Bombardier Global 6000 наспроти Bombardier Global 7500

Bombardier Global 6000 Полетување на надворешноста на зајдисонце со планини позади

на Bombardier Global 6000 Bombardier Global 7500 се два од најголемите, најмодерни деловни авиони произведени од Bombardier.

Со оглед на тоа што овие два авиони се толку слични, може да биде тешко да се идентификуваат разликите помеѓу овие авиони.

Затоа, ајде да ги ставиме глава до глава и да видиме кој приватен авион е подобар.

перформанси

Прво, да ги разгледаме перформансите на секој авион.

на Bombardier Global 6000 се напојува со два мотори Ролс-Ројс BR710-A2-20. Секој мотор е способен да произведе до 14,750 фунти на потисок. Како резултат, вкупниот излез на потисок за Global 6000 е 29,500 кг.

Од друга страна, Bombardier Global 7500 се напојува со два мотори на General Electric Passport. Секој мотор е способен да произведе до 16,500 фунти потисок. Како резултат на тоа, вкупниот излез на потисок за Global 7500 е 33,000 кг.

Како резултат на тоа, на Global 7500 има малку поголема максимална брзина на крстарење од 516 knots, во споредба со максималната брзина на крстарење од 513 јазли на Global 6000.

Сепак, голема е веројатноста оваа разлика во брзината на крстарење да остане незабележана во реалниот свет. Во текот на 1,000 наутички милји, на Global 7500 ќе пристигне околу 40 секунди пред Global 6000 авиони.

Изненадувачки, Global 7500 е исто така маргинално поефикасен за време на крстарењето од Global 6000. Во просек, на Global 7500 согорува само 460 Галони на час (GPH) гориво.

За споредба, Bombardier Global 6000 изгореници поблиску до 470 галони на час (GPH).

Опсег

Кога станува збор за опсег на овие авиони, поимот е во името. Иако бројките не се секогаш точни, тие се доволно блиски за да ви дадат идеја за бројките за максимален опсег.

На пример, на Global 6000 е способен да лета до 6,000 наутички милји (6,905 милји / 11,112 км) без потреба од полнење гориво.

За споредба, Global 7500 е способен да лета до 7,700 наутички милји (8,861 милји / 14,260 км) без потреба од полнење гориво.

Овде важно е да се забележи дека Bombardier Global 7500 го држи рекордот за најдолг дострел во производство на деловен авион. Се разбира, овој рекорд наскоро ќе биде земен од него кога ќе се појави новиот Gulfstream G800 влегува во производство со пријавен максимален домет од 8,000 наутички милји.

Се разбира, како и кај секој производител наведени бројки за опсегот, овие бројки се донекаде оптимистички. Во зависност од временските услови, брзината на крстарење, тежината, заедно со многу повеќе фактори, ќе резултираат со реални бројки под горенаведените бројки.

Сепак, вредностите, теоретски, треба да останат донекаде пропорционални. Затоа, во еднакви услови со еднакви тежини, на Global 7500 секогаш ќе може да лета подалеку од Global 6000.

Визуелизирајте ги овие бројки на опсегот користејќи ги нашите приватна алатка за домет на авиони тука.

Перформанси на земјата

Перформансите на земјата се критичен фактор што треба да се земе предвид при изборот на приватен авион за вашата следна мисија.

Важно е да се осигурате дека пистата на посакуваниот аеродром може да го поддржи авионот. Можете да ја видите global мапа на аеродромот, комплетна со должина на пистата, површина и капацитети овде.

Нормално, има многу фактори кои ќе влијаат на минимумот растојание за полетување на авионот. На пример, тежината, брзината на полетување и потисната сила на располагање.

Кога станува збор за постигнување на кратко растојание за полетување, најдобрата комбинација е мала тежина и голем потисок.

Затоа, донекаде е изненадувачки што на Bombardier Global 7500 има помало минимално растојание за полетување од Global 6000.

Минималното растојание за полетување за секој авион е 5,800 стапки во споредба со 6,476 стапки соодветно.

Сепак, редоследот се менува кога станува збор за минималното растојание за слетување.

на Global 6000 има минимално растојание за слетување од 2,236 стапки. Со оглед на тоа што минималното растојание за слетување на Global 7500 е 2,520 стапки.

Се разбира, минималното растојание за полетување е клучната бројка овде.

Димензии на ентериерот

Кога се гледаат внатрешните димензии на Global 6000 и Global 7500, клучната разлика е должината на кабината. Во суштина, на Global 6000 е подолга верзија на Global 7500.

На крајот на краиштата, тие се изградени на иста платформа.

Кога станува збор за должината на ентериерот, на Global Кабината на 6000 е долга 13.18 метри. За споредба, Global 7500 мери во должина од 16.59 метри.

Подолгата кабина овозможува повеќе простори за живеење, попространа кабина и повеќе простор по патник.

Следно е ширината на ентериерот. На Global Кабината на 6000 е со ширина од 2.41 метри. За споредба, Global Кабината на 7500 е со ширина од 2.44 метри.

Маргиналната разлика во ширината на кабината ќе овозможи малку пошироки седишта, повеќе треба простор и малку поширок ходник.

Конечно, висина на кабината. На Global Кабината на 6000 е со висина од 1.88 метри. За повикување, на Global 7500 мери 1.88 во внатрешна висина.

Официјално, Global 6000 е способен да носи до 17. Со оглед на тоа што Global 7500 има официјална максимална посетеност на патниците од 19.

И конечно, капацитет за багаж. И двата авиони можат да сместат багаж до 195 кубни стапки.

Внатрешни работи

Внатре, на Global 7500 ја има предноста што е понов, заедно со тоа што е водечки авион за Bombardier.

Испораки на Global 6000 започна во 2012 година, во споредба со испораките на Global 7500 почнувајќи од 2018 година.

Клучен фактор што треба да се земе предвид кога се гледа удобноста во внатрешноста на приватен авион е максималната надморска височина во кабината. Колку е помала надморската височина на кабината, толку е поудобна кабината, заедно со намалување на ефектите од млаз заостанување. Нешто што е важно да се земе предвид со овие млазници со долг дострел.

Со оглед на тоа што овие авиони припаѓаат на исто семејство, нема да биде изненадување што и двата авиони имаат иста максимална висина на кабината од 5,680 стапки.

Иако ова не е најдоброто на пазарот, тоа е респектабилна бројка.

Bombardier Global 6000

Не е изненадувачки Global 6000 има добро назначен ентериер. Внатрешноста е дизајнирана да ви донесе најнезгодно, освежувачко и продуктивно можно искуство од деловен авион.

Благодарение на најшироката кабина во својата класа, се нуди повеќе простор од неговиот најблизок конкурент. Во Bombardier"S сопствена зборови; „Со извонредна ширина, повисоки потпирачи за раце и беспрекорно обликуван потпирач за грб, новите седишта овозможуваат патници да уживате во прекрасно и привлечно искуство, идеално прилагодено за патување на долги релации. Без разлика дали сакате да работите, да се одморите или да играте, времето едноставно ќе помине додека седите во овој исклучителен ентериер“.

Галијата има тротоари од тврдо дрво, седишта извајани до човечкото тело и елегантно дизајнирани линии. Одликувајќи се BombardierСистемот за управување со кабината може да ја контролирате целата кабина од вашите прсти. Ултра-брзо и интуитивното медиумско поле ви овозможуваат да гледате филмови, да пренесувате во живо и да прикажувате документи на ТВ мониторите.

Bombardier дури има развиено систем за управување со кабината за да може да се контролира од вашиот мобилен уред (iOS и Android). Медиумот залив ви овозможува да поврзете голем број уреди, како што се конзоли за игри, Blu-ray плеери и дигитални медиа плеери.

6000 има најбрзо достапно Интернет-поврзување за време на летот ширум светот, засновано на технологијата Ка-бенд. Придружете се на видео конференции, стрим филмови, па дури и онлајн игри. Bombardier нуди различни пакети со податоци. Овие пакети ви овозможуваат да ја пронајдете вистинската брзина за вашите потреби. Технологијата на бендот Ка е најбрза во воздухот (до 15 Mbps). Дополнително, Ka-band обезбедува најдобра покриеност и сигурност.

На задниот дел на авионот, ќе ја најдете кабинетот. Ова додава „чувство на спокојство“ со големи прозорци кои обезбедуваат доволно природни светлина. Станицата располага со диван со цело лежај, пространа гардероба, независна контрола на температурата и тоалетна површина.

Кога летате над облаците на долг лет, императив е да јадете добро. Големата комплетно опремена галија го гарантира ова. Значителен капацитет за складирање и обемни работни површини овозможуваат поголеми можности за оброк.

Конечно, осигурете се дека вашиот екипаж секогаш работи најдобро. За ова ќе се погрижи посветен простор за одмор на екипажот.

Ако сакате да ја конфигурирате вашата Global 6000, тогаш едноставно преминете кон Bombardierконфигуратор на.

Global 6000

Bombardier Global 6000 Внатрешност со диван на задниот дел од кабината
Bombardier Global 6000 внатрешни бели кожни седишта пред галија и кокпит позади
Bombardier Global 6000 Внатрешна галија со подови од тврдо дрво и кокпит позади

Global 7500

Bombardier Global 7500 Внатрешност
Bombardier Global 7500 Внатрешност
Bombardier Global 7500 Внатрешност

Bombardier Global 7500

Кога станува збор за Bombardier Global Внатрешност 7500, разгледани се сите детали за да се осигури дека имате најудобен можен лет. Прво, на Global 7500 се одликува со крило што е „технолошко чудо“, кое не само што ќе им овозможи на пилотите максимална контрола над авионот, туку исто така ќе им овозможи и што е можно помазно возење. Bombardier исто така беше во можност да ја задржи висината на кабината никогаш повеќе од 5,680 стапки кога крстареше на максимална надморска височина. Оваа мала висина на кабината (пониска отколку што би ја нашле на патнички авион), ќе значи дека ќе се чувствувате порелаксирано за време на летот и дека ќе пристигнете на вашата дестинација со помалку реактивно заостанување.

Следно, има огромна големина на внатрешноста на кабината, со димензии 16.59 метри должина, 2.44 метри ширина и 1.88 метри. Овие димензии значат дека можете лесно да се движите низ кабината и ќе ви овозможат да конфигурирате до четири одделни простории за живеење, овозможувајќи простор за главен апартман со кревет со целосна големина, посветен простор за одмор на екипажот и кујна. На Global 7500 може да се конфигурира според вашите точни потреби и има невиден број распоред. Низ целата кабина, Global 7500 има екстра-големи прозорци со цел да донесе што е можно повеќе природно светло, што значи дека 7500 обезбедува повеќе природна светлина во кабината од кој било друг приватен авион, и секој патник добива прозорец.

Секое место во кабината на 7500 е Bombardierреволуционерно седиште на Нусе. Според Bombardier, седиштето во Нујуз е првата значајна промена во седиштата на деловните авиони во последните 30 години. Седиштето Ниуз им дава на корисниците три карактеристики што не се достапни во ниту едно друго седиште за деловни авиони: систем за навалување за длабоко лежење, подвижна подлога за движење на течности и навален наслон за глава за исклучителна поддршка.

Целата кабина на Global 7500 е осветлена со BombardierСолеил систем за осветлување, кој е прв систем за осветлување базиран на ритам во деловната авијација со цел да се бори против застојот. Со прилагодување на осветлувањето до вашата дестинација (и во комбинација со малата надморска височина на кабината), ќе доживеете помало заостанување од кога и да било порано. Со цел да помогне во борбата против авионското заостанување, 7500 располага со господар апартман со целосен кревет и stand-up туш во En Suite. На Global авионите не запираат тогаш кога се обидуваат да се борат со авионското заостанување. 7500 е опремен со BombardierСистемот Pur Air, напреден систем за прочистување на воздухот кој се карактеризира со HEPA филтер кој го прочистува и чисти воздухот. Системот не само што може да обезбеди 100% свеж воздух, туку и прочистен воздух со подобра влажност за да обезбеди брзо загревање и ладење на кабината.

Повелбата цена

Кога станува збор за изнајмување на овие авиони на Global 6000 е значително поевтин од Global 7500. Сепак, имајте во предвид дека има многу фактори кои влијаат на цената на чартерот за приватен авион. Затоа, цените ќе варираат во зависност од мисијата.

Проценетиот час чартер цена на Global 6000 е 8,100 долари.

За споредба, Global 7500 е далеку поскапо, со проценета чартер цена за час од 15,900 долари.

Ве молиме, имајте на ум дека овие цени се само проценки. Постојат различни фактори кои можат и ќе влијаат на цената на чартерот за приватен авион.

Куповната цена

И, конечно, колку чини секој авион да се купи?

на Bombardier Global 6000 има нова листа цена од 62 милиони долари. За споредба, на Bombardier Global 7500 има нова цена од 73 милиони долари.

Сепак, купување цената на овие авиони почнува да станува навистина интересна кога ги гледате нивните во сопственост вредност.

Според Bluebook на авиони, двегодишно дете Global 6000 ќе ви врати 39 милиони УСД. Затоа, Global 6000 ќе забележат задржување на вредноста од 63% во истиот временски период.

За споредба, двегодишно дете Global 7500 се проценува дека чини 68 милиони долари.

Ова, според тоа, резултира со Global 7500 ќе забележат задржување на вредноста од 93% во истиот временски период.

Како резултат на тоа, Global 7500 претставува далеку подобра вредност кога се купува авион од нов.

Резиме

Па, кој авион е најдобар?

на Global 7500. Се разбира, ова не е изненадувачки, и двата авиони се направени од Bombardier и изградена на истата платформа. На Global 7500, сепак, е најновиот водечки авион за Bombardier.

Затоа, не е чудно што ги има сите ѕвона и свирки.

Се разбира, ако избирате помеѓу овие два авиони, ќе се сведе до кој може да се заврши мисијата. Со оглед на тоа што овие авиони се толку слични, ако на Global 6000 може да ја заврши мисијата што претставува многу подобра вредност.