Оди до главна содржина

Embraer Legacy 650E

2017 - 2020

Клучни факти

 • на Embraer Legacy 650E ја има најголемата кабина во класата што обезбедува ненадмината удобност за до 14 патници над три зони на кабини, комплетна со широкопојасна конекција и светски телефонски сервис.
 • Со најголемата галија, тоалет и оддел за багаж во својата класа, тивка, тризонска кабина на Legacy 650E ви овозможува да работите, да вечерате или да се одморате во целосен комфор.
 • на Legacy 650E нуди невидена гаранција од 10 години / 10,000 XNUMX часа, поставувајќи нов репер за индустријата во посветеноста на клиентот.
 • Со потполно привлечни седишта од кожа, обемна галија и импресивно слаб шум од кабината, Embraer Legacy 650E ги задоволува сите ваши потреби.
 • Синтетички систем за визија (SVS) и автотротле и стандардна опрема.

Преглед и историја

на Embraer Legacy 650E може да ги пронајде своите правци наназад до Legacy 600, дериват на Embraer Семејство ERJ 145, со Legacy 600 стапи во служба во 2002 година.

во 2009 Embraer објави Legacy 650, врз основа на Legacy 600, но со зголемен опсег, спуштена улица и зголемен простор за главата.

на Legacy 650 беше заверена од ФАА во февруари 2011 година. Потоа пет години подоцна во 2016 година Embraer најави уште натамошни подобрувања во Legacy Производ 650, со синтетички систем за вид и автоматско гасење како стандардна опрема и редизајнирана внатрешност во три зони.

Ова е ново и подобрено Legacy 650 е Embraer Legacy 650Е, кој стапи во функција во 2017 година.

на Legacy 650E е поддржана од скоро совршената сигурност на испраќање на Legacy 600 и 650 што дојдоа пред него, поттикнувајќи Embraer да го понуди 650E со невидена гаранција од 10 години/10,000 часа. Ова е најдолгата гаранција од кој било деловен авион во светот.

Со три карактеристични кабински зони, широкопојасно поврзување, телефонска услуга и трансконтинентален опсег - Legacy 650E сигурно е на врвот на својата игра.

Embraer Legacy 650E изведба

650E се напојува со два мотори на Rolls-Royce AE 3007A2 монтирани одзади, при што секој од нив произведува потисок од 9,020 lbf (вкупно 18,040 lbf).

Оваа моќност може да го поттикне 650E до максимална брзина на крстарење од 440 knots и до максимална височина на крстарење од 41,000 стапки.

на Legacy 650E има максимален дострел од 3,900 наутички милји (4,500 милји), што го прави способен да лета без престан од Лондон до Newујорк или Лондон до Newу Делхи.

на Legacy 650E има способност да полетува за само 5,741 стапки и има растојание за слетување од 2,346 стапки, а сето тоа одржува максимална тежина на полетување од 53,572 фунти.

Веродостојноста на Legacy Платформата 650E и моторите на Ролс-Ројс го натераа 650E да ги задржи своите претходници одлични 99.5%

Embraer Legacy 650Е Внатрешност

Додека EmbraerОтсекогаш биле одлични за сигурност и перформанси, ентериерот е често најимпресивниот дел од секој производ, и Legacy 650E не е исклучок.

Со дарежлива должина на кабината од 15.19 метри, ширина од 2.11 метри и висина од 1.83 метри, има многу простор за прошетка при долг лет.

Дарежливите пропорции на 650E продолжуваат низ целата кабина, во тоалетот и големиот капацитет на багаж од 286 кубни стапки.

на Legacy 650E се подобрува според оригиналот Legacy 600 и 650 со новоуредени седишта низ целата кабина за максимална удобност, има доволно простор за удобно пренесување до 14 патници.

Како што би очекувале со секој приватен авион, има мноштво внатрешни конфигурации кои ја опфаќаат внатрешноста на зоната со три кабини.

Опциите вклучуваат простор за конференциска маса, два дивани и тоалет за напред на екипажот.

на Legacy Висината на кабината на 650E никогаш не надминува 6,000 стапки и одржува постојано тивка кабина, совршена за долги летови.

Помалата надморска височина и ниската бучава во кабината ќе помогнат да се намалат ефектите од млазното задоцнување, што значи дека пристигнувате на вашата дестинација чувствувајќи се повеќе освежени и подготвени да одите на работа.

на Legacy 650E се одликува со интернет конекција и најновата генерација на Full HD забава за време на летот, со системот за забава и управување со кабината на Honeywell's Ovation Select.

Дополнително, вратата што ја дели кабината од галијата и кокпитот обезбедува целосна приватност и удобност на патниците.

Со опции за софи и лизгачки столчиња, во зависност од избраната конфигурација, има простор до шест кревети.

Кујната во носот на авионот обезбедува повеќе од доволно простор за потребниот прибор, складирање и сервирање садови.

Пространа тоалет собата се наоѓа во делот на опашката, од каде што е отворен пристапот до багажниот простор за време на летот.

Со поединечни дисплеи, можете да ги опремите сите столчиња, освен тоа, сликата може да се прикаже на централните екрани со широк екран - нивниот број и големина се опционални.

Пилотската кабина

Однапред, 650E има напредни функции, што овозможува подобрена свест за ситуацијата и намален обем на работа на пилотот. Ова им овозможува на пилотите да се движат во зафатен воздушен простор, незгодни аеродроми и лоши временски услови со поголема леснотија и безбедност.

Honeywell Primus Elite е лесен за пилоти и е организиран над пет ЛЦД-дисплеи. Дополнително, системот за сопирање по жица го контролира следењето на температурата и има заштита од лизгање.

на Legacy 650E карактеристики:

 • Синтетички систем за визија (SVS)
 • Автотротл
 • iPad како електронска торба за летање (EFB)
 • Пет ЛЦД-дисплеи + Уред за контрола на курсорот (CCD)
 • Способност на графикони и мапи
 • Вчитувач на податоци 1000 со SD-картичка и USB-порти
 • XM временска можност (само во САД)
 • WAAS / LPV
 • АДС-Б надвор
 • SmartRunway ™ / SmartLanding ™ (RAAS)
 • FANS 1 / A CPDLC + Датотека за снимање
 • Централниот Одржување Компјутер (CMC)
 • Двоен инертен референтен систем (IRS)
 • Автопилот / директор на летот CAT I и CAT II
 • Интегриран систем на стенд-бај инструменти (ИСИС)

Embraer Legacy 650Е Цена на повелбата

на Embraer Legacy 650E се проценува дека чини 5,900 долари по час на лет при изнајмување на авионот.

За среќа, благодарение на доверливоста и популарноста на авионот има многу чартер компании кои управуваат со 650E. Ова го олеснува добивањето на вашите раце.

Куповната цена

Ако одлучите да се фрлите во вода и да купите 650E, основната листа цена е 26 милиони долари.

Се разбира, има многу конфигурации и опции од кои можете да изберете, така што таа цена веројатно донекаде ќе порасне.

Претходна сопственост Legacy 650Е е, се разбира, потешко да се најде од постариот Legacy 650.

Претходна сопственост Legacy 650 ќе чини приближно 15 милиони УСД и т.е. Legacy 650E ќе чини околу 5 милиони УСД повеќе, а цената ќе биде потрошена околу 20 милиони УСД.

 

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 3,900 nm Број на патници: 19 Капацитет на багаж: 286 кубни стапала
Брзина на крстарење: 460 knots Притисок во кабината: 8.4 ПСИ Максимална тежина при полетување: 53,572 lbs
Таван: 41,000 нозе Висина на кабината: 6,000 нозе Максимална тежина при слетување: 44,092 lbs
Растојание за полетување: 5,741 нозе Почеток на производство: 2017
Растојание за слетување: 2,346 нозе Крај на продукцијата: 2020

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 86.4 нозе Производител на мотор: Ролс-Ројс
Надворешна висина: 22.2 нозе Модел на моторот: AE3007A2
Крило: 68.9 нозе Гори гориво: 300 галони на час
Внатрешна должина: 49.8 нозе
Внатрешна ширина: 6.9 нозе
Внатрешна висина: 6 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 58%