Dassault Falcon 2000LXS

2014 - Тековно

Патници

10 Пакс

Опсег

4,000 Морски милји

Брзина на крстарење

470 Knots

Таванот

47,000 нозете

Гори гориво

269 ГПХ

Клучни факти

  • на Dassault Falcon 2000LXS има осумнаесет големи прозорци кои ја преплавуваат кабината со природна светлина и воздухот постојано се освежува, помагајќи ви да заживеете.
  • Со SatCom и брз Интернет, преминот од канцеларија во авион е што е можно попречен.
  • на Falcon 2000LXS нуди исклучителна флексибилност во мисијата, овозможувајќи ви да скокате помеѓу градовите, преку континентите и опсегот на океаните.
  • Робустен, ултра ефективен и супер способен, Falcon 2000LXS е една од најпопуларните Falconнекогаш.
  • Опремен со Dassaultе интуитивен FalconКабина HD + Систем за управување со кабина, што поставува аудио и видео со висока резолуција на побарувачката на дофат на раката на патниците.
  • Опремен со FalconОкото кое комбинира полно работно време, мулти-спектрален, висок деф, комбиниран систем на визија (CVS) се ожени со подобрен систем на визија (ЕВС) и синтетички визија (СВС) во еден хармоничен поглед нагоре.

Преглед и историја

на Dassault Falcon 2000LXS е замена за Falcon 2000LX. Една од критичните разлики помеѓу двата авиони е подобрената способност за кратки теренски перформанси на 2000LXS. Намалувањето на растојанието потребно за слетување и полетување на авион резултира со зголемен пристап до аеродромот. Следствено, патниците ќе можат да заминуваат и пристигнуваат поблиску до нивната крајна дестинација. Како резултат, целокупното време на патување ќе се намали.

на Falcon Опсегот на авиони 2000 има долга и импресивна историја. Првично лансиран во 1994 година, Dassault објавија вкупно 7 цивилни варијанти на леталото. Од своето основање над 550 година Falcon Во моментов се во функција авиони од серија 2000 година.

2000LXS се одликува со трансконтинентална гама, performanceвездени перформанси со кратко поле и луксузна кабина.

 

Dassault Falcon Перформанси 2000LXS

2000LXS се напојува со два задни монтирани мотори Pratt & Whitney Canada PW308C. Овие мотори вклучуваат напредна технологија за зголемена издржливост, помали емисии на штетни гасови и пониски оперативни трошоци. Според Dassault моторите на 2000LXS согоруваат до 20% помалку гориво од конкурентите.


2000LXS е познат по своите кратки перформанси на теренот по својата големина. Минималното растојание за полетување се појавува на 5,878 стапки. Во меѓувреме, минималното растојание за слетување е само 2,260 стапки.

По полетувањето авионот е способен да крстари на 470 knots на максимална надморска височина од 47,000 4,000 стапки. Со максимален опсег од 4,603 наутички милји (7,408 милји / XNUMX км), на Falcon удобно може да ги премине континентите.

 

Dassault Falcon Внатрешност на 2000LXS

Внатре во Falcon Патниците од 2000LXS се третираат со мир и тишина. Според Dassault; патниците кои летаат со 2000LXS „патуваат редица, милостиво и продуктивно“.

Внатрешноста на 2000LXS е пространа, стилска и тивка. 2000LXS има голем ентериер за својот сегмент и е опишан како дарежлив и луксузен од секој поглед. Без оглед колку е летот, патниците ќе бидат пријатни.

Dassault го опремиле леталото со напредна технологија за поврзување и интуитивен систем за управување со кабината. Системот за управување со кабината е компатибилен со повеќето паметни телефони, овозможувајќи ви да ја контролирате кабината од секаде.

на Falcon 2000LXS е ширина од 7 стапки и 8 инчи внатре. Ова ја прави кабината поширока и попривлечна од повеќето нејзини конкуренти. 2000LXS може да собере до 10 патници до осум часа. Одликувајќи се со целосно рамен под, просторот за глава доаѓа во 6 стапки 2 инчи. Затоа, повеќето патници ќе можат удобно да се движат околу кабината и да застанат на нозе.

Dassault биле во можност да соберат осумнаесет големи прозорци што ја ослабуваат внатрешноста во светлина. Виндоусите се стратешки поставени веднаш до седиштата со цел да им се овозможи поглед на секој патник. Честата циркулација на воздухот и свеж воздух гарантираат да останете освежени. Како резултат, авионското задоцнување треба да се сведе на минимум на долгите летови.

 

Пилотската кабина

Однапред Dassault го имплементираа својот лесен кокпит од светска класа. Забележете, ова е Dassaultпретходната генерација на технологија на палубата за летови. Сепак, пилотската кабина EASy сè уште има многу клучни карактеристики. Откако беа опишани како „паметен, интегриран, авионистички систем исполнет со карактеристики“, пилотите можат да летаат ефикасно и безбедно.


Благодарение на DassaultПознавањето на дизајнот и конструкцијата на борбени авиони, 2000LXS е изграден да лета како борбен авион - освен неспокојот.

2000LXS е исто така опремен со Dassault"S FalconКомбиниран систем за гледање на очите. FalconОкото им овозможува на летачките екипи подобрена свесност за ситуацијата во сите временски услови во секое време од денот. На FalconEye е напреден систем Head Up Display (HUD) кој ја зголемува маргината на безбедност, особено на предизвикувачките аеродроми.

 

Dassault Falcon Цена на повелбата 2000LXS

Проценетата цена на повелбата за А. Dassault Falcon 2000LXS е 5,500 УСД на лет час. Нормално, оваа цена ќе варира во зависност од достапноста, цените на горивата, надоместоците за земја и многу повеќе. Алтернативно, ако летате помалку од 3,515 наутички милји, тогаш размислете за Dassault Falcon 2000S.

 

Трошоци за набавка

Листата цена за Dassault Falcon 2000LXS е 34 милиони долари. Производството започна во 2013 година. Сепак, имајте во предвид дека не ги содржи сите најнови технологии Dassault има да понуди.

Примери стари пет или шест години веројатно ќе чинат во опсег од 20 милиони долари. Сепак, оригинал Falcon 2000-та година од непосредно пред почетокот на векот може да се потроши за малку над границата од 3 милиони долари.

Бројки во длабочина

перформанси

Опсег: 4,000 nm

Брзина на крстарење: 470 knots

Таван: 47,000 XNUMX стапки

Растојание за полетување: 5,878 стапки

Растојание за слетување: 2,260 стапки


димензии

Должина на екстериерот: 20.23 метри

Надворешна висина: 7.06 метри

Должина на крилјата: 21.38 метри

Внатрешна должина: 7.98 метри

Внатрешна ширина: 2.34 метри

Внатрешна висина: 1.88 метар

Соодносот на ентериерот / екстериерот: 39%

Удобност

Број на патници: 10

Нивоа на бучава во кабината: 52 dB

Висина на кабината: 8,000 стапки

Проценета цена на час: 5,500 УСД

Набавна цена: 34 милиони УСД


Моќ

Производител на мотор: Прат и Витни Канада

Модел на мотор: PW308C

Горење на гориво: 269 литри на час

тежини

Капацитет на багаж: 131 кубни стапала

Тежина на багаж: 1,600 кг

Макс тежина при полетување: 42,800 кг

Мапа на опсег

Dassault Falcon Мапа на опсегот 2000LXS со Лондон како град на потекло - опсег од 4000 наутички милји