Bombardier Global Ekspres

1999 - 2006

Pasagjerët

18 Simbol i paqës

Varg

6,100 Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

488 Knots

Tavan

51,000 Feet

Djegia e karburantit

486 GPH

Fakte kyçe

  • Konfigurimi tipik i Bombardier Global Express mund të strehojë 18 pasagjerë dhe 3 ekuipazhe.
  • La Global Express brendshme përmban një sallë pritjeje / dhomë gjumi, një galeri të plotë dhe dy tualete.
  • La Bombardier Global Express ishte në prodhim nga 1999 në 2006.
  • La Global Express është në gjendje të fluturojë midis dy pikave në glob me një maksimum prej një ndalese karburanti.
  • Shumë Global Express u është rinovuar ambientet e brendshme, duke rezultuar në komoditetin dhe teknologjinë më të fundit.
  • Lartësia e ulët e kabinës zvogëlon efektet e lodhjes dhe vonesës së avionit kur fluturoni në distanca të gjata.

Pasqyrë & Histori

La Bombardier Global Express u njoftua në fund të vitit 1991. Duke pasur fluturimin e tij të parë në 1996, dërgesat e klientëve filluan në mes të vitit 1999.

Krijuar menjëherë pas Bombardier bleu Canadair & Challenger 600 avion biznesi. Në atë kohë Bombardier po kërkonin të prodhonin një avion biznesi me rreze të gjatë. Global Express u shit shpejt para se të fluturonte madje.

La Global Express është prindi i Bombardier'S Global Express XRS dhe rryma Global rreshtoj. Shiko Global 5000, Global 6000, Global 7500.

Prodhimi i Global Express u ndal në 2006 me gjithsej 150 Global Avionët ekspres duke u prodhuar. Aktualisht, 148 prej këtyre avionëve janë akoma në shërbim aktiv. 147 prej këtyre avionëve janë në pronësi të plotë me vetëm një në pronësi të përbashkët.

Një nga përfitimet kryesore është se Global Express mund të fluturojë midis dy pikave të globit me vetëm një ndalesë të karburantit. Londër për në New York. Londër në Bangkok. Global Express mund të fluturojë në mënyrë të qetë për 12 orë plus.

 

Performanca e Bombardier Global Ekspres

La Global Express mundësohet nga dy motorë Rolls-Royce BR710-A2-20 të montuar në pjesën e pasme. Secili motor prodhon 14,750 lbs shtytje.

La Bombardier Global Express ka një diapazon prej 6,100 milje detare (7,019 milje / 11,297 km). Për më tepër, Global Express mund të lundrojë deri në 488 Knots ndërsa mbante deri në 18 pasagjerë.


Avioni është i aftë të ngrihet në vetëm 5,820 metra dhe të ulet në më pak se 2,670 metra. Në mes të Global Express mund të lundrojë në një lartësi maksimale prej 51,000 metrash.

 

Bombardier Global Express Brendshme

Brenda Global Express, ju do të gjeni hapësirë ​​të bollshme dhe rehati intensive. Kabina luksoze është krijuar për deri në 18 pasagjerë. Sidoqoftë, specifikimet e brendshme do të ndryshojnë me disa që kanë hapësirë ​​për deri në 12 pasagjerë. Të gjitha konfigurimet do të kenë aftësinë të sigurojnë shtretër plotësisht të sheshtë për disa nga pasagjerët. Në mënyrë tipike, ju do të gjeni hapësirë ​​për 5 pasagjerë për të fjetur në një strukturë plotësisht të sheshtë.

Galeria e Global Express është i pajisur për të siguruar ushqime të nxehta dhe të ftohta në fluturimet e gjata. Nga mëngjesi deri në darkë shoqëruesi juaj i fluturimit do të jetë në gjendje të kujdeset për ju.

Një lartësi maksimale e kabinës prej 5,680 metrash do të sigurojë që ambienti i kabinës të jetë gjithmonë i këndshëm. Kjo lartësi e ulët e kabinës do të zvogëlojë vonesën tuaj të avionit kur të arrini në destinacionin tuaj ekzotik. Global Express përmban një banjë në pjesën e pasme të avionit. Në varësi të konfigurimit mund të hasni një Global Shprehni me dy tualete. Objektet argëtuese HD, lidhja WiFi dhe një banjë private janë të zakonshme midis shumë vetave Global Avionë ekspres.

 

Kabinë

La Global Express është e pajisur me teknologji që do t'ju mbajë të sigurt dhe do të zvogëlojë ngarkesën e pilotit. Sidoqoftë, pasi avioni është nga një teknologji e gjeneratës së mëparshme qëndron pas avionit më të fundit anije.


E pajisur me avionikë Honeywell Primus 2000XP, mund të pritet një fluturim i qetë dhe i sigurt. Primus 2000XP është i azhurnueshëm për të përmbushur pajtueshmërinë e mandatit të vitit 2020, për të adresuar çështje të vjetërsimit dhe madje për të shtuar vlerë të avionit.

 

Bombardier Global Kostoja e Kartës Express

La Global Express është një kalë i besueshëm pune që mund të transportojë qetë ju dhe mysafirët tuaj nëpër botë. Prisni të paguani 7,100 $ për orë fluturimi kur fluturoni në një Bombardier Global Shpreh Natyrisht, çmimet do të ndryshojnë në varësi të disponueshmërisë së avionit, çmimeve të karburantit, tarifave të tokës dhe më shumë.

 

Kostoja e blerjes

Në pronësi paraprake blerje çmimi i një Global Express është në rajonin e 7 milion dollarëve për një model të vitit 2001. Për avionët më të vegjël se 20 vjet ju mund të prisni të hiqni shenjën e tetë figurave.

Shifrat në thellësi

Performance

Diapazoni: 6,100 nm

Shpejtësia e lundrimit: 488 knots

Tavani: 51,000 këmbë

Largësia nga ngritja: 5,820 këmbë

Distanca e Uljes: 2,670 këmbë


përmasat

Gjatësia e jashtme: 30.3 metra

Lartësia e jashtme: 7.7 metra

Hapësira e krahëve: 28.6 metra

Gjatësia e Brendshme: 14.7 metra

Gjerësia e Brendshme: 2.11 metra

Lartësia e Brendshme: 1.91 metra

Raporti i brendshëm / i jashtëm: 49%

rehati

Numri i udhëtarëve: 18

Nivelet e zhurmës së kabinës: N / A dB

Lartësia e kabinës: 5,680 këmbë

Çmimi i vlerësuar për orë: 7,100 dollarë

Çmimi i blerjes: 11 milion dollarë


Fuqija

Prodhuesi i motorit: Rolls-Royce

Modeli i motorit: BR710A2-20

Djegia e karburantit: 486 litra në orë

peshat

Kapaciteti i bagazhit: 185 këmbë kubike

Pesha e bagazhit: 1,000 lbs

Pesha maksimale e ngritjes: 95,000 bs

Harta e Diapazonit

Bombardier global harta e intervalit të shprehur me Londrën si qytetin e origjinës - diapazoni i 6100 miljeve detare