Оди до главна содржина

Cessna Citation III

1983 - 1992

Клучни факти

  • на Cessna Citation III е лесен авион произведен од Cessna помеѓу ГОДИНИОТ СТАРТ и ГОДИНАТА
  • на Cessna Citation III се напојува со два мотора Honeywell TFE731-3B, што резултира во часовно согорување на гориво од 241 галони на час.
  • Способен за крстарење до 472 knots, Cessna Citation III може да лета без престан до 2348 наутички милји.
  • Авионот може да превезува до 9 патници.
  • на Cessna Citation III има проценета часовна чартер цена од 3500 американски долари, со нова цена од 8 милиони долари за време на производството.

Преглед и историја

на Citation III, деловен авион со средна кабина со опсег од 2,054 nm, беше првиот од нив Cessnaмодел 650 серија.

Дизајниран е за оптимална брзина, користеше лесни композити и мазни површини за намалување на отпорот, и имаше сосема нов трупот на авионот поврзан со суперкритичното крило со влечење назад и Т-опашката.

Од мај 2018 година, 100% од Citation III авиони беа купени во претходна сопственост на нивните сегашни сопственици. 21.2% се на продажба со повеќе од половина од оние (64%) со ексклузивен договор за брокер.

Кога се продава, просечното време на пазарот е 493 дена. Во текот на изминатите 12 месеци, на Citation III има просечно 3 целосни трансакции на мало месечно.

Cessna се заложи за изградба на приватен авион со импресивен опсег и брзина, додека ги одржува ниските трошоци и високите перформанси, а со тоа и Citation III е создаден.

Новиот модел симболизира неколку пресвртници во Citation програма - тоа беше CessnaВлезот на пазарот со големи брзини и средни корпоративни млазни авиони, нивниот прв модел што ги користеше моторите Garrett (сега Honeywell), а не P&W, и беше отстапување од оригиналниот структурен дизајн на сите претходни модели.

Во моментот на ослободување, на Citation III имаше најголем дострел и најбрза вкупна брзина на крстарење од сите средни авиони.

Cessna Citation III Изведба

Дури и во турбуленции, летови во Citation III се мазни, како и такси и слетувања, поради опремата за слетување на задната врска.

Пилотите известуваат за одлична контрола и непречени перформанси при тезги, лесно слетување и многу ефективни сопирачки.

Двата Honeywell TFE731-3B-100S мотори се сигурни и овозможуваат голема флексибилност во летачките операции.

Една од најдобрите карактеристики на Citation е дека е брз. Дизајниран е за оптимална брзина: телото користи лесни композити секогаш кога е можно, и мазни, врзани метални површини за намалување на отпорот.

Брзо се искачува до нивото на лет од 43,000 стапки каде што може да крстари со максимална брзина од ,81 до ,83 мах (468 knots).

Неговиот максимален домет со четири патници е 2,920 милји (2,054 наутички милји).

Во времето на неговото објавување, на Citation III имаше најдолг дострел и најбрза вкупна брзина на крстарење од сите средни авиони. Моторите користат комбинирани 241 литри на час (GPH).

Cessna Citation III Внатрешност

Внатрешноста на Citation III беше дизајниран да изгледа и да се чувствува како внатрешноста на многу поголем, повеќе скапи приватен авион.

Кабината на Citation III има волумен од 438 кубни стапки и е висок околу 5.8 стапки.

Специјалното осветлување на главата и дизајнот на прозорците обезбедуваат светло, индиректно осветлување, давајќи ѝ на кабината просторна, отворена атмосфера.

Во кабината се сместени осум патници на седишта кои се навалуваат, се вртат и имаат прилагодливи потпирачи за раце и потпирачи за нозе.

Достапен е багажен простор од 61 кубни метри. Најдобро од сè, патување во Citation III е прилично тивок поради неговата усогласеност со стандардите за бучава FAR дел 36.

Пилотската кабина

Дигиталниот систем за контрола на летање Honeywell SPZ-8000 доаѓа стандардно во Citation III.

Вклучува многу безбедност системите за проверка кои се некомплицирани, така што проверката на статусот на многу витални системи за летање е буквално исто толку лесно како притискање на копче.

на Citation III е сертифициран за FAR дел 25 стандарди за безбедност, истите стандарди на кои мора да се придржуваат и комерцијалните авиони.

Cessna Citation III Трошоци за повелба

Цената за изнајмување на овој авион започнува од околу 3,150 долари на час.

Стапките на чартер часовни часови не ги вклучуваат сите даноци, гориво и други такси. Трошоците за повелба ќе се разликуваат врз основа на годината на производство/модел, распоредот, маршрутата, вкупниот број патници и багаж и други фактори.

Куповната цена

Трошоците за купување на овој авион обично се движат од 2 милион долари.

Цената на млазот зависи од годината на производство; може да оди и над дадениот опсег ако производството е ново.

Ќе ги чини купувачите околу 1 милиони долари годишно, што вклучува гориво, членови на екипажот и одржување, Итн

Цената на претходно поседуван авион може да биде во рамките на 500,000 долари и 1 милион долари.

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 2,348 nm Број на патници: 9 Капацитет на багаж: 61 кубни стапала
Брзина на крстарење: 472 knots Притисок во кабината: 9.3 ПСИ Максимална тежина при полетување: 22,000 lbs
Таван: 51,000 нозе Висина на кабината: 8,000 нозе Максимална тежина при слетување: 20,000 lbs
Растојание за полетување: 5,030 нозе Почеток на производство: 1983
Растојание за слетување: 2,388 нозе Крај на продукцијата: 1992

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 55.4 нозе Производител на мотор: Honeywell
Надворешна висина: 16.8 нозе Модел на моторот: TFE731-3B
Крило: 53.5 нозе Гори гориво: 241 галони на час
Внатрешна должина: 18.4 нозе
Внатрешна ширина: 5.5 нозе
Внатрешна висина: 5.7 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 33%