Embraer Legacy 650E kundrejt Embraer Praetor 600

Embraer Legacy 650E E jashtme në lundrim me sfond të bardhë reje

La Embraer Legacy 650E përfundoi prodhimin në vitin 2020, së bashku me Legacy 450 Legacy 500 avionët. Në vend të tyre Embraer lëshoi ​​"përçarës" Praetor 500 Praetor 600.

Prandaj, mbetet një pyetje se si bën brezi i ri i Embraer avionët krahasohen me gjeneratën e vjetër? Ku janë ndryshimet? Cili avion është një blerje më e mirë?

Performance

Një zonë ku Embraer janë përmirësuar me Legacy 650E me Praetor 600 është performanca. Kjo është e vërtetë për sa i përket fuqisë, shpejtësisë dhe efikasitetit.

La Embraer Legacy 650E është mundësuar nga dy motorë Rolls-Royce AE 3007A2. Secili motor është i aftë të prodhojë deri në 9,020 lbf shtytje, duke rezultuar në një dalje totale të fuqisë prej 18,040 lbf.

Në krahasim, Embraer Praetor 600 është mundësuar nga dy motorë Honeywell HTF7500E. Secili motor mund të prodhojë deri në 7,528 lbf shtytje. Kjo, pra, rezulton në një dalje totale të forcës prej 15,056 lbf.

Si rezultat, Embraer Legacy 650E është i aftë të lundrojë në një maksimum prej 440 knots. Ndërsa Embraer Praetor 600 ka një shpejtësi maksimale të lundrimit prej 466 knots.

Grafik nga Visualizer

Shpejtësia maksimale e lundrimit nuk është i vetmi ndryshim kur bëhet fjalë për performancën e këtyre avionëve.

Ndërsa Embraer Legacy 650E mund të lundrojë me 41,000 këmbë, Praetor 600 mund të lundrojnë në 45,000 këmbë.

Dhe, jo vetëm që mund të Praetor 600 fluturojnë më shpejt dhe më lart se sa Legacy, është gjithashtu më shumë efikasitet. Embraer Legacy 650E ka një djegie mesatare të karburantit prej 300 Gallons në orë (GPH).

Në krahasim, Embraer Praetor 600 ka një djegie mesatare të karburantit prej 254 galone për orë (GPH).

Prandaj, jo vetëm që do Praetor 600 ju çojnë në destinacionin tuaj më shpejt se sa Legacy, gjithashtu do të përdorë më pak karburant.

Varg

Gama është një zonë tjetër ku Praetor 600 përmirësohet në gjeneratën e mëparshme Legacy 650E

La Praetor 600 ka një diapazon maksimal prej 4,018 milje detare krahasuar me diapazonin maksimal prej 3,900 milje detare të Legacy 650E

Ndërsa një distancë shtesë prej 118 milje detare nuk është aspak e prishur, është akoma pozitive të kesh një gamë të rritur.

Të dy avionët do të jenë në gjendje të kalojnë lehtë Atlantikun, duke fluturuar nga New York në Londër dhe përtej.

Grafik nga Visualizer

Performanca në tokë

Përmirësimet mbi gjeneratën e mëparshme vazhdojnë të vijnë.

La Praetor 600 është në gjendje të ngrihet dhe të ulet në një distancë shumë më të shkurtër se sa Legacy 650E

Distanca minimale e ngritjes së Praetor 600 vjen në në 4,717 këmbë. Ndërsa distanca minimale e ngritjes së Legacy 650E mat 5,741 metra.

Një ndryshim prej 1,000 këmbësh është i rëndësishëm. Reasonableshtë e arsyeshme të presësh Praetor 600 të jenë në gjendje të veprojnë në më shumë aeroporte se sa Legacy 650E

Distanca minimale e uljes ofron të njëjtën histori. Legacy 650E kërkon të paktën 2,346 metra në mënyrë që të ulet. Sidoqoftë, Praetor 600 kërkon një distancë minimale prej 2,165 metrash.

Pra, thjesht për të rikuperuar shpejt, Praetor 600 mund të lundrojnë më lart, lundrim më të shpejtë, përdor më pak karburant, mund të fluturojë më larg dhe kërkon më pak pistë. Për më tepër, Praetor 600 është në gjendje t'i arrijë të gjitha këto duke pasur më pak shtytje sesa Legacy 650E

Grafik nga Visualizer

Dimensionet e Brendshme

Deri në këtë pikë Praetor 600 ka treguar përmirësime në krahasim me Legacy 650E është çdo aspekt i matshëm.

Megjithatë, dimensionet e brendshme është një zonë ku më të vjetër Legacy 650E fiton.

La Legacy 650E ka një kabinë që mat 15.19 metra e gjatë dhe 2.11 metra e gjerë. Nga ana tjetër, Praetor Brendësia e viteve 600-të mat vetëm 8.38 metra të gjatë dhe 2.08 metra të gjerë.

Të dy avionët matin 1.83 metra lartësi.

Kjo hapësirë ​​shtesë e Legacy 650E rezulton në atë që të jetë në gjendje të mbajë më shumë pasagjerë dhe bagazh.

Ndërsa Praetor 600 është në gjendje të transportojë deri në 12 pasagjerë dhe 155 metra kub bagazh, Legacy 650E mund të mbajë më shumë. Embraer Legacy 650E mund të transportojë deri në 14 pasagjerë me 286 metra kub hapësirë ​​për bagazh.

Grafik nga Visualizer

I brendshëm

Në brendësi të këtyre avionëve, atëherë tendenca vazhdon. Embraer kanë bërë përmirësime në Praetor 600 krahasuar me gjeneratën e mëparshme 650E.

Për shembull, lartësia e kabinës brenda Praetor 600 është më e ulët se Legacy 650E, megjithëse është fare i vogël.

Kur të dy avionët po fluturojnë në lartësitë e tyre maksimale (41,000 metra për Legacy 650E dhe 45,000 këmbë për Praetor 600), Praetor 600 ka një lartësi më të ulët të kabinës.

Lartësia maksimale e kabinës Praetor 600 është vetëm 5,800 metra në krahasim me 6,000 metra të Legacy 650E Përfitimet e një lartësie më të ulët të kabinës përfshijnë një mjedis më të këndshëm të kabinës dhe efektet e reduktuara të vonesës së avionit.

Embraer Legacy 650E Brendshme

Siç do të prisnit me çdo avion privat, ka një mori konfigurimesh të brendshme që shtrihen në brendësi të zonës me tre kabina. Opsionet përfshijnë një zonë të tryezës së konferencës, dy divane dhe tualet të ekuipazhit përpara.

La Legacy 650E përmban lidhjen e internetit dhe gjeneratën e fundit në argëtim gjatë fluturimit HD të plotë, me sistemin e menaxhimit të kabinës dhe argëtimit të Honeywell's Ovation Select. Për më tepër, një derë që ndan kabinën nga galeria dhe kabina siguron privatësi dhe komoditet total të pasagjerëve.

Me mundësi për divane dhe karrige rrëshqitëse, në varësi të konfigurimit të zgjedhur, ka hapësirë ​​për deri në gjashtë shtretër. Kuzhina në hundën e avionit ofron hapësirë ​​më shumë se të mjaftueshme për enët e nevojshme, ruajtjen dhe shërbimin e enëve.

Dhoma e gjërë e tualetit është e vendosur në pjesën e bishtit, nga e cila hapja në dhomën e bagazhit është e hapur gjatë fluturimit. Me shfaqje individuale, ju mund të pajisni të gjitha karriget, përveç kësaj, imazhi mund të shfaqet në ekranet qendrore të ekranit të gjerë - numri dhe madhësia e tyre janë opsionale.

Embraer Praetor 600 Brendshme

Vendimet e menduara të dizajnit kanë maksimizuar ndjenjën e hapësirës brenda kabinës. Për shembull, tavolinat e vendosshme të kabinës mund të vendosen larg dhe të fshihen plotësisht. Kur ngrihen tavolinat hapen me skajin anësor. Kjo siguron hapësirë ​​të mjaftueshme për ju dhe 11 pasagjerë të tjerë (gjithsej 12 kapacitete pasagjerësh).

Sediljet në të gjithë kabinën mund të mbështeten dhe të rrotullohen kur dëshironi t'ju bëjnë të uleni në pozicionin perfekt. Për më tepër, vendet prej pelushi mund të kthehen pa mundim në shtretër të rehatshëm, plotësisht të sheshtë.

Në pjesën e përparme të kabinës së pasagjerëve, Embraer ka integruar një galeri luksoze me dysheme guri, tepër funksionale. Kjo është krijuar për t'ju siguruar të gjitha dëshirat tuaja ndërsa kaloni oqeane në një fluturim të gjatë. Nga kafeja e ngrohtë tek një pije freskuese te një vakt ushqyes. Embraer ka pajisur galerin me një mikrovalë, furrë konvencionale, frigorifer, krijues kafeje, dhe kristal të bukur, porcelani dhe sende argjendi.

Duke qenë një nga avionët më modernë të biznesit në qiell, Embraer nuk ka lënë gur pa lëvizur në lidhje me teknologjinë në bord. WiFi i ngjashëm me shtëpinë. Kontrollet e kabinës me prekje. Transmetim gjithëpërfshirës i audios dhe videos. Ekranet me prekje janë të integruara në panelet e sipërme duke vendosur të gjitha kontrollet e kabinës dhe informacionin në majë të gishtave tuaj.

Embraer Legacy 650E Brendshme

Embraer Legacy 650E Lëkurë e errët e brendshme që shikon nga kabina
Embraer Legacy 650E Kabinë e brendshme prej lëkure të bardhë
Embraer Legacy 650E divan që shikon përpara kabinës
Embraer Legacy Tualet / banjë / banjë / tualet 650E

Embraer Praetor 600 Brendshme

Embraer Praetor 600 Brendshme
Embraer Praetor 600 Brendshme
Embraer Praetor 600 Brendshme
Embraer Praetor 600 Brendshme

Çmimi i kartës

Siç do të prisnit, çmimi charter për orë i avionit më të ri është më shumë se ai i gjeneratës së mëparshme. Sidoqoftë, mbani në mend se ka një numri i faktorëve që ndikojnë në çmimin e një charter jet privat.

Çmimi i parashikuar për orë të charter të Embraer Legacy 650E është 5,900 dollarë.

Në krahasim, çmimi i parashikuar për orë i charter-it Embraer Praetor 600 është 8,000 dollarë.

Grafik nga Visualizer

Çmimi i blerjes

Sidoqoftë, e kundërta është e vërtetë kur bëhet fjalë për çmimin e blerjes. Ableshtë e jashtëzakonshme se si Embraer janë në gjendje të shesin Praetor 600 me një vlerë kaq të pabesueshme.

Çmimi i listës për një të ri Praetor 600 është 21 milion dollarë. Në krahasim me çmimin e listës së një të re Embraer Legacy 650E ishte 26 milion dollarë. Ju madje mund të konfiguroni ëndrrën tuaj Praetor Avion 600.

Duke parë tregun para-pronësor, Praetor 600 e mban vlerën e saj jashtëzakonisht mirë. Vlerësohet se një model i vitit 2019 ka një vlerë prej 18 milion dollarësh.

Në krahasim, një shembull i vitit 2019 i Legacy 650E vlerësohet të kushtojë 20 milion dollarë. Prandaj, pas vetëm dy vjet pronësie 650E zvogëlohet me gati 25%.

Në të kundërt, Praetor 600 zvogëlohet me rreth 15% pas së njëjtës gjatësi të pronësisë.

Sigurisht, ka shumë faktorët që ndikojnë në koston e pronësisë - jo më pak nga të cilat duke qenë karburant. Për më tepër, ka shumë faktorë për t'u marrë parasysh kur blerja e një avioni privat.

Grafik nga Visualizer

përmbledhje

Duke lexuar këtë krahasim nuk duket e drejtë të thuhet se cili është avioni më i mirë.

Kjo është, sigurisht, sepse përgjigjja është Praetor 600. Sidoqoftë, Praetor 600 dhe Legacy 650E janë dy gjenerata të ndryshme të avionëve.

La Legacy mundësoi Praetor 600 të ekzistojnë. Pritet që Embraer do të përmirësoheshin në brezin e mëparshëm në mënyrë që të krijonin avionë sa më të mirë.

Ajo që është më mbresëlënëse është fakti se Embraer kanë ndërtuar një avion më të mirë, dhe megjithatë ata janë në gjendje ta shesin atë për 5 milion dollarë më pak.

La Praetor 600 paraqesin vlerë të pabesueshme për para, siç bën Praetor 500.