Përgjigjet e pyetjeve më të zakonshme të avionëve privatë

Gulfstream Kabina G550

Sa kushton të charter një avion privat?

Përgjigja e shpejtë, varet. Ka shumë faktorë që do të ndikojnë në çmimin e një charter privat avioni. Sidoqoftë, në 99% të rasteve do të kushtojë më shumë sesa një biletë ajrore komerciale. Si rregull i përgjithshëm prisni të paguani nga 2,350 dollarë deri në 15,900 dollarë për orë fluturimi.

Në mënyrë tipike, sa më i vogël të jetë avioni, aq më e lirë është charteri. Ju mund të gjeni koston mesatare për orë në aeroplanët e prodhimit duke parë tonë veçori e kërkimit këtu.

Fluturimi nga Londra në Mançester në një Cessna Citation Mustang ju mund të prisni të paguani vetëm nën 3,000. Një fluturim nga Londra në Edinburg me një avion tipik të madhësisë së mesme do të kushtojë deri në 7,000. Duke u bërë edhe më i madh, një avion i rëndë (i madh) që fluturon nga Londra në Glasgow do të kushtojë midis 10,000 dhe 15,000. Një fluturim nga Çikago për në Londër në një Embraer Legacy 500 ju mund të prisni të paguani rreth 75,000 dollarë. Më në fund, një fluturim kthimi nga Los Angeles në Las Vegas në një Embraer Phenom 100 do të kushtojë 10,000 dollarë.Nëse jeni duke kërkuar mundësi më të lira të charter-it privat, atëherë sigurohuni që të shikoni këmbët bosh të disponueshme. Me pak durim dhe fleksibilitet, ju mund të gjeni disa oferta të pabesueshme - thjesht mos harroni të rezervoni fluturimin e kthimit!

Këtu janë disa faktorë që do të ndikojnë në çmimin e një charter privat të avionit:

  • Lloji dhe madhësia e avionit
  • Numri i udhëtarëve
  • Taksat e pasagjerëve
  • Disponueshmëria e avionëve
  • Distanca e udhëtimit
  • Sasia e bagazhit
  • Tarifat e uljes dhe trajtimit të aeroportit
  • Pagat e ekuipazhit
  • Kostot e karburantit
  • Kostot e ripozicionimit

Cili është avioni më i lirë privat për të blerë të ri?

Avioni më i lirë privat për të blerë nga i ri është Avion vizion cirrus kushton 1.96 milion dollarë.

Dy avionë Cirrus Vision që fluturojnë në formacion
Avion vizion cirrus

Sa kushton një avion i ri privat?

Çmimi i një avioni të ri privat varet nga modeli që dëshironi të blini. Për shembull, një markë e re Cessna Citation M2 do të kushtojë rreth $ 4.5 milion para opsioneve, a Bombardier Learjet 75 do të kushtojë rreth 13.5 milion dollarë me çmimin bazë dhe a Gulfstream G650 fillon nga 64.5 milion dollarë.

Nëse këto numra duken pak jashtë diapazonit tuaj të çmimeve, atëherë ka disa marrëveshje të shkëlqyera që duhet të bëhen në tregun e përdorur. Një nga vendet më të mira për të parë është AvBlerësi or Globalajror. Vetëm kini kujdes, lehtë mund të përfundoni duke kaluar gjithë pasditen duke parë avionë të përdorur!

A janë të sigurta avionët privatë?

Përgjigje e shkurtër - po. Avionët privatë janë të pajisur me teknologjinë më të fundit dhe shpesh kanë teknologji më të përparuar sesa avionët komercialë. Shtë e vështirë të thuash nëse avionët privatë janë më të sigurt se avionët komercialë, por ato janë të paktën në të njëjtin nivel.
Në mënyrë tipike flotat private të avionëve janë më të reja sesa linjat ajrore tregtare dhe avionët privatë mbahen në të njëjtën rregullore të sigurisë dhe mirëmbajtjes së ajrit si avionët komercialë. Me kusht që të keni një ekuipazh që e dinë se çfarë po bëjnë, ju do të jeni në duar të sigurta.

Cili është aeroplani privat më i sigurt?

Kjo është një pyetje e vështirë për t'u përgjigjur pasi që për të gjykuar sigurinë e një avioni individual duhet të hiqni çdo aksident që ka përfshirë gabim të pilotit ose mirëmbajtje të dobët. Duhet ta gjykoni bazuar në dështimet nga modeli / fabrika (mendoni Boeing 737 Max) Për fat të mirë, ne po jetojmë në një botë brenda aviacionit privat që nga avionët aktualë të prodhimit, ju do të përdorni makineri të sigurta, pa marrë parasysh se cilën opsion zgjidhni.

Boeing 737 Max në Bregun e Djathtë
Boeing 737 Max

A ia vlen një avion privat?

Kjo varet nga kush je. Nëse jeni duke punuar në një orar të ngushtë, duke fluturuar për në destinacione të largëta që nuk servisohen nga linjat ajrore ose kanë shqetësime sigurie, një avion privat ia vlen absolutisht. Avionët privatë aktualisht mund të ulen në afërsisht 5,000 aeroporte në SHBA, ndërsa linjat ajrore shërbejnë vetëm 500. Avionët privatë ia vlen nëse vlera e kohës që punoni është më e madhe se sa kostoja për të regjistruar një avion privat.

Keni nevojë për një pasaportë për të fluturuar me një avion privat?

Po. Nëse ju duhet një pasaportë për të fluturuar në një kompani ajrore komerciale, atëherë do t'ju duhet për të fluturuar me një avion privat pasi akoma duhet të kaloni përmes imigracionit.

A janë avionët privatë më të shpejtë se avionët komercialë?

Kur bëhet fjalë për shpejtësinë e lundrimit, ajo është margjinale dhe varet nga modeli i avionit. Kursimi i kohës reale vjen në tokë - më pak kohë në aeroporte (sa më pak se 15 minuta në tokë) dhe fluturimi më afër destinacionit përfundimtar është vendi ku kursen me të vërtetë. Për më tepër, mungesa e orarit të linjave ajrore ndihmon në kursimin e kohës.

A mund të fluturoni me një aeroplan privat ndërkombëtarisht?

Po. Një aeroplan privat mund të fluturojë (pothuajse) kudo me një pistë. Të gjithë avionët mund të fluturojnë ndërkombëtarisht në varësi të origjinës tuaj.

Sa kushton ulja e një aeroplani privat në një aeroport?

Ashtu si me shumë gjëra në aviacionin privat, kjo varet. Kur shikoni vetëm tarifat e uljes, mund të prisni të paguani midis $ 100 dhe $ 500. Ka disa aeroporte që ngarkojnë me mijëra për privilegjin e uljes në aeroportin e tyre, të tilla si Aeroporti Tokio Haneda e cila do t'ju kushtojë 6,850 dollarë në tokë.
Gulfstream Ulje avioni

Cili është avioni privat më i mirë për të blerë?

Cilat janë kërkesat tuaja? Ne kemi krijuar Krahasoni Avionët Privat për t'ju ndihmuar t'i përgjigjeni kësaj pyetjeje. Kliko këtu për të përdorur tiparin tonë të thjeshtë dhe filtrin për të gjetur avionin tuaj ideal ideal.

A mund të fluturojë një avion privat përtej Paqësorit / Atlantikut?

Po - nëse diapazoni është adekuat. Në mënyrë që të bëni këto kalime, duhet të shikoni avionë të mëdhenj, siç është tuaji Gulfstreams dhe Dassault Falcons.

A u duhen avionëve privatë dy pilotë?

Ata më të mëdhenjtë po. VLJ, të tilla si HondaJet, mund të operohet nga një pilot i vetëm, ashtu siç mund të funksionojnë edhe disa avionë me madhësi të mesme, të tilla si Pilatus PC-24. Kur rezervoni një fluturim charter me këto avionë mund të prisni të keni dy pilotë, pavarësisht nga certifikimi i tyre i vetëm pilot.

Pilotët në një kabinë private avioni
Dassault Falcon Kabina 8X

A kanë avionët privatë Wi-Fi?

Shumica e avionëve modernë privatë bëjnë, dhe shumë prej tyre më të vjetër kanë rikonstruksion Wi-Fi. Vistajet, JetSuite, Rrota lart XOJet sigurohuni që të gjithë avionët e tyre të kenë Wi-Fi. Nëse jeni duke regjistruar një avion, sigurohuni që të përmendni nevojën tuaj për të pasur Wi-Fi. Për shembull, Partner ajror Grupi i Shërbimeve Private të Jeteve (PJS) do të kërkojë vetëm avionë privatë me Wi-Fi.

A shqetësohen avionët privatë?

Ata mund të bëjnë. Sidoqoftë, avionët modernë janë krijuar për të trajtuar turbulencën, kështu që ndërsa mund të jetë e pakëndshme nuk ka nevojë të shqetësoheni.

A fluturojnë avionët privatë më lart se avionët komercialë?

Po, avionët privatë fluturojnë më lart se avionët komercialë. Lartësia mesatare e lundrimit për avionët komercialë është rreth 35,000 këmbë. Lartësia mesatare e lundrimit për avionët privatë në rreth 41,000 këmbë. Shumë avionë të rinj privatë mund të fluturojnë deri në 51,000 metra. Përfitimet e fluturimit në një lartësi më të madhe janë më pak trafik dhe një udhëtim më i butë.

A kanë shtretër avionët privatë?

Shumë avionë të mëdhenj privatë kanë shtretër. Avionët privatë me madhësi mesatare zakonisht do të kenë shtretër të sheshtë, të tillë si Cessna Citation XLS + dhe Embraer Legacy 500. Gulfstream G550, G650 G650ER ka ulëse që mund të shndërrohen në përafërsisht në madhësinë e një shtrati Mbretëresha Evropiane. Midis avionëve të mëdhenj, të tillë si Dassault Falcon 8X, do të ketë një zonë të tërë që do të përgatitet si dhomë gjumi.

Shtrati në një Dassault Falcon 2000S
Dassault Falcon Shtrati 2000S

A mund të zbarkojnë avionët privatë diku?

Nëse pista ka asfalt (me përjashtim të Pilatus PC-24), dhe gjatësia adekuate e pistës, atëherë përgjigjja e thjeshtë është po. Ka disa fusha ajrore, të tilla si aeroporte ushtarake ose të mëdha tregtare (të tilla si London Heathrow) në të cilat avionët privatë nuk mund të ulen, përveç nëse është për shkak të një emergjence.

Pilatus PC-24 Ulje në një pistë të poshtër
Pilatus PC-24 Ulje në një pistë të poshtër

A mund të jenë avionët privatë neutralë në karbon?

Me kusht që kompania charter të kompensojë emetimet ose individi të kompensojë emetimet e tyre për çdo fluturim, në të ardhmen ne mund të fillojmë të shohim një industri më neutrale të karbonit.

Përdorni thjeshtë tonë llogaritësi i emetimit të karbonit këtu.

Për dekadën e kaluar apo më shumë, prodhuesit kanë parë në përdorimin e karburanteve bio për të furnizuar me avionët e tyre Gulfstream duke qenë në krye të këtij misioni.