Оди до главна содржина

Dassault Falcon 900C

1998 - 2005

Клучни факти

  • на Dassault Falcon 900C е голем авион произведен од Dassault помеѓу 1998 и 2005.
  • на Dassault Falcon 900C се напојува со три мотори Honeywell TFE 731-5BR-1C, што резултира со часовно согорување на гориво од 267 галони на час.
  • Способен за крстарење до 500 knots, Dassault Falcon 900C може да лета без престан до 4001 наутичка милја.
  • Авионот може да превезува до 16 патници.
  • на Dassault Falcon 900C има проценета часовна чартер цена од 7500 американски долари, со нова цена од 32 милиони долари за време на производството.

Преглед и историја

на Falcon 900C е деловен авион со долг дострел од Dassault. Dassault Авијацијата има посветена подружница за Falcon семејство наречено Dassault Falcon Џет корпорација. Над 1,500 Falcon авиони се испорачани од првиот Falcon 20 во 1963 година.

Семејството 900 првпат беше објавено во 1984 година и има долга историја.

Серијата 900 авиони е развој на Falcon 50 млазови, што е развој на порано Falcon 20 корпоративни авиони.

Други членови на семејството се Falcon 900LX, Falcon 900EX, И Falcon 900DX.

на Dassault Семејството создава авиони со високи стандарди за инженерство, структурен квалитет и технолошки напредок. Dassault постојано го редизајнира и подобрува својот авион за да ги почитува овие стандарди.

на Falcon 900C е извајаната, еволуирана верзија на неговиот претходник, оригиналот Falcon 900, комбинирајќи ги подобрувањата на 900B со иновативната авионика на 900EX.

Dassault Falcon 900C изведба

Ајде да ги погледнеме можностите за изведба на овој интерконтинентален деловен авион составен од композитни материјали.

Напојуван од три турбофан мотори на Honeywell TFE731-5BR-1C, 900C има вкупна моќност на потисок од 14,250 lbs (6,464 kg), овозможувајќи му на авионот да достигне импресивно високи брзини.

Тој нуди крстарење со голема брзина од 500 knots (926 км/ч), паѓајќи на сè уште респектабилно крстарење со долг дострел од 428 knots (792 км на час).

Оваа моќна изведба е придружена со способност да се искачи на максимална височина од 51,000 стапки (15,545 m), далеку над повеќето комерцијални патеки за летови.

Во однос на својот опсег, на Falcon 900C ги надминува многуте во својата класа со максимален домет од 4,001 наутички милји (7,408 km). Идеален за патувања на долги релации, тој нуди можности за брзина и растојание.

Потрошувачката на гориво доаѓа со просечно согорување на гориво на час од само 267 галони на час, што го прави релативно економичен во споредба со неговите конкуренти.

Што се однесува до перформансите на теренот, на Falcon 900C бара растојание од само 5,200 стапки (1,585 m), што го прави погоден за широк спектар на аеродроми. При слетувањето, потребно е растојание од 2,200 стапки (671 m) за да застане, што ги истакнува неговите одлични перформанси при сопирање.

Ве молиме имајте предвид дека овие бројки го претставуваат најдоброто сценарио. Вистинскиот опсег и перформансите на земјата може да варираат врз основа на многу фактори, вклучувајќи ги временските услови, тежината на авионот и состојбата на пистата.

Внатрешност и кабина

Со димензии 39.0 стапки (11.9 метри) во должина, 7.7 стапки (2.3 метри) во ширина и со висина од 6.2 стапки (1.9 метри), пространата внатрешност на Falcon 900C е дизајниран да обезбеди луксузно и удобно патување.

Овој авион има капацитет да превезува најмногу 19 патници, но обично е конфигуриран во распоред со 12 патници.

Типичниот распоред е поделен на три салони, нудејќи совршен спој на деловна функционалност и простор за релаксација. Напредниот дел се состои од четири столчиња за спиење и маси, совршени за одмор или работа на подолги летови.

Централниот салон е уреден како трпезарија, со удобно сместување на шест лица околу трпезариска маса. Оваа област вклучува и две двојни седишта и кабинет со клупа на преклопување.

Областа на задните патници е дизајнирана за релаксација, опремена со кабриолет кревет или тросед, заедно со две фотелји.

Она што го поставува Falcon 900C, освен неговите конкуренти, се размислува за обезбедување удобност на патниците во текот на летот. Одржува кабина на ниво на морето до надморска височина од 25,300 стапки (7,711 метри), а максималната висина на кабината е 8,000 стапки (2,438 метри).

Оваа карактеристика, заедно со дарежливиот простор и удобности, како што се приватен тоалет и галија со целосна големина. Дополнително, има 127 кубни стапки багажен простор достапен за патниците, што го прави Falcon 900C врвен избор за интерконтинентални летови.

Спецификација на пилотската кабина

Горе на палубата за летање, авионскиот систем и информацискиот систем EFIS со 2000 цевки Honeywell Primus 5 се централни за функционирањето на овој авион.

Овој основен систем е беспрекорно интегриран со системот за управување со летот Rockwell Collins Pro Line, кој е поврзан со двојни воздушни системи за податоци AZ840 и двоен автопилот SPZ8000 и директор на летот.

Навигациските помагала се сеопфатни и вклучуваат два прстенести ласерски инерцијални референтни системи Honeywell Laseref II.

Дополнително, пилотската кабина располага со двонасочен VIR32 интегриран VHF приемник на Rockwell Collins и систем за слетување со инструменти (VOR/ILS) и приемник за светилник со маркер, двоен автоматски пронаоѓач на насока ADF 60B, опрема за мерење на двојни растојанија DME42 и радио височина од Honeywell тип RT300.

Проценката на времето е олеснета со временски радар во боја Honeywell Primus 880. Целиот пакет на авиони работи преку двојна дигитална база на податоци на Honeywell ASCB. Сите овие елементи не само што го поддржуваат летачкиот екипаж во обезбедувањето безбедно и ефикасни летови, но исто така придонесуваат за супериорни перформанси на Falcon 900C.

Повелбата на трошоците

Закупување на Falcon 900C има проценета цена од 7,300 долари на час во Северна Америка.

Сепак, важно е да се забележи дека оваа бројка е широка проценка. Вистинските трошоци за чартер може значително да се разликуваат поради мноштво фактори.

Тие може да ги вклучуваат маршрутата, растојанието и времетраењето на вашиот лет, времето од годината, па дури и моменталната побарувачка на пазарот за чартер за приватни авиони.

Трошоци за набавка

Кога првпат беше претставен, на Falcon 900C дојде со цена од 32 милиони долари.

Денес, 900C има просечна вредност во сопственост од околу 5.65 милиони долари.

Сепак, почетната куповна цена е само еден аспект од вкупните трошоци за сопственост. Идните сопственици треба да ги земат предвид и проценетите годишни оперативни трошоци.

Со претпоставка за летање 200 часа секоја година, проценетите трошоци достигнуваат приближно 768,000 долари.

Оваа бројка вклучува променливи како што се гориво, осигурување, хангаража и одржување.

 

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 4,001 nm Број на патници: 19 Капацитет на багаж: 127 кубни стапала
Брзина на крстарење: 500 knots Притисок во кабината: 9.3 ПСИ Максимална тежина при полетување: 45,500 lbs
Таван: 51,000 нозе Висина на кабината: 8,000 нозе Максимална тежина при слетување: 42,000 lbs
Растојание за полетување: 5,200 нозе Почеток на производство: 1998
Растојание за слетување: 2,200 нозе Крај на продукцијата: 2005

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 66.4 нозе Производител на мотор: Honeywell
Надворешна висина: 24.7 нозе Модел на моторот: TFE731-5BR-1C
Крило: 63.4 нозе Гори гориво: 267 галони на час
Внатрешна должина: 39 нозе
Внатрешна ширина: 7.7 нозе
Внатрешна висина: 6.2 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 59%