Kalo te përmbajtja kryesore

Nëse po planifikoni të fluturoni me avion privat, duhet të dini llojet dhe klasat e ndryshme të disponueshme.

Në varësi të profilit të misionit, buxhetit dhe kërkesave të pasagjerëve, do të nevojiten klasa dhe avionë të ndryshëm.

Nga avionët e vegjël me një motor deri tek ata të mëdhenj që pothuajse mund të thyejnë pengesën e zërit.

Me një shumëllojshmëri të madhe të llojeve të avionëve privatë në dispozicion, zgjedhja e duhur mund të duket e frikshme në fillim.

Fatmirësisht, ky udhëzues gjithëpërfshirës e bën të lehtë lundrimin tuaj nëpër llojet dhe klasat e avionëve privatë.

Cila klasë Jet është e përshtatshme për ju?

Përdorni tabelën e mëposhtme për të zbuluar se cila klasë e avionëve privatë është e duhura për ju.

Ju mund të krahasoni drejtpërdrejt specifikat dhe kriteret e çdo klase avioni për të gjetur llojin që përputhet me nevojat tuaja.

Klasa e avionëveVargPasagjerëtÇmimi për orëÇmimi i blerjesPër kë është kjo?
Avionë shumë të LehtaDeri në 1,200 milje detareDeri në 4$2,500$ 4.5 milionKlientë që udhëtojnë në grupe të vogla.
Udhëtimi në distanca të shkurtra.
Synoni të mbani kostot në minimum.
Udhëtimi brenda dhe jashtë aeroporteve të vogla.
Avionë të lehtë1,200 – 2,000 milje detare4 - 6$3,200$ 9.5 milionKonsumatorët që fluturojnë më larg se sa lejon një VLJ.
Fluturimi me deri në 6 pasagjerë.
Klientët që kërkojnë komoditet të shtuar mbi avionët VLJ.
Avionë të mesëm2,000 – 3,200 milje detare6 - 12$4,500$ 18 milionKlientë që kërkojnë të fluturojnë përtej oqeaneve, p.sh. Nju Jork në Londër.
Fluturimi i një grupi të madh në një distancë të shkurtër.
Klientë që duan një përvojë luksoze, por me çmime të mira.
Avionë të mëdhenj3,200 milje detare e më shumë12 - 19$10,000$ 50 milionFluturimi midis kontinenteve dhe përtej oqeaneve.
Klientë që duan përvojën më luksoze.
Një avion që mund të fluturojë më shpejt, më të lartë dhe më larg.
TurbopropatDeri në 1,800 milje detareDeri në 6$2,500$ 7 milionAta që fluturojnë në një distancë të shkurtër.
Klientët që duan një kosto të ulët operative.
Pasagjerë që kërkojnë hapësirë ​​të brendshme me performancë të shkëlqyer në fushë të shkurtër.
Krahasuar klasat e avionëve. Shënim: vlerat janë vlerësuar dhe avionët individualë do të kenë specifika të ndryshme

Avionë shumë të lehtë (VLJ)

Si emri sugjeron, Avionë shumë të Lehta janë lloji më i vogël i avionëve reaktivë në treg. Avionët Very Light - zakonisht të shkurtuara në VLJ - janë me kosto efektive për t'u operuar, marrë me qira dhe mirëmbajtje.

Avionët shumë të lehtë zakonisht kanë një gamë prej pak më shumë se 1,000 milje detare (1,150 milje / 1,850 km).

Si rezultat, këta avionë janë të përsosur për misione deri në 3 orë. Kapaciteti i ndenjëseve në bord është i rehatshëm për deri në katër pasagjerë.

Megjithatë, të gjithë avionët VLJ (të gjithë avionët privatë me të vërtetë) kanë një kapacitet shumë më të madh të deklaruar pasagjerësh sesa realisht.

Për shembull, HondaJet zyrtarisht ka hapësirë ​​për deri në gjashtë pasagjerë. Katër do të ishin në ndenjësen e klubit brenda kabinës kryesore, një i pesti në një ndenjëse me pamje anash dhe një tjetër në kabinë.

Sidoqoftë, kjo do të krijonte një përvojë shumë të ngushtë.

Për më tepër, çdo operator charter me reputacion nuk do të lejojë pasagjerët në kabinë. Operatorët me reputacion charter do të insistojnë që të kenë dy pilotë përpara për arsye sigurie.

Kjo çon në një veçori tjetër të avionëve VLJ - ata janë certifikuar me një pilot të vetëm.

Ndërsa kjo nuk do të bëjë ndryshim nëse jeni duke marrë me qira një VLJ, do të bëjë ndryshim nëse dëshironi të zotëroni ose merrni me qira një VLJ.

Prandaj, ju do të keni mundësinë ose të punësoni vetëm një pilot ose të fluturoni vetë avionin.

Për më tepër, VLJ-të janë shumë më efikas në karburant sesa avionët më të mëdhenj.

Mesatar djegia e karburantit për një VLJ është rreth 100 gallon në orë (GPH).

Cessna Citation Mustang në tokë në aeroport me një tjetër avion privat pas

Historiku i VLJ-ve

VLJ-të janë mjaft të reja phenomenon në botën e avionëve privatë. Avioni i parë i vërtetë VLJ ishte Eclipse 500. Dërgesat e Eclipse 500 filluan në vitin 2006 dhe ishin menjëherë të njohura. Megjithatë, për shkak të vështirësive financiare, dërgesat u ndërprenë në vitin 2008.

Duke ndjekur suksesin e shpejtë të Eclipse 500, Cessna filloi shpërndarjen e Cessna Citation Mustang.

La Mustang ishte, njësoj si Eclipse 500, menjëherë popullor.

La Mustang është e përkryer për të transportuar deri në 4 pasagjerë në hop të shkurtër përreth Amerikës së Veriut dhe Evropës.

VLJ më i vogël, dhe për këtë arsye avioni më i vogël reaktiv në treg, është Avion vizion cirrus.

Vision Jet ka vetëm një motor jet. Megjithatë, kjo nuk e pengon atë të jetë në gjendje të prodhojë disa shifra mbresëlënëse.

Vision Jet mund të lundrojë në 311 knots dhe mund të fluturojë në një distancë maksimale prej 1,275 milje detare pa pasur nevojë të karburantit.

E rëndësishme të theksohet me Eclipse 500 dhe Cirrus Vision Jet është se asnjëri nuk ka një WC në bord.

La Cessna Mustang është vetëm një hap më lart me një tualet "emergjent" të disponueshëm.

Aktualisht, janë tre VLJ kryesore që janë në prodhim - Embraer Phenom 100 EV, Cessna Citation M2, dhe HondaJet HA-420. Shihni një krahasim midis këtyre avionëve këtu.

Brendshme VLJ

Konfigurimi tipik për një VLJ është që të ketë katër vende të rregulluara në një konfigurim klubi.

Konfigurimi i klubit është kur vendet përballen me njëra-tjetrën. VLJ-të zakonisht do të kenë tavolina të palosshme ndërmjet sediljeve.

Kjo do të thotë që puna mund të kryhet lehtësisht në një fluturim. Përndryshe, një vakt mund të hahet lehtësisht në bord.

VLJ-të zakonisht do të kenë një tualet në pjesën e pasme të avionit. Përjashtimet nga rregulli janë Eklipsi 500, Avion vizion cirrus, dhe në varësi të mënyrës se si e përkufizoni një tualet, Cessna Citation Mustang.

VLJ-të do të kenë kabinën më të zhurmshme nga të gjithë avionët privatë.

Kjo për shkak se motorët janë kaq afër kabinës.

Megjithatë, një përjashtim i dukshëm nga kjo është HondaJet me motorët e tij të montuar mbi krahë.

Në VLJ-të moderne, kabina mund të kontrollohet nga telefoni juaj. Prandaj, veçori të tilla si audio, ndriçimi dhe temperatura mund të ndryshohen nga një aplikacion në telefonin tuaj.

VLJ-të zakonisht përfshijnë një qendër freskuese.

Kjo siguron një vend për të ruajtur pijet dhe ushqimet. Vini re se funksionaliteti i këtyre qendrave freskuese nuk është në të njëjtin nivel me galerat në avionët e mëdhenj.

Prandaj, mos prisni ndonjë vakt gustator në bord.

Lartësia maksimale e kabinës është zakonisht në shenjën 8,000 këmbë. Kjo është e njëjta lartësi e kabinës që do të gjenit në një aeroplan.

Përfitimi i një lartësie më të ulët të kabinës është një kabinë më e rehatshme pasi ka më shumë oksigjen në ajër.

Embraer Phenom Kabina e brendshme 100/100E/100EV nga përpara duke parë prapa
Matti Blume, CC BY-SA 4.0, përmes Wikimedia Commons

Statistikat e avionëve VLJ

avionPasagjerët MaksDiapazoni maksimalÇmimi i blerjesKostoja e vlerësuar e kartës për orë
Cessna Citation M261,550 milje detare$ 4.7 milion$2,350
Cirrus Vision Jet SF5051,275 milje detare$ 2.85 milion$1,900
Eklipsi 50051,125 milje detare$ 1 milion$1,700
Embraer Phenom 100 EV61,178 milje detare$ 4.5 milion$2,400
HondaJet HA-42061,223 milje detare$ 4.8 milion$2,400
Fakte dhe shifra të avionëve Very Light Jet

Për kë shërbejnë VLJ-të?

VLJ-të janë avionë të shkëlqyer. Ata janë të shpejtë, të shkathët dhe me kosto efektive. Ato ofrojnë të gjitha komoditetet e një avioni privat në një paketë të vogël. VLJ-të ofrojnë një mënyrë të shkëlqyer për të nisur udhëtimin tuaj në botën e avionëve privatë. Avionët janë të rehatshëm dhe shumë i sigurt.

VLJ-të janë perfekte për klientët e mëposhtëm:

 • Klientë që udhëtojnë në grupe të vogla.
 • Udhëtimi në distanca të shkurtra.
 • Synoni të mbani kostot në minimum.
 • Udhëtimi brenda dhe jashtë aeroporteve të vogla.

Nëse dëshironi të shihni të gjitha VLJ-të që janë në dispozicion për veten tuaj, atëherë kërkoni përmes tyre këtu. Këtu ju mund të renditni dhe filtroni të gjithë avionët që t'i përshtaten nevojave tuaja të sakta.

Avionë të lehtë privatë

Avionët e lehtë ofrojnë kapacitet më të madh të pasagjerëve mbi avionët VLJ. Prandaj, kjo i bën avionët e lehtë më të popullarizuar në mesin e udhëtarëve të biznesit.

Avionët e lehtë gjithashtu mund të fluturojnë më larg se VLJ, me një diapazon mesatar prej 2,000 Miles Nautical (2,301 Miles / 3,704 KM). Avionët e lehtë zakonisht mund të lundrojnë në 450 - 460 knots.

Këta faktorë e bëjnë avionin të përsosur për rrugë më të gjata sesa një VLJ.

Për më tepër, avioni është i përsosur nëse jeni duke fluturuar në një distancë të shkurtër, por keni nevojë të mbani disa pasagjerë ose bagazhe shtesë.

Ky lloj avioni privat është i aftë të arrijë aeroporte dhe pista më të vogla, ashtu si VLJ-të. Përfitimi kryesor i kësaj është që ju të mund të uleni më afër destinacionit tuaj përfundimtar. Kjo, pra, do të zvogëlojë kohën tuaj të përgjithshme të udhëtimit.

Për më tepër, aeroportet më të vogla do të jenë më pak të zënë se ato më të mëdha. Si rezultat, harxhohet më pak kohë brenda aeroporteve. E gjithë kjo kontribuon në përfitimin kryesor të fluturimit me avion privat - duke kursyer kohë.

Në këtë nivel të avionit privat do të gjeni një tualet, qendër freskuese dhe, në raste të rralla, një dysheme plotësisht të sheshtë.

Kapaciteti tipik i deklaruar i pasagjerëve të Light Jets është rreth 9 deri në 10 pasagjerë. Megjithatë, siç ndodh zakonisht me kapacitetin e pasagjerëve, nuk ka gjasa të mbushni çdo vend. Një normë më realiste e zënies së pasagjerëve është 6.

Për më tepër, ashtu si VLJ-të, shumica e avionëve të lehtë miratohen për operim me një pilot. Prandaj, nëse jeni duke blerë një avion Light, mund të punësoni vetëm një pilot ose ta fluturoni vetë.

Embraer Phenom Numri 300 reg CS-PHE në tokë në aeroport me dëborë me male në sfond

Avionë tipikë të dritës

Ndoshta lloji më i zakonshëm i avionit të dritës që do të hasni është Embraer Phenom 300 / 300E.

Prodhuesi brazilian e ka mbajtur Phenom 300 si një nga avionët e lehtë me performancë më të mirë dhe më të rehatshëm në treg.

Avionë të tjerë të njohur të dritës përfshijnë Cessna Citation CJ3 + dhe Bombardier Learjet 75 Liria.

Fatkeqësisht, që nga viti 2021, Bombardier ka pushuar prodhimi i Learjet seri avionësh.

La Tjetra 400XTi është një përmendje e denjë e avionëve të lehtë për shkak të efikasitetit të shkëlqyeshëm të kostos.

Nextant 400XTi është një aeroplan i rinovuar Hawker 400/400A. Megjithatë, shkalla e rinovimit është aq domethënëse sa që 400XTi konsiderohet teknikisht një avion i ri. 400XTi është një avion unik dhe përmban një dysheme plotësisht të sheshtë për rehati maksimale.

Brendshme të avionit të lehta

Brendësia e një avioni të lehtë është shumë e ngjashme me atë të një VLJ, megjithëse me disa vende shtesë. Vendet zakonisht vendosen në një konfigurim klubi me dy të tjera drejt pjesës së pasme të avionit.

Pasagjerët do të jenë të kënaqur të dinë se një tualet është i zakonshëm në pjesën e pasme të një avioni të lehtë.

Për më tepër, ky lloj avioni privat shpesh përmban një qendër freskuese të lehtë, e cila zakonisht është e disponueshme në pjesën e përparme të avionit.

Tavolinat e palosshme e bëjnë të lehtë kryerjen e punës gjatë fluturimit tuaj. Për më tepër, tavolinat ofrojnë hapësirë ​​të bollshme për ngrënien bazë.

Ky lloj avioni privat gjithashtu përmban kapacitet të shtuar të bagazhit në krahasim me ekuivalentët e tij më të vegjël VLJ. Prisni që avioni të jetë gjithashtu më i qetë brenda.

Lartësia e kabinës zakonisht do të mbetet e njëjtë me VLJ, duke shkuar në një maksimum prej 8,000 metrash. Sidoqoftë, një përjashtim i dukshëm nga kjo është Embraer Phenom 300E Phenom 300E ka një lartësi maksimale të kabinës prej vetëm 6,600 metrash.

Ndërsa avionët e lehtë nuk shtojnë një numër të madh veçorish mbi VLJ-të, arsyeja kryesore që disa pasagjerë i preferojnë ato është rritja e hapësirës. Megjithëse nuk janë jashtëzakonisht të rëndësishme, kabinat pak më të mëdha e bëjnë më të lehtë lëvizjen dhe kanë pak privatësi.

Bombardier Learjet 45/45XR e brendshme nga pjesa e pasme e kabinës duke parë përpara
JetRequest.com, CC BY-SA 3.0, përmes Wikimedia Commons

Statistikat e Avionëve të Lehtë

avionPasagjerët MaksDiapazoni maksimalÇmimi i blerjesKostoja e vlerësuar e kartës për orë
Bombardier Learjet 75 Liria92,080 milje detare$ 9.9 milion$3,400
Cessna Citation CJ3 +92,040 milje detare$ 8 milion$2,750
Cessna Citation CJ4102,165 milje detare$ 9.7 milion$2,800
Embraer Phenom 300E102,010 milje detare$ 9.45 milion$3,150
Tjetra 400XTi82,003 milje detare$ 5.2 milion$3,000
Fakte dhe shifra të avionëve Light Jet

Për kë shërbejnë avionët e lehtë?

Avionët e lehtë janë të përsosur për klientin e avionit privat, i cili kërkon më shumë hapësirë ​​sesa ofron një VLJ – qofshin këta njerëz apo sende. Për më tepër, avionët e lehtë ofrojnë rreze dhe rehati të përmirësuar mbi VLJS.

Prandaj, avionët e lehtë janë perfekt për klientët e mëposhtëm:

 • Klientët që fluturojnë më larg sesa lejon një VLJ.
 • Fluturimi me deri në 6 pasagjerë.
 • Klientët që kërkojnë komoditet të shtuar mbi avionët VLJ.

Nëse dëshironi të shihni të gjitha avionët e dritës që janë në dispozicion për veten tuaj, atëherë kërkoni përmes tyre këtu. Këtu ju mund të renditni dhe filtroni të gjithë avionët që t'i përshtaten nevojave tuaja të sakta.

Avionë me madhësi mesatare

Avionët me përmasa të mesme (shpesh të referuar si të mesëm) janë në vendin më të mirë të aeroplanit.

Këta avionë mund të fluturojnë po aq lehtësisht në distanca të shkurtra sa mund të fluturojnë në distanca të gjata.

Këta avionë mund të kalojnë kontinente dhe oqeane pa probleme.

Avionët janë më të mëdhenj dhe më të rehatshëm se VLJ-të dhe avionët e lehtë.

Kabina më e madhe është ideale për pasagjerët që kërkojnë hapësirë ​​më të madhe për kokën dhe hapësirë ​​shtesë për bagazhet.

Për më tepër, me një kabinë më të madhe vijnë më shumë vende. Prandaj, avionët e mesëm janë perfekte për rastet kur duhet të transportohen edhe disa pasagjerë.

Avionët me madhësi të mesme zakonisht kanë hapësirë ​​për 9 deri në 12 pasagjerë. Megjithatë, ndryshe nga VLJ-të dhe avionët e lehtë, këto shifra pasagjerësh janë më realiste.

Për më tepër, pasi avionët me madhësi të mesme zakonisht kërkojnë dy pilotë, shifrat e pasagjerëve nuk përfshijnë një person të ulur përpara.

Një përjashtim nga ky rregull është Pilatus PC-24.

Ndonjëherë mund të hasni në një avion të quajtur "aeroplan me madhësi super të mesme". Këta avionë janë midis avionëve të mesëm dhe avionëve të mëdhenj.

Megjithatë, ky dallim nuk përfshihet këtu pasi ndryshimi kryesor është rritja e diapazonit dhe kapacitetit të pasagjerëve.

Avionët me përmasa mesatare kanë një rreze mesatare prej 3,000 miljesh detare (3,450 milje / 5,555 km) dhe mund të lundrojnë në rreth 460 knots.

Avionë tipikë të mesëm

Avionët tipikë të madhësisë së mesme që ka të ngjarë të hasni janë Cessna Citation Latitude, Cessna Citation Sovereign+dhe Embraer Praetor 500.

Një avion veçanërisht i dukshëm në kategorinë e avionëve të mesëm është Pilatus PC-24. I quajtur si i vetmi SVJ - "aeroplan super i gjithanshëm".

PC-24 është një avion që ofron rehati të mjaftueshme, performancë mbresëlënëse në fushë të shkurtër dhe mund të ulet në pista të pista.

PC-24 është një nga avionët e biznesit më të fortë përreth, me një qëndrim fantastik "shko kudo". Për më tepër, PC-24 është i certifikuar për operim me një pilot dhe është i popullarizuar me Shërbimin Mbretëror Flying Doctor në Australi.

Brendshme të avionit mesatar

Brendësia e avionëve mesatarë është vendi ku gjërat fillojnë të bëhen vërtet interesante. Kjo është për shkak të rritjes së gamës. Rritja e konsiderueshme e gamës rezulton në avionë të përmasave të mesme që kërkojnë një rritje të komoditeteve.

Prandaj, avionët e mesëm janë më të gjerë - në shumicën e rasteve me dysheme plotësisht të sheshta. Shumica e avionëve të mesëm kanë vende shumë më të mëdha dhe më shumë hapësirë ​​për këmbët sesa avionët e lehtë.

Për më tepër, për shkak të diapazonit transatlantik, avionët më të mesëm kanë aftësinë të shndërrojnë disa vende dhe divanë në shtretër plotësisht të sheshtë.

Galerat janë shumë më të pajisura me avionë të mesëm, duke rezultuar në rritjen e aftësive të vaktit. Për më tepër, avioni është mjaft i madh për të konsideruar marrjen e një stjuardese për udhëtimin.

Ky lloj avioni privat gjithashtu ka një kabinë më të qetë se avionët më të vegjël. Për më tepër, lartësia maksimale e kabinës së këtyre avionëve është shumë më e ulët se VLJ-të ose avionët e lehtë.

Me avionët e mesëm, lartësitë maksimale të kabinës mund të shkojnë deri në 5,800 këmbë kur fluturoni në 45,000 këmbë.

Statistikat e avionëve të mesëm

avionPasagjerët MaksDiapazoni maksimalÇmimi i blerjesKostoja e vlerësuar e kartës për orë
Cessna Citation Sovereign+123,200 milje detare$ 19 milion$4,400
Embraer Legacy 500123,125 milje detare$ 18.4 milion$4,550
Embraer Praetor 50093,340 milje detare$ 17 milion$4,500
Pilatus PC-2492,000 milje detare$ 10.7 milion$4,150
Faktet dhe shifrat e avionëve Medium Jet

Për kë shërbejnë avionët e mesëm?

Avionët mesatarë janë idealë nëse kërkoni të kaloni kontinente ose oqeane. Për më tepër, avionët me madhësi të mesme janë ideale për klientët që kanë nevojë të transportojnë pasagjerë shtesë në një distancë të shkurtër.

Avionët e mesëm janë perfekt për klientët e mëposhtëm:

 • Klientët që kërkojnë të fluturojnë përtej oqeaneve, p.sh. Nju Jork në Londër.
 • Fluturimi i një grupi të madh në një distancë të shkurtër.
 • Klientë që duan një përvojë luksoze, por me çmime të mira.

Nëse dëshironi të shihni të gjitha Avionët e Mesëm që janë në dispozicion për veten tuaj, atëherë kërkoni përmes tyre këtu. Këtu ju mund të renditni dhe filtroni të gjithë avionët që t'i përshtaten nevojave tuaja të sakta.

Avionë të mëdhenj

Avionët e mëdhenj janë kulmi i aviacionit të biznesit.

Këtu fillojnë të gjitha teknologjitë dhe zhvillimet më të fundit. Këta janë avionët që specializohen në fluturimet në distanca të gjata.

Ky lloj avioni privat mund të ketë dushe në bord, zona të dedikuara për pushim të ekuipazhit, dy tualete dhe dhoma gjumi të dedikuara.

Avioni i kësaj kategorie përmban disa nga prodhuesit më të njohur në industri, si p.sh Gulfstream, Bombardierdhe Dassault.

Këta avionë fluturojnë më të shpejtë, më të lartë dhe janë më luksozët.

Ka mjaft ndryshim brenda kategorisë së avionëve të mëdhenj. Ndonjëherë do të shihni një nën-kategori avionësh me rreze ultra të gjatë.

Diapazoni i avionëve të mëdhenj mund të shkojë diku nga pak më shumë se 3,000 Miles Nautical (3,452 Miles / 5,555 KM) deri në mbi 7,500 Miles Nautical (8,630 Miles / 13,890 KM).

Avionët e mëdhenj kanë një shpejtësi tipike të lundrimit prej 470 - 480 knots. Megjithatë, avionët e rangut të lartë mund të lundrojnë lehtësisht me mbi 500 knots. Kjo i vendos ato me shpejtësi pak nën shpejtësinë e zërit.

Bombardier Global 7500 ne toke gati per te ndezur motorin me marshaler perpara
Cahyadi HP / Shutterstock.com

Avionë tipikë të mëdhenj

Avionët e mëdhenj vijnë në një gamë të gjerë madhësish. Në skajin më të vogël, ju keni avionë të tillë si Gulfstream G280 Bombardier Challenger 350. Këto avionë ndonjëherë klasifikohen si aeroplanë super të mesëm.

Avionë të tjerë më të vegjël përfshijnë Dassault Falcon 2000S 2000LXS, së bashku me Embraer Praetor 600. Të gjithë këta avionë kanë një numër të respektueshëm. Ata mund të lundrojnë rreth 460 knots me një diapazon maksimal prej rreth 4,000 milje detare.

Këto avionë kushtojnë në intervalin prej 20 milion - 30 milion dollarë. Shumica mund të fluturojnë deri në një lartësi maksimale prej 45,000 deri në 47,000 metra pa lëshim.

Megjithatë, në kategorinë e avionëve të mëdhenj, ka disa avionë me peshë të rëndë. Avionë të tillë si Bombardier Global 7500, Gulfstream G700, dhe Dassault Falcon 8X.

La Global 7500 dhe G700 mund të lundrojnë me lehtësi në 516 knots (0.9 Mach). Global 7500 ka një diapazon maksimal prej 7,700 milje detare. Një distancë që do të thotë se mund të fluturojë pa ndalur nga Londra në Australi (nëse kushtet janë të përshtatshme). G700 ka një kabinë mjaft të madhe për të pasur deri në pesë zona të ndara të jetesës.

Brendshme të mëdha avionësh

Prisni të gjeni zonat e pushimit të ekuipazhit dhe dy tualete në avionin më të madh. Për më tepër, dushet mund të gjenden gjithashtu në bord. Një avion si ai Dassault Falcon 8X ka një dush në pjesën e pasme.

Brendësia e avionëve të mëdhenj është thjesht e pabesueshme. Kabina të mëdha e bëjnë të lehtë lëvizjen. Shumë avionë të mëdhenj kanë kapacitet për deri në 19 pasagjerë. Një avion si ai Gulfstream G650 është në gjendje të mbajë 19 pasagjerë të ulur dhe 10 pasagjerë në një konfigurim të fjetur.

Zhurma brenda kabinave është jashtëzakonisht e ulët, me disa GulfstreamKa një nivel zhurme në kabinën prej vetëm 47 decibel.

Lartësia e kabinës është gjithashtu jashtëzakonisht e ulët. Lider në industri Gulfstream avionët kanë një lartësi maksimale të kabinës prej vetëm 4,100 metra kur dalin në det në 51,000 këmbë. Kjo do të sigurojë që vonesa e avionit të jetë në minimumin absolut gjatë mbërritjes.

Kabinat e avionëve, natyrisht, mund të kontrollohen nga telefoni juaj. I madh dritaret në të gjithë kabinat lagni brendësinë me dritë natyrale. Të Dassault Falcon 6X madje ka edhe një dritë xhami. E para ishte e pajisur me një avion biznesi në prodhim.

Një galerë me shërbim të plotë siguron që ju të mund të shijoni ushqimet gustator ndërsa lundroni përtej oqeanit. WiFi është shpesh i disponueshëm në bord. Fuqia e WiFi ju siguron që të merrni pjesë në videokonferenca dhe të transmetoni filma.

Avionë si Bombardier Global 7500 përmban sisteme ndriçimi me ritëm qarkullues për të reduktuar më tej vonesën e avionit. Kjo, e kombinuar me dhomën private në pjesën e pasme të avionit, ndihmon për të reduktuar më tej vonesën e avionit.

Prandaj, dhoma private në bordin e disa avionëve të mëdhenj ju ofron një madhësi të plotë krevat për një gjumë të përsosur të natës.

Dassault Falcon Brendshme 6X me zonën e ngrënies në të majtë
Matti Blume, CC BY-SA 4.0, përmes Wikimedia Commons

Statistikat e mëdha të avionëve

avionPasagjerët MaksDiapazoni maksimalÇmimi i blerjesKostoja e vlerësuar e kartës për orë
Bombardier Global 7500197,700 milje detare$ 73 milion$15,900
Dassault Falcon 6X165,500 milje detare$ 47 milion$10,000
Dassault Falcon 900LX144,750 milje detare$ 44 milion$5,900
Embraer Praetor 600124,018 milje detare$ 21 milion$8,000
Gulfstream G700197,500 milje detare$ 75 milion$13,000
Fakte dhe shifra të avionëve të mëdhenj reaktivë

Për kë shërbejnë avionët e mëdhenj?

Avionët e mëdhenj janë idealë për fluturime në distanca të gjata. Nëse ju duhet të shkoni në anën tjetër të botës shpejt dhe rehat, këta janë avionët për këtë punë. Ato janë të shpejta, efikase dhe luksoze.

Avionët e mëdhenj janë perfekt për klientët e mëposhtëm:

 • Fluturimi midis kontinenteve dhe përtej oqeaneve.
 • Klientë që duan përvojën më luksoze.
 • Një avion që mund të fluturojë më shpejt, më të lartë dhe më larg.

Nëse dëshironi të shihni të gjitha avionët e mëdhenj që janë në dispozicion për veten tuaj, atëherë kërkoni përmes tyre këtu. Këtu ju mund të renditni dhe filtroni të gjithë avionët që t'i përshtaten nevojave tuaja të sakta.

Avion Turboprop

Më pas në llojin e avionëve privat janë avionët turboprop. Ndërsa aeroplanët turboprop nuk janë të mundësuar nga motorë reaktivë, pra që do të thotë se ata nuk janë "aeroplanë privatë", ata janë avionë mbresëlënës.

Klientët dhe pasagjerët shpesh i lënë pas dore avionët turboprop për shkak të motorëve të tyre. Sidoqoftë, kjo shpesh është e informuar keq.

Avionët turboprop kanë shpejtësinë, rrezen dhe kapacitetin e pasagjerëve për të vazhduar me avionët. Për më tepër, avionët me turboprop zakonisht do të mundin avionët për sa i përket efikasitetit të karburantit dhe kostove të funksionimit.

Prandaj, avionët turboprop mund të jenë një zgjedhje e zgjuar nëse jeni duke kërkuar mënyrën më efikase për të fluturuar.

Avionët turboprop nuk janë më pak të sigurt se avionët reaktivë. Kjo do të thotë, ato janë jashtëzakonisht të sigurta. Edhe avioni me një motor.

Avionët turboprop zakonisht kanë një diapazon rreth 1,800 milje detare (2,071 milje / 3,333 KM). Kjo i vendos ata njësoj me VLJ-të.

Beechcraft King Air 360 e jashtme në tokë përpara aeroportit
Augsburg Air Service GmbH, CC BY-SA 4.0, përmes Wikimedia Commons

Avionë tipikë Turboprop

Lloji më i zakonshëm i avionëve turboprop atje është vargu King Air.

Familja e avionëve King Air është familja me turbopropa civilë më jetëgjatë atje.

Avionët King Air janë prodhuar nga Beechcraft. Beechcraft është në pronësi të Textron Aviation, e njëjta kompani që zotëron Cessna.

Avionët më të fundit të King Air që do të zhvillohen dhe do të dalin në treg janë Mbreti Air 360 dhe Mbreti Air 260.

Këta janë dy avionë luksozë me turboprop që kanë rreze të madhe, performancë në fushë të shkurtër dhe ambiente të brendshme komode.

Në anën tjetër të spektrit turboprop, ekziston Pilatus PC-24. Prodhuar nga e njëjta kompani që bëri PC-24 - avioni i biznesit më i thyer.

Versioni i fundit - PC-12 NGX - ka një rreze prej 1,803 milje detare, mund të transportojë deri në 10 pasagjerë dhe lundrim deri në 290 knots. Përfitimi shtesë i PC-12 NGX për pronarët është se ai ka amortizimin më të vogël të çdo avioni në klasën e tij.

Brendshme të Avionëve Turboprop

Pjesa e brendshme e shumicës së avionëve turboprop është e rehatshme. Ndërsa ata nuk kanë lartësitë e ulëta të kabinës së shumë avionëve reaktivë, ata zakonisht kanë më shumë hapësirë.

PC-12 NGX, për shembull, ka një dysheme plotësisht të sheshtë.

Për sa i përket paraqitjes së brendshme, ai është shumë i ngjashëm me gamën e avionëve të lehtë të avionëve. Vendet janë të rregulluara në një konfigurim klubi me një çift prapa.

Më shpesh sesa jo, një tualet mund të gjendet gjithashtu në bord. Për më tepër, një qendër e lehtë freskuese është shpesh e disponueshme për t'ju mbajtur të hidratuar gjatë fluturimit.

Sidoqoftë, një arsye që udhëtarët ndonjëherë u shmangen turbopropave është zhurma e perceptuar. Ndërsa turboprupat mund të jenë disa decibel më të fortë se avionët reaktivë - është një konkurrencë e ngushtë.

Me një avion si PC-12 NGX, motori është në pjesën e përparme. Prandaj, zhurma është drejt pjesës së përparme të kabinës. Kjo është ndryshe nga motorët reaktivë që ndodhen në pjesën e pasme të avionit.

Beechcraft King Air 360 i brendshëm me sedilje lëkure të zeza nga pjesa e prapme e kabinës, duke kërkuar përpara drejt kabinës
Augsburg Air Service GmbH, CC BY-SA 4.0, përmes Wikimedia Commons

Statistikat e aeroplanëve Turboprop

avionPasagjerët MaksDiapazoni maksimalÇmimi i blerjesKostoja e vlerësuar e kartës për orë
Beechcraft King Air 26071,720 milje detare$ 6.7 milion$2,200
Beechcraft King Air 36091,806 milje detare$ 7.9 milion$3,000
Pilatus PC-12 NGX101,803 milje detare$ 4.4 milion$2,000
Fakte dhe shifra të avionëve turboprop

Për kë shërbejnë aeroplanët turboprop?

Avionët turboprop janë perfekt për klientët që kërkojnë diapazonin e një VLJ por me hapësirën e brendshme të një avioni të lehtë.

Turboprops janë perfekte për klientët e mëposhtëm:

 • Ata që fluturojnë në një distancë të shkurtër.
 • Klientët që duan një kosto të ulët operative.
 • Pasagjerë që kërkojnë hapësirë ​​të brendshme me performancë të shkëlqyer në fushë të shkurtër.

Nëse dëshironi të shikoni të gjitha turbopropat që janë në dispozicion për veten tuaj, atëherë kërkoni përmes tyre këtu. Këtu ju mund të renditni dhe filtroni të gjithë avionët që t'i përshtaten nevojave tuaja të sakta.

Imazhi i veçuar: Paul Sveda / Shutterstock.com

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.