Оди до главна содржина

Cessna Citation M2

2013 година - Тековно

Клучни факти

  • на Cessna Citation М2 има максимален капацитет од шест патници: 4 места во главната кабина, 1 во пилотската кабина и 1 седиште во тоалетот со ремени.
  • на Cessna М2 е сертифициран за работа со еден пилот.
  • Опционалниот систем за управување со кабината, подвижната мапа и системот за забава во текот на летот ве одржуваат поврзани и контролирани.
  • на Cessna Внатрешноста на М2 има осум големи Windows помогне да се нагласи просторноста на кабината.
  • М2 е опремен со целосно дигитален двоканален автопилот систем опремен со многу карактеристики за дополнителна безбедност, вишок и сигурност.
  • Екрани на допир, прилагодени на корисникот, напојувани од авиониката Garmin® G3000 make овозможуваат интуитивна контрола, додека технологијата Synthetic Vision (SVT) дава јасна, концизна слика за вашето летачко опкружување.

Преглед и историја

на Cessna Citation М2 е најмалиот авион во Cessnaе во производство на авиони. М2 е дел од Cessna CitationАвион серија на авиони.

Лансиран во 1989 година, моделот 525 за прв пат полета во 1991 година. Една година подоцна беше добиена сертификација од FAA. Испораките започнаа две години подоцна.

Основните CitationМоделот на авиони беше дополнително ажуриран во варијантите CJ1 и M2. CJ1 тргна по друг пат до М2. CJ1 беше развиен во CJ2, потоа CJ2 +.

М2 беше лансиран во септември 2011 година. Cessna го заснова М2 врз тогашната варијанта на производството CJ1 од тогаш CitationJет семејство.

Cessna го ажурираше М2 за да има нов распоред на кабината и поефикасни мотори. Првиот прототип леташе во 2012 година со производство што започна со само едногодишно ниво. Од 2013 година над 250 авиони М2 влегоа во функција.

М2 се продава од Cessna како млаз на почетно ниво за клиентите. Клиенти кои бараат поголема брзина, поголем опсег и поголема удобност.

М2 може да се пофали со сериозни млазни перформанси.

Благодарение на неговата големина, М2 може да биде управуван од еден пилот, што го прави совршен за клиентите кои бараат намалени трошоци или сами да управуваат со авионот.

Следствено, М2 е одличен кандидат да биде сопственик/оператор на авион.

Сепак, имајте предвид дека операцијата со еден пилот е стандард во ВЛЈ категорија. Со многу поголеми авиони може да управува само еден пилот - како што е оној Pilatus PC-24   Embraer Phenom 300E.

Cessna Citation М2 перформанси

М2 е придвижуван од две задни трупови Вилијамс Интерл. Мотори FJ44-1Ap-21. Секој мотор произведува 1,965 фунти на потисок. Следствено, М2 може да полета со само 3,210 стапки писта. Растојанието за слетување е минимум 2,590 стапки.

Опсег на Citation М2 е 1,550 наутички милји (1,784 милји / 2,870 км) кога е оптимизиран за максимален опсег. Максималната брзина на крстарење доаѓа во 404 година knots. Дополнително, М2 може да лета на максимална надморска височина од 41,000 XNUMX стапки.

Основната работна тежина на М2 е 6,990 lbs (3,171 KG). Максималната тежина при полетување (MTOW) за авионот достигнува 10,700 фунти (4,853 кг).

Cessna Citation М2 Внатрешност

Внатрешноста на М2 е класична Cessna. Во споредба со големите модели, како што е CJ3 + и CJ4, ќе ви биде простено ако мислите дека се исти авиони.

Се разбира, постојат разлики. Сепак, судејќи исклучиво според дизајнот на ентериерот, стилот и материјалите, авионот е јасно поврзан. Внатрешноста на Cessna авионот е удобен и функционален.

Почнувајќи од предниот дел на авионот, Cessna Citation М2 располага со лесен центар за освежување веднаш зад пилотската кабина.

Иако овде нема да можете да креирате оброци означени со Мишелин, ќе можете да уживате во некои лесни закуски за време на вашиот лет.

Веднаш до центарот за светло освежување, стандардната конфигурација има седиште свртено на страна. На местото на ова седиште, клиентите можат наместо тоа да се одлучат за дополнително складирање.

Како резултат на тоа, може да се имплементираат четири големи фиоки за да се зголеми капацитетот на багажот.

Движејќи се кон задниот дел на авионот ќе најдете четири седишта во конфигурација на клуб. Овие седишта се во фокусот на кабината.

Седиштата целосно ги следат седиштата што се нишаат. Помеѓу седиштата ќе најдете извршни маси кои уредно се складираат.

Cessna успеа уредно да интегрира осум големи прозорци. Овие прозорци му овозможуваат на секој патник одличен поглед и внесуваат голема количина природна светлина.

На самиот заден дел од леталото, патниците ќе најдат тоалет со каиш. Ова доаѓа како стандард.

Како што се очекува од модерен деловен авион, системот за управување со кабината може да се контролира од вашиот личен уред.

Како резултат на тоа, можете да се забавувате за време на летот со пренос на аудио и видео. Може да се гледа и подвижна мапа за да ве информираме за напредокот на вашето патување.

Понатаму, патниците можат да ја контролираат температурата и осветлувањето на кабината.

Пилотската кабина

Однапред Cessna го интегрираше Garmin G3000 авионичарскиот пакет во кабината.

G3000 обезбедува приказ на екран на допир прифатлив за корисникот, при што секој од нив обезбедува интуитивна контрола на авионот.

Дури и во Cessnaнајмал авион, тие имаат интегрирана Синтетичка визија технологија (СВТ). СВТ дава јасна, концизна слика за летачката средина на авионот.

Кокпитот е дизајниран со еден пилот на ум.

Затоа, Cessna го направи палубата за летање колку што е можно поергономски, со што секоја контрола е достапна на прв поглед.

Ова осигурува дека пилотите се што е можно поефикасни со минимален обем на работа. Следствено, ова овозможува Cessna за да се постигне целта да се направи авионот како безбедно што е можно.

Cessna Citation М2 Цена на повелбата

Проценетата цена за повелбата а Cessna Citation М2 е 2,350 долари по час на лет.

Секако, цените ќе варираат во зависност од достапноста, цените на горивото, таксите за земја и многу повеќе.

Вреди да се напомене дека додека М2 може да го управува само едно лице, реномирани чартер оператори секогаш ќе имаат двајца пилоти во пилотската кабина. Ова е за да се обезбеди максимална безбедност.

Ве молиме имајте предвид дека иако авионот може да превезува до шест патници, многу чартер компании нема да го дозволат тоа. За да има шест патници во авионот, едниот би бил врзан со појас во тоалетот, а другиот на страничното седиште.

Затоа, ако сакате да го изнајмите овој авион, максималниот број на луѓе што можете да очекувате да ги соберете е четири.

Куповната цена

Листата цена за нов Cessna Citation М2 е 4.7 милиони долари.

Ако се погледне на пазарот во претходна сопственост, цените се движат околу границата од 3 милиони долари за пример стар пет или шест години.

 

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 1,550 nm Број на патници: 7 Капацитет на багаж: 46 кубни стапала
Брзина на крстарење: 404 knots Притисок во кабината: 8.6 ПСИ Максимална тежина при полетување: 10,700 lbs
Таван: 41,000 нозе Висина на кабината: 8,000 нозе Максимална тежина при слетување: 9,900 lbs
Растојание за полетување: 3,210 нозе Почеток на производство: 2013
Растојание за слетување: 2,590 нозе Крај на продукцијата: Презентираат

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 42.6 нозе Производител на мотор: Вилијамс Интернешнл
Надворешна висина: 13.9 нозе Модел на моторот: FJ44-1AP-21
Крило: 47.2 нозе Гори гориво: 120 галони на час
Внатрешна должина: 11 нозе
Внатрешна ширина: 4.8 нозе
Внатрешна висина: 4.8 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 26%