50 itineraret më të njohur të avionëve privatë në Evropë

Gulfstream G500 Jashtme

A keni menduar ndonjëherë se cilat janë itineraret më të njohura të avionëve privatë në Evropë?

Fluturimi me avion privat ju siguron lirinë përfundimtare. Liria për të fluturuar kudo që dëshironi në një moment.

Natyrisht, megjithatë, ka disa rrugë që rezultojnë më të njohura se të tjerat.

Këtu janë 50 rrugët kryesore më të njohura të avionëve privat në Evropë, me të dhëna të siguruara nga EBAA.

Rrugët private më të njohura të avionëve në Evropë

Siç mund ta shihni nga tabela më poshtë, rruga nga Paris Le Bourget në Gjenevë është deri tani rruga më e njohur e avionëve privat.

Mesatarisht, fluturimet me avion privat midis Le Bourget dhe Gjenevës zhvillohen afërsisht dhjetë herë në ditë.

Rruga midis Parisit dhe Gjenevës zgjat pak më shumë se një orë. Për më tepër, çmimi është i arsyeshëm kur fluturoni me VLJ (avion shumë i lehtë), siç është a Cessna Citation Mustang, vlerësohet të kushtojë rreth 5,000 € në çdo drejtim.

Rruga e dytë më e njohur e avionëve privatë evropianë fillon përsëri nga Paris Le Bourget. Kësaj radhe destinacioni është Cice d'Azur i Bukur.

Rruga nga Parisi Le Bourget në Cote d'Azur e bukur zgjat rreth një orë e gjysmë. Sigurisht, kjo rrugë është pak më e shtrenjtë se Parisi në Gjenevë, me një fluturim një drejtim i vlerësuar të kushtojë rreth 6,000 € për një VLJ.

Dallimi midis rrugës më të popullarizuar dhe itinerarit të dytë më të popullarizuar është mjaft domethënës. Ka rreth 50% më shumë lëvizje për rrugën e mëparshme sesa kjo e fundit.

Emri i aeroportitKodi ICAOlëvizjetKodi ICAOEmri i aeroportit
Paris-Le BourgetLFPB3,622LSGGGjenevë
Paris-Le BourgetLFPB2,374LFMNNice-Côte d'Azur
Nice-Côte d'AzurLFMN1,981UUWWMoskë Vnukovo
GjenevëLSGG1,875LFMNNice-Côte d'Azur
Romë CiampinoLIRA1,611LIMLMilan Linate
Londër FarnboroughEGLF1,547LFPBParis-Le Bourget
Nice-Côte d'AzurLFMN1,453VEZËLondër Luton
Nice-Côte d'AzurLFMN1,408EGLFFarnborough
Paris-Le BourgetLFPB1,371VEZËLondër Luton
GjenevëLSGG1,211EGLFFarnborough
Stamboll AtatürkLTBA1,149LTACAnkara Esenboğa
Paris-Le BourgetLFPB1,079LIMLMilan Linate
Oslo GardermoenENGM1,015ENVAAeroporti Trondheim
Londër FarnboroughEGLF960EGNLIshulli Barrow Walney
TromsoENTC946ENATAlta
Madrid BarajasLEMD918LEBLBarcelona El Prat
Londër LutonVEZË914LSGGGjenevë
Paris-Le BourgetLFPB908LFBDBordo-Mérignac
IbizaTRUPI906SUVAPalma De Mallorca
Bordo-MérignacLFBD902LFPBParis-Le Bourget
ZürichLSZH896LFPBParis-Le Bourget
Athina NdërkombëtareLGAV867LGMKMykonos
Kanë-MandelieuLFMD865LFPBParis-Le Bourget
ZürichLSZH862LSGGGjenevë
Londra Biggin HillEGKB854LFPBParis-Le Bourget
Londër FarnboroughEGLF836VEZËLondër Luton
Paris-Le BourgetLFPB824LFLYLyon-Bron
TromsoENTC812ENEVHarstad/Narvik
Nice-Côte d'AzurLFMN801LIMLMilan Linate
Pragë RuzyněLKPR792LZIBBratislava MR átefánik
Ankara EsenboğaLTAC786LTFJStamboll Sabiha Gökçen
GjenevëLSGG771LIMLMilan Linate
ZürichLSZH701LFMNNice-Côte d'Azur
MalagaLEMG689GEMMelilla
TromsoENTC688ENBOBodø
Barcelona El PratLEBL683TRUPIIbiza
BeogradiLYBE671GJPGPodgorica
Londër LutonVEZË653UUWWMoskë Vnukovo
GjenevëLSGG645UUWWMoskë Vnukovo
Olbia Kosta SmeraldaLIEO636LFMNNice-Côte d'Azur
Palma De MallorcaSUVA635LEMHMinorcë
trikoEGJJ628EGJBgërnzi
IbizaTRUPI624LEVCValencia
Milan LinateLIML597LIEOOlbia Kosta Smeralda
TromsoENTC588ENKRkirkenes
Amsterdam SchipholEHAM574LFPBParis-Le Bourget
Londra Biggin HillEGKB558LFMNNice-Côte d'Azur
IbizaTRUPI558LFMNNice-Côte d'Azur
Romë CiampinoLIRA557LFMNNice-Côte d'Azur
Oslo GardermoenENGM556ENBRBergen

Dhe pastaj, duke përfunduar tre rrugët kryesore më të njohura të avionëve privat në Evropë, ne, edhe një herë, e kemi origjinën nga Franca.

Rruga e Nisë Côte d'Azur për në Moskë është rruga e tretë më e popullarizuar.

Kjo është një rrugë shumë më thelbësore me një distancë fluturimi prej gati 1,400 milje detare.

Kjo do të marrë një avion të madhësisë së mesme afërsisht 3 orë për të përfunduar misionin. Kostoja e vlerësuar me një drejtim për këtë fluturim është në zonën prej 35,000 € për një avion të mesëm.

Për të llogaritur distancën e fluturimit, kohën e fluturimit dhe më shumë, sigurohuni që të provoni tonën mjet llogaritës i kostos së avionit privat.

Aeroportet më të njohura

Kur bëhet fjalë për nxjerrjen në pah të aeroporteve më të njohura përsa i përket frekuencës, ka disa fitues të qartë.

Së pari, aeroporti më i popullarizuar në këtë listë (për sa i përket origjinës) është Paris Le Bourget.

Kjo ka kuptim duke pasur parasysh tregun e madh në Francë, së bashku me komoditetin e Paris Le Bourget.

Kur fluturoni me avion privat Le Bourget është thjesht aeroporti më i përshtatshëm për të arritur dhe nisur, duke qenë vetëm 11 milje nga qendra e Parisit.

Megjithatë, nëse shikojmë qytetin më të njohur për t'u nisur, Londra është fituese.

Nga ana e origjinës së aeroportit, ka shtatë raste të një aeroporti të Londrës.

Megjithatë, kjo është vetëm një më shumë se Paris Le Bourget. Dhe, në rastin e Londrës, lëvizjet ndahen midis tre prej aeroporteve kryesore të Londrës për avionë privatë - Biggin Hill, Farnborough dhe Luton.

Rrugët e avionëve privat të kodrës Biggin FBO
Aeroporti Biggin Hill FBO

Pas kësaj ne shohim se Gjeneva, Nice dhe Tromsø janë të gjitha qytete të njohura për avionët privatë.

Kur përcaktoni pse përgjigjet janë relativisht të qarta.

Gjeneva është një nga qendrat kryesore të biznesit për Evropën. Dhe, në fund të fundit, avionët privatë quhen gjithashtu avionë biznesi. Ky është funksioni i tyre kryesor.

Më tej kemi Nice, një destinacion popullor për pushime dhe aeroporti më i afërt me Monakon - një nga zonat më të pasura në Evropë.

Dhe së fundi, Tromsø. Një qytet në veriun e largët të Norvegjisë. Çdo metodë tjetër për të arritur atje, si me makinë ose varkë, do të ishte shumë më e ngadaltë se një avion.

Prandaj, një mision deri në Tromsø do të siguronte kursime të bollshme të kohës.

Paris Le Bourget

Paris Le Bourget ndodhet vetëm 11 milje nga qendra e Parisit.

Siç shihet nga lart, Paris Le Bourget është një nga avionët më të njohur në Evropë, me 53,686 lëvizje private të avionëve gjatë gjithë vitit 2018.

Nga këto lëvizje, 29% ishin largime vendase, 57% ishin largime evropiane, me 14% përfundimtare largime jashtë Evropës.

Gjatë 2018, 4 korriku ishte dita më e ngarkuar, duke përbërë 263 lëvizje. Ndërsa 31 Dhjetori ishte dita më e qetë e vitit, duke llogaritur vetëm 36 lëvizje.

Sa i përket vetë aeroportit, afërsisht 90% e fluturimeve janë avionë privatë. Kjo është për shkak se Paris Le Bourget është një aeroport i dedikuar për bizav për sa i përket trafikut të tij.

Aeroporti operohet nga Groupe ADP. Për më tepër, kodi ICAO i Paris Le Bourget është LFPB. Kodi IATA i Paris Le Bourget është LBG.

Gjatë vitit 2018, pesë avionët më aktivë që niseshin dhe mbërrinin nga Paris Le Bourget ishin Pilatus PC-12 (3,000 lëvizje), Global Express (3,137 lëvizje), Dassault Falcon 2000 (3,168 lëvizje), Cessna Citation Mustang (3,675 lëvizje), dhe Cessna Citation Excel / XLS (3,704 lëvizje).

Për më tepër, itineraret më të njohur të avionëve privatë nga dhe për në Paris Le Bourget në 2018 ishin Lyon-Bron (824 fluturime), London Biggin Hill (854 fluturime), Cannes-Mandelieu (865 fluturime), Zürich (896 fluturime), Bordeaux-Merignac (908 fluturime), Milan Linate (1,079 fluturime), London Luton (1,371 fluturime), Farnborough (1,547 fluturime), Nice-Cote d-Azur (2,374 fluturime) dhe Gjenevë (3,622 fluturime).

Côte d'Azur e bukur

Côte d'Azur e bukur ndodhet vetëm 4 milje nga qendra e Nicës dhe vetëm 18 milje nga Monako.

Siç shihet nga lart, Nice Côte d'Azur është një nga më të njohurit për avionët privatë në Evropë, me 35,449 lëvizje private të avionëve gjatë gjithë vitit 2018.

Nga këto lëvizje, 16% ishin largime vendase, 67% ishin largime evropiane, me 17% përfundimtare largime jashtë Evropës.

Gjatë vitit 2018, 3 Prilli ka qenë dita më e ngarkuar, me 12 lëvizje. Në të kundërt, 28 maji ishte dita më e qetë e vitit, me vetëm 290 lëvizje.

Sa i përket vetë aeroportit, afërsisht 23.4% e fluturimeve janë avionë privatë. Kjo është për shkak të përzierjes së Côte d'Azur në Nice për sa i përket aviacionit të saj të biznesit dhe trafikut tregtar.

Aeroporti operohet nga ACA - Aéroports de la Côte d'Azur. Përveç kësaj, kodi ICAO i Nisë Côte d'Azur është LFMN Për më tepër, kodi IATA i Nice Côte d'Azur është NCE.

Gjatë vitit 2018, pesë avionët më aktivë që niseshin dhe mbërrinin nga Nice Côte d'Azur ishin Challenger Seri 600 (1,577 lëvizje), Challenger Seri 300 (2,020 lëvizje), Legacy Seri 600 (2,206 lëvizje), Global Express (2,562 lëvizje), dhe Cessna Citation Excel / XLS (3,613 lëvizje).

Për më tepër, rrugët më të njohura për dhe nga Nice Côte d'Azur në 2018 ishin Ibiza (558 fluturime), London Biggin Hill (558 fluturime), Olbia Costa Smeralda (636 fluturime), Zürich (701 fluturime), Milan Linate (801 fluturime) ), Farnborough (1,408 fluturime), London Luton (1,453 fluturime), Gjenevë (1,875 fluturime), Moskë Vnukovo (1,981 fluturime) dhe Paris-Le Bourget (2,374 fluturime).

Gjenevë

Geneva International ndodhet vetëm 4 milje nga qendra e Gjenevës.

Siç shihet nga lart, Geneva International është një nga më të njohurit për avionët privatë në Evropë, me 33,569 lëvizje private të avionëve gjatë gjithë vitit 2018.

Nga këto lëvizje, 7% ishin largime vendase, 82% ishin largime evropiane, me 12% përfundimtare largime jashtë Evropës.

Gjatë vitit 2018, 7 Marsi ishte dita më e ngarkuar, duke llogaritur 181 lëvizje. Ndërsa 31 Dhjetori ishte dita më e qetë e vitit, duke përbërë vetëm 17 lëvizje.

Sa i përket vetë aeroportit, afërsisht 17.7% e fluturimeve janë avionë privatë. Kjo është për shkak të Geneva International duke u përzier në aspektin e aviacionit të tij të biznesit dhe trafikut tregtar.

Aeroporti operohet nga Qyteti i Gjenevës. Për më tepër, kodi ICAO i Geneva International është LSGG Për më tepër, kodi IATA i Geneva International është GVA.

Gjatë vitit 2018, pesë avionët më aktivë që niseshin dhe mbërrinin nga Gjeneva International ishin Global Express (1,878 lëvizje), Dassault-Falcon 2000 (2,167 lëvizje), Embraer Phenom 300 (2,218 lëvizje), Pilatus PC-12 (2,418 lëvizje), dhe Cessna Citation Excel / XLS (2,824 lëvizje).

Për më tepër, itineraret më të njohur të avionëve privat drejt dhe nga Gjeneva International në 2018 ishin Brukseli Zaventem (406 fluturime), London Biggin Hill (487 fluturime), Kanë-Mandelieu (531 fluturime), Moskë Vnukovo (645 fluturime), Milan Linate (771) fluturime), Zürich (862 fluturime), London Luton (914 fluturime), Farnborough (1,211 fluturime), Nice-Côte d'Azur (1,875 fluturime), dhe Paris-Le Bourget (3,622 fluturime).

Roma Ciampino

Roma Ciampino ndodhet vetëm 9 milje nga qendra e Romës.

Siç shihet nga lart, Roma Ciampino është një nga më të njohurit për avionët privatë në Evropë, me 16,043 lëvizje të avionëve privatë gjatë gjithë vitit 2018.

Nga këto lëvizje, 52% ishin largime vendase, 38% ishin largime evropiane, me 10% përfundimtare largime jashtë Evropës.

Gjatë vitit 2018, 22 qershori ka qenë dita më e ngarkuar, me 82 lëvizje. 1 janari ishte dita më e qetë e vitit, me vetëm 5 lëvizje.

Sa i përket vetë aeroportit, afërsisht 29.1% e fluturimeve janë avionë privatë. Kjo është për shkak të Romës Ciampino duke u përzier në aspektin e aviacionit të tij të biznesit dhe trafikut tregtar.

Aeroporti operohet nga Aeroporti di Roma. Për më tepër, kodi ICAO i Romës Ciampino është LIRA Për më tepër, kodi IATA i Romës Ciampino është CIA.

Gjatë vitit 2018, pesë avionët më aktivë që niseshin dhe mbërrinin nga Roma Ciampino ishin Dassault-Falcon 50 (903 lëvizje), Dassault-Falcon 2000 (1,133 lëvizje), Cessna Citation Excel / XLS (1,154 lëvizje), Piaggio-P-180 Avanti (1,464 lëvizje), dhe Dassault-Falcon 900 (2,419 lëvizje).

Për më tepër, rrugët më të njohura për dhe nga Roma Ciampino në 2018 ishin Genoa Cristoforo Colombo (244 fluturime), Verona Villafranca (272 fluturime), Gjenevë (279 fluturime), Torino (422 fluturime), Olbia Costa Smeralda (452 ​​fluturime), Paris -Le Bourget (454 fluturime), Napoli (503 fluturime), Falcone – Borsellino (530 fluturime), Nice-Côte d'Azur (557 fluturime), dhe Milan Linate (1,611 fluturime).

Londër Farnborough

Farnborough ndodhet vetëm 38 milje nga qendra e Londrës.

Siç shihet nga lart, Farnborough është një nga më të njohurit për avionët privatë në Evropë, me 27916 lëvizje private të avionëve gjatë gjithë vitit 2018.

Nga këto lëvizje, 24% ishin largime vendase, 62% ishin largime evropiane, me 15% përfundimtare largime jashtë Evropës.

Gjatë vitit 2018, 25 maji ishte dita më e ngarkuar, me 180 lëvizje. 25 dhjetori ishte dita më e qetë e vitit, pa lëvizje.

Sa i përket vetë aeroportit, afërsisht 90% e fluturimeve janë avionë privatë. Kjo është për shkak të qenies së Farnborough bizav aeroport i dedikuar përsa i përket trafikut të tij.

Aeroporti operohet nga TAG Farnborough Airport Ltd. Për më tepër, kodi ICAO i Farnborough është EGLF. Kodi IATA i Farnborough është FAB.

Gjatë vitit 2018, pesë avionët më aktivë që niseshin dhe mbërrinin nga Farnborough ishin Challenger Seri 600 (1,448 lëvizje), Dassault-Falcon 2000 (1,723 lëvizje), Challenger Seri 300 (2,220 lëvizje), Global Express (2,772 lëvizje), dhe Cessna Citation Excel / XLS (2,824 lëvizje).

Për më tepër, rrugët më të njohura për dhe nga Farnborough në 2018 ishin Jersey (365 fluturime), Milan Linate (365 fluturime), Dublin (392 fluturime), Moskë Vnukovo (463 fluturime), Cyrih (503 fluturime), London Luton (836 fluturime) ), Barrow Walney Island (960 fluturime), Gjenevë (1,211 fluturime), Nice-Côte d'Azur (1,408 fluturime) dhe Paris-Le Bourget (1,547 fluturime).

Këmbët e zbrazëta - Fluturoni me itineraret më të njohura private të avionëve

Për shkak se këto janë rrugët më të njohura të avionëve privatë në Evropë, gjetja e një këmbe bosh nuk do të jetë e vështirë. Për më tepër, ato do të kushtojnë vetëm një pjesë të kostos së organizimit të një çarteri privat të avionëve në mënyrë tradicionale.

Kjo falë këmbëve të zbrazëta që kushtojnë deri në 75% më pak se një fluturim i rregullt me ​​qira.

Megjithatë, ka disa kompromise që duhen bërë. Mësoni gjithçka për të cilën duhet të dini këmbët boshe këtu.

Shikoni një listë gjithëpërfshirëse të këmbëve bosh të avionit privat të fundit me bazën e të dhënave të këmbëve të zbrazëta. Mësoni më tepër.