Оди до главна содржина

Gulfstream G600

2019 година - Тековно

Клучни факти

  • на Gulfstream G600 може да собере до 19 патници и да биде конфигуриран во три зони за живеење и простор за одмор на екипажот.
  • 14 Gulfstream потпис овална Windows наполнете ја кабината со природна светлина.
  • 100 проценти свеж воздух и мала висина на кабината им помагаат на патниците да останат будни и фокусирани.
  • Безжична мрежа, сателитска комуникација, телефон Иридиум и факс / печатач се стандардна опрема.
  • Иновативниот Head-Up Display (HUD) проектира податоци за летот на транспарентен екран во видното поле на пилотот.
  • Кога видот е намален или прикриен, Системот за подобрување на видот (ЕВС) користи технологија за инфрацрвено сликање за да го прикаже она што човечкото око не може да го види.

Преглед и историја

на Gulfstream G600 е помал авион G500 авиони. Двата авиони беа претставени во 2014 година. Парот авиони се толку популарни што во вториот квартал на 2017 година 80% од сите Gulfstream наредбите беа за G500 и G600.

Сепак, G500 отсекогаш бил неколку чекори напред во циклусот на производство и развој од G600. Додека G500 прв пат леташе во средината на 2015 година, G600 не се пренесуваше во воздухот до крајот на 2016 година. Покрај тоа, додека првиот G500 беше развиен во септември 2018 година, првиот Г600 стигна до рацете на клиентите само во август 2019 година. Во декември 2020 година, првиот авион сертифициран од ЕАСА беше доставен до австриски оператор.

Моделот G600 е 5 метри подолг од G500 и исто така е способен да лета 1,300 наутички милји понатаму.

G600 е способен да лета со скоро суперсонична брзина. Ова му овозможи на G600 да заработи над 20 рекорди на брзина, како што е летот од Савана до Geneенева во рекорд соборувајќи 7 часа и 21 минута. Ова беше овозможено со крстарење на 0.90 Мах. За повикување, Mach 1 е брзината на звукот. Ова го става G600 како еден од најбрзите деловни авиони на пазарот.

Опсегот на G600 го прави способен да лета без престан од Newујорк до Дубаи, Лондон до Пекинг и Лос Анџелес до Шангај.

Важна забелешка – високите брзини на крстарење не само што обезбедуваат побрзо пристигнување на вашата дестинација, туку и ги намалуваат часовите на летот на авионот. Помал број часови на летот, пак, ќе резултира со подолги периоди помеѓу закажаните одржување посети, поголема потенцијална вредност на авионот и посвежи екипажи.

Gulfstream G600 перформанси

G600 се напојува со два мотори Pratt & Whitney PW815GA поставени на задната страна. Секој мотор е способен да произведе до 15,680 фунти потисок.

Оваа моќ е способна да го турне авионот кон небото со растојание од само 5,700 стапки од писта.

Дополнително, G600 има минимално растојание за слетување од 3,100 стапки.

Покрај одличните перформанси на земјата, Gulfstream го натера G600 да настапува и на небото.

G600 е во состојба да крстари на 516 knots на максимална надморска височина од 51,000 стапки.

Кога е оптимизиран за крстарење, G600 има максимален опсег од 6,600 наутички милји (7,595 милји / 12,223 км).

Gulfstream Внатрешни работи G600

Внатрешноста G600 е дизајнирана за патници да се релаксираат, да работат и да вечераат внатре. G600 е дизајниран од Gulfstream да биде „најтивка [кабина] во деловната авијација“. Ова е тешко изненадувачки како целина Gulfstream семејството на авиони има исклучително тивки кабини. Дополнително, G600 карактеристики Gulfstreamкласичен 100% систем на свеж воздух. Комбинирајте го ова со ниската надморска височина на кабината, ќе се осигури дека ќе стигнете освежени на вашата дестинација.

Исто така, Gulfstream можеше да се смести во четиринаесет потписи Gulfstream овални прозорци. Овие прозорци се „најголеми во деловната авијација“ и го дават ентериерот во природна светлина. Големината и поставеноста на прозорците им нудат на сите патници фантастичен поглед на светот подолу.

Патниците од бродот ќе седат на наградуваните места. Овие седишта ги спојуваат стилот, функционалноста и удобноста, сите во едно. Gulfstream успеа да ги искористи повратните информации од клиентите и да ги оптимизира пропорциите на седиштето за идеално вклопување. Преку употреба на прецизна, компјутерска обработка, Gulfstream беше во можност да ги елиминира точките на притисок за максимална удобност.

G600 може да се конфигурира со најмногу четири области за живеење. Во рамките на четирите области за живеење има простор за спиење до 19 патници и простор за спиење до 10 патници.

G600 е толку луксузно назначен што дури и е награден Меѓународна награда за дизајн на јахти и авијација.

Пилотската кабина

Однапред, Gulfstream има преземено нивниот заштитен знак без компромисен пристап кон технологијата и безбедност. G600 е опремен со Gulfstreamиновативна палуба за летови Симетрија. Вклучените карактеристики се странични активни контроли, десет прикази на екран на допир и интелигенција во фаза на лет. Овие карактеристики помагаат во намалување на обемот на работа на пилотите, зголемување на оперативната ефикасност и зголемување на безбедноста.

G600 е опремен и со нивниот подобрен систем за визија на лет (EFVS). Овој систем им овозможува на овластените пилоти да слетаат без природен вид во услови на слаба видливост. Според тоа, користењето на овој систем го зголемува пристапот до аеродромите и ги намалува обиколките.

Gulfstream Цена на повелбата G600

За изнајмување на G600 ќе биде потребно малку време и трпение за да најдете достапен авион во вистинската позиција за вашата мисија.

Сепак, авионот е популарен и испораките постојано се вршат.

Ако барате да ја изнајмите проценетата цена за час на летот за А. Gulfstream G600 е 10,000 УСД. Нормално, оваа цена ќе варира во зависност од достапноста, цените на горивата, надоместоците за земја и многу повеќе.

Куповната цена

Ценовникот на нов Gulfstream G600 е 54.5 милиони долари.

Авионот е исклучително популарен и толку нов што веројатно нема да биде опција некое време да се најде претходно во сопственост на авион.

 

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 6,600 nm Број на патници: 19 Капацитет на багаж: 175 кубни стапала
Брзина на крстарење: 516 knots Притисок во кабината: 10.15 ПСИ Максимална тежина при полетување: 94,600 lbs
Таван: 51,000 нозе Висина на кабината: 4,850 нозе Максимална тежина при слетување: 76,800 lbs
Растојание за полетување: 5,700 нозе Почеток на производство: 2019
Растојание за слетување: 3,100 нозе Крај на продукцијата: Презентираат

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 96.1 нозе Производител на мотор: Прат и Витни Канада
Надворешна висина: 25.3 нозе Модел на моторот: PW815GA
Крило: 94.2 нозе Гори гориво: 458 галони на час
Внатрешна должина: 51.2 нозе
Внатрешна ширина: 7.6 нозе
Внатрешна висина: 6.2 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 53%