Оди до главна содржина

Dassault Falcon 900LX

2010 година - Тековно

Клучни факти

  • Должината на кабината на Dassault Falcon 900LX ви дава три различни простории за одмор за работа, одмор и релаксација, овозможувајќи ви да го оптимизирате користењето на вашето време на летови со долг дострел.
  • Контролите се уредно скриени во потпирачот за раце на дофат, што го прави управувањето со кабината едноставно и интуитивно.
  • FalconКабината HD + ја става напредната контрола на кабината на дофат на раката, од каде било во кабината.
  • Тесно распоредени Windows на Falcon 900LX испушта изобилство на природна светлина.
  • Иновативниот светлосен систем за расположение им овозможува на патниците да создадат совршен амбиент за работа, одмор или вечера.
  • Палубата за летање EASy II драматично ја подобрува координацијата на екипажот и ситуациската свесност, презентирајќи сè, од планирање на летот и автоматски списоци за проверка до прецизната позиција на авионот.

Преглед и историја

на Dassault Falcon 900LX е најновата верзија на производителите Falcon 900 постава. 900LX е еден од трите три-млазни авиони во производство, а другите два се 7X   8X.

Зошто три мотори? Dassault тврдат дека не само што неговата „привлечност на рампата е непобитна“, туку и има корист од удобноста и перформансите.

Трите мотори овозможуваат просторно ефикасна кабина и помали критични брзини за слетување. Ова не само што обезбедува побезбедно слетување, туку и ги зголемува неговите можности за кратко поле.

Понатаму, трите мотори го прават 900LX повеќе маневрирачки на земја, бара помалку хангар простор и поголем душевен мир.

900LX има долга историја. Врз основа на Falcon 900 платформа која беше развој на Falcon 50.

на Falcon 50 беше самиот развој на Falcon 20. Првиот лет на Falcon 900 беше во 1984 година.

Оттогаш над 500 Falcon Изградени се 900 авиони (вклучително и сите варијанти). Цивилни варијанти на Falcon 900 се како што следува: Falcon 900, Falcon 900B, Falcon 900C, Falcon 900EX, Falcon 900EX ЛЕСНО, Falcon 900DX и секако Falcon 900LX.

на Falcon 900 авиони се популарни и меѓу цивилните и воените оператори.

Воените верзии на три-млазен авион се користат од страна на боливиските воздухопловни сили, Јапонската крајбрежна стража, нигериските воздухопловни сили и италијанското воено воздухопловство, за да именуваат неколку.

на Falcon 900LX се надоврзува на успехот на неговите претходници. Според Dassault, 900LX „стои сам во својата класа за перформанси, удобност и ефикасност“.

Со секоја варијанта Dassault да го изгради и усоврши авионот. Сите варијанти изградени на силните страни на претходната генерација.

Затоа, Dassault создадоа индустриски репер за долговечност, издржливост, сигурност и долгорочно задржување на вредноста.

Ана Зверева од Талин, Естонија, CC BY-SA 2.0, преку Викимедија комонс

Dassault Falcon 900LX перформанси

на Falcon 900LX се напојува со три мотори Honeywell TFE731-60. Секој мотор произведува 5,000 l потисна сила како нивото на морето. Овие три мотори обезбедуваат непобедлива ефикасност, мала потрошувачка на гориво и тивко работење.

Над 11,000 од овие мотори влегоа во функција и се најавуваа повеќе од 100 милиони часа. Затоа, можете да бидете сигурни дека овие мотори се сигурни и ја докажаа нивната сигурност.

на Falcon има минимално растојание за полетување од 5,360 стапки. Авионот е способен да слета за само 2,415 стапки. Ова, на пример, му овозможува на авионот да се движи низ помалите аеродроми. На крајот, ова ќе ви овозможи да пристигнете поблиску до вашата крајна дестинација, со што ќе се намали целокупното време на патување.

Три-авионот е способен да крстари во 459 година knots на максимална надморска височина од 51,000 4,750 стапки. Во својата оптимална конфигурација, авионот може да патува до 5,466 наутички милји (8,797 милји / XNUMX км) без полнење гориво.

900LX има максимална тежина при полетување (MTOW) од 49,000 127 фунти. Дополнително, авионот има XNUMX кубни метри посветени на носење на вашиот багаж.

Dassault Falcon Внатрешност 900LX

Ентериерите на Falcon авионите отсекогаш го одземаа здивот. Dassault се во можност совршено да го спојат стилот со функционалноста. 900LX не е исклучок.

In Dassaultсопствени зборови, на Falcon 900LX е „елегантен во дизајнот и паметен по функција“.

Dassault имаат интерактивни центри за дизајн во Тетерборо, Newу erseyерси и Ле Бурже, Париз. Овие објекти се опремени со Dassaultсофтвер CATIA и вработен во светски професионалци за дизајн.

Овие центри им овозможуваат на клиентите да направат информиран и сигурен избор за внатрешниот дизајн на авионот.

Клиентите можат да ги замислат своите ентериери и да ги испитаат карактеристиките на вистинските авиони и макети.

Клиентите потоа можат да продолжат да избираат од низа ткаенини, кожи, теписи, фурнири, електроника, опрема и додатоци.

Патниците се во можност да ја контролираат целата кабина од FalconКабина HD+ систем за управување со кабината.

Ова им овозможува на патниците да ја контролираат целата кабина од удобноста на сопственото седиште. Сите карактеристики како што се осветлувањето и температурата може да се контролираат.

Дополнително, патниците можат да изберат од широк спектар на алатки за забава и поврзување. Услугите за говорни и широкопојасни податоци обезбедени од SATCOM исто така можат да бидат опции на 900LX.

Квалитетот во кабината не е за ништо во 900LX. Елегантната мешавина на материјали доведе до вкусно дизајниран ентериер.

Преку ефикасно користење на просторот, дизајнерите исто така успеаја да направат пространа кабина со чувство. Контролите од системот за управување со кабината се уредно скриени во потпирачот за рака.

Ова ја става контролата на дофат, но не е нападна. Прозорците со блиско растојание овозможуваат изобилство на природна светлина во кабината.

Dassault беа во можност да го задржат нивото на бучава во кабината на само 54 децибели. Ова, во комбинација со неговото иновативно „осветлување на расположението“, го прави леталото релаксирачко место за поминување неколку часа.

Пилотската кабина

Dassault се вклопиле во Falcon 900LX со палубата за летање EASy II. Dassault опишете го ова како „најнапредна палуба за летање во деловната авијација“.

Палубата за летање EASy II ја подобрува координацијата на екипажот и свесноста за ситуацијата.

Карактеристиките вклучуваат Dassaultкомбиниран систем за визија и FalconОКО. FalconEYE е head up дисплеј (HUD) што ги спојува синтетичкото мапирање на теренот со погон на база на податоци со термички и слики од камера при слаба осветленост.

Овие фактори се комбинираат во еден поглед на HUD. Како резултат на факторот на оваа технологија е невидено ниво на свесност за ситуацијата.

Dassault Falcon 900LX Цена на повелбата

Повелбата цена за Dassault Falcon Се проценува дека 900LX чини 5,900 долари по час на лет.

Секако, цените ќе варираат во зависност од достапноста, цените на горивото, таксите за земја и повеќе.

Куповната цена

Конечно, куповната цена на 900LX. 900LX е неконтролиран авион.

Цената за ново Dassault Falcon 900LX започнуваат од 44 милиони долари.

Меѓутоа, ако барате примери од претходно во сопственост, има многу да изберете.

Бидејќи производството на 900LX започна во 2010 година, во моментов има многу авиони во употреба.

Се проценува дека првите примероци на 900LX чинат околу 20 милиони долари.

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 4,750 nm Број на патници: 16 Капацитет на багаж: 127 кубни стапала
Брзина на крстарење: 498 knots Притисок во кабината: 9.3 ПСИ Максимална тежина при полетување: 49,000 lbs
Таван: 51,000 нозе Висина на кабината: 8,000 нозе Максимална тежина при слетување: 44,500 lbs
Растојание за полетување: 5,360 нозе Почеток на производство: 2010
Растојание за слетување: 2,415 нозе Крај на продукцијата: Презентираат

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 66.3 нозе Производител на мотор: Honeywell
Надворешна висина: 24.8 нозе Модел на моторот: TFE731-60
Крило: 70.1 нозе Гори гориво: 260 галони на час
Внатрешна должина: 33.2 нозе
Внатрешна ширина: 7.7 нозе
Внатрешна висина: 6.2 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 50%

Избрана слика: Ана Зверева од Талин, Естонија, CC BY-SA 2.0, преку Викимедија комонс