Оди до главна содржина

Gulfstream G450

2004 - 2017

Клучни факти

  • на Gulfstream G450 е голем авион произведен од Gulfstream помеѓу 2004 и 2017.
  • на Gulfstream G450 се напојува со два мотори на Ролс-Ројс ТЕЈ 611-8C, што резултира со час согорување на гориво од 465 галони на час.
  • Способен за крстарење до 500 knots, Gulfstream G450 може да лета без престан до 4350 наутички милји.
  • Авионот може да превезува до 16 патници.
  • на Gulfstream G450 има проценета часовна чартер цена од 7500 американски долари, со нова цена од 43 милиони долари за време на производството.

Преглед и историја

на Gulfstream G450 е директен потомок на Gulfstream Серија G400/GIV-SP. Доаѓа со надградени мотори (Rolls-Royce Tay 611-8C) со FADEC и редизајниран превртувач на нафрлување, нацела и пилон кои, заедно со аеродинамични подобрувања, го зголемуваат опсегот и носивоста.

Заклучно со ноември 2016 година, 33% од Gulfstream Авионите G450 беа купени во сопственост на нивните сегашни сопственици, другите 67% нови. Во моментов, 8.5% се продаваат, а повеќето од нив (76%) се под ексклузивен брокерски договор. Кога се продава, просечното време на пазарот е 244 дена.

Тестирање на летот на Gulfstream G450 започна во април 2003 година и сертификатот на FAA беше завршен во август 2004 година. Вкупно 342 Gulfstream Авионите G450 се произведени, сите се во функција и денес. Производството на G450 ќе заврши на почетокот на 2018 година Gulfstream го префрла производството во ново G500.

Gulfstream G450 перформанси

на Gulfstream Моторите на Rolls-Royce Tay Mk 450-611C од 8 година се изградени околу јадрото на моторот под висок притисок на SpeyRB.183-555, кој успешно документирал илјадници часови лет во разни други комерцијални и приватни авиони.

Моторот на Rolls-Royce Tay, сепак, добива 2,600 фунти повеќе потисок при полетување од Spey.

Моторите Tay произведуваат 13,850 фунти потисок секој, овозможувајќи полетување на нивото на морето на 5,450 стапки. На надморска височина од 5,000 стапки, барањето за пистата е 8,030 стапки.

Моторите лесно ги задоволуваат барањата за бучава од FAR дел 36 фаза III, произведувајќи 79.1EPNdBon полетување и SFAR дел 27 ограничувања за емисии.

Наводно, потрошувачката на масло и нивото на вибрации се исто така ниски. На Gulfstream 450 може да се искачи на 41,000 стапки за дваесет и три минути.

По повеќе од 800 часа тестирање на тунели за ветер и аеродинамички подобрувања, Gulfstream 450 може да крстари со .85 Мах (476 knots) додека се на височина на крстарење од 41,000 стапки. На Gulfstream Ковертот за летот на 450 се протега до 45,000 стапки.

Кабината е оценета на 9.5 psi, што му овозможува на G450 да одржува кабина на ниво на морето на 22,000 стапки. Максималниот домет (додека се патува со ,80 Мах со осум патници и тројца членови на екипажот) е 5,000 милји (4,350 наутички милји).

Gulfstream Внатрешни работи G450

Помеѓу четиринаесет и осумнаесет патници треба удобно да се возат во Gulfstream Кабина од 450-ти 1,525 кубни стапки.

Патниците можат лесно да застанат во кабината висока 6.2 стапки и ќе уживаат во ширината од 7.3 стапки и 45.1 стапки во должина (за 18 инчи зголемување од G-III).

Багажниот простор од 169 кубни стапки е достапен при лет. Внатре во двата целосно затворени тоалети се сместени два плакари за складирање палто.

Има многу карактеристики на кабината кои треба да ги направат пријатни трансконтиненталните и прекуокеанските летови.

За почеток, галијата со целосна големина е целосно опремена со се што е потребно за подготовка на топла и ладна храна: рерна со висока температура, микробранова печка и мијалник со топла и ладна вода, разладено складиште, две апарати за кафе и опционална машина за еспресо.

Има дури и вграден простор за складирање на услугата за вечера (вклучувајќи кристали и прибор за јадење) по нарачка за Gulfstreamприватни авиони.

Стандардните и опционалните електронски понуди вклучуваат CD, VHS и DVD плеер, два LCD екрани, индивидуални слушалки на секое седиште (за аудио системот во кабината), факс и сателитски телефони.

Вклучени се и дополнителни функции како што се приклучоци за напојување, работни маси и LAN конекција.

Електрониката, осветлувањето и двозонскиот систем за контрола на температурата може да се контролираат од неколку различни локации во кабината.

Пилотската кабина

Кокпитот на PlaneView има четири големи дисплеи за летање со течни кристали, a Gulfstream систем за подобрен вид (EVS) со главен дисплеј Honeywell HUD 2020 и уред за контрола на курсорот.

ЕВС, развиен од Gulfstream и Kollsman, е првиот визионерски систем од ваков тип кој е сертифициран од Федералната управа за авијација.

Системот за гледање му дава на пилотот зголемено ниво на свесност за ситуацијата и овозможува поголема безбедност.

Во јануари 2008 година, ФАА го потврди Gulfstream синтетички вид-примарен екран за летање (SV-PFD) систем и Gulfstream / Kollsman втората генерација на EVS II за G450.

SV-PFD прикажува тродимензионални слики од теренот во боја од подобрениот систем за предупредување за близина на земја (EGPWS) на Honeywell. EVS II е полесен за 10 kg со четири пати поголема пресметковна моќ и меморија од претходниот EVS.

Авионот е опремен со авионски пакет Honeywell Primus Epic. Авионика системи се инсталирани напред од вратата на кабината.

Gulfstream Цена на повелбата G450

Цената за изнајмување на овој авион започнува од околу 9,900 долари на час.

Часовите чартер стапки не ги вклучуваат сите даноци, гориво и други давачки.

Трошоците за чартер ќе варираат врз основа на годината на марка/модел, распоред, маршрута, вкупниот број на патници и багаж и други фактори.

Куповната цена

Трошоците за купување на овој авион обично се движат од 40 милион долари.

Цената на млазот зависи од годината на производство; може да оди и над дадениот опсег ако производството е ново.

Ќе ги чини купувачите околу 2 милиони долари годишно, што вклучува гориво, членови на екипажот и одржување, итн. Цената на претходно во сопственост на авион може да биде во рамките на 30 милиони долари.

 

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 4,350 nm Број на патници: 16 Капацитет на багаж: 169 кубни стапала
Брзина на крстарење: 500 knots Притисок во кабината: 9.94 ПСИ Максимална тежина при полетување: 74,600 lbs
Таван: 45,000 нозе Висина на кабината: 5,400 нозе Максимална тежина при слетување: 66,000 lbs
Растојание за полетување: 5,600 нозе Почеток на производство: 2004
Растојание за слетување: 3,260 нозе Крај на продукцијата: 2017

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 89.3 нозе Производител на мотор: Ролс-Ројс
Надворешна висина: 25.2 нозе Модел на моторот: ОДДЕЛЕТЕ 611-8С
Крило: 77.8 нозе Гори гориво: 465 галони на час
Внатрешна должина: 45.1 нозе
Внатрешна ширина: 7.4 нозе
Внатрешна висина: 6.2 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 51%