Kalo te përmbajtja kryesore
Krahasimet e avionëve

Pilatus PC-24 vs Embraer Phenom 300E

By 16 mars 2021Maj 7th, 2023Nuk ka komente12 min lexoi

La Pilatus PC-24 dhe Embraer Phenom 300E janë dy avionë biznesi jashtëzakonisht të njohur. Të dy janë të certifikuar me pilot të vetëm, me shifra të ngjashme distancash. Megjithatë, ka disa dallime thelbësore.

La Pilatus PC-24 është avioni i parë i biznesit i prodhuar nga Pilatus dhe ka qenë një sukses i jashtëzakonshëm. Pilatus thotë se PC-24 nuk përshtatet në kategoritë e rregullta të avionëve të biznesit, por përkundrazi kategorinë e vet, të re SVJ - "Jet super i gjithanshëm". Pilatus i jep këtë emër pasi kombinon shkathtësinë e një turbopropi me madhësinë e kabinës së një avioni mesatar dhe performancën e një avioni të lehtë.

Nga ana tjetër, nuk është Embraer Phenom 300E, versioni i fundit i popullarizuar Phenom 300. Embraer ka marrë Phenom 300 dhe dëgjoi reagimet e klientëve. Në vijim të kësaj Embraer ka zhvilluar 300E.

Performance

La Pilatus PC-24 mundësohet nga dy motorë turbofan Williams FJ44-4A. Secili motor është i aftë të prodhojë deri në 3,420 lbf secili, duke rezultuar në një dalje totale të fuqisë prej 6,840 lbf.

Nga ana tjetër, Embraer Phenom 300E është mundësuar nga dy motorë Pratt & Whitney PW535E1. Secili motor prodhon deri në 3,478 lbf secili. Prandaj, prodhimi maksimal total i shtytjes së Embraer Phenom 300E vjen në 6,956 lbf.

Si pasojë, të dy avionët janë të aftë të lundrojnë në një lartësi maksimale prej 45,000 këmbësh.

Sidoqoftë, një herë në lundrim Phenom 300E do të fillojë të largohet nga PC-24 falë shpejtësisë më të lartë të lundrimit. Phenom 300E ka një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 464 knots krahasuar me një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 440 knots për PC-24.

Prandaj, duke qenë të gjitha gjërat të barabarta, gjatë 1,000 miljeve detare 300E, 300E do të kursejë pasagjerë rreth 7 minuta krahasuar me PC-24. Prandaj, nëse do të fluturonit 1,000 milje detare në javë për një vit, Phenom 300E do të ju kursente 6 orë kohë fluturimi krahasuar me PC-24.

Varg

Kur bëhet fjalë për diapazonin maksimal të këtyre dy avionëve, numrat janë gati identikë. Sidoqoftë, Phenom 300E edhe një herë vetëm del nga Pilatus PC-24 me 10 milje detare.

Ndërsa Pilatus PC-24 mund të fluturojë 2,000 milje detare pa pasur nevojë të karburantit Phenom 300E është në gjendje të fluturojë pa ndërprerje për 2,010 milje detare.

Në botën reale, ky ndryshim nuk do të vërehet. Teorikisht, këto shifra të rrezes maksimale do të mundësojnë që avioni të fluturojë pa ndalur nga New York në Panama City.

Sidoqoftë, ju lutem vini re se shifrat zyrtare të diapazonit të avionëve janë në kushte optimale të motit dhe peshë minimale. Prandaj, sapo të faktorizoni një erë të fortë dhe disa pasagjerë do të bëjnë bagazhet, këto shifra do të zvogëlohen.

Pavarësisht kësaj, të dy aeroplanët mund të largohen në mënyrë të qetë nga Nju Jorku dhe të arrijnë copa të Karaibeve pa pasur nevojë të karburantit. Sidoqoftë, një fluturim bregdet në bregdet i SHBA nuk mund të diskutohet. Los Angeles në New York nuk është e mundur pa karburant.

Performanca në tokë

Performanca në tokë është vendi ku PC-24 fillon të shkëlqejë me të vërtetë. Isshtë një nga shumë arsyet që avioni favorizohet nga Shërbimi i Mjekëve Mbretëror Fluturues të Australisë.

Vlen të përmendet tani se Pilatus PC-24 ka performancë të shkëlqyeshme të motorit në lartësi më të mëdha, për shembull në aeroportet malore. Kjo është një nga shumë arsyet që PC-24 është kaq e gjithanshme. Kur veprojnë në lartësi më të mëdha motorët reaktiv prodhojnë më pak shtytje. Prandaj, kërkohet një vrapim më i gjatë ngritjeje. Si rezultat, numri i aeroporteve në lartësi të mëdha që avionët privatë mund të funksionojnë është shumë i kufizuar.

Prandaj, nuk është për t'u habitur që PC-24 ka një distancë minimale shumë më të shkurtër të ngritjes se sa Phenom 300E PC-24 mund të ngrihet në një distancë minimale prej 2,930 metra krahasuar me minimumin prej 3,209 metra të Phenom 300E

Distanca e uljes është një histori paksa ndryshimi me PC-24 që ka një distancë minimale uljeje prej 2,375 metrash. Për krahasim Embraer Phenom 300E ka një distancë minimale uljeje prej 2,212 metrash.

Sidoqoftë, pa dashur të heq këtë fitore nga Phenom, distanca e ngritjes është një figurë më e rëndësishme. Kur një aeroplan zbret në një aeroport, ai gjithashtu duhet të ngrihet. Prandaj, duhet të ketë një pistë që mund të akomodojë distancën minimale të ngritjes. Prandaj, për sa kohë që një aeroplan mund të ulet në një distancë më të shkurtër sesa mund të ngrihet, figura minimale e ngritjes është më e rëndësishme.

Përveç kësaj, Pilatus PC-24 është i aftë të ulet në pistat e ndotura dhe të barit. Kjo është shumë e pazakontë në botën e avionëve privatë.

Përfitimi i kësaj është se Pilatus PC-24 është i aftë të arrijë më shumë aeroporte sesa konkurrentët e tij. Për shembull, ka rreth 11,500 aeroporte në të gjithë botën që mund të akomodojnë një aeroplan me distancën minimale të ngritjes së PC-24. Të gjithë këta aeroporte kanë pistë të asfaltuar. Nëse më pas zgjeroni aeroportet e pranueshme për ato që kanë vetëm një pistë me bar, papastërti ose zhavorr, numri i aeroportet e arritshme arrijnë afro 20,000.

Prandaj, aftësia për të zbritur në pistat e pashtruara gati dyfishon numrin e aeroporteve të arritshme.

Dimensionet e Brendshme

Duke pasur parasysh se Pilatus PC-24 është në një kategori më të madhe avioni se Phenom 300E, kabina është më e madhe.

La Pilatus Kabina e brendshme PC-24 është e gjatë 7.01 metra në krahasim me kabinën e gjatë të 5.23 metra Phenom. Për më tepër, kabina PC-24 është 15 centimetra më e gjerë, me përmasa 1.7 metra e gjerë krahasuar me 1.55 metra e gjerë për Phenom.

Dhe së fundmi, lartësia. Kabina PC-24 mat 1.55 metra lartësi - pesë centimetra më të gjatë se ajo Phenom 300E

I brendshëm

Një nga ndryshimet më të dukshme midis PC-24 dhe Phenom 300E është dysheme e sheshtë. Phenom 300E nuk ka një të tillë. Megjithatë, kjo nuk është jashtëzakonisht e pazakontë për një avion i lehtë.

La Phenom 300E është në gjendje të kthejë disa kudos me një lartësi më të ulët të kabinës. Ndërsa Pilatus Lartësia e kabinës PC-24 do të shkojë deri në 8,000 metra, lartësia e kabinës brenda Phenom 300E nuk shkon më lart se 6,600 këmbë.

Zyrtarisht Pilatus PC-24 mund të transportojë deri në 9 pasagjerë ndërsa Phenom 300E mund të mbajë deri në 10. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që çdo vend të mbushet. Për të arritur këto shifra nga udhëtarët do të kërkohej të uleshin në tualet me rripa ose në kabinë. Prandaj, në botën reale, këto aeroplanë mund të mbajnë të njëjtin numër pasagjerësh. Realisht kapaciteti i tyre i pasagjerëve është gjashtë.

Pilatus PC-24

PC-24 përmban lëkure të buta, dollapë të rrallë druri me dizenjo plotësisht të porositura. Pasi të ulen, sediljet mund të rrotullohen në drejtime të shumëfishta dhe krahët e krahëve në të dy anët mund të palosen poshtë, gjë që e bën shumë më të lehtë bisedën brenda kabinës.

Sigurisht, kur një aeroplan quhet Super Versatile Jet, ju prisni që të zbatohet për të gjitha aspektet e avionit dhe pjesa e brendshme nuk është përjashtim. Avioni mund të konfigurohet vetëm për ngarkesa, evakuime mjekësore (të tilla si Shërbimi mjekësor fluturues mbretëror), madje edhe një konfigurim prej 10 vendesh për shërbimet e udhëtarëve. Në konfigurimin e zakonshëm të avionit të biznesit, zakonisht do të shihni një konfigurim prej gjashtë ose tetë vendesh.

Sapo brenda kabinës udhëtarët të jenë në gjendje të lidhen me serverin e aeroplanit me një telefon, tabletë ose laptop që i lejon ata të ndjekin fluturimin në Airshow, të kontrollojnë dritat e kabinës, temperaturën dhe të konsumojnë media në server.

Me porta të rrymës, fole USB në xhepat anësorë, mbajtëse kupash, mjaft hapësira për ruajtje dhe një dollap buzë hyrjes - komoditeti është natyra e dytë në PC-24. Nga hyrja kryesore, mund të opsionohet një tualet i mbyllur plotësisht i jashtëm për rehati maksimale në një fluturim të gjatë, së bashku me një derë për të mbyllur kabinën për privatësi maksimale në kabinën.

Pilatus Brendshme PC-24

Pilatus Brendshme PC-24 me sedilje lëkure krem ​​në mënyrë vertikale dhe rripa sigurimi të lidhur
Pilatus Brendshme PC-24 me vende lëkure krem ​​dhe jastëkë ngjyrë kafe, valixhe argjendi në sfond
Pilatus Brendshme PC-24 me sedilje lëkure krem, jastëkë ngjyrë kafe dhe valixhe në sfond

Embraer Phenom 300E Brendshme

Embraer Phenom Kabinë e brendshme 300E me brendshme blu dhe gri, dritaret e dritares janë të mbyllura
Embraer Phenom Bregu i brendshëm 300E me divan me galeri dhe ëmbëlsira
Embraer Phenom Vende për këmbë të brendshme prej lëkure të bardha 300E

Embraer Phenom 300E

Reagimet që Embraer marrë nga klientët ishte se ata e donin performancën, por komoditeti i brendshëm mund të përdorte disa punë. Dhe kjo është pikërisht ajo Embraer ka bërë me 300E, duke pretenduar se azhurnimi përmban "një ridizajnim total të brendësisë së 300".

Tabelat, hijet e dritareve, sediljet dhe panelet e tavanit janë azhurnuar dhe ridizenjuar të gjitha. Lartësia e ulët e kabinës prej 6,600 metrash dhe niveli i qetë i zhurmës së kabinës prej vetëm 75 dB do t'ju sigurojë që të mund të punoni ose të relaksoheni në mënyrë të qetë në mënyrë që të mbërrini në destinacionin tuaj sa më të freskët që të jetë e mundur.

Sediljet e reja kanë mbështetëse të mbështetshme të krahut dhe kofshës, së bashku me gjurmët që lejojnë që vendet e kabinës të rrotullohen larg nga muret anësore për të rritur sasinë e dhomës së shpatullave që ka çdo pasagjer, duke u dhënë pasagjerëve edhe më shumë hapësirë. Mbështetësit e krahëve që tërhiqen gjithashtu krijojnë më shumë hapësirë ​​brenda kabinës, me Phenom 300E me një korridor pak më të gjerë se gjenerata e mëparshme 300.

Çmimi i kartës

Ju lutem vini re se ka shumë faktorë që ndikojnë në çmimin charter të një avioni privat. Sidoqoftë, mund të sigurohen vlerësime të përafërta në orë.

La Pilatus PC-24 ka një çmim të vlerësuar çdo orë të charter prej 4,150 $. Ky vlerësim është 1,000 dollarë më shumë për orë fluturimi sesa Phenom 300E

Çmimi i parashikuar për orë të charter të Embraer Phenom 300E është 3,150 dollarë.

Çmimi i blerjes

Siç pritej, Pilatus Blerja e PC-24 kushton më shumë se sa Embraer Phenom 300E Sidoqoftë, jo shumë.

Çmimi i ri i listës së një Pilatus PC-24 është 10.7 milion dollarë. Ndërsa Embraer Phenom 300E ka një çmim të ri të listës prej 9.45 milion dollarë.

Me vetëm 142 Pilatus PC-24 aktualisht ekziston nuk ka shumë të dhëna për të gjetur një çmim të saktë të pronësisë paraprake. Sidoqoftë, ashtu si Pilatus PC-12, PC-24 do ta mbajë vlerën e tij jashtëzakonisht mirë.

Në krahasim ka 116 Embraer Phenom 300E aktualisht ekzistojnë. Shifrat e hershme sugjerojnë që një shembull i vjetër tre vjeçar do të kushtojë rreth 8.25 milion dollarë. Prandaj, Phenom 300E gjithashtu e mban vlerën e saj jashtëzakonisht mirë.

La Phenom 300E duhet, pra, të ruajë gati 90% të vlerës së tij origjinale tre vjet pas blerjes. Kjo është një shifër mahnitëse krahasuar me avionë të tillë si Bombardier Challenger 350 or Dassault Falcon 7X.

përmbledhje

Pra, cila është më mirë, Pilatus PC-24 ose Embraer Phenom 300E?

Kur bëhet fjalë për chartering Phenom 300E është kryesisht zgjedhja më e mirë për shumicën e njerëzve. Fluturimi midis qyteteve të mëdha, të tilla si New York në Miami or New York në Uashington, përfitimi i vërtetë i PC-24 nuk do të realizohet.

Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për blerjen e njërit prej këtyre avionëve Pilatus PC-24 ofron diçka që asnjë avion tjetër privat nuk mund ta bëjë. Të qenit në gjendje të uleni në pistat e shkurtra dhe të pashtruara rrit në mënyrë dramatike fleksibilitetin e misionit të PC-24.

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.