Kalo te përmbajtja kryesore

La Bombardier Challenger 650 Bombardier Global 6000 janë dy avionë interesantë për t'u krahasuar.

Ndërsa këto aeroplanë janë nga dy familje të ndryshme, ato prodhohen nga i njëjti prodhues.

Prandaj, sa më shumë avion përparoni nga më i madhi i Challenger familja në më të voglin e Global Familja?

Shihni një krahasim midis Challenger 650 dhe Challenger 350 këtu.

Performance

La Bombardier Challenger 650 është mundësuar nga dy motorë General Electric CF34-3B. Secili motor është i aftë të prodhojë deri në 8,729 lbs të shtytjes. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për Challenger 650 është 17,458.

Nga ana tjetër, Bombardier Global 5000 mundësohet nga dy motorë Rolls-Royce BR710-A2-20. Çdo motor është i aftë të prodhojë deri në 14,750 lbs shtytje. Si rezultat, prodhimi total i shtytjes për Global 5000 është 29,500.

Një ndryshim i dukshëm midis këtyre avionëve është lartësia maksimale e tyre e lundrimit. Një nga përfitimet e shumta me aftësinë për të fluturuar më lart është se udhëtarët do të përjetojnë një udhëtim më të butë.

Prandaj, sa më e lartë të jetë lartësia e lundrimit, aq më e mirë do të jetë pasagjeri. Ndërsa Challenger 650 mund të lundrojnë deri në 41,000 këmbë, Global 5000 rreh lehtë këtë.

Lartësia maksimale e lundrimit të Global 5000 është 10,000 metra më i madh se ai i Challenger. Si rezultat, Global 5000 mund të lundrojnë deri në 51,000 këmbë.

Përveç kësaj, Global 5000 mund të fluturojnë më shpejt se Challenger.

Shpejtësia maksimale e lundrimit të Challenger 650 vjen në 488 knots. Ndërsa shpejtësia maksimale e lundrimit të Global 5000 është 499 knots.

Kur bëhet fjalë për djegien mesatare të karburantit në orë të këtyre avionëve, Challenger 650 mund lehtë Global 5000. Kjo, natyrisht nuk është befasi.

Për referencë, Challenger 650 ka një djegie të karburantit prej vetëm 310 gallons në orë (GPH). Në krahasim, Global 5000 djeg 450 galona në orë (GPH).

Varg

Sidoqoftë, ngjashmëritë në distancë midis këtyre dy avionëve janë disi të papritura.

La Challenger 650 bie vetëm 1,200 milje detare më pak se Global 5000.

La Global 5000 është i aftë të fluturojë deri në 5,200 milje detare (5,984 milje / 9,630 km) pa pasur nevojë të karburantit.

Megjithatë, Challenger 650 mund të fluturojë vetëm deri në 4,000 milje detare (4,603 milje / 7,408 km) pa ndalur.

Sigurisht, si me çdo prodhues të deklaruar shifrat e diapazonit, këta numra janë disi optimistë.

Performanca në tokë

Çuditërisht, kur bëhet fjalë për performancën në tokë, Global 5000 e tejkalon atë Challenger 650 në çdo mënyrë të matshme.

La Bombardier Global 5000 ka një distancë minimale ngritjeje prej 5,540 metrash. Në krahasim me Bombardier Challenger 650 ka një distancë minimale ngritjeje prej 5,640 metrash.

La Global 5000 ka një distancë minimale uljeje prej 2,207 metrash. Ndërsa distanca minimale e uljes së Challenger 650 është 2,402 këmbë.

Në botën reale, a do të vërehet ky ndryshim? Jo

Sidoqoftë, është një metrikë interesante për të krahasuar këto aeroplanë. Kjo është veçanërisht e vërtetë duke marrë parasysh faktin se Global 5000 është një avion më i madh se ai Challenger 650.

Dimensionet e Brendshme

Duke folur për madhësinë e avionit, kur bëhet fjalë për hapësirën e brendshme, Global 5000 arrin një fitore të qartë mbi Challenger 650.

Një nga ndryshimet më të dukshme midis Global 5000 dhe Challenger 650 është gjatësia e brendshme. Global 5000 ka një kabinë shumë më të gjatë, me përmasa 12.41 metra deri në Challenger 650 gjatësia 7.8 metra.

Sidoqoftë, të dy avionët janë identikë në gjerësi. Të dy Global 5000 dhe Challenger 650 mat 2.41 metra në gjerësinë e kabinës.

Për më tepër, Global 5000 ka një kabinë më të gjatë me përmasa 1.88 metra, krahasuar me lartësinë 1.83 metra të Challenger 650.

Përveç kësaj, Global 5000 është i aftë të mbajë deri në 16. Ndërsa Challenger 650 ka një shfrytëzim zyrtar maksimal të pasagjerëve prej 12.

Dhe së fundmi, kapaciteti i bagazhit. Global 5000 mund të strehojë bagazh 195 metra kub. Ndërkohë Challenger 650 është i kufizuar në vetëm 115 metra kub bagazh.

Sidoqoftë, është shumë e rrallë që një avion biznesi është konfiguruar për të mbajtur numrin maksimal të njerëzve, e lëre më që të fluturojë në të vërtetë me kapacitet maksimal.

I brendshëm

Një fushë kryesore për t'u marrë parasysh kur krahasoni ambientet e brendshme të këtyre dy avionëve është lartësia e tyre e kabinës.

Një lartësi më e ulët e kabinës do të rezultojë në një mjedis më të këndshëm të kabinës dhe do të zvogëlojë efektet e vonesës së avionit.

Kur të dy avionët po fluturojnë në lartësinë maksimale përkatëse të tyre (41,000 metra për Challenger dhe 51,000 këmbë për Global 5000), Global ka një lartësi shumë më të ulët të kabinës.

Kur Global 5000 po lundron në 51,000 këmbë, pasagjerët do të marrin frymë ajri sikur të jenë në 5,680 këmbë. Në krahasim, kur dalin në det me 41,000 këmbë, udhëtarët në Challenger 650 këmbë do të jenë sikur të marrin frymë nga 7,000 metra.

Bombardier Challenger 650

Me një vëllim total kabine prej 1,146 metra kub, kabina më e gjerë në klasë, dhe lidhja e internetit me shpejtësi të lartë e bandës Ka, Challenger 650 jet është metoda e përsosur e transportit qoftë nëse kërkoni një vend për t'u çlodhur apo një vend për të punuar.

Çdo aeroplan përmban qepje dore në të gjithë kabinën, dhe nëse e specifikoni, futje e bukur prej metali në sediljet e gjera prej lëkure. Një tipar brenda të gjithëve Challenger 650-ta është mungesa e altoparlantëve të dukshëm në muret e kabinës për të siguruar linja më të pastra në të gjithë kabinën.

Të gjitha vendet janë mbështetur plotësisht dhe të rrotullueshme për rehati maksimale. Çdo përbërës në aeroplan është ndërtuar me dorë nga Bombardier në fabrikën e tyre në Montreal, duke ju siguruar një aeroplan që është unik në qiell.

Ambienti brenda kabinës mund të kontrollohet me aplikacionin celular i cili lidhet përmes Bluetooth, duke kontrolluar sistemin e argëtimit dhe mjedisin e kabinës. Në konfigurimin e zakonshëm, udhëtarët mund të presin që të gjejnë katër vende klubi prej lëkure në pjesën e përparme të avionit, me katër vende shtesë përballë avionit të avionit.

Së bashku me këto katër vende, të ftuarit mund të gjejnë një divan me katër vende (me jastëkë të bërë posaçërisht). Nëse fluturoni gjatë gjithë natës (ose thjesht keni nevojë për një gjumë), vendet e përparme dhe divani mund të shndërrohen në shtretër. Duke marrë parasysh që lartësia maksimale e kabinës në Challenger 650 është 7,000 metra, mund të jeni i sigurt që do të arrini në destinacionin tuaj duke u ndier i freskët.

La Bombardier Challenger 650 mund të transportojë deri në dymbëdhjetë pasagjerë, dy pilotë dhe një stjuardesë që mund të kujdeset për ju duke përdorur pajisjet më të mëdha në galeri - duke lejuar përgatitjen më të shpejtë të ushqimit. Galeria është e fshehur pas një dere të kontrolluar elektronikisht.

Bombardier Challenger 650

Bombardier Challenger 650 Kabinë e brendshme përpara, katër vende klubi
Bombardier Challenger 650 Brendshme, katër vende në pjesën e prapme të kabinës
Bombardier Challenger 650 Brendshme, divan prej lëkure krem, vende klubesh dhe zonë konference
Bombardier Challenger 650 Prekje me kënd të brendshëm, perspektiva e uljes në vend

Bombardier Global 5000

Bombardier Global 5000 Brendshme
Bombardier Global 5000 Brendshme
Bombardier Global 5000 Brendshme
Bombardier Global 5000 Brendshme

Bombardier Global 5000

La Bombardier Global 5000 është projektuar në klasik Global stili i avionit. Kjo do të thotë, e qetë, me shije dhe e rehatshme. Së pari, modeli i përparuar i krahut të avionit u siguron pasagjerëve një fluturim të qetë dhe të qetë. Për më tepër, avioni përmban kabinën më të gjerë në klasën e tij, duke rezultuar në më shumë hapësirë ​​sesa konkurrenti i tij më i afërt. Prandaj, udhëtarët mund të presin rehati maksimale dhe një përvojë të jashtëzakonshme të kabinës.

Hyrja në kabinën zbulon një brendshme të madhe, të ri-imagjinuar të kabinës. Vendet janë skalitur për të mirëpritur trupin e njeriut dhe linjat elegante të kabinës bashkohen për të krijuar një kryevepër estetike.

Sediljet krejt të reja krenohen me gjerësi të jashtëzakonshme, mbështetëse më të larta dhe një mbështetëse në formë të patëmetë. Prandaj, udhëtarët janë në gjendje të shijojnë një përvojë të lezetshme dhe tërheqëse. Prandaj duke e bërë avionin të përshtatshëm për udhëtime në distanca të gjata. Në fund të fundit, nëse jeni duke kërkuar për të punuar, pushuar apo luajtur, Global 5000 siguron mjedisin perfekt për t'u ulur dhe relaksuar.

La Global 5000 është në gjendje t'ju mbajë gjithmonë të lidhur. Pavarësisht se ku jeni. Bombardier i ka dhënë Global 5000 teknologjia më e shpejtë e disponueshme e lidhjes në internet gjatë fluturimit. Prandaj do të jeni në gjendje të vazhdoni me punën dhe të bashkoheni me video konferenca. Nëse nuk është stili juaj, WiFi është madje mjaft i fortë për të luajtur lojë në internet. Në varësi të kërkesave tuaja, ju jeni në gjendje të zgjidhni nga shumë paketa të dhënash, duke ju lejuar të zgjidhni shpejtësinë e duhur për ju.

Bombardier pretendon se sistemi i menaxhimit të kabinës në Global 5000 është "sistemi më gjithëpërfshirës". Pretendohet të jetë ultra-i shpejtë, i besueshëm, intuitiv dhe që pret një gji të madh mediatik. Ky sistem u mundëson pasagjerëve të shikojnë pa tel filma dhe të shfaqin dokumente në monitorët e mëdhenj televizivë me përkufizim të lartë rreth kabinës. Pasagjerët janë në gjendje të kontrollojnë të gjithë kabinën nga pajisjet e tyre personale (iOS dhe Android).

La Bombardier Global 5000 ka një lartësi maksimale të kabinës prej vetëm 5,680 metra dhe një nivel të zhurmës së kabinës prej 52 decibel. Kjo e bën Global 5000 mjedisi perfekt për të harruar se jeni duke fluturuar. Paraqitja e avionit ofron hapësirë ​​për një dhomë private në pjesën e pasme të kabinës. Kjo shton një ndjenjë qetësie, duke shfaqur të mëdha dritaret dhe një divan të plotë, një gardërobë e bollshme, kontroll i pavarur i temperaturës dhe një tualet. Rrjedhimisht, mund të jeni të sigurt se do të arrini në destinacionin tuaj duke u ndjerë i pushuar mirë dhe gati për të kapur ditën.

Anasjelltas, në pjesën e përparme të kabinës, do të gjeni galerin e pajisur plotësisht. Ruajtja e konsiderueshme dhe sipërfaqet e gjera të punës sigurojnë që të ngrenë rehatinë tuaj falë aftësive më të mëdha të vaktit. Galeria është vendosur midis kabinës së pilotit dhe zonës kryesore të kabinës në mënyrë që të rritet privatësia e pasagjerëve.

Së fundi, Bombardier e ka bërë hapësirën e bagazhit të arritshme gjatë fluturimit. Kjo do të thotë që ju të jeni gjithmonë në gjendje të përdorni gjërat tuaja sa herë që i kërkoni ato.

Çmimi i kartës

Kur bëhet fjalë për chartering këto aeroplanë Challenger 650 eshte me pak i shtrenjtë. Megjithatë, ju lutemi vini re se ka shumë faktorë që ndikojnë në çmimin e një charter të avionit privat. Prandaj, çmimet do të ndryshojnë në varësi të misionit.

Çmimi i parashikuar për orë të charter të Challenger 650 është 6,600 dollarë.

Në krahasim, çmimi i parashikuar për orë i charter-it Global 5000 është 7,350 dollarë.

Ju lutemi mbani në mend se këto çmime janë vetëm vlerësime. Ekzistojnë një larmi faktorësh që mund dhe do të ndikojnë në çmimin charter të një avioni privat.

Çmimi i blerjes

Kur bëhet fjalë për blerjen e këtyre avionëve, nuk është për t'u habitur, Challenger 650 është më pak i kushtueshëm nga i ri.

Çmimi i ri i listës së një Bombardier Challenger 650 është 32 milion dollarë. Në krahasim, çmimi i listës së një të re Bombardier Global 5000 është 50 milion dollarë.

Sidoqoftë, figura më e rëndësishme është vlera para-pronësore e këtyre avionëve. Kjo sepse përreth 85% e të gjitha avionëve privatë blihen të përdorura.

Sipas Libri i avionëve Bluebook, Challenger 650 vlerësohet të kushtojë rreth 15 milion dollarë pas pesë vjetësh.

Për të njëjtën periudhë kohore (pesë vjet pronësi), Global 5000 vlerësohet të ketë një vlerë të rishitjes prej 25 milion dollarë.

Prandaj, për sa i përket vlerës së përqindjes së mbajtur, këto aeroplanë janë jashtëzakonisht të ngjashëm. Gjatë pesë viteve, Challenger 650 do të mbajë rreth 47% të vlerës së tij. Në krahasim, Global 5000 do të mbajë rreth 50% të vlerës së tij origjinale.

përmbledhje

Atëherë, cili avion është më i mirë? Challenger 650 ose Global 5000.

La Bombardier Global 5000 lehtësisht mund Challenger 650 kur bëhet fjalë për performancën. Global 5000 mund të fluturojë më tej, më shpejt, më lart dhe ka një performancë më të mirë në terren.

Përveç kësaj, Global 5000 mund të mbajë më shumë peshë, më shumë pasagjerë dhe ka një brendshme më të madhe.

Prandaj, faktorizimi në atë që amortizimi është i ngjashëm për të dy avionët, Global 5000 është një opsion më i mirë.

Birrë i martuar

Benedikti është një shkrimtar i përkushtuar, i specializuar në diskutime të thella të pronësisë së aviacionit privat dhe temave të lidhura me të.