshëm LED, ndriçimi LED i rreshtit të rënë, si dhe dritat e hyrjes dhe daljes emergjente. Konsumatorët mund të zgjedhin stilin e brendshëm sipas nevojave të tyre. Zgjidhja e teknologjisë së kabinës Clarity në bordin e Citation X+ ofron një sistem argëtimi dixhital të bazuar në ekranin me prekje për udhëtarët. Pasagjerët mund të lidhin pajisjet e tyre personale me panelin e vendosur në të dyja anët e sediljes. Galeria në bord ofron shërbime ushqimore dhe pije.

 

Kabinë

La Cessna Korporata zgjodhi grupin e avionikës Garmin 5000 për Citation X+. Tre pamje me rezolucion të lartë WXGA me ekran me prekje 14 inç mund të shërbejnë në mënyrë të ndërsjellë si ekranet kryesore të fluturimit (PFD) ose ekranet me shumë funksione (MFD). Konfigurimi më i zakonshëm i ekranit është konfigurimi me shumë panele, ku piedestali i mesëm vepron si MFD, dhe dy ekranet e mbetura funksionojnë si PFD.

Kjo paketë avionike e avancuar përdor Garmin's Synthetic Vision Technology (SVT), e cila siguron një perspektivë të realitetit virtual të pengesave, trafikut dhe terrenit edhe në Rregullat e Fluturimit të Instrumentit (IFR) ose në Rregullat e Fluturimit Vizual të Natës (VFR).

Komponentët e kompletit të avionikës Garmin 5000 përfshijnë një Sistem Referues të Drejtimit të Qëndrimit (AHRS), pajisje për matjen e distancës, një sistem automatik të kontrollit të fluturimit, sisteme të menaxhimit të fluturimit, njësi të integruara avionike, Sistemi i shmangies nga përplasjet e trafikut (TCAS II), Sistemi i Paralajmërimit të Ndërgjegjësimit të Terrenit (TAWS) ), një radar moti, transponderë me aftësi ADS-B Out, një altimetër radari, një transmetues lokalizimi emergjence, një regjistrues zëri në kabinë, instrumente gatishmërie dhe diagnostifikim mirëmbajtjeje.

 

Cessna Citation Kostoja e Kartës X+

Ky avion është një nga avionët më luksozë të disponueshëm për fluturime çarter nga dhe për në Nju Jork, me një gamë të gjerë disponueshmërie në disa tregje kryesore të aviacionit. Kostoja e marrjes me qira të këtij avioni fillon me rreth 5,400 dollarë në orë. Tarifat e marrjes me qira të orëve nuk përfshijnë të gjitha taksat, karburantin dhe tarifat e tjera. Kostot e kartës do të ndryshojnë në bazë të vitit të prodhimit/modelit, orarit, itinerarit, totalit të udhëtarëve dhe bagazheve dhe faktorë të tjerë.

Kostoja e blerjes

Kostoja e blerjes për këtë avion zakonisht varion nga 23 milion dollarë. Çmimi i një avioni varet nga viti i prodhimit; gjithashtu mund të shkojë mbi gamën e dhënë nëse prodhimi është i ri. Do t'i kushtojë blerësit rreth 2 milion dollarë në vit, e cila përfshin karburantin, anëtarët e ekuipazhit dhe mirëmbajtjen, etj. Çmimi i një avioni të zotëruar mund të jetë brenda 10-15 milion dollarë. Ka shumë shitës në dispozicion në faqe të ndryshme.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 3,229 nm

Shpejtësia e lundrimit: 527 knots

Tavani: 51,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 5,242 këmbë

Distanca e Uljes: 2,821 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 22.43 metra

Lartësia e jashtme: 5.85 metra

Hapësira e krahëve: 21.06 metra

Gjatësia e Brendshme: 7.68 metra

Gjerësia e Brendshme: 1.68 metra

Lartësia e Brendshme: 1.74 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 34%

rehati

Numri i udhëtarëve: 9

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: këmbët

Çmimi i vlerësuar për orë: 6,250 dollarë

Çmimi i blerjes: 23 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Rolls Royce

Modeli i motorit: AE 3007C2

Djegia e karburantit: 336 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 72 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: bs

Pesha maksimale e ngritjes: 36,000 bs

Harta e Diapazonit

Cessna Citation Harta e Diapazonit X Plus