Оди до главна содржина

Embraer Phenom 100E

2014 - 2017

Клучни факти

  • на Embraer Phenom 100E е VLJ авион произведен од Embraer помеѓу 2014 и 2017.
  • на Embraer Phenom 100E се напојува со два мотори Pratt & Whitney Canada PW617F-E, што резултира во часовно согорување на гориво од 90 галони на час.
  • Способен за крстарење до 389 knots, Embraer Phenom 100Е може да лета без престан до 1178 наутички милји.
  • Авионот може да превезува до 6 патници.
  • на Embraer Phenom 100E има проценета часовна чартер цена од 2600 американски долари, со нова цена од 4.5 милиони долари за време на производството.

Преглед и историја

Embraer објави надградена верзија на Phenom 100 лесниот млазен авион од почетно ниво минатата година, а клиентите почнуваат да го доставуваат новиот Embraer Phenom 100Е

Авионот воведува мултифункционални спојлери и надградени внатрешни опции.

Основната цена е 4.161 милиони долари, но опциите како што се премиум седишта, цврстата врата од тоалетот и дополнителното совозачко седиште што е свртено настрана од влезната врата во кабината, може брзо да ја надминат цената од 4.4 милиони долари, со што ќе се усогласи со Cessnaнов М2 со неколку опции.

100 уживаше извонреден успех откако доби сертификат кон крајот на 2008 година, со повеќе од 300 испорачани до јуни.

Брз и простран за својата класа-390 knots максимална брзина и сега простор за најмногу осум патници - авионот одекнува кај помалите компании, операторите на чартер и индивидуалните сопственици.

Embraer Phenom 100E изведба

на Phenom 100E го предводи патот за перформанси. Лета нешто помалку од 1,200 nm и полетува од писти со должина од 3,125 стапки (953 m).

Тој е исто така еден од најбрзите млазни авиони во својата категорија, но сепак има слични оперативни трошоци како турбопроп. Придвижуван од моторите на Pratt & Whitney, давајќи 3390lbs потисок.

Има брзина од 389 knots.

Embraer Phenom 100Е Внатрешност

Овој модерен млаз од почетно ниво има најголема кабина и Windows во својата класа. Тој е интелигентно дизајниран за удобно сместување на 4 патници во клубска формација.

Дизајниран и изработен во Бразил, Phenom 100E е идеален за викенд ескапи или кратки извршни летови.

на Phenom 100E може да се пофали со импресивен заден багажен простор од 2.4 m³ (53 ft³).

Високата и широка кабина им нуди на патниците дарежлив простор за главата и нозете, додека целосно опремениот бар ги обезбедува неопходните освежувања.

Големите маси ќе ги направат деловните состаноци по пат удобни и продуктивни. Други погодности вклучуваат целосно затворен тоалет за испирање со хемикалии.

Од елегантен ентериер и дополнителен простор за палта и преносни компјутери до ниски трошоци за работа, во комбинација со мотори со Прат и Витни со високи перформанси, Phenom 100E прави сериозен авион.

Пилотската кабина

Овој кокпит за Embraer Phenom 100E е опремен со SVT Garmin Prodigy G1000 Flight Deck Display заедно со TAWS класа.

Embraer Phenom 100Е Цена на повелбата

Цената за изнајмување на овој авион започнува од околу 2,600 долари на час. Часовите чартер стапки не ги вклучуваат сите даноци, гориво и други давачки.

Трошоците за чартер ќе варираат врз основа на годината на марка/модел, распоред, маршрута, вкупниот број на патници и багаж и други фактори.

Куповната цена

Трошоците за купување на овој авион обично се движат од 4-5 милиони долари. Цената на млазот зависи од годината на производство; може да оди и над дадениот опсег ако производството е ново.

Тоа ќе ги чини купувачите околу 500 илјади долари годишно, што вклучува гориво, членови на екипажот и одржување, Итн

Цената на примерок во сопственост може да биде во рамките на 1.5-3 милиони долари.

 

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 1,178 nm Број на патници: 6 Капацитет на багаж: 70 кубни стапала
Брзина на крстарење: 389 knots Притисок во кабината: 8.4 ПСИ Максимална тежина при полетување: 10,582 lbs
Таван: 41,000 нозе Висина на кабината: 8,000 нозе Максимална тежина при слетување: 9,766 lbs
Растојание за полетување: 3,400 нозе Почеток на производство: 2014
Растојание за слетување: 3,150 нозе Крај на продукцијата: 2017

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 42.1 нозе Производител на мотор: Прат и Витни Канада
Надворешна висина: 14 нозе Модел на моторот: PW617F-E
Крило: 40 нозе Гори гориво: 90 галони на час
Внатрешна должина: 11 нозе
Внатрешна ширина: 5 нозе
Внатрешна висина: 4 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 26%