Kalo te përmbajtja kryesore

Si të vendosni midis avionit privat më të shpejtë në botë kundrejt një prej më të njohurve?

Dorëzimet e Cessna Citation X filloi në vitin 1996 dhe vazhdoi deri në vitin 2012. Në krahasim, dërgesat e Bombardier Challenger 300 filloi në vitin 2003 dhe vazhdoi deri në vitin 2014.

Të dyja Cessna Citation X Bombardier Challenger 300 kanë një rreze maksimale prej mbi 3,000 milje detare dhe të dyja mbajnë një numër të ngjashëm pasagjerësh.

Megjithatë, ka disa mënyra kryesore që këta avionë ndryshojnë - për shembull, Cessna Citation X nuk ka një dysheme të brendshme të sheshtë, ndërsa ajo Challenger 300 bën.

Prandaj, vazhdoni të lexoni në mënyrë që të zbuloni ngjashmëritë dhe ndryshimet kryesore midis këtyre dy avionëve, së bashku me zbulimin se cili do t'i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Për të ndihmuar në këtë krahasim, ne do të përdorim veçorinë tonë të krahasimit të shërbimit Premium, të cilin mund ta mësoni më shumë për këtu.

Performance

Së pari, performanca.

La Cessna Citation X fuqizohet nga dy motorë Rolls-Royce AE3007C1, me secilin të aftë të japë 6,442 lbs shtytje. Prandaj, kjo rezulton në një prodhim të përgjithshëm shtytës prej 12,884 lbs. Dhe, kur shihni imazhet e Cessna Citation X, do të vini re se sa të mëdhenj janë motorët.

Me fuqinë e këtyre motorëve, Citation X është në gjendje të arrijë një shpejtësi maksimale lundrimi prej 525 knots, ekuivalente me 0.91 Mach. Kjo, pra, bën që Citation X avioni privat më i shpejtë në botë. Shikoni se si krahasohet me avionët e tjerë këtu.

Në krahasim, Challenger 300 fuqizohet nga dy motorë Honeywell HTF7000, me secilin prej tyre deri në 6,826 lbs shtytje. Kjo rezulton në një prodhim total të shtytjes prej 13,652 lbs.

Si rezultat, Challenger 300 është i aftë të lundrojë deri në 470 knots ose 0.82 Mach.

Prandaj, për sa i përket lundrimit me shpejtësi të lartë, Citation X është fituesi i qartë.

Megjithatë, kur shikojmë shifrat e lundrimit me rreze të gjatë, hendeku nuk është aq i rëndësishëm.

Kur bëhet fjalë për maksimizimin e rrezes së çdo avioni, Citation X mund të lundrojë në 470 knots, ndërsa Challenger 300 lundrime në 459 knots. Prandaj, kur bëhet fjalë për shpejtësinë e lundrimit me rreze të gjatë për çdo avion, diferenca është vetëm 11 knots.

Ndërsa Citation X mund të lundrojë në një lartësi më të madhe prej 51,000 këmbësh krahasuar me lartësinë maksimale prej 45,000 këmbësh për Challenger 300, të dy avionët kanë të njëjtën lartësi fillestare të lundrimit prej 43,000 këmbësh.

Përveç kësaj, Challenger 300 është në gjendje të arrijë atje më shpejt me një shpejtësi ngjitjeje prej 5,000 këmbësh në minutë krahasuar me 3,650 këmbët në minutë të Citation X.

Megjithatë, një fushë kyçe ku Challenger 300 rreh Citation X është djegia e karburantit. Karburanti është zakonisht kostoja më e rëndësishme kur bëhet fjalë për normën e funksionimit për orë të një avioni privat. Prandaj, sa më i ulët të digjet karburanti, aq më i ulët është kostoja.

Ndërsa Challenger 300 djeg rreth 266 litra karburant në orë Citation X djeg 336 litra në orë. Gjatë një viti, diferenca prej 70 gallonësh do të shtohet vërtet.

Për shembull, thoni se ju kushton 7 dollarë për gallon karburant. Në orë, Citation X do të kushtojë rreth 500 dollarë më shumë vetëm në koston e karburantit. Më pas, le të themi se fluturoni 350 orë në vit, që shton deri në 175,000 dollarë kosto shtesë të karburantit gjatë një viti. Zotëroni një nga këta avionë për 3 vjet dhe kjo është një gjysmë milioni dollarë shtesë karburant i djegur gjatë afatit të pronësisë suaj.

Varg

Kur bëhet fjalë për rrezen maksimale të këtyre avionëve, shifrat janë pothuajse identike, me të dy të aftë për të fluturuar pak më shumë se 3,000 milje detare.

Në shifra të sakta, Cessna Citation X është në gjendje të fluturojë pa ndalesë deri në 3,140 milje detare, krahasuar me rrezen maksimale prej 3,220 milje detare të Bombardier Challenger 300.

Këto shifra do t'ju lejojnë të fluturoni me lehtësi nga Nju Jorku për në çdo vend tjetër në Shtetet e Bashkuara ose në Kanada, Meksikë dhe majat e Amerikës së Jugut.

Megjithatë, këto shifra nuk janë vërtet të mjaftueshme për t'ju çuar nga Nju Jorku në Evropë. Po, teorikisht, mundeni. Por sapo të filloni të shtoni peshë, pasagjerë dhe një diferencë prej siguri, Amerika e Veriut në Evropë pa ndalesë nuk është një mundësi realiste.

Nëse dëshironi t'i operoni këto avionë në Evropë, do të shikoni një shifër që mund të arrijë në të gjithë Evropën, Afrikën Veriore dhe Lindjen e Mesme. Nga Londra, të dy avionët do të jenë në gjendje të fluturojnë vetëm larg Dubait.

Si gjithmonë, është e rëndësishme të mbani mend se shifrat maksimale të gamës për avionët privatë supozojnë kushte optimale të motit dhe peshë minimale në bord.

Prandaj, nëse përdorim kalkulatorin e diapazonit në tonë Prim shërbim që ju lejon të rregulloni diapazonin për numrin e pasagjerëve, ne mund të shohim se si ai diapazon zvogëlohet ngadalë ndërsa shtoni pasagjerë.

Performanca në tokë

Kur bëhet fjalë për performancën në tokë, Challenger 300 vetëm rreh nga Citation X.

Për sa i përket performancës së tokës, shifrat më të ulëta janë më të mira. Kjo për shkak se distanca më e shkurtër e nevojshme për një avion për t'u ngritur dhe për t'u ulur do të thotë që ju mund të operoni brenda dhe jashtë më shumë aeroporteve. Gjatësia e pistës nuk është më shqetësuese.

Dhe, si gjithmonë me avionët privatë, ju dëshironi të maksimizoni opsionet dhe fleksibilitetin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur.

La Citation X ka një distancë minimale ngritjeje prej 5,250 këmbësh krahasuar me distancën minimale të ngritjes prej 4,950 këmbësh për Challenger 300.

Kur bëhet fjalë për distancën minimale të uljes, Citation X është në gjendje të ulet në 2,816 këmbë krahasuar me 2,400 këmbë për Challenger 300.

Realisht, a do të ketë rëndësi një ndryshim në distancën e ngritjes prej 300 këmbësh në botën reale? Me siguri jo. Megjithatë, është ende e dobishme të kesh një avantazh të lehtë.

Përsëri, ngjashëm me gamën, kjo supozon kushte perfekte dhe peshë minimale.

Dimensionet e Brendshme

Kur bëhet fjalë për dimensionet e brendshme të këtyre avionëve, është e rëndësishme të merren parasysh edhe dimensionet e jashtme. Prandaj, kjo do të tregojë se sa mirë e përdor çdo avion hapësirën e tij.

Së pari, Citation X e jashtme ka një gjatësi prej 72.31 këmbësh, lartësi 19.19 këmbë dhe ka një hapje krahësh prej 63.91 këmbë.

Në krahasim me Challenger 300 ka një gjatësi prej 68.6 këmbë, lartësi 19.69 këmbë dhe një hapje krahësh 63.81 këmbë.

Pra, përmbledhja, Citation X është pak më i gjatë, jo aq i gjatë dhe afërsisht e njëjta gjerësi si ajo Challenger 300.

Tani, le të hedhim një vështrim në dimensionet e brendshme.

La Citation X ka 23.88 këmbë në gjatësi të brendshme, 5.71 këmbë në lartësi dhe 5.51 këmbë në gjerësi.

Krahasuar me Challenger 300, kjo është një kabinë mjaft e ngushtë.

La Challenger 300 ka gjatësi 23.69 këmbë, lartësi 6.1 këmbë dhe gjerësi të brendshme prej 7.19 këmbë.

Pra, gjatësia është pothuajse identike pavarësisht nga pjesa e jashtme e Citation X është rreth 3.5 metra më i gjatë.

La Challenger 300 ka një kabinë më të lartë, që do të thotë se është më e lehtë të ngrihesh dhe të lëvizësh.

Përveç kësaj, Challenger 300 ka një kabinë dukshëm më të gjerë që rezulton në një korridor më të gjerë, më shumë hapësirë ​​mbi supet dhe ndenjëse më të gjera.

Për më tepër, ndryshimi në vëllimin e kabinës është mjaft i rëndësishëm. Të Bombardier Challenger 300 ka një vëllim kabine prej 1,039 këmbë kub krahasuar me një vëllim kabine prej 752 metra kub për Citation X.

Kjo nënvizon se sa joefikase Citation X përdor hapësirën e tij.

I brendshëm

Siç u përmend më parë, Challenger 300 ka një kabinë më të gjatë dhe më të gjerë se sa Citation X. Si rezultat është në gjendje të transportojë më shumë pasagjerë.

La Challenger 300 është në gjendje të transportojë deri në 10 pasagjerë me një konfigurim tipik që siguron hapësirë ​​për 9 pasagjerë.

Në krahasim, Citation X mund të transportojë deri në 9 pasagjerë me një konfigurim tipik që siguron hapësirë ​​për 8 pasagjerë.

Diçka që shpesh anashkalohet kur krahasohen avionët privatë, por është një faktor i rëndësishëm është lartësia maksimale e kabinës. Ky është presioni i kabinës i shprehur si një lartësi ekuivalente mbi nivelin e detit. Sa më e ulët aq më mirë.

Në lartësinë maksimale, Citation X ka një lartësi kabine prej 8,000 këmbësh. Ndërsa kur të Challenger 300 është në lartësinë e saj maksimale, ajo ka një lartësi kabine prej 7,400 këmbësh. Megjithatë, mbani mend se Citation X mund të lundrojë në një lartësi më të madhe.

Prandaj, nëse shikojmë lartësinë që çdo avion mund të mbajë një kabinë në nivelin e detit, marrim një rezultat paksa të ndryshëm.

La Citation X është në gjendje të mbajë një kabinë në nivelin e detit deri në 25,230 këmbë krahasuar me 23,338 këmbët e Challenger 300.

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm me brendësinë e këtyre avionëve është dyshemeja. Të Citation X nuk ka një dysheme të sheshtë. Pothuajse gjithçka bën konkurrenca.

Një dysheme e sheshtë rrit në mënyrë dramatike komoditetin dhe lehtësinë e lëvizjes nëpër kabinë. Për më tepër, Challenger 300 ka akses të bagazheve gjatë fluturimit të cilat Citation X jo.

Cessna Citation X

Madje duke pasur parasysh se Citation X është avioni më i shpejtë mesatar në botë, Cessna nuk ka lënë pas dore projektimin e një kabine komode dhe luksoze për të kompletuar paketën.

Në kohën e lëshimit të avionit, Citation X kishte kabinën më të madhe nga çdo Citation model para tij. Dimensionet e brendshme të kabinës 23′ 11″, gjerësia e kabinës 5′ 6″ dhe lartësia e kabinës 5′ 8″ ofrojnë hapësirë ​​të bollshme për t'u çlodhur dhe shtrirë.

Zakonisht vendosen tetë pasagjerë në një konfigurim të gjerë të ndenjëseve ekzekutive, Citation X gjithashtu mund të transportojë një maksimum prej dymbëdhjetë pasagjerësh në një sistem ulësesh me densitet më të lartë.

Duke prezantuar një tualet të madh, një galerë plotësisht funksionale dhe një dollap të gjerë, udhëtarët do të gjejnë Cessna u kujdes shumë për të plotësuar nevojat e tyre gjatë fluturimit.

La Citation X ofron gjithashtu mbi 80 metra kub hapësirë ​​magazinimi në një ndarje bagazhesh të ngrohur mirë dhe me presion të duhur, duke parandaluar në mënyrë efektive dëmtimin e ngarkesës pavarësisht nga kushtet e jashtme të motit.

Shkurtimisht, Cessna ka krijuar një kabinë të rehatshme ekzekutive për të plotësuar shpejtësitë përfundimisht mbresëlënëse të larta që Citation X është bërë i njohur për.

A tualet, mjaft i madh për t'u dyfishuar si dhomë zhveshjeje, ndodhet në pjesën e pasme të avionit privat dhe një dollap, mjaft i madh për të ruajtur çantat e veshjeve, është i arritshëm.

Cessna Citation X

Cessna Citation X Brendshme
Cessna Citation X Brendshme
Cessna Citation X Brendshme

Bombardier Challenger 300

Bombardier Challenger 300 Brendshme
Bombardier Challenger 300 Brendshme
Bombardier Challenger 300 Brendshme

Bombardier Challenger 300

Kabina e klasit të biznesit ofron një mjedis pune sipas standardeve ekzekutive të korporatës, një brendshme luksoze dhe kabinë 20% më të lartë dritaret. Kabina ka një gjatësi prej 28.6 metra, gjerësi 7.2 këmbë dhe 6.2 metra të gjatë, duke i dhënë asaj një vëllim total të kabinës prej 930 metra kub. Kabina e pasagjerëve ka një sipërfaqe prej 13.28 m² dhe ul tetë pasagjerë biznesi në ndenjëse të dyfishtë në klub.

Kabina mund të konfigurohet në mënyrë alternative me një brendshme me 16 vende me densitet të lartë. Konfigurimi i ndenjëseve përbëhet nga ndenjëse të reja të bukura prej lëkure për gjashtë, një divan i madh me tre vende me ngjyra të ngrohta neutrale dhe një ndenjëse e dhjetë opsionale e disponueshme në tualetin e mbyllur. Divani shndërrohet lehtësisht në një krevat në fluturime më të gjata kur është e nevojshme.

Është i pajisur me ulëse mbështetëse rrotulluese me gjurmim secila me një tavolinë dhe pikë telefonike. Një ndarje bagazhesh në pjesën e pasme të kabinës është e aksesueshme gjatë fluturimit.

Ndarjet e kabinës dhe bagazheve janë me ajër të kondicionuar dhe nën presion nga sistemi i kontrollit mjedisor Liebherr Aerospace-Toulouse. Në pjesën e pasme të kabinës është galeria me objektet e pasagjerëve. Dera e kabinës është në anën e portit në pjesën e përparme të kabinës.

Pajisjet e brendshme përfshijnë katër Ekrane LCD përshtatës, FMS të dyfishtë me aftësi përqasjesh LPV dhe RNP, SVS, një MultiScan, radar moti, IRS të dyfishtë, GPS të dyfishtë SBAS, EFIS të integruar dhe radio të dyfishta VHF dhe HF. Pajisjet e tjera përfshijnë Sistemin e shfaqjes ajrore, altoparlantët e kabinës, CD stereo, luajtësin DVD, Qendrën e plotë të freskimit, tualetin e mbyllur plotësisht, kufjet, aksesin e bagazheve gjatë fluturimit, dollapin e aksesueshëm nga brenda, mikrovalën, prizat e energjisë dhe monitorët video.

Zona e gjerë e bagazhit mund të arrihet dhe mund të strehojë një sasi të konsiderueshme bagazhesh, duke përfshirë sende të tilla si ski dëbore dhe klube golfi. Përveç kësaj, një shoqërues i kabinës ofrohet për fluturime më të gjata dhe sipas kërkesës. Pakoja e saj e vetme ruan një temperaturë të rehatshme dhe një lartësi të kabinës prej 7,400 metrash.

Sisteme të përparuara të izolimit të zërit për avionët e biznesit, prezantimi i Silentium Air 300 Series Kit, një sistem i izolimit të zërit i bërë në mënyrë unike i zhvilluar në mënyrë unike bazuar në specifikimet inxhinierike të Bombardier Challenger 300. Instalimi i kompletit Silentium Air 300 Series përgjithësisht do të zvogëlojë nivelet e përgjithshme të zhurmës së kabinës me të paktën tre decibel, nivelet më të ulëta të zhurmës zvogëlojnë lodhjen e pasagjerëve dhe krijojnë një mjedis shumë më produktiv dhe të rehatshëm për biseda, përqendrim dhe argëtim audio / video.

Çmimi i kartës

Kur bëhet fjalë për marrjen me qira të një prej këtyre avionëve, nuk ka shumë kosto.

Çmimi i parashikuar i kartës për Cessna Citation X është rreth 6,000 dollarë në orë.

Në krahasim, Bombardier Challenger 300 ka një çmim të vlerësuar për orë të charter prej 7,000 $.

Të dy avionët janë mjaft popullor, me rreth 300 shembuj të Citation X dhe rreth 450 në shërbim Challenger 300 avionë.

Prandaj, nuk duhet të keni shumë probleme duke u përpjekur të blini një prej këtyre avionëve për çarter. Megjithatë, të Citation X është më i popullarizuar në Amerikë sesa në Evropë, kështu që mund të keni vështirësi të gjeni një në Evropë.

Çmimi i blerjes

Kur këta avionë ishin të rinj ata kishin një çmim blerjeje relativisht të ngjashme, me Citation X që kushton 23 milionë dollarë dhe Challenger 300 që kushtojnë 21 milionë dollarë.

Megjithatë, me kalimin e viteve, Challenger 300 ka mbajtur më shumë nga vlera e saj.

Shihni grafikun më poshtë për një krahasim të plotë të vlerës nga Krahasoni Avionët Privatë Premium shërbimit.

Siç mund ta shohim, për të njëjtën moshë të avionëve, Challenger 300 është dukshëm më shumë.

Vlerat aktuale të tregut sugjerojnë se një 2006 Cessna Citation X do të kushtojë 6.7 milionë dollarë. Në krahasim me të njëjtën moshë Challenger 300 do të kushtojë vetëm 12 milionë dollarë.

Për më tepër, Citation X ka një normë më të lartë amortizimi vjetor prej 4.17% krahasuar me 4.13% të Challenger 300.

Megjithatë, duke pasur parasysh vlerën më të lartë fillestare të Challenger 300, pas 3 vitesh pronësi, më shumë para do të humbasin me Challenger 300. Por përsëri, kjo pothuajse do të kompensohet nga djegia e ulët e karburantit!

Nëse po kërkoni të blini një avion, mund ta gjeni në faqet e internetit si p.sh Kontrollues or AvBlerësi.

përmbledhje

Pra, cili avion është më i miri?

La Citation X është një avion me shumë personalitete. Është me të vërtetë një avion ikonë me pamjen e tij mbresëlënëse, motorët e mëdhenj dhe shpejtësinë mbresëlënëse.

Megjithatë, kur i shikojmë këta avionë në mënyrë objektive, vetëm për sa i përket performancës dhe komoditetit, Challenger 300 fitore në pothuajse çdo kategori.

La Challenger 300 është më e lirë për të operuar çdo orë, do ta mbajë vlerën pak më mirë dhe ka një kabinë më të madhe dhe më të gjerë.

Përveç kësaj, Challenger 300 është në gjendje të mbajë hapin dhe, në disa raste, të mposht performancën e Citation X.

Nëse doni avionin më të shpejtë në botë, atëherë duhet të merrni në dorë një Citation X.

Megjithatë, nëse jeni të interesuar për aspekte të tjera përveç shpejtësisë maksimale të lundrimit (që janë shumica e pronarëve), atëherë Challenger 300 ka të ngjarë të jetë zgjedhja më e arsyeshme.

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.