Pasagjerët

19
Pasagjerët

Varg

8,000
Milje Detare

Shpejtësia e lundrimit

516
Knots

Tavan

51,000
Feet

Djegia e karburantit

N / A
GPH

Fakte kyçe

  • Avioni më i fundit flamurtar nga Bombardier, me dërgesat që do të fillojnë në 2025.
  • I aftë për të lundruar pa ndalesë deri në 8,000 milje detare, me një shpejtësi maksimale lundrimi prej 0.92 Mach.
  • La Global 8000 përmban një lartësi të ulët kabine, filtër ajri Pũr dhe sistem ndriçimi Soleil për të reduktuar vonesën e avionit.
  • Konfigurimet tipike përfshijnë një zonë pushimi të ekuipazhit, suitë klubi, suitë konferencash, suitë argëtimi dhe suitë kryesore.
  • La Bombardier Global 8000 ka një çmim të ri liste prej 78 milion $.

Pasqyrë & Histori

La Global 8000 është avioni më i fundit kryesor i biznesit nga Bombardier. Avioni pretendohet të ketë një rreze maksimale prej 8,000 milje detare. Prandaj, kjo e vë atë në konkurrencë të drejtpërdrejtë me markën e re Gulfstream G800.

La Global 8000 është në gjendje të transportojë deri në 19 pasagjerë me një shpejtësi maksimale prej 0.94 Mach, të mundësuar nga dy motorë General Electric Passport.

Avioni i përket suksesit të lartë Global familja e avionëve, e cila mund të gjurmojë origjinën e saj që në Global Ekspres. Dërgesat e Global 8000 do të fillojnë në 2025.

 

Bombardier Global Performanca e 8000

La Global 8000 mundësohet nga dy motorë General Electric Passport. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 18,920 lbs shtytje. Në total, kjo rezulton në 37,840 lbs të shtytjes së disponueshme.

Si rezultat, Global 8000 ka një shpejtësi maksimale prej 0.94 Mach. Për më tepër, Global 8000 ka një shpejtësi tipike lundrimi prej 0.85 Mach dhe një shifër lundrimi me shpejtësi të lartë prej 0.90 Mach. Ndoshta më mbresëlënëse, Global 8000 ka gjithashtu një lundrim me shpejtësi ultra të lartë prej 0.92 Mach.

Përveç kësaj, Global 8000 ka një lartësi fillestare të lundrimit (në MTOW) prej 43,000 këmbësh. Më pas është në gjendje të vazhdojë të ngjitet deri në 51,000 këmbë.

Një nga pikat kryesore të shitjes së Global 8000 është diapazoni mbresëlënës. Gama teorike me rezerva NBAA IFR, ISA, shpejtësia e lundrimit 0.85 Mach, 8 pasagjerë dhe 4 ekuipazh në bord, është 8,000 milje detare.

Kjo, pra, së bashku me Gulfstream G800, është avioni i biznesit me rreze të gjatë veprimi që do të dorëzohet në të ardhmen e afërt.

Për më tepër, megjithë gamën dhe madhësinë mbresëlënëse të avionit, performanca në tokë mbetet mbresëlënëse. Të Global 8000 është në gjendje të ngrihet në vetëm 5,760 këmbë. Ndërkohë, avioni është në gjendje të ulet në vetëm 2,237 këmbë.

 

Bombardier Global 8000 Brendshme

Sipas Bombardier, Global 8000 ka "kabinën më të shëndetshme". Duke qenë se ky është avioni kryesor për Bombardier dhe pasagjerët do të kalojnë orë të tëra duke fluturuar midis kontinenteve, kabina duhet të jetë e rehatshme, fleksibël dhe e shëndetshme.

Bombardier ka zbatuar tre komponentë kyç të kabinës për të ndihmuar në rritjen e shëndetit dhe për të siguruar që të mbërrini në destinacionin tuaj të rifreskuar. Së pari, Global 8000 ka një lartësi jashtëzakonisht të ulët të kabinës. Kur lundroni në 41,000 këmbë, 8000 ka një lartësi kabine prej vetëm 2,900 këmbësh. Kjo, sipas Bombardier, është "lartësia më e ulët e kabinës së industrisë". Një lartësi më e ulët e kabinës rezulton në një përvojë më të këndshme të kabinës dhe ndihmon në reduktimin e vonesës së avionit.

Së dyti, në një përpjekje për të reduktuar vonesën e avionëve, Global 8000 karakteristika BombardierSistemi i ndriçimit të Soleil. Ky sistem është, sipas Bombardier, sistemi i parë i ndriçimit të kabinës i bazuar në ritëm cirkadian i aviacionit që është plotësisht i integruar në Sistemin e Menaxhimit të Fluturimeve. Për më tepër, kabina përmban një veçori revolucionare të Simulimit Dinamik të Dritës së Ditës për të luftuar vonesën e avionëve.

Së treti, Global 8000 eshte i pajisur me Bombardier Pũr Filtri i ajrit. Ky është një filtër HEPA i shkallës spitalore që kap deri në 99.99% të grimcave. Grimcat si viruset, alergjenët dhe bakteret mund të kapen dhe të nxirren nga filtri. Për më tepër, ai përmban një filtër të karbonit të aktivizuar për të hequr aromat dhe gazrat. Prandaj, kabina e Global 8000 eshte i paster dhe i fresket.

Për t'ju mbajtur në kontakt me botën e jashtme, Bombardier ka pajisur Global 8000 me internet Ka-band. Kjo, sipas Bombardier, ofron më të shpejtë global shpejtësinë e internetit në industri. Kjo ju lejon të shkarkoni, transmetoni, video konferencë dhe ndani përmbajtje gjatë misioneve tuaja.

Për më tepër, avioni është i pajisur me sistemin e bukur "të fundit" të menaxhimit të kabinës Touch. Kjo, falë kontrollit elegant dhe intuitiv OLED me prekje, ju lejon të kontrolloni një sërë cilësimesh të kabinës nga sedilja juaj.

Siç do të prisnit me një avion të ri nga Bombardier, Global 8000 karakteristika ulëse Nuage. Të cilat, sipas Bombardier, është arkitektura e parë e re e sediljeve në 30 vjet.

Për sa i përket paraqitjes së kabinës, ka katër zona të veçanta të jetesës. Konfigurimi më tipik përmban një galerë në pjesën e përparme të kabinës, së bashku me një tualet, gardërobë dhe zonë pushimi të ekuipazhit. Lëvizja mbrapa është suita e klubit. Këtu, pasagjerët do të gjejnë 4 ndenjëse Nuage, 6 dritare ultra të mëdha, një ekran HD 24 inç, dhe Bombardier Format me prekje të integruara në parvazet anësore. Pas kësaj është paketa e konferencave. Pasagjerët do të gjejnë një hapësirë ​​elegante takimesh dhe ngrënieje me 6 vende. Tavolina e ngrënies përmban një fletë të lëvizshme dhe tavolinë anësore të fshehur.

E përkryer për t'u çlodhur është suita argëtuese, e cila ndodhet në fund të suitës së konferencave. Një divan Nuage me 3 vende është vendosur përballë kabinetit të madh argëtues me hapësirë ​​ruajtëse mediatike. Ka 6 dritare ultra të mëdha dhe BombardierSistemi audio i l'Opera.

Zona e fundit e jetesës është e përkryer për pushim - e quajtur kostumi kryesor. Këtu ka një ndenjëse Nuage me pozicion të gravitetit zero, së bashku me shtratin me madhësi të plotë me një ballë krevati të personalizueshme. 6 dritare ultra të mëdha, një ekran HD 32 inç dhe një gardërobë e madhe ndihmojnë në rritjen e komoditetit në suitë.

Dhe së fundi, suita kryesore është e lidhur me banjën e saj. Brenda ka një gardërobë tjetër të madhe, tualet, dush opsional në këmbë dhe akses të pakufizuar në ndarjen e bagazheve.

 

Kabinë

Përpara, Global 8000 përmban teknologji të përparuar "fly-by-wire" me sisteme të vizionit të përmirësuar dhe sintetik. Kabina është projektuar për të maksimizuar komoditetin dhe efikasitetin e ekuipazhit.

Sistemi fly-by-wire është projektuar për të balancuar lirinë e kontrollit të hyrjes me mbrojtjen e plotë të zarfit të fluturimit.

Për më tepër, për të siguruar që ekuipazhi juaj të jetë në gjendje të performojë në performancën maksimale, zona e dedikuar e pushimit të ekuipazhit ndihmon për të maksimizuar komoditetin dhe privatësinë në fluturimet me distanca të gjata. E përkryer për të siguruar që ekuipazhi juaj të pushojë plotësisht.

 

Bombardier Global 8000 Kosto e Kartës

Kur vjen puna për të marrë me qira anijen Bombardier avionët, kostoja për orë nuk do të jetë e lirë.

Sigurisht, duke qenë se dërgesat nuk kanë filluar ende, është e vështirë të jepet një shifër e vlerësuar. Megjithatë, çmimet ka të ngjarë të tejkalojnë atë të Global 7500, e cila ka një çmim aktual të vlerësuar orar prej rreth 16,000 dollarë.

 

Çmimi i blerjes

Kur bëhet fjalë për blerjen e Bombardier Global 8000, çmimi aktual i listës është 78 milionë dollarë. Sigurisht, ky është çmimi bazë, përpara se të zgjidhet ndonjë opsion. Prandaj, ka shumë më tepër gjasa që çmimi aktual i blerjes të jetë më i lartë.

Për sa i përket vlerave të para-pronësisë, dërgesat e Global 8000 ende nuk kanë filluar, prandaj, nuk ka të dhëna paraprake. Megjithatë, duke pasur parasysh normën e amortizimit të Bombardier Global 7500, vlerësohet se Global 8000 do ta ruajë vlerën relativisht mirë.

Në thellësi

Performance

rehati

peshat

Varg: 8,000 nm Numri i udhëtarëve: 19 Kapaciteti i bagazhit: 195 Këmbë Kub
Shpejtësia e lundrimit: 516 knots Presioni i kabinës: N/A PSI Pesha maksimale e ngritjes: N/A lbs
tavan: 51,000 këmbë Lartësia e kabinës: N/A këmbët Pesha maksimale e uljes: N/A lbs
Distanca e ngritjes: 5,760 këmbë Fillimi i prodhimit: 2025
Distanca e Uljes: 2,237 këmbë Fundi i prodhimit: Future

përmasat

Fuqija

Gjatësia e jashtme: Këmbët 110.9 Prodhuesi i motorit: General Electric
Lartësia e jashtme: Këmbët 26.9 Modeli i motorit: Pasaportë
hapje e krahëve: Këmbët 104 Djegia e karburantit: N/A gallon në orë
Gjatësia e brendshme: Këmbët 54.4
Gjerësia e brendshme: Këmbët 8
Lartësia e brendshme: Këmbët 6.2
Raporti i brendshëm / i jashtëm: 49%

Harta e Diapazonit