Bombardier Global 5000

2005 - I pranishëm

Pasagjerët

16 Simbol i paqës

Varg

5,200 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

499 Knots

Tavan

51,000 Feet

Djegia e karburantit

450 GPH

Fakte kyçe

  • La Global 5000 ka një dizajn të përparuar të krahut që ju siguron një fluturim të qetë dhe të qetë.
  • Falë dizajnit të brendshëm të rimagjinuar dhe kabinës së gjerë, Global 5000 jep komoditet maksimal.
  • Interneti me shpejtësi të lartë i bandës Ka është i disponueshëm në mënyrë që t'ju mbajë të lidhur gjatë gjithë kohës.
  • Ndarja e bagazhit është e arritshme gjatë fluturimit, kështu që ju mund të merrni në mënyrë të sigurt sendet tuaja personale në çdo kohë.
  • Dizajni i ulëseve të reja ka gjerësi të shkëlqyeshme, mbështetëse më të larta dhe një mbështetëse në formë ergonomikisht që ju lejon të shijoni fluturimin më të rehatshëm të mundshëm.
  • La Global 5000 ka teknologjinë dhe dizajnin më të fundit të cilat janë të integruara në mënyrë të përsosur në kabinën dhe kabinën, duke ju sjellë përvojën më të përparuar dhe të besueshme.

Pasqyrë & Histori

La Bombardier Global 5000 ka qenë në prodhim për mbi 15 vjet. Fillimisht u njoftua në 2001, avioni i parë fluturoi në Mars 2003. Dorëzimet filluan dy vjet më vonë. Aktualisht janë rreth 250 Global 5000 aeroplanë në shërbim aktiv.

La Global 5000 është i bazuar në Bombardier Global Ekspres avionëve por përmban një zvogëlim të gjatësisë së kabinës. Global 5000 është i aftë për udhëtime të tilla si Londra në Mumbai dhe Parisi në Çikago.

Projektuar për të transportuar deri në 16 pasagjerë në fluturime me distancë të largët, Bombardier thotë se “Global 5000 aeroplanë u krijuan për t'ju ndihmuar të bëni gjërat ". Mjedisi perfekt për takime biznesi, gjumë dhe relaksim.

 

Bombardier Global Performanca e 5000

La Global 5000 mundësohet nga dy motorë turbofan Rolls-Royce BR710A2-20. Secili motor është i aftë të nxjerrë 14,750 bs shtytje. Prandaj, Global 5000 mund të ngrihet me vetëm 5,540 metra pistë përpara tij. Distanca minimale e uljes vjen në vetëm 2,207 metra. Numra mbresëlënës për një avion kaq të madh.


Kur konfigurohet për intervalin optimal Global 5000 mund të fluturojnë 5,200 milje detare (5,984 milje / 9,630 KM) pa pasur nevojë të karburantit. Avioni është i aftë të fluturojë në një lartësi maksimale prej 51,000 këmbësh me një shpejtësi maksimale prej 499 knots. Shpejtësia maksimale e avionit është 0.89 Mach. Global 5000 është i aftë për një lundrim me shpejtësi të lartë prej 0.88 Mach dhe ka një shpejtësi tipike të lundrimit 0.85 Mach.

 

Bombardier Global 5000 Brendshme

La Bombardier Global 5000 është projektuar në klasik Global stili i avionit. Kjo do të thotë, e qetë, me shije dhe e rehatshme. Së pari, modeli i përparuar i krahut të avionit u siguron pasagjerëve një fluturim të qetë dhe të qetë. Për më tepër, avioni përmban kabinën më të gjerë në klasën e tij, duke rezultuar në më shumë hapësirë ​​sesa konkurrenti i tij më i afërt. Prandaj, udhëtarët mund të presin rehati maksimale dhe një përvojë të jashtëzakonshme të kabinës.

Hyrja në kabinën zbulon një brendshme të madhe, të rimagjinuar të kabinës. Vendet janë skalitur për të mirëpritur trupin e njeriut dhe linjat elegante të kabinës bashkohen për të krijuar një kryevepër estetike.

Sediljet krejt të reja krenohen me gjerësi të jashtëzakonshme, mbështetëse më të larta dhe një mbështetëse në formë të patëmetë. Prandaj, udhëtarët janë në gjendje të shijojnë një përvojë të lezetshme dhe tërheqëse. Prandaj duke e bërë avionin të përshtatshëm për udhëtime në distanca të gjata. Në fund të fundit, nëse jeni duke kërkuar për të punuar, pushuar apo luajtur, Global 5000 siguron mjedisin perfekt për t'u ulur dhe relaksuar.

La Global 5000 është në gjendje t'ju mbajë gjithmonë të lidhur. Pavarësisht se ku jeni. Bombardier i ka dhënë Global 5000 teknologjia më e shpejtë e disponueshme e lidhjes në internet gjatë fluturimit. Prandaj do të jeni në gjendje të vazhdoni me punën dhe të bashkoheni me video konferenca. Nëse nuk është stili juaj, WiFi është madje mjaft i fortë për të luajtur lojë në internet. Në varësi të kërkesave tuaja, ju jeni në gjendje të zgjidhni nga shumë paketa të dhënash, duke ju lejuar të zgjidhni shpejtësinë e duhur për ju.

 

Bombardier Global 5000 Renditja e Brendshme

 

Bombardier Global 5000 Brendshme Vazhdojnë

Bombardier pretendon se sistemi i menaxhimit të kabinës në Global 5000 është "sistemi më gjithëpërfshirës". Pretendohet të jetë ultra-i shpejtë, i besueshëm, intuitiv dhe që pret një gji të madh mediatik. Ky sistem u mundëson pasagjerëve të shikojnë pa tel filma dhe të shfaqin dokumente në monitorët e mëdhenj televizivë me përkufizim të lartë rreth kabinës. Pasagjerët janë në gjendje të kontrollojnë të gjithë kabinën nga pajisjet e tyre personale (iOS dhe Android).

La Bombardier Global 5000 ka një lartësi maksimale të kabinës prej vetëm 5,680 metra dhe një nivel të zhurmës së kabinës prej 52 decibel. Kjo e bën Global 5000 mjedisi perfekt për të harruar se po fluturon. Shtrirja e avionit siguron hapësirë ​​për një dhomë private në pjesën e pasme të kabinës. Kjo shton një ndjenjë qetësie, duke shfaqur dritare të mëdha dhe një divan të plotë, një gardërobë të gjerë, kontroll të pavarur të temperaturës dhe një tualet. Rrjedhimisht, mund të jeni të sigurt që do të arrini në destinacionin tuaj duke u ndjerë të qetë dhe të gatshëm për të shfrytëzuar ditën.

Anasjelltas, në pjesën e përparme të kabinës, do të gjeni galerin e pajisur plotësisht. Ruajtja e konsiderueshme dhe sipërfaqet e gjera të punës sigurojnë që të ngrenë rehatinë tuaj falë aftësive më të mëdha të vaktit. Galeria është vendosur midis kabinës së pilotit dhe zonës kryesore të kabinës në mënyrë që të rritet privatësia e pasagjerëve.

Së fundi, Bombardier e ka bërë hapësirën e bagazhit të arritshme gjatë fluturimit. Kjo do të thotë që ju të jeni gjithmonë në gjendje të përdorni gjërat tuaja sa herë që i kërkoni ato.

 

Kabinë

Përpara Global 5000 përmban teknologjinë dhe modelin më të fundit për t'ju sjellë përvojën më të përparuar dhe të besueshme të fluturimit. Duke shfaqur Bombardier Kuvertë fluturimi vizioni, Global 5000 thuhet se është një "përvojë e jashtëzakonshme". Bombardier pretendon se kjo kuvertë fluturimi është "kompleti më i përparuar i avionikës së aviacionit të biznesit". Ergonomia dhe estetika u sigurojnë pilotëve rehati dhe kontroll të jashtëzakonshëm.


Një kombinim unik i veçorive, të tilla si Sistemi i Vizionit Sintetik dhe radari i motit MultiScan, kontribuojnë në rritjen e ndërgjegjësimit të situatës në çdo kohë dhe në çdo mot. Prandaj, ngarkesa e punës pilot zvogëlohet dhe efikasiteti rritet në mënyrë drastike. Si pasojë, pilotët dhe pasagjerët mund të shijojnë një fluturim më të sigurt.

 

Bombardier Global 5000 Kosto e Kartës

Kostoja e parashikuar e statutit për a Bombardier Global 5000 është 7,350 dollarë për orë fluturimi. Natyrisht, çmimet do të ndryshojnë në varësi të disponueshmërisë, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë. Nëse ju pëlqen pamja e Global 5000 por kërkojnë një avion që mund të fluturojë më tej, hidhni një vështrim në Global 6000 Global 7500.

 

Kostoja e blerjes

La listë çmimi i një të re Bombardier Global 5000 është rreth 50 milion dollarë. Shembujt në pronësi të mëparshme mund të jenë deri në 9 milion dollarë për një avion të vitit 2005. Avionët pesë vjeçarë vlerësohet se kushtojnë në rajonin 25 milion dollarë. Një avion dy-vjeçar vlerësohet se kushton në rajonin 33 milion dollarë.

 

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me këtë aeroplan, charter, blerje dhe më shumë, atëherë ju lutem mos ngurroni të na kontaktoni.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 5,200 nm

Shpejtësia e lundrimit: 499 knots

Tavani: 51,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 5,540 këmbë

Distanca e Uljes: 2,207 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 29.5 metra

Lartësia e jashtme: 7.8 metra

Hapësira e krahëve: 28.7 metra

Gjatësia e Brendshme: 12.41 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.41 metra

Lartësia e Brendshme: 1.88 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 42%

rehati

Numri i udhëtarëve: 16

Nivelet e zhurmës së kabinës: 52 dB

Lartësia e kabinës: 5,680 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 7,350 dollarë

Çmimi i blerjes: 50 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Rolls-Royce

Modeli i motorit: BR710-A2-20

Djegia e karburantit: 450 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 195 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 740 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 92,500 bs

Harta e Diapazonit

Bombardier global Harta e vargut 5000 me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni i 5200 miljeve detare