Оди до главна содржина

Bombardier Challenger 650

2015 година - Тековно

Клучни факти

  • Благодарение на најшироката кабина во својата класа и рачно изработените седишта што ви овозможуваат да седите назад, да се протегате или да легнувате, можете да бидете сигурни дека тоа ќе биде удобна мисија.
  • Големата кабина на Bombardier Challenger 650 ви овозможува многу простор за истегнување и слободно движење на долги патувања.
  • Дизајн на крилото на Challenger 650 ви овозможува непречено и мирно искуство со летот.
  • Достапен е брз интернет со бенд Ка, осигурувајќи дека нема да изгубите никаква продуктивност додека сте во воздух.
  • Големи Windows, аголните екрани на допир и прецизно избраните завршетоци обезбедуваат совршен спој на естетика и ергономија.
  • Веќе опремени за исполнување на тековните и претстојните барања за навигација.

Преглед и историја

на Bombardier Challenger 650 се базира на Challenger 605 платформа, но е ажурирана од секој аспект.

на Challenger 650 е дел од Challenger 600 Семејство на серии кое може да се датира од доцните 1970-ти.

Основните принципи на Challenger 600 семејства секогаш биле исти - дизајн со ниско крило за непречено возење, два турбофанови поставени на задната страна за излез со голема моќност, суперкритично крило, стоечка кабина и две области за живеење.

на Challenger 650 стапи во употреба во 2015 година и може да се пофали со дополнителни 5% потисна сила од претходникот, овозможувајќи зголемени перформанси на помалите аеродроми благодарение на намалувањето на должината на полетувањето.

Платформата зад Challenger 650 стана најпродаваната голема бизнис-џет платформа на сите времиња со други вкупно 1,000 испораки.

Ова не е изненадување со оглед на тоа дека Challenger 650 приватен авион има сигурност во испраќањето над 99.9%.

Bombardier Challenger 650 Изведба

на Challenger 650 има два мотори на General Electric CF34-3B, при што секој произведува 9,220 фунти потисок (вкупно 18,440 фунти), троши скромни 227 галони гориво на час кога сте во крстарење.

Овие мотори даваат на Bombardier Challenger 650 максимална брзина на крстарење од 488 knots, опсег од 4,000 наутички милји и растојание за полетување од само 5,640 стапки.

Одличните мотори GE CF34-3B овозможуваат Challenger 650 со сертификација за стрмен пристап, што му овозможува пристап до аеродромот во Лондон, заедно со работењето во и надвор од предизвикувачките аеродроми како Аспен и Лугано.

Bombardier Challenger 650 Внатрешност

Со вкупен волумен на кабината од 1,146 кубни метри, најшироката кабина во класата и брзото поврзување на Интернет со бендот Ка, Challenger Авион 650 е совршен метод за транспорт без разлика дали барате место за одмор или место за работа.

Секој авион има рачно шиење низ целата кабина, а ако го наведете, прекрасен метален додаток на широките кожни седишта.

Карактеристика во сите Challenger 650-тите е отсуство на видливи звучници во wallsидовите на кабината за да се обезбедат почисти линии низ целата кабина.

Сите седишта се потполно легнати и вртливи за максимална удобност. Секоја компонента во авионот е рачно изработена од Bombardier во нивната фабрика во Монтреал, обезбедувајќи ви авион што е единствен на небото.

Околината во кабината може да се контролира со мобилната апликација која се поврзува преку Bluetooth, контролирајќи го системот за забава и околината во кабината.

Во вообичаената конфигурација, патниците може да очекуваат да најдат четири кожни клупски седишта во предниот дел на авионот, со дополнителни четири седишта свртени кон задниот дел на авионот.

Заедно со овие четири седишта, гостите можат да најдат и диван со четири седишта (со специјално изработени перничиња).

Ако летате преку ноќ (или само ви треба дремка), предните седишта и диванот може да се претворат во кревети.

Имајќи предвид дека максималната надморска височина на кабината во Challenger 650 е 7,000 стапки, можете да бидете сигурни дека ќе стигнете на вашата дестинација чувствувајќи се освежени.

на Bombardier Challenger 650 може да превезе до дванаесет патници, двајца пилоти и една стјуардеса која може да се грижи за вас користејќи ги поголемите апарати во галијата - овозможувајќи побрзо подготвување на храната.

Галијата е скриена зад електронски контролирана врата.

Пилотската кабина

на Bombardier Challenger 650 се одликува со најновата технологија однапред, со нивна Bombardier Палубата за летање Vision.

Сето ова значи дека авионот ги исполнува тековните навигациски барања, заедно со сите претстојни барања што ви обезбедуваат дополнителен мир на умот.

Идната заштита на авиониката во авионот се докажува со тоа што е способна за FANS 1/A+ (CPDLC & ADS-C), способна за RNP AR 0.3 и ADS-B Out на основната линија.

Повелбата на трошоците

на Bombardier Challenger Цената на чартер од 650 се проценува на 6,600 долари по час на лет.

Летот од Лондон до Њујорк веројатно ќе чини само 90,000 долари кога ќе се земат предвид сите такси.

Куповната цена

на Bombardier Challenger Цената од 650 чини 32 милиони долари сосема ново.

Ако барате модел кој има неколку часа на часовникот, тогаш можете да очекувате да платите од 16 до 20 милиони долари за користен примерок.

Откако ќе го имате леталото што седи во вашиот хангар ќе бидете пријатно изненадени со најниските директни оперативни трошоци во својата класа благодарение на неговата пристапна цена одржување програми и подолги интервали за одржување во споредба со конкуренцијата.

 

 

перформанси

Удобност

тежини

Опсег: 4,000 nm Број на патници: 12 Капацитет на багаж: 115 кубни стапала
Брзина на крстарење: 488 knots Притисок во кабината: 8.7 ПСИ Максимална тежина при полетување: 48,200 lbs
Таван: 41,000 нозе Висина на кабината: 7,000 нозе Максимална тежина при слетување: 38,000 lbs
Растојание за полетување: 5,640 нозе Почеток на производство: 2015
Растојание за слетување: 2,402 нозе Крај на продукцијата: Презентираат

 

димензии

Моќ

Надворешна должина: 68.6 нозе Производител на мотор: Џенерал Електрик
Надворешна висина: 20.7 нозе Модел на моторот: CF34-3B
Крило: 64.3 нозе Гори гориво: 310 галони на час
Внатрешна должина: 25.6 нозе
Внатрешна ширина: 7.9 нозе
Внатрешна висина: 6 нозе
Сооднос внатрешен/надворешен: 37%