Kalo te përmbajtja kryesore

Të dyja Bombardier Global 5000 dhe Gulfstream G500 synon të njëjtin treg.

Të dy avionët përfaqësojnë shifra të respektueshme të gamës dhe performancës.

Megjithatë, Global 5000 ka filluar të tregojë moshën e tij në krahasim me më të rejat Gulfstream.

Performance

Kur bëhet fjalë për performancën e këtyre dy avionëve, është një konkurrencë e ngushtë.

Për referencë, Bombardier Global 5000 mundësohet nga dy motorë Rolls-Royce BR710-A2-20. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 14,750 l shtytje. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për Global 5000 është 29,500 bs

Nga ana tjetër, Gulfstream G500 mundësohet nga dy motorë Pratt & Whitney Canada PW814GA. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 15,144 bs shtytje. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për G500 është 30,288 bs.

Rrjedhimisht, shtytja shtesë e G500 – ndër faktorët e tjerë – e lejon atë të lundrojë deri në 516 knots. Në krahasim, Global 5000 kryeson në 499 knots.

Sigurisht, ky ndryshim në shpejtësi duket relativisht margjinal. Megjithatë, gjatë 1,000 miljeve detare, G500 do t'ju kursejë pak më pak se katër minuta.

Tani, le të imagjinojmë se po fluturoni pa ndalesë nga Londra në Los Anxhelos – një distancë prej pak më pak se 5,000 milje detare. G500 do ta kryejë këtë mision 20 minuta më shpejt se ai Global 5000.

Në një udhëtim të vetëm, kjo nuk është shumë e rëndësishme. Megjithatë, po sikur ta bëni këtë fluturim një herë në muaj? Apo edhe dy herë në muaj? Pastaj, krejt papritur, ato 20 minuta fillojnë të shtohen në shumë orë të kursyera gjatë një viti.

Për më tepër, Gulfstream G500 ka fuqi përpara kur bëhet fjalë për djegien mesatare të karburantit në orë. Mesatarisht, G500 djeg vetëm 353 gallon në orë (GPH). Në krahasim, Bombardier Global 5000 djeg mesatarisht 450 gallon në orë (GPH).

Kësaj radhe ndryshimi mes këtyre dy avionëve nuk është as margjinal. Një ndryshim prej 100 gallonësh në orë është i rëndësishëm dhe do të ketë një ndikim të rëndësishëm në kosto.

Varg

Kur bëhet fjalë për rrezen maksimale të këtyre dy avionëve, ata janë jashtëzakonisht të ngjashëm.

La Global 5000 është në gjendje të fluturojë deri në 5,200 milje detare (5,984 milje / 9,630 km) pa pasur nevojë për karburant. Në krahasim, G500 është në gjendje të fluturojë deri në 5,300 milje detare (6,099 milje / 9,816 km) pa pasur nevojë për karburant.

Sigurisht, si me çdo prodhues të deklaruar shifrat e diapazonit, këta numra janë disi optimistë. Vizualizoni këto shifra të diapazonit duke përdorur mjetin tonë privat të rrezes së avionëve këtu.

Performanca në tokë

Performanca në tokë është një tjetër faktor i rëndësishëm kur krahasohen dy avionë pasi shifrat më të ulëta do të rrisin gamën operacionale të avionit.

Nuk ka dy aeroporte të njëjta, dhe sigurisht, jo të gjithë aeroportet janë krijuar të barabartë.

Prandaj, nëse një avion mund të ulet dhe, më e rëndësishmja, të ngrihet në një distancë të shkurtër, ata do të jenë në gjendje të arrijnë më shumë aeroporte. Sa më shumë aeroporte të arrijë një avion, aq më e shkurtër do të jetë koha juaj e udhëtimit pasi mund të arrini dhe të niseni më afër destinacionit tuaj përfundimtar.

Kur krahasojmë performancën e tokës së Global 5000 dhe G500, diferenca është margjinale.

Për referencë, Bombardier Global 5000 ka një distancë minimale ngritjeje prej 5,540 metrash.

Në krahasim, Gulfstream G500 ka një distancë minimale ngritjeje prej 5,300 metrash.

Kur bëhet fjalë për distancën e uljes, Global 5000 është pak më përpara se G500, me një distancë minimale uljeje prej 2,207 këmbësh.

Ndërsa distanca minimale e uljes së G500 është 3,100 këmbë.

Dimensionet e Brendshme

Çuditërisht, një ndryshim i dukshëm midis Global 5000 dhe G500 është gjatësia e brendshme.

Kur bëhet fjalë për gjatësinë e brendshme, Global Kabina e viteve 5000 është e gjatë 12.41 metra. Në krahasim, kabina e G500 ka një gjatësi prej 14.5 metrash.

Tjetra është gjerësia e brendshme. Global Kabina e 5000 ka gjerësi 2.41 metra. Në krahasim, kabina e G500 është e gjerë 2.31 metra.

Më në fund, lartësia e kabinës. Global Lartësia e kabinës së viteve 5000 është 1.88 metra. Në mënyrë të ngjashme, G500 ka 1.88 në lartësinë e brendshme.

Zyrtarisht, Global 5000 është në gjendje të mbajë deri në 16. Në të kundërt, G500 ka një maksimum zyrtar të zënies së pasagjerëve prej 19.

Dhe së fundmi, kapaciteti i bagazhit. Global 5000 mund të strehojë 195 metra kub bagazh, ndërsa G500 ka hapësirë ​​për deri në 175 metra kub bagazh.

Kur shikoni këto shifra, çdo avion ka anët e veta pozitive.

Për shembull, kabina më e gjatë e G500 rezulton në gjendjen e saj për të akomoduar më shumë pasagjerë.

Megjithatë, kabina më e gjerë e Global 5000 do të rezultojë në më shumë hapësirë ​​mbi supet dhe një korridor pak më të gjerë. Kjo do ta bëjë lëvizjen rreth kabinës pak më të lehtë.

Më pas, kur shikoni kapacitetin e bagazheve, çdo pasagjer do të jetë në gjendje të marrë më shumë bagazhe kur fluturon në avion Global 5000.

I brendshëm

Kur krahasoni brendësinë e avionit, është gjithmonë e rëndësishme të merret parasysh viti kur filluan dërgesat për herë të parë.

Dorëzimet e Global 5000 filloi në 2005, krahasuar me dërgesat e G500 duke filluar në 2018. Prandaj, mund të prisni që G500 të dizajnohet në një mënyrë më moderne dhe teknologjikisht të avancuar.

Për shembull, merrni lartësinë e kabinës së çdo avioni.

Lartësia maksimale e kabinës Global 5000 është vetëm 5,680 këmbë krahasuar me një lartësi maksimale të kabinës prej 4,850 këmbë për G500.

Përfitimi i një lartësie maksimale më të ulët të kabinës është një ndikim i reduktuar i vonesës së avionit dhe një mjedis më i këndshëm i kabinës.

Bombardier Global 5000

La Bombardier Global 5000 është projektuar në klasik Global stili i avionit. Kjo do të thotë, e qetë, me shije dhe e rehatshme. Së pari, modeli i përparuar i krahut të avionit u siguron pasagjerëve një fluturim të qetë dhe të qetë. Për më tepër, avioni përmban kabinën më të gjerë në klasën e tij, duke rezultuar në më shumë hapësirë ​​sesa konkurrenti i tij më i afërt. Prandaj, udhëtarët mund të presin rehati maksimale dhe një përvojë të jashtëzakonshme të kabinës.

Hyrja në kabinën zbulon një brendshme të madhe, të rimagjinuar të kabinës. Vendet janë skalitur për të mirëpritur trupin e njeriut dhe linjat elegante të kabinës bashkohen për të krijuar një kryevepër estetike.

Sediljet krejtësisht të reja mburren me gjerësi të jashtëzakonshme, mbështetëse krahësh më të larta dhe një mbështetëse shpine me formë të përsosur. Prandaj, pasagjerët mund të shijojnë një përvojë të këndshme dhe tërheqëse. Kjo e bën avionin të përshtatshëm në mënyrë ideale për udhëtime në distanca të gjata. Në fund të fundit, nëse jeni duke kërkuar të punoni, të pushoni apo të luani, Global 5000 siguron mjedisin perfekt për t'u ulur dhe relaksuar.

La Global 5000 është në gjendje t'ju mbajë gjithmonë të lidhur. Pavarësisht se ku jeni. Bombardier i ka dhënë Global 5000 teknologjia më e shpejtë e disponueshme e lidhjes me internetin gjatë fluturimit. Prandaj do të jeni në gjendje të vazhdoni me punën dhe të bashkoheni në video-konferenca. Nëse nuk është ky stili juaj, WiFi është mjaft i fortë edhe për lojën online. Në varësi të kërkesave tuaja, ju mund të zgjidhni nga paketat e shumta të të dhënave, duke ju lejuar të zgjidhni shpejtësinë e duhur për ju.

Bombardier pretendon se sistemi i menaxhimit të kabinës në Global 5000 është “sistemi më gjithëpërfshirës…”. Ata pretendojnë se është ultra i shpejtë, i besueshëm, intuitiv dhe pret një gji të madh mediatik. Ky sistem u mundëson pasagjerëve të shikojnë filma me valë dhe të shfaqin dokumente në monitorët e mëdhenj të televizorit me definicion të lartë rreth kabinës. Pasagjerët janë në gjendje të kontrollojnë të gjithë kabinën nga pajisjet e tyre personale (iOS dhe Android).

La Bombardier Global 5000 ka një lartësi maksimale të kabinës prej vetëm 5,680 metra dhe një nivel të zhurmës së kabinës prej 52 decibel. Kjo e bën Global 5000 mjedisi perfekt për të harruar se jeni duke fluturuar. Paraqitja e avionit ofron hapësirë ​​për një dhomë private në pjesën e pasme të kabinës. Kjo shton një ndjenjë qetësie, duke shfaqur të mëdha dritaret dhe një divan të plotë, një gardërobë e bollshme, kontroll i pavarur i temperaturës dhe një tualet. Rrjedhimisht, mund të jeni të sigurt se do të arrini në destinacionin tuaj duke u ndjerë i pushuar mirë dhe gati për të kapur ditën.

Anasjelltas, në pjesën e përparme të kabinës, do të gjeni galerinë e pajisur plotësisht. Magazinimi i konsiderueshëm dhe sipërfaqet e gjera të punës rrisin rehatinë tuaj falë aftësive më të mëdha të përgatitjes së vakteve të galerisë. Galeria është vendosur midis kabinës dhe zonës kryesore të kabinës për të rritur privatësinë e pasagjerëve.

Së fundi, Bombardier e ka bërë hapësirën e bagazhit të arritshme gjatë fluturimit. Kjo do të thotë që ju të jeni gjithmonë në gjendje të përdorni gjërat tuaja sa herë që i kërkoni ato.

Bombardier Global 5000

Bombardier Global 5000 Brendshme
Bombardier Global 5000 Brendshme
Bombardier Global 5000 Brendshme
Bombardier Global 5000 Brendshme

Gulfstream G500

Gulfstream Brendshme G500
Gulfstream Brendshme G500
Gulfstream Brendshme G550
Gulfstream Brendshme G500

Gulfstream G500

Si me çdo Gulfstream, G500 është emëruar mrekullisht. Janë dhënë të gjitha tiparet që do të prisnit në një avion biznesi me rreze të gjatë veprimi.

Si fillim, G500 ka një kabinë të gjatë dhe të gjerë e cila u ofron klientëve fleksibilitet më të madh në dizajn. Për shembull, klientëve u paraqitet opsioni për një galeri përpara, galeri të pasme dhe një dhomë të pasme.

Kabina e gjatë dhe e gjerë siguron shumë hapësirë ​​për të shëtitur në korridorin e gjerë. Sediljet krejt të reja janë krijuar për një komoditet maksimal.

Ajri 100% i pastër, lartësia maksimale e kabinës prej 4,850 këmbësh dhe niveli i zhurmës së kabinës prej 50 decibel ofrojnë një mjedis të qetë. Ky ambient ndriçohet nga 14 firma Gulfstream dritare ovale. Të kombinuara, këto dritare sigurojnë një bollëk të dritës natyrore dhe pamjeve gjithëpërfshirëse të botës më poshtë. Shtimi i këtyre faktorëve së bashku siguron që ju të arrini në destinacionin tuaj të rifreskuar dhe me një vonesë minimale të avionit.

GulfstreamSistemi i Menaxhimit të Kabinës i lejon pasagjerët të kontrollojnë ndriçimin, temperaturën dhe mediat nga vendet e tyre. Vendet janë në gjendje të shndërrohen në shtretër të rrafshët. Prandaj, G500 është një hapësirë ​​e shkëlqyeshme për të punuar, darkuar dhe relaksuar.

Çmimi i kartës

Kur bëhet fjalë për çarterimin e këtyre avionëve, çmimi është identik.

Sidoqoftë, ju lutem vini re se ka shumë faktorë që ndikojnë në çmimin e një charter privat të avionit. Prandaj, çmimet do të ndryshojnë në varësi të misionit.

Çmimi i parashikuar për orë të charter të Global 5000 është 7,350 dollarë.

Në krahasim, çmimi i parashikuar për orë i charter i G500 është 7,350 $.

Ju lutemi mbani në mend se këto çmime janë vetëm vlerësime. Ka një sërë faktorësh që mund dhe do të ndikojnë në çmimin çarter të një avioni privat.

Çmimi i blerjes

Dhe së fundmi, sa kushton çdo avion për të blerë?

La Bombardier Global 5000 ka një listë të re çmimi prej 50 milionë dollarësh. Në krahasim, Gulfstream G500 ka një çmim të ri liste prej 45 milion $.

Sidoqoftë, çmimi i blerjes së këtyre avionëve fillon të bëhet vërtet interesant kur shikohet vlera e tyre në pronësi të mëparshme.

Sipas Libri i avionëve Bluebook, një trevjeçar Global 5000 do t'ju kthejë 30 milion dollarë. Prandaj, Global 5000 do të shohë një ruajtje të vlerës 60% gjatë së njëjtës periudhë kohore.

Në krahasim, një G500 tre vjeçare vlerësohet të kushtojë 40 milionë dollarë. Prandaj, kjo rezulton se G500 do të shohë një ruajtje 89% të vlerës gjatë të njëjtës periudhë kohore.

Për Gulfstream G500 kjo përfaqëson një mbajtje të paprecedentë në vlerë.

përmbledhje

Fatkeqësisht për Global 5000 me të vërtetë ka filluar të tregojë moshën e saj.

Ndërsa ka disa përfitime të Global 5000 mbi G500, si një kabinë pak më e gjerë.

Sidoqoftë, pothuajse në çdo masë tjetër, G500 ose përputhet ose tejkalon aftësinë e tij Global 5000.

Dhe pastaj, në krye të kësaj, faktori në një kosto të ngjashme të kartës dhe mbajtje më të mirë të vlerës së G500, dhe rezultati është i qartë.

La Gulfstream G500 përfaqëson një propozim vlere më të mirë se sa Global 5000.

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.