Kalo te përmbajtja kryesore
Krahasimet e avionëve

Bombardier Challenger 650 vs Embraer Praetor 600

By 14 prill 2021Maj 7th, 2023Nuk ka komente12 min lexoi

Ngjashëm si kur krahason Challenger 650 me Falcon 2000LXS, Embraer Praetor 600 Challenger 650 janë dy avionë që përputhen jashtëzakonisht në mënyrë të barabartë.

La Praetor 600 dhe Challenger 650 kanë figura të ngjashme të diapazonit dhe dimensione të ngjashme të kabinës. Megjithatë, në sajë të Praetor 600 duke qenë një model më i ri i avionëve, ka zona teknologjike që Praetor 600 mund lehtë Challenger.

Për më tepër, çmimi i këtyre avionëve vendosi Praetor 600 në një kampionat të vetin.

Performance

Kur bëhet fjalë për performancën e plotë, Challenger 650 është në një fillim të fortë.

La Bombardier Challenger 650 fuqizohet nga dy motorë General Electric CF34-3B. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 8,729 lbs shtytje. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për Challenger 650 është 17,458 bs

Nga ana tjetër, Embraer Praetor 600 është mundësuar nga dy motorë Honeywell HTF7500E. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 7,528 bs shtytje. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për Praetor 600 është 15,056 bs

Kjo, pra, lejon Challenger 650 për të lundruar me një shpejtësi më të lartë se sa Praetor.

Për të qenë të saktë, shpejtësia maksimale e lundrimit të Challenger 650 vjen në 488 knots. Ndërsa shpejtësia maksimale e lundrimit të Praetor 600 është 466 knots.

Një ndryshim në shpejtësinë e lundrimit prej 22 knots nuk është për t’u tallur. Mbi një lundrim 1,000 milje detare, Challenger 650 do të jetë rreth 6 minuta më shpejt se Praetor 600.

Megjithatë, përparësia e Challenger humbet kur bëhet fjalë për djegien e karburantit. Challenger 650 ka një djegie të karburantit prej vetëm 310 gallons në orë (GPH). Në krahasim, Praetor 600 djeg 254 galona në orë (GPH).

Ky është një ndryshim që portofoli juaj do ta vlerësojë. Në terma monetarë, a galon karburant Jet-A është rreth 5 dollarë. Prandaj, çdo orë, Praetor 600 do t'ju kursejnë rreth 250 $ në karburant krahasuar me Challenger 650.

Varg

Diapazoni maksimal i këtyre avionëve është jashtëzakonisht i ngjashëm. Aq e ngjashme në fakt sa që nuk do të vëreni asnjë ndryshim në botën reale.

La Challenger 650 është i aftë të fluturojë deri në 4,000 milje detare (4,603 milje / 7,408 km) pa pasur nevojë të karburantit.

Në krahasim, Praetor 600 është i aftë të fluturojë deri në 4,018 milje detare (4,624 milje / 7,441 km) pa pasur nevojë të karburantit.

Sigurisht, si me çdo prodhues të deklaruar shifrat e diapazonit, këta numra janë disi optimistë.

Vizualizoni këtë varg duke përdorur tonë mjet i thjeshtë.

Performanca në tokë

Pavarësisht se ishte në pushtet, Praetor 600 është superior ndaj Challenger 650 kur bëhet fjalë për performancën në tokë. Ta themi thjesht, Praetor 600 kërkon më pak pistë për të hyrë dhe dalë nga qielli.

La Bombardier Challenger 650 ka një distancë minimale ngritjeje prej 5,640 metrash. Në krahasim me Embraer Praetor 600 ka një distancë minimale ngritjeje prej 4,717 metrash.

La Challenger 650 ka një distancë minimale uljeje prej 2,402 metrash. Ndërsa distanca minimale e uljes së Praetor 600 është 2,165 këmbë.

Përfitimi i Praetor 600 që kërkojnë më pak pistë për tu ngritur dhe për të zbritur në tokë është se rrit numrin e aeroporteve nga të cilët mund të operojë. Kjo, nga ana tjetër, ju kursen kohë dhe rrit fleksibilitetin tuaj. Këto përfitime vijnë nga Praetor 600 të qenit në gjendje të uleni në aeroportet që janë më afër destinacionit tuaj përfundimtar, duke zvogëluar kohën tuaj të përgjithshme të udhëtimit.

Dimensionet e Brendshme

Një nga ndryshimet më të dukshme midis Challenger 650 dhe Praetor 600 është gjatësia e brendshme. Kur bëhet fjalë për gjatësinë e brendshme, Challenger Kabina e 650 është e gjatë 7.8 metra. Në krahasim, Praetor 600-të kanë përmasa 8.38 metra gjatësi.

Tjetra është gjerësia e brendshme Challenger Kabina e 650 ka gjerësi 2.41 metra. Në krahasim, Praetor Kabina e 600-s ka përmasa 2.08 metra të gjëra.

Më në fund, lartësia e kabinës - një zonë ku të dy avionët përputhen në mënyrë të barabartë Challenger Kabina e 650-s ka lartësi 1.83 metra. Për referencë, Praetor 600 masa 1.83 në lartësinë e brendshme.

Një fushë tjetër ku këto dy aeroplanë janë të barabartë është kapaciteti i pasagjerëve. Zyrtarisht, të dy avionët janë të aftë të mbajnë deri në 12 pasagjerë.

Qartë, atëherë, duhet të gjendet një ekuilibër midis zgjedhjes së avionit që ka një brendësi më të gjatë ose avionit me një brendësi më të gjerë.

Dhe së fundmi, kapaciteti i bagazhit. Challenger 650 mund të strehojë bagazh 115 metra kub. Ndërkohë, Praetor 600 ka hapësirë ​​për deri në 155 metra kub bagazh.

Si pasojë, secili pasagjer që fluturon në Praetor 600 është në gjendje të mbajë më shumë bagazhe sesa nëse po fluturonte në Challenger 650.

I brendshëm

Kur brenda këtyre avionëve është e lehtë të thuash se cili është më i ri.

Dorëzimet e Challenger 650 filluan në 2015, krahasuar me dërgesat e Praetor 600 duke filluar në 2019.

Lartësia maksimale e kabinës Challenger 650 është vetëm 7,000 këmbë krahasuar me një lartësi maksimale të kabinës prej 5,800 këmbë për Praetor 600.

Një lartësi më e ulët e kabinës rezulton në një mjedis më të këndshëm të kabinës dhe ndihmon në zvogëlimin e efekteve të vonesës së avionit. Për më tepër, këto shifra të lartësisë së kabinës janë kur secili avion kryqëzon në lartësinë e tij maksimale. Per Challenger 650 që është 41,000 këmbë. Praetor Nga ana tjetër, 600, ka një lartësi maksimale të lundrimit prej 45,000 metrash.

Si rezultat, lartësia më e ulët e kabinës së Praetor 600 është edhe më mbresëlënëse.

Bombardier Challenger 650

Me një vëllim total kabine prej 1,146 metra kub, kabina më e gjerë në klasë, dhe lidhja e internetit me shpejtësi të lartë e bandës Ka, Challenger 650 jet është metoda e përsosur e transportit qoftë nëse kërkoni një vend për t'u çlodhur apo një vend për të punuar. Çdo avion përmban qepje dore në të gjithë kabinën, dhe nëse e specifikoni, futje e bukur prej metali në sediljet e gjera prej lëkure. Një tipar brenda të gjithëve Challenger 650-ta është mungesa e altoparlantëve të dukshëm në muret e kabinës për të siguruar linja më të pastra në të gjithë kabinën.

Të gjitha vendet janë mbështetur plotësisht dhe të rrotullueshme për rehati maksimale. Çdo përbërës në aeroplan është ndërtuar me dorë nga Bombardier në fabrikën e tyre në Montreal, duke ju siguruar një aeroplan që është unik në qiell.

Ambienti brenda kabinës mund të kontrollohet me aplikacionin celular i cili lidhet përmes Bluetooth, duke kontrolluar sistemin e argëtimit dhe mjedisin e kabinës. Në konfigurimin e zakonshëm, udhëtarët mund të presin që të gjejnë katër vende klubi prej lëkure në pjesën e përparme të avionit, me katër vende shtesë përballë avionit të avionit. Së bashku me këto katër vende, të ftuarit mund të gjejnë një divan me katër vende (me jastëkë të bërë posaçërisht).

Nëse fluturoni gjatë gjithë natës (ose thjesht keni nevojë për një gjumë), vendet e përparme dhe divani mund të shndërrohen në shtretër. Duke marrë parasysh që lartësia maksimale e kabinës në Challenger 650 është 7,000 metra, mund të jeni i sigurt që do të arrini në destinacionin tuaj duke u ndier i freskët.

La Bombardier Challenger 650 mund të transportojë deri në dymbëdhjetë pasagjerë, dy pilotë dhe një stjuardesë që mund të kujdeset për ju duke përdorur pajisjet më të mëdha në galeri - duke lejuar përgatitjen më të shpejtë të ushqimit. Pas një dere të kontrolluar në mënyrë elektronike udhëtarët do të gjejnë galerin.

Bombardier Challenger 650

Bombardier Challenger 650 Kabinë e brendshme përpara, katër vende klubi
Bombardier Challenger 650 Brendshme, katër vende në pjesën e prapme të kabinës
Bombardier Challenger 650 Brendshme, divan prej lëkure krem, vende klubesh dhe zonë konference
Bombardier Challenger 650 Prekje me kënd të brendshëm, perspektiva e uljes në vend

Embraer Praetor 600

Embraer Praetor 600 Brendshme
Embraer Praetor 600 Brendshme
Embraer Praetor 600 Brendshme
Embraer Praetor 600 Brendshme

Embraer Praetor 600

Vëmendje e hollësishme për detaje dhe mjeshtëri superiore mund të gjenden në të gjithë kabinën e dyshemesë të sheshtë të konceptuar elegante 6 metra të gjatë. Materialet e brendshme janë të standardit më të lartë, ndërsa janë edhe të qëndrueshme dhe të lehta. Nga pjesët kryesore të tavolinave ju mund ta bëni këtë aeroplan tuajin.

Vendimet e menduara të dizajnit kanë maksimizuar ndjenjën e hapësirës brenda kabinës. Për shembull, tavolinat e vendosshme të kabinës mund të vendosen larg dhe të fshihen plotësisht. Kur ngrihen tavolinat hapen me skajin anësor. Kjo siguron hapësirë ​​të mjaftueshme për ju dhe 11 pasagjerë të tjerë (gjithsej 12 kapacitete pasagjerësh).

Sediljet në të gjithë kabinën mund të mbështeten dhe të rrotullohen kur dëshironi t'ju bëjnë të uleni në pozicionin perfekt. Për më tepër, vendet prej pelushi mund të kthehen pa mundim në shtretër të rehatshëm, plotësisht të sheshtë.

Në pjesën e përparme të kabinës së pasagjerëve, Embraer ka integruar një galeri luksoze me dysheme guri, tepër funksionale. Nga kafeja e ngrohtë tek një pije freskuese te një vakt ushqyes. Embraer ka pajisur galerin me një mikrovalë, furrë konvencionale, frigorifer, krijues kafeje, dhe kristal të bukur, porcelani dhe sende argjendi.

Kur lundroni në 45,000 këmbë lartësia e kabinës është vetëm 5,800 këmbë. Përfitimi i një lartësie të ulët të kabinës është se do t'ju mbajë të ndiheni të freskët dhe të pushuar. Embraer ka zhvilluar gjithashtu që kabina të jetë ultra e qetë, duke e bërë avionin një mjedis perfekt për të punuar, biseduar ose relaksuar.

Duke qenë një nga avionët më modernë të biznesit në qiell, Embraer nuk ka lënë gur pa lëvizur në lidhje me teknologjinë në bord. WiFi i ngjashëm me shtëpinë. Kontrollet e kabinës me prekje. Transmetim gjithëpërfshirës i audios dhe videos. Të integruar në panelet lart, udhëtarët do të gjejnë ekranet e prekjes. Këto prekje vendosin të gjitha kontrollet dhe informacionet e kabinës në majë të gishtave tuaj.

Embraer ka zhvilluar një konfigurues në internet duke ju lejuar të specifikoni avionët tuaj.

Çmimi i kartës

Kur bëhet fjalë për chartering këto aeroplanë Bombardier Challenger 350 është më pak i shtrenjtë se Embraer Praetor 600. Sidoqoftë, ju lutem vini re se ka shumë faktorët që ndikojnë në çmimin e një charter jet privat. Prandaj, çmimet do të ndryshojnë në varësi të misionit.

Çmimi i parashikuar për orë të charter të Challenger 650 është 6,600 dollarë.

Në krahasim, çmimi i parashikuar për orë i charter-it Praetor 600 është 8,000 dollarë.

Ju lutemi mbani në mend se këto çmime janë vetëm vlerësime. Ekzistojnë një larmi faktorësh që mund dhe do të ndikojnë në çmimin charter të një avioni privat.

Çmimi i blerjes

Dhe së fundmi, sa kushton çdo avion për të blerë?

La Bombardier Challenger 650 ka një çmim të ri liste prej 32 milion dollarë. Në krahasim me Embraer Praetor 600 ka një çmim të ri liste prej 21 milion $.

Sidoqoftë, çmimi i blerjes së këtyre avionëve fillon të bëhet vërtet interesant kur shikoni ato vlera e pronesise.

Sipas Libri i avionëve Bluebook, një dy vjeçar Challenger 650 do t'ju kthejë 21 milion dollarë.

Prandaj, Challenger 650 do të shohë një ruajtje të vlerës 66% gjatë së njëjtës periudhë kohore.

Në krahasim, një dy vjeç Praetor 600 vlerësohet të kushtojë 18 milion dollarë.

Kjo, pra, rezulton në Praetor 600 do të shohë një ruajtje të vlerës 86% gjatë së njëjtës periudhë kohore.

Kjo është një ruajtje spektakolare e vlerës në Praetor 600 e pjesës. Jo vetëm që është Praetor 600 më pak të kushtueshme për tu blerë, por gjithashtu do të ruajë vlerën e saj shumë më mirë se sa Challenger.

përmbledhje

Pra, cili avion privat është më i mirë? Cilin duhet të zgjidhni?

Ndërsa këto aeroplanë janë jashtëzakonisht të ngjashëm, Praetor 600 sapo del sipër.

La Praetor 600 paraqet vlerë më të mirë për para. Dhe, veçanërisht duke pasur parasysh çmimin e listës më të ulët dhe mbajtjen më të mirë të vlerës, demonstron një propozim më të mirë të vlerës.

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.