Aeroportet e Las Vegas & Charters Private Jet

Mësoni gjithçka që duhet të dini rreth Aeroporteve të Las Vegasit dhe çarter një avion privat brenda ose jashtë Las Vegasit. Nga aeroportet dhe oraret e udhëtimit tokësor te çmimet e fluturimeve dhe kompanitë vendase, gjithçka është këtu. Nëse jeni duke kërkuar mënyrën më me kosto efektive për të fluturuar privatisht, shikoni këtë artikull. Përndryshe, nëse jeni duke kërkuar për faktorët që ndikojnë në koston e një charter privat të avionit, shikoni ky artikull.

Po kërkoni aeroportet kryesore të avionëve privatë në SHBA? Shikoni këtë artikull të shkëlqyeshëm.

Karta private e avionëve në Las Vegas

Aeroportet e Las Vegasit

Ka tre aeroporte kryesore në Las Vegas që trajtojnë udhëtarët e avionëve privatë. Këto aeroporte janë Aeroporti Ndërkombëtar McCarran, Aeroporti Ekzekutiv Henderson dhe Aeroporti i Las Las Vegasit.

McCarran është aeroporti kryesor që klientët përpiqen të përdorin pasi është më afër qendrës së Las Vegas. Sidoqoftë, McCarran është Aeroporti i 30-të më i ngarkuar në botë, kështu që trafiku për t'u ngritur dhe për të ulur tokën mund të vonojë fluturimin. Henderson Executive është një zgjedhje e mirë nëse kërkon një FBO të qetë dhe largim të shpejtë.

Për më tepër, kur rezervoni një charter privat të avionit, mbani në mend se të gjithë aeroportet do të kenë tarifa të ndryshme uljeje dhe trajtimi. Prandaj, në varësi të madhësisë së avionit dhe kohës së nisjes, mund të jetë e vlefshme të hetohen nisja ose mbërritjet në aeroporte të ndryshme nëse po kërkoni një ulje të vogël të tarifave.

Aeroporti Ndërkombëtar McCarran (LAS / KLAS)

Aeroporti Ndërkombëtar McCarran ndodhet 5 milje në jug të qendrës së qytetit të Las Vegas. Aeroporti është brenda mundësive të Las Vegas Strip.

McCarran International përdoret si për aviacionin privat ashtu edhe për atë komercial. Aeroporti ka terminalin e tij të dedikuar të avionëve privatë me 2 operatorë me bazë fikse (FBO). Kjo siguron që ju do të përjetoni privatësi shtesë dhe trajtim VIP. Prandaj, ju dhe shokët tuaj të udhëtimit do të jeni shumë larg aeroportit kryesor të zënë.

Aeroporti McCarran ka katër pista: 1L / 19R, 1R / 19L, 8L / 26R dhe 8R / 26L, së bashku me 3 terminale helikopteri. Në vitin 2019 aeroporti trajtoi gati 52 milion pasagjerë.

Fillimisht aeroporti u hap në 1941 dhe u quajt Fusha McCarran. Në fillim të jetës së saj ai veproi kryesisht si një bazë e ushtrisë ndërsa administroi gjithashtu disa fluturime tregtare. Sidoqoftë, që nga viti 1941, industria e kazinove në Las Vegas është rritur, duke rezultuar në disa zgjerime të aeroportit. Në vitin 2005, Kompania e Infrastrukturës Macquarie bleu Terminalin Ajror Ekzekutiv në Las Vegas.

Aeroporti ekzekutiv Henderson (HSH / KHND)

Siç sugjeron emri, Aeroporti Ekzekutiv Henderson është një aeroport që kryesisht merret me aktivitete private të aviacionit, përkatësisht fluturime private të avionëve. Henderson Executive është zgjedhja e preferuar për shumë udhëtarë si një alternativë ndaj McCarran. Aeroporti është shumë më pak i zënë se McCarran, duke parë më pak se 200 fluturime në ditë. Ky hyrje dhe dalje në aeroport shpejt dhe lehtë.

Henderson Executive operon FBO-në e vet. Kjo do të thotë që shërbimet që merrni janë të organizuara dhe të menaxhuara nga vetë aeroporti. Tre furnizues ushqimesh, një restorant në vend, aksesi i makinave me qira dhe shtrojë të rehatshme me pamje mahnitëse janë të gjitha në dispozicion në ekzekutivin e Henderson.

Henderson është një aeroport i qetë dhe i qetë. Aq sa kulla nuk funksionon 24 orë në ditë. Prandaj, nëse po mendoni të mbërrini vonë, McCarran ka të ngjarë të jetë një mundësi më e mirë.

Aeroporti i Las Vegasit Verior (VGT / KVGT)

Aeroporti i Las Las Vegasit, siç sugjeron emri, ndodhet vetëm në Veri të Las Vegasit. Aktivitetet kryesore në Aeroportin e Las Vegasit të Veriut janë të lidhura me aviacionin e përgjithshëm. Aeroporti është një mënyrë e shpejtë për të hyrë në qytet falë mungesës së trafikut të planifikuar tregtar.

Lehtësitë në Aeroportin e Las Vegasit të Veriut përfshijnë një dhomë të madhe takimesh, sallë konferencash me madhësi të mesme, ATM, dy në hotelierët dhe darkat në vend.

Sidoqoftë, avionët privatë brenda dhe jashtë Aeroportit të Las Las Vegasit janë të kufizuar në disa orë pune. Prandaj, ashtu si me Henderson Executive, nëse jeni duke kërkuar të mbërrini ose të largoheni vonë, McCarran ka të ngjarë të jetë opsioni i vetëm.

Karriget e rehatshme, shërbimi i jashtëzakonshëm dhe një FBO në pronësi dhe të operuar nga aeroporti krijojnë një përvojë të jashtëzakonshme.

Koha e udhëtimeve tokësore

Koha për të udhëtuar nga çdo aeroport destinacioni juaj i zgjedhur natyrisht do të ndryshojë. Faktorë të tillë si kushtet e trafikut dhe destinacioni përfundimtar do të ndikojnë të gjithë në kohëzgjatjen e udhëtimit.

Sidoqoftë, vlerësime të përafërta mund të bëhen falë qendrës së Las Vegasit që është kaq e kondensuar. Duke përdorur Bellagio Hotel & Casino si destinacionin përfundimtar, kohët e udhëtimit me makinë janë si më poshtë.

aeroportKoha e udhëtimit për në Bellagio me makinë
Aeroporti Ndërkombëtar McCarran10 minuta
Aeroporti ekzekutiv Henderson18 minuta
Aeroporti i Las Vegasit të Veriut20 minuta

Çmimet e vlerësuara të kartës private të avionëve

Sigurisht, çmimi për të regjistruar një avion privat brenda dhe jashtë Las Vegasit varet shumë nga destinacioni juaj përfundimtar. Sidoqoftë, këtu janë disa vlerësime të përafërta të çmimeve për fluturimet në një drejtim në qytetet e njohura.

destinacionLloji i avionitÇmimi
Los AngjelosTurobprop$ 4,000
DenverAvion i lehtë$ 8,000
DallasAvion i lehtë$ 11,000
ÇikagoJet mesatar$ 17,000
Nju JorkJet mesatar$ 30,000

Kompanitë e Kartës në Las Vegas

Kur kërkon të lësh një avion privat nga një qytet i veçantë nuk është e domosdoshme të gjesh një kompani vendase. Sidoqoftë, disa klientë preferojnë të merren me një kompani të specializuar charter nga pika e tyre e origjinës.

Kompanitë private charter charter që janë të vendosura në Las Vegas janë:

Kompanitë alternative charter që shërbejnë zonën përfshijnë: