Kalo te përmbajtja kryesore

Ndërsa Challenger 650 dhe Global 6000 janë bërë të dy nga i njëjti prodhues, fakti që ata janë nga familje të ndryshme i bën ata avionë shumë të ndryshëm.

Megjithatë, ndërsa aftësitë e Global 6000 rezultojnë në rrahjen e Challenger 650 në shumicën e matjeve, lufta është më afër sesa mund të mendoni.

Shikoni të gjitha krahasimet e tjera të avionëve këtu.

Performance

Së pari, le të fillojmë me performancën e papërpunuar. Kjo ka të bëjë me atë se sa shpejt mund të fluturojnë këto aeroplanë. Sa të larta mund të fluturojnë dhe sa efikas të karburantit janë.

Për të filluar, Bombardier Challenger 650 fuqizohet nga dy motorë General Electric CF34-3B. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 8,729 lbs shtytje. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për Challenger 650 është 17,458 bs

Nga ana tjetër, Bombardier Global 6000 mundësohet nga dy motorë Rolls-Royce BR710-A2-20. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 14,750 lbs shtytje. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për Global 6000 është 29,500 bs

Si rezultat, Global 6000 mund të lundrojnë më shpejt se sa Challenger. Shumë më shpejt.

Për referencë, shpejtësia maksimale e lundrimit të Challenger 650 vjen në 488 knots. Ndërsa shpejtësia maksimale e lundrimit të Global 6000 është 513 knots.

Sidoqoftë, siç do të prisnit, Global 6000 është një avion më i etur. Challenger 650 ka një djegie të karburantit prej vetëm 310 gallons në orë (GPH). Në krahasim, Global 6000 djeg 470 galona në orë (GPH).

Sigurisht, kjo nuk është befasi. Global 6000 është më i madh, më i rëndë, ka motorë më të fuqishëm dhe mund të fluturojë më shpejt se ai Challenger 650.

Varg

Kur bëhet fjalë për diapazonin, Global 6000 e rrahin lehtë atë Challenger 650. Vizualizoni ndryshimin e diapazonit këtu.

La Challenger 650 është i aftë të fluturojë deri në 4,000 milje detare (4,603 milje / 7,408 km) pa pasur nevojë të karburantit.

Në krahasim, Global 6000 është i aftë të fluturojë deri në 6,000 milje detare (6,904 milje / 11,112 km) pa pasur nevojë të karburantit.

Sigurisht, si me çdo prodhues të deklaruar shifrat e diapazonit, këta numra janë disi optimistë.

Sidoqoftë, kjo ndryshim në diapazon është domethënëse. Global 6000 është në gjendje të fluturojë 50% më larg se Challenger 650. Ky ndryshim në diapazon do të ndihet në botën reale.

Performanca në tokë

Kur bëhet fjalë për performancën në tokë. lufta është disi më afër sesa mund të prisni.

Ndërsa Global 6000 është më i rëndë dhe më i madh, shtytja shtesë lejon që ajo të kërkojë vetëm 836 metra më shumë gjatësi të pistës se sa Challenger 650.

La Bombardier Challenger 650 ka një distancë minimale ngritjeje prej 5,640 metrash. Në krahasim me Bombardier Global 6000 ka një distancë minimale ngritjeje prej 6,476 metrash.

Kur bëhet fjalë për uljen, rezultati është përsëri jashtëzakonisht i afërt. Në fakt, Global 6000 është në gjendje të ulet në një distancë më të shkurtër se sa Challenger.

Për të qenë të saktë, Challenger 650 ka një distancë minimale uljeje prej 2,402 metrash. Ndërsa distanca minimale e uljes së Global 6000 është 2,236 këmbë.

Dimensionet e Brendshme

Një nga ndryshimet më të dukshme midis Challenger 650 dhe Global 6000 është gjatësia e brendshme.

Siç pritej, Global 6000 ka një kabinë më të madhe. Dhe, si rezultat, Global 6000 është në gjendje të transportojë më shumë pasagjerë dhe ngarkesa.

Ndërsa gjerësia dhe lartësia e këtyre dy avionëve është e ngjashme, Global Kabina e 6000 është gati dy herë më e gjatë.

Kur bëhet fjalë për gjatësinë e brendshme, Challenger Kabina e 650 është e gjatë 7.8 metra. Në krahasim, Global 6000-të kanë përmasa 13.18 metra gjatësi.

Tjetra është gjerësia e brendshme Challenger Kabina e 650 ka gjerësi 2.41 metra. Në krahasim, Global Kabina e 6000-s ka përmasa 2.41 metra të gjëra.

Më në fund, lartësia e kabinës. Challenger Kabina e 650-s ka lartësi 1.83 metra. Për referencë, Global 6000 masa 1.88 në lartësinë e brendshme.

Zyrtarisht, Challenger 650 është i aftë të mbajë deri në 12. Ndërsa Global 6000 ka një shfrytëzim zyrtar maksimal të pasagjerëve prej 17. Sigurisht, nuk ka gjasa që këta aeroplanë të fluturojnë ndonjëherë me çdo vend të zënë.

Dhe së fundmi, kapaciteti i bagazhit. Challenger 650 mund të strehojë bagazh 115 metra kub. Ndërkohë, Global 6000 ka hapësirë ​​për deri në 195 metra kub bagazh.

I brendshëm

Duke pasur parasysh aftësitë e Global dhe dizajni i brendshëm, mund të vijë si një befasi që Global 6000 është një model i vjetër avioni se Challenger 650.

Dorëzimet e Challenger 650 filluan në 2015, krahasuar me dërgesat e Global 6000 duke filluar në 2012.

Sigurisht, duke pasur parasysh se Global 6000 është projektuar për misione më të gjata se Challenger, lartësia e kabinës është shumë më e ulët. Një lartësi më e ulët e kabinës do të rezultojë në një mjedis më të këndshëm të kabinës dhe do të zvogëlojë efektet e vonesës së avionit.

Lartësia maksimale e kabinës Challenger 650 është vetëm 7,000 këmbë krahasuar me një lartësi maksimale të kabinës prej 5,680 këmbë për Global 6000.

Sidoqoftë, ndryshimi është më i fortë sesa sugjerojnë këto shifra. Këto shifra janë kur avioni po fluturon në lartësinë e tyre maksimale. Per Challenger 650 që është 41,000 këmbë. Per Global 6000 që është 51,000 këmbë.

Bombardier Challenger 650

Me një vëllim total kabine prej 1,146 metra kub, kabina më e gjerë në klasë, dhe lidhja e internetit me shpejtësi të lartë e bandës Ka, Challenger 650 jet është metoda e përsosur e transportit qoftë nëse kërkoni një vend për t'u çlodhur apo një vend për të punuar.

Çdo aeroplan përmban qepje dore në të gjithë kabinën, dhe nëse e specifikoni, futje e bukur prej metali në sediljet e gjera prej lëkure. Një tipar brenda të gjithëve Challenger 650-ta është mungesa e altoparlantëve të dukshëm në muret e kabinës për të siguruar linja më të pastra në të gjithë kabinën. Të gjitha vendet janë mbështetur plotësisht dhe të rrotullueshme për rehati maksimale. Çdo përbërës në aeroplan është ndërtuar me dorë nga Bombardier në fabrikën e tyre në Montreal, duke ju siguruar një aeroplan që është unik në qiell.

Ambienti brenda kabinës mund të kontrollohet me aplikacionin celular i cili lidhet përmes Bluetooth, duke kontrolluar sistemin e argëtimit dhe mjedisin e kabinës. Në konfigurimin e zakonshëm, udhëtarët mund të presin që të gjejnë katër vende klubi prej lëkure në pjesën e përparme të avionit, me katër vende shtesë përballë avionit të avionit.

Së bashku me këto katër vende, të ftuarit mund të gjejnë një divan me katër vende (me jastëkë të bërë posaçërisht). Nëse fluturoni gjatë gjithë natës (ose thjesht keni nevojë për një gjumë), vendet e përparme dhe divani mund të shndërrohen në shtretër. Duke marrë parasysh që lartësia maksimale e kabinës në Challenger 650 është 7,000 metra, mund të jeni i sigurt që do të arrini në destinacionin tuaj duke u ndier i freskët.

La Bombardier Challenger 650 mund të transportojë deri në dymbëdhjetë pasagjerë, dy pilotë dhe një stjuardesë që mund të kujdeset për ju duke përdorur pajisjet më të mëdha në galeri - duke lejuar përgatitjen më të shpejtë të ushqimit. Galeria është e fshehur pas një dere të kontrolluar elektronikisht.

Bombardier Challenger 650

Bombardier Challenger 650 Kabinë e brendshme përpara, katër vende klubi
Bombardier Challenger 650 Brendshme, divan prej lëkure krem, vende klubesh dhe zonë konference
Bombardier Challenger 650 Brendshme, katër vende në pjesën e prapme të kabinës

Bombardier Global 6000

Bombardier Global 6000 vende të brendshme prej lëkure të bardha përpara galerisë dhe kabinës prapa
Bombardier Global 6000 Brendshme me divan në pjesën e pasme të kabinës
Bombardier Global 6000 Galeri e brendshme me dysheme druri dhe kabinë prapa

Bombardier Global 6000

Nuk është për t'u habitur Global 6000 ka një ambient të brendshëm të pajisur mirë. Brendësia është krijuar për t'ju sjellë përvojën më të butë, freskuese dhe produktive të mundshme nga një avion biznesi.

Falë kabinës më të gjerë në klasën e saj, më shumë hapësirë ​​ofrohet sesa konkurrenti i saj më i afërt. Në Bombardierfjalët e veta; “Me gjerësi të jashtëzakonshme, krahime më të larta dhe një mbështetëse në formë të patëmetë, sediljet e reja u lejojnë pasagjerëve të shijojnë një përvojë të lezetshme dhe tërheqëse, të përshtatshme në mënyrë ideale për udhëtimet në distanca të gjata. Pavarësisht nëse dëshironi të punoni, të pushoni ose të luani, koha thjesht do të kalojë ndërsa uleni në këtë ambient të jashtëzakonshëm. "

Galeria përmban dysheme me dru të fortë, sedilje të skalitura në trupin e njeriut dhe linja të dizajnuara në mënyrë elegante. Duke shfaqur Bombardiersistemin e menaxhimit të kabinës mund ta kontrolloni të gjithë kabinën nga majat e gishtave. Gjiri ultra i shpejtë dhe intuitiv i medias ju lejon të shikoni filma, transmetim të drejtpërdrejtë dhe të shfaqni dokumente në monitorët e TV.

Bombardier madje ka zhvilluar sistemin e menaxhimit të kabinës për të qenë i kontrollueshëm nga pajisja juaj mobile (iOS dhe Android). Gjiri i medias në bord ju lejon të lidhni një mori pajisjesh, të tilla si konzola lojëra, Blu-ray player dhe media player dixhital.

6000 ka lidhjen më të shpejtë në internet në fluturim të disponueshëm në të gjithë botën bazuar në teknologjinë e bandës Ka. Bashkohuni me video konferenca, filma transmetues dhe madje edhe lojëra në internet. Bombardier ofron një larmi paketash të dhënash. Këto paketa ju lejojnë të gjeni shpejtësinë e duhur për nevojat tuaja. Teknologjia e bandës Ka është më e shpejta në ajër (deri në 15 Mbps). Për më tepër, banda Ka ofron mbulimin dhe besueshmërinë më të mirë.

Në pjesën e pasme të avionit, do të gjeni dhomën e dhomës. Kjo shton "një ndjenjë qetësie" me të madhe dritaret duke siguruar dritë të bollshme natyrore. Dhoma e dhomës përmban një divan me shtrat të plotë, gardërobë të bollshme, kontroll të pavarur të temperaturës dhe zonë tualeti.

Kur fluturoni mbi retë në një fluturim të gjatë është e domosdoshme që të ushqeheni mirë. Galeria e madhe e pajisur plotësisht e garanton këtë. Kapaciteti i konsiderueshëm i ruajtjes dhe sipërfaqet e gjera të punës lejojnë mundësi më të mëdha të vaktit.

Së fundmi, sigurohuni që ekuipazhi juaj të jetë gjithmonë në performancën më të mirë. Një zonë e dedikuar për pushim e ekuipazhit do të kujdeset për këtë.

Nëse dëshironi të konfiguroni tuajin Global 6000 atëherë thjesht kaloni te Bombardierkonfiguruesi.

Çmimi i kartës

Kur bëhet fjalë për chartering këto aeroplanë Challenger 650 eshte me pak i shtrenjtë se Global 6000. Sidoqoftë, ju lutem vini re se ka shumë faktorë që ndikojnë në çmimin e një charter jet privat. Prandaj, çmimet do të ndryshojnë në varësi të misionit.

Çmimi i parashikuar për orë të charter të Challenger 650 është 6,600 dollarë.

Në krahasim, çmimi i parashikuar për orë i charter-it Global 6000 është 8,100 dollarë.

Ju lutemi mbani në mend se këto çmime janë vetëm vlerësime. Ekzistojnë një larmi faktorësh që mund dhe do të ndikojnë në çmimin charter të një avioni privat.

Çmimi i blerjes

Dhe së fundmi, sa kushton çdo avion për të blerë?

La Bombardier Challenger 650 ka një çmim të ri liste prej 32 milion dollarë. Në krahasim me Bombardier Global 6000 ka një çmim të ri liste prej 62 milion $.

Sidoqoftë, çmimi i blerjes së këtyre avionëve fillon të bëhet vërtet interesant kur shikohet vlera e tyre në pronësi të mëparshme. Këto çmime janë sipas Libri i avionëve Bluebook.

Çmimi në pronësi të para Challenger 650 pas pesë vitesh vlerësohet të jetë rreth 15 milion dollarë. Kjo, pra, rezulton në Challenger 650 duke parë një ruajtje prej 47% të vlerës.

Në krahasim, një pesë vjeçar Global 6000 vlerësohet të kushtojë 29 milion dollarë. Si pasojë, kjo rezulton në Global 6000 do të shohë një ruajtje të vlerës 47% gjatë së njëjtës periudhë kohore.

përmbledhje

Pra, cili avion është më i miri?

Sigurisht, ky vendim përfundimisht do të zbresë në profilin tuaj të misionit.

Sidoqoftë, në një situatë kur të dy avionët janë të aftë të kryejnë të njëjtin mision, Global 6000 është avioni për të kërkuar.

La Global është më i shpejtë, më i madh dhe ka një ambient më të përparuar të kabinës. Sidoqoftë, Global vjen me kosto shtesë.

Nëse po mendoni të blini një nga këto dy aeroplanë, atëherë vendimi bëhet disi më i ndërlikuar. Në fund të fundit, ajo përsëri vjen në profilin e misionit.

Sidoqoftë, është e vështirë të identifikosh një kohë kur Challenger 650 është avioni për të zgjedhur, prisni kur kostoja është faktori më i rëndësishëm.

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.