Оди до главна содржина

Dassault Falcon 900

1986 - 1991

Клучни факти

  • на Dassault Falcon 900 година е голем авион произведен од Dassault помеѓу 1986 и 1991.
  • на Dassault Falcon 900 се напојува со три мотори Honeywell TFE731-60, што резултира со часовно согорување на гориво од 303 галони на час.
  • Способен за крстарење до 474 knots, Dassault Falcon 900 можат да летаат без престан до 4,300 наутички милји.
  • Авионот може да превезува до 19 патници.
  • на Dassault Falcon 900 има проценета часовна чартер цена од 6300 долари, со нова цена од 21 милиони долари за време на производството.

Преглед и историја

на Falcon 900 беше DassaultПрвиот напад на пазарот на приватни авиони со тешки железо. Ова не значи да се каже тоа Dassault е неискусна компанија, на кој било начин - нивните авиони се познати по тоа што имаат високи стандарди за инженерство, структурен квалитет и технолошки напредок - но Falcon 900 беше чекор подалеку од она каде што беа отидени порано.

Ова е голем авион произведен од Dassault Авијацијата со својот прв лет на 21 септември 1984 година и беше претставена на пазарот истата година. Се произведуваше до 1991 година со испорачани повеќе од 500 примероци.

Мајк Фукслохер / Shutterstock.com

Dassault Falcon 900 Изведба

на Falcon 900 може да полета на 5,300 стапки на ниво на морето (или на 8,095 стапки на надморска височина од 5,000 стапки и температура од 77°F) делумно поради неговите три Honeywell TFE731-5AR-1C мотори. Тие се рамно оценети до 4,500 фунти потисок по парче.

на Falcon Кратката изведба на 900 -тата писта, исто така, се должи на нејзината многу лесна, цврста рамка. Изработена е од композити од титаниум, Кевлар и јаглеродни влакна, од кои сите се многу лесни, но цврсти материјали што овозможуваат Falcon да го направат она што можат многу потешките приватни авиони со помоќни мотори.

на Falcon 900 може да лета мисија со долг дострел од 4,940 милји (4,300 наутички милји) со 75 Мах или 4,480 милји (3,900 наутички милји) патување со голема брзина со 85 мах.

Неговиот максимален домет е 5,180 милји (4,500 наутички милји). Може да крстари на височини од 51,000 стапки и е оценет до 9.3 psi, што значи дека може да одржува кабина на ниво на морето на 25,300 стапки.

Dassault Falcon 900 Внатрешност

Кабината на Falcon 900 е огромен. Висок е 6.2 стапки, широк 7.7 стапки, долг 39 метри (без кокпитот) и има вкупен волумен од 1,267 кубни метри. Стандардните седишта се помеѓу осум и дванаесет патници во конфигурација со двоен клуб со диван за три лица.

Две седишта може да се наведнат и да се комбинираат за да се направи целосен кревет. Инаку, сите седишта се целосно прилагодливи, можат да се движат по патека, да се вртат, да се наведнат и да прават с else друго што би можело изводливо да направи едно седиште.

Конзолните маси се стандардни, и има простор за буквално секоја опрема - компјутер, копир, скенер, ТВ, работна маса и така натаму. Дури и со масите и седиштата, има многу простор за шетање низ кабината.

Галијата со целосна големина може да се конфигурира со опрема за подготовка на топол оброк, вклучувајќи печка со висока температура, микробранова печка и сеприсутен кафемат. Постојат многу опции за внатрешна конфигурација, од пристап до инвалидска количка до распределени простории.

Овие посебни простории се користени за создавање приватна канцеларија (со биро со целосна големина) или а спална соба (со кревет со кралица).

Задниот дел за багаж, кој содржи багаж од 127 кубни стапки, е под притисок и климатизиран и може да се пристапи во текот на летот. Нивоата на звук во кабината се многу ниски, а дистрибуцијата на температурата е рамномерна низ сите делови на кабината.

Пилотската кабина

Dassault се одлучи за авијациски систем Роквел/Колинс. Системот стандардно доаѓа со двоен систем за управување со летови Honeywell/Sperry WR-800 (FMS), инертен референтен систем и системи за воздушни податоци. Стандардни се и стандардниот магнетски компас на Смитс, гиро-ставот за итни случаи и двојните аудио системи Baker M-1045.

Dassault Falcon 900 Цена на повелбата

Цената за изнајмување на овој авион започнува од околу 6,000 долари на час.

Стапките на чартер часовни часови не ги вклучуваат сите даноци, гориво и други такси. Трошоците за повелба ќе се разликуваат врз основа на годината на производство/модел, распоредот, маршрутата, вкупниот број патници и багаж и други фактори.

Куповната цена

Трошоците за купување на овој авион обично се движат од 12-15 милиони долари.

Цената на млазот зависи од годината на производство; може да оди и над дадениот опсег ако производството е ново.

Тоа ќе ги чини купувачите околу 1.5 милиони долари годишно, што вклучува гориво, членови на екипажот и одржување, Итн

Цената на примерок во сопственост може да биде во рамките на 7-9 милиони долари.

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 4,300 nm Број на патници: 19 Капацитет на багаж: 127 кубни стапала
Брзина на крстарење: 474 knots Притисок во кабината: 9.3 ПСИ Максимална тежина при полетување: 45,500 lbs
Таван: 51,000 нозе Висина на кабината: 8,000 нозе Максимална тежина при слетување: 42,000 lbs
Растојание за полетување: 5,300 нозе Почеток на производство: 1986
Растојание за слетување: 2,300 нозе Крај на продукцијата: 1991

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 66.3 нозе Производител на мотор: Honeywell
Надворешна висина: 24 нозе Модел на моторот: TFE731-60
Крило: 63 нозе Гори гориво: 303 галони на час
Внатрешна должина: 32.9 нозе
Внатрешна ширина: 7.7 нозе
Внатрешна висина: 6.2 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 50%